olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Westwater Resources, Inc. WWR
Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)
Westwater Resources dezvoltă un proiect integrat de grafit natural de baterii, de la zăcământ la produs finit, în comitatul Coosa din Alabama, cu un obiectiv de producție de 12.500 mt CSPG pe an în Faza I. În contextul concentrării lanțului global de aprovizionare în China, compania ar putea deveni o sursă domestică importantă, dacă finanțarea rămasă pentru Faza I, de aproximativ 115 milioane USD, este asigurată.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Westwater Resources, Inc. (WWR) costa 0,41 USD (+2,00 % într-o zi), cu capitalizare 52,5 mil USD, beta 1,23, interval pe 52 de săptămâni 0,39–1,24 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -4,3 mil USD, EPS diluat -0,03 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,38 – 0,45
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 16,4 %
- SMA 50 / 200
- 0,50 / 0,64
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / -0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,0 % | −2,0 % | −13,0 pp | — |
| 3 luni | −5,1 % | −2,2 % | −2,9 pp | — |
| 6 luni | −39,1 % | +4,3 % | −43,4 pp | — |
| De la început de an | −45,6 % | +10,6 % | −56,2 pp | — |
| 1 an | −65,1 % | +10,5 % | −75,6 pp | −9,4 % |
| 3 ani | −33,1 % | +73,7 % | −106,8 pp | +102,6 % |
| 5 ani | −88,0 % | +61,7 % | −149,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 254,0 mii | 327,0 mii | 182,0 mii | 275,0 mii | 370,0 mii | 312,0 mii | 550,0 mii | 355,0 mii |
| Amortizare și depreciere | 63,0 mii | 62,0 mii | 152,0 mii | 154,0 mii | 244,0 mii | 195,0 mii | 190,0 mii | 192,0 mii |
| Profit net | -3,1 mil | -2,8 mil | -2,7 mil | -3,9 mil | -9,8 mil | -10,9 mil | -4,7 mil | -4,3 mil |
| EPS diluat | -0,05 | -0,05 ≈ | -0,04 | -0,05 | -0,12 | -0,10 ≈ | -0,04 | -0,03 |
| Flux de numerar operațional | 1,4 mil ≈ | -2,1 mil | -2,3 mil | -2,4 mil ≈ | -3,3 mil ≈ | -2,0 mil | -4,0 mil | -2,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,1 mil ≈ | 1,1 mil | 2,9 mil | 2,1 mil ≈ | 1,2 mil ≈ | 5,4 mil | 1,6 mil | 729,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -35,7 mil | -10,6 mil | -23,6 mil | -16,1 mil | -11,1 mil | -7,8 mil | -12,7 mil | -27,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -1,58 | -0,49 | -0,25 | -0,15 | -0,22 | -0,32 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | -15,3 mil | -20,3 mil | -66,0 mil | -69,7 mil | -12,0 mil | -21,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 48,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 181,5 mil USD
- Active totale
- 194,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,20x
- ROE
- -17,4 %
- ROA
- -16,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | — | — | 1,1 mil | 2,9 mil | 1,2 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -11,2 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 feb. 2021verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 20,0 mii | 146,0 mii | 221,0 mii | 249,0 mii | 745,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -13,9 mil | -16,1 mil | -11,1 mil | -7,8 mil | -12,7 mil | -27,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -23,6 mil | -16,1 mil | -11,1 mil | -7,8 mil | -12,7 mil | -27,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,58 | -0,49 | -0,25 | -0,15 | -0,22 | -0,32 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 8,8 mil | 32,7 mil | 44,9 mil | 52,0 mil | 58,5 mil | 86,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
- 2023
- 52,0 mil
- 2024
- 58,5 mil
- 2025
- 86,0 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 50,3 mil | 115,3 mil | 75,2 mil | 10,9 mil | 4,3 mil | 48,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 52,6 mil | 115,6 mil | 76,1 mil | 11,6 mil | 4,9 mil | 48,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,0 mil | 14,5 mil | 90,1 mil | 132,4 mil | 137,9 mil | 143,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active totale | 61,9 mil | 133,0 mil | 168,4 mil | 149,8 mil | 146,4 mil | 194,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,7 mil | 3,0 mil | 23,0 mil | 6,0 mil | 9,5 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 4,3 mil | 5,3 mil | 25,1 mil | 7,8 mil | 11,8 mil | 11,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,5 mil | 6,8 mil | 26,4 mil | 9,4 mil | 13,2 mil | 13,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 57,5 mil † | 126,2 mil † | 142,0 mil † | 140,4 mil † | 133,1 mil † | 181,5 mil † | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -15,2 mil | -16,9 mil | -13,2 mil | -11,4 mil | -5,8 mil | -9,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 81,0 mii | 3,4 mil | 52,8 mil | 58,3 mil | 6,1 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -15,3 mil ≈ | -20,3 mil ≈ | -66,0 mil ≈ | -69,7 mil ≈ | -12,0 mil ≈ | -21,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,1 mil | -2,1 mil | -52,8 mil | -58,3 mil | -4,6 mil | -11,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 63,9 mil | 84,0 mil | 25,9 mil | 5,4 mil | 3,9 mil | 65,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -58,3 mil
- 2024
- -4,6 mil
- 2025
- -11,4 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 52,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,1x | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -39,4 % | 0 (pe interval fix) | 67 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WESTWATER RESOURCES, INC. (WWR). Ultimul exercițiu complet: 2019; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -19,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 5,1x
Ce o infirmă
- Randament FCF: -39,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BHPBhp Group Limited | 406,8 mld | 45,2 | 19,5 % | 17,6 % | −7,9 % | +46 % / +31 % |
| SCCOSouthern Copper Corp | 146,5 mld | 22,6 | 53,2 % | 37,3 % | +17,4 % | +33 % / +158 % |
| RIORio Tinto PLC | 106,2 mld | 13,9 | 17,0 % | 17,3 % | +7,4 % | +18 % / +22 % |
| FCXFreeport-McMoRan Inc. | 88,7 mld | 28,8 | 21,8 % | 16,2 % | +1,8 % | +44 % / +66 % |
| HBMHudbay Minerals Inc. | 8,8 mld | 15,4 | 19,7 % | 25,7 % | +9,4 % | +31 % / +388 % |
| CLFCleveland-Cliffs Inc. | 7,3 mld | — | -8,5 % | -2,4 % | −3,0 % | −2 % / −25 % |
| BVNBuenaventura Mining Co Inc | 7,3 mld | 18,1 | 12,6 % | 34,9 % | +40,1 % | +16 % / +202 % |
| MPMP Materials Corp. | 6,4 mld | — | -4,1 % | -19,9 % | +10,1 % | −42 % / +126 % |
| EROEro Copper Corp | 3,2 mld | 12,2 | 34,6 % | 33,6 % | +67,1 % | +21 % / +150 % |
| NEXANexa Resources S.A. | 1,6 mld | 11,9 | 14,6 % | 4,4 % | +8,5 % | +70 % / +103 % |
| IEIvanhoe Electric Inc. | 1,2 mld | — | -8,4 % | -1.138,7 % | +11,8 % | −46 % / −32 % |
| USARUSA Rare Earth, Inc. | 1,1 mld | — | -23,6 % | -2.159,3 % | indisponibil | −39 % / −20 % |
| TMCTMC the metals Co Inc. | 1,0 mld | 4,2 | -1.123,2 % | — | indisponibil | −67 % / +103 % |
| USASAmericas Gold And Silver Corporation | 986,9 mil | — | -61,6 % | -74,1 % | +17,7 % | −31 % / +413 % |
| ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd. | 769,3 mil | 79,0 | 7,0 % | 12,2 % | +50,8 % | −15 % / +746 % |
| LARLithium Argentina AG | 682,1 mil | — | -9,5 % | — | +12,9 % | −24 % / −21 % |
| SGMLSigma Lithium Corporation | 626,1 mil | — | -67,4 % | -45,6 % | −27,3 % | −50 % / −81 % |
| GSMFerroglobe PLC | 547,5 mil | — | -25,9 % | -12,8 % | −18,8 % | −34 % / −49 % |
| ALOYRealloys Inc. | 459,5 mil | — | -155,8 % | -5.144,4 % | −5,3 % | −5 % / +68 % |
| THMInternational Tower Hill Mines Ltd | 455,2 mil | — | -2,8 % | — | indisponibil | −10 % / +222 % |
| LZMLifezone Metals Limited | 336,9 mil | — | -16,7 % | -1.289,2 % | +652,2 % | +1 % / −60 % |
| USAUU.s. Gold Corp. | 186,4 mil | — | -55,2 % | — | −30,9 % | −35 % / +239 % |
| PZGParamount Gold Nevada Corp. | 83,9 mil | — | -46,1 % | — | −54,7 % | −20 % / +146 % |
| WWRWestwater Resources, Inc. | 52,5 mil | — | -19,1 % | — | indisponibil | −65 % / −33 % |
| COPRIdaho Copper Corporation | 25,7 mil | — | -187,5 % | — | −63,5 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WWR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Westwater Resources dezvoltă un proiect integrat de grafit natural de baterii, de la zăcământ la produs finit, în comitatul Coosa din Alabama, cu un obiectiv de producție de 12.500 mt CSPG pe an în Faza I 1. În contextul concentrării lanțului global de aprovizionare în China, compania ar putea deveni o sursă domestică importantă, dacă finanțarea rămasă pentru Faza I, de aproximativ 115 milioane USD 2, este asigurată.
SWOT
Puncte tari
- Compania deține un proiect integrat, de la resursă la procesare, în Statele Unite, și un brevet american pentru metoda de purificare a grafitului 1.
- Laboratorul de cercetare și linia de calificare permit compania să producă mostre pentru clienți și să ofere testare internă a calității 2.
- Compania are acorduri de livrare în vigoare cu SK On și Hiller Carbon, ceea ce oferă un sprijin comercial de bază pentru proiect 1.
Puncte slabe
- Compania nu are venituri din operațiuni și depinde în totalitate de finanțare pentru a-și acoperi cheltuielile 1.
- Fabrica nu a funcționat încă la scară comercială, iar compania nu a operat anterior o instalație completă de procesare a grafitului 1.
- Finanțarea rămasă pentru Faza I nu este asigurată integral, iar mai multe surse de capital au fost amânate sau au generat diluare pentru acționari 2.
Oportunități
- Dacă împrumutul EXIM se încheie și alți finanțatori guvernamentali se implică, proiectul ar putea reduce dependența de capitalul diluativ 2.
- Politicile care favorizează producția domestică de materiale critice ar putea facilita noi contracte cu producători de baterii și furnizori din apărare 1.
- Zăcământul Coosa, care nu este explorat în mare parte, ar putea oferi ulterior tonaj suplimentar de materie primă sau vânzări către terți 1.
Amenințări
- Concurența din partea producătorilor chinezi, subvenționați sau cu costuri reduse, ar putea limita prețurile pe care compania le poate practica 1.
- Pierderea unui client important sau întârzierea contractelor ar putea afecta încrederea finanțatorilor și calendarul proiectului 1.
- Schimbările de politică tarifară și contestațiile judiciare ar putea modifica condițiile de piață într-un mod greu de anticipat 1.
Riscuri
- Finanțare nesigură pentru Faza Iridicat
Compania nu are o sursă angajată pentru finanțarea restului de Faza I, iar dacă aceasta nu se realizează, construcția ar putea fi încetinită sau oprită 12.
- Lipsa producției comercialeridicat
Compania nu produce încă la scară comercială și nu are o sursă fiabilă de numerar operațional, ceea ce ar putea genera nevoi suplimentare de capital 1.
- Depășiri de costuri și întârzierimediu
Presiunile legate de tarife, energie și inflație ar putea crește bugetul sau amâna termenele fabricii, având în vedere că procesul de autorizare este complex 12.
- Pierderea contractelor de livraremediu
Retragerea FCA din acordul de livrare a arătat că angajamentele clienților pot fi revocate, ceea ce ar putea afecta sprijinul pentru împrumuturi 1.
- Volatilitatea prețurilor grafituluiscăzut
Dacă prețurile grafitului scad sau tehnologiile alternative de anod se dezvoltă, rentabilitatea investiției ar putea fi limitată 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania ar putea beneficia de un sprijin politic puternic pentru producția domestică de grafit, dacă obține finanțare guvernamentală suplimentară după aprobarea EXIM 2.
- Dacă fabrica Kellyton atinge calificarea clienților, poziția de furnizor non-FEOC ar putea deveni un avantaj competitiv real 1.
- Zăcământul Coosa, cu rezerve în mare parte neexplorate, ar putea reduce dependența de terți pentru materia primă pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Compania nu are venituri și depinde de finanțare externă, iar dacă capitalul nu mai este accesibil, proiectul ar putea fi amânat 1.
- Pierderea contractului cu FCA și suspendarea sindicalizării datoriei arată că sprijinul comercial ar putea fi fragil 1.
- Dacă China își menține avantajul de cost, cererea pentru producția americană ar putea rămâne limitată chiar și cu tarife mai ridicate 1.
De urmărit
- Semnarea documentației finale pentru împrumutul EXIM și eventualele alte surse guvernamentale de finanțareQ3 2026
- Progresul procesului de permitere pentru zăcământul Coosa, inclusiv decizia ADEM și revizuirea USACE2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Westwater Resources, Inc. este o companie de tehnologie energetică ce își propune să dezvolte materiale de grafit natural de calitate pentru baterii, printr-o strategie integrată «de la mină la piață», ancorată în două proiecte din comitatul Coosa, Alabama: fabrica Kellyton Graphite Plant și zăcământul Coosa Graphite Deposit 1. Compania a orientat activitatea spre grafit în 2017, după ce își are originea în anul 1977 1.
În 2025 și în prima jumătate a lui 2026, activitatea a fost dominată de construcția fabricii, de obținerea permiselor pentru mină și de finanțare. Compania a pierdut contractul de livrare cu FCA, dar rămân în vigoare acordurile cu SK On și Hiller Carbon 1. În august 2026, EXIM a aprobat un împrumut direct de aproximativ 25 milioane USD pentru dezvoltarea fabricii, sub rezerva încheierii documentației finale 2.
Segmente
Fabrica Kellyton Graphite Plant (procesare CSPG)
Instalația din Kellyton are ca obiectiv producția de CSPG pentru anozi de baterii litiu-ion, cu o capacitate planificată de 12.500 mt pe an în Faza I 1. Costul actual estimat pentru Faza I este de 245 milioane USD, din care circa 130 milioane USD fuseseră cheltuite până la 30 iunie 2026 2.
Piața în context
Piața grafitului este extrem de concentrată: China realizează circa 76% din producția globală de grafit în flake, iar circa 90% din anozii de grafit 1. Cererea este susținută de bateriile pentru vehicule electrice și de sistemele de stocare pentru rețele și centre de date, iar Agenția Internațională pentru Energie citată în raportul companiei subliniază creșterea rapidă a cererii de baterii 1.
Taxele antidumping și compensatorii asupra importurilor de AAM din China, precum și politicile de sprijin pentru producția domestică, ar putea îmbunătăți poziția competitivă a producătorilor americani, dar cadrul tarifar a fost modificat frecvent și este supus controlului judiciar 1.
Tendințe
- Concentrarea lanțului de aprovizionare și riscul geopoliticvânt din spate
Dependența SUA de grafitul de baterii importat și restricțiile chineze la export pot susține interesul pentru surse domestice, dacă aceste tendințe persistă 1.
- Creșterea stocării energiei în rețele și centre de datevânt din spate
Bateriile pentru BESS sunt tot mai privite drept componentă a securității energetice, ceea ce ar putea crește cererea de grafit pe termen lung 1.
- Schimbări de politică pentru vehiculele electricemixt
În Statele Unite, scăderea stimulentelor pentru vehiculele electrice a încetinit cererea, în timp ce Europa a accelerat, ceea ce face evoluția cererii neuniformă 1.
- Incertitudinea tarifară și costurile de construcțievânt din față
Tarifele și costurile energetice au generat presiuni asupra bugetului de construcție, ceea ce ar putea prelungi calendarul sau crește costurile proiectului 12.
Poziția concurențială
Concurența vine din producători globali mari, mulți dintre ei controlați de guverne sau cu capitalizare semnificativă, în special din China, care procesează peste 90% din grafitul mondial destinat anozilor 1. Westwater spune că un furnizor domestic, non-FEOC, ar putea fi un avantaj pentru clienții care evaluează reziliența lanțului de aprovizionare 1.
Compania intenționează să concureze pe calitate, consistență, preț, timpul de calificare și fiabilitatea livrărilor, iar un avantaj ar putea fi brevetul său de purificare, care evită acidul fluorhidric 1. Rămân și concurenți din exploatare și dezvoltare care caută să își construiască propriile capacități de procesare 1.
- Producători chinezi de grafit și anozi
Acești producători domină producția globală de grafit în flake și de anozi, beneficiind de baza de cost redusă și de scara lor 1.
- Producători de grafit sintetic
Grafitul sintetic este un substitut direct în anozi, iar compania menționează concurența din partea acestor producători cu finanțare mai solidă 1.
- Companii străine nesupuse acelorași reguli de mediu
Compania semnalează că unii concurenți străini pot opera fără aceleași cerințe de mediu și reglementare ca un producător american 1.
- Companii de exploatare și dezvoltare a grafitului
Companii care caută să dezvolte noi surse de grafit natural sau capacități de procesare în aval reprezintă concurență pentru finanțare și clienți 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent22 mai 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent09 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 apr. 2026Încetarea unui acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)31 mar. 2026
- Raport anual19 mar. 2026
- Raport curent29 ian. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 nov. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Westwater Resources, Inc. · 19 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Westwater Resources, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Westwater Resources, Inc. · 07 aug. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.