olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Interparfums, Inc. IPAR
Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations · SIC 2844 · Verticală: Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844)
Interparfums, Inc. este un dezvoltator și distribuitor de parfumuri prestigioase, care operează aproape integral prin licențe cu proprietarii de branduri și nu deține fabrici proprii. În 2026 compania își consolidează portofoliul prin noi licențe și lansări, în timp ce vânzările din Statele Unite sunt afectate de întârzieri în livrări și de tensiunile din Orientul Mijlociu, iar cifra de afaceri pentru 2025 a fost de 1488.5 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Interparfums, Inc. (IPAR) costa 135,28 USD (+9,48 % într-o zi), cu capitalizare 4,3 mld USD, P/E 25,5 pe un EPS diluat de 5,31 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,37 %, beta 0,60, interval pe 52 de săptămâni 79,57–135,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 429,5 mil USD (−0,0 % an/an), profit net de 68,2 mil USD (+3,6 % an/an), EPS diluat 2,13 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 77,5
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 106,69 – 126,45
- peste banda superioară · %B 1,45 · lățimea benzii 16,9 %
- SMA 50 / 200
- 115,09 / 105,19
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,66 / 0,97
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +19,9 % | −5,9 % | +25,8 pp | — |
| 3 luni | +13,7 % | −4,6 % | +18,3 pp | — |
| 6 luni | +44,1 % | +0,2 % | +43,8 pp | — |
| De la început de an | +59,5 % | +7,4 % | +52,0 pp | — |
| 1 an | +48,3 % | +8,2 % | +40,0 pp | +1,7 % |
| 3 ani | +5,7 % | +68,4 % | −62,7 pp | −16,3 % |
| 5 ani | +42,4 % | +56,5 % | −14,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 361,5 mil | 338,8 mil | 333,9 mil | 429,6 mil | 386,2 mil | 344,9 mil | 341,0 mil | 429,5 mil |
| Costul vânzărilor | 128,5 mil | 122,8 mil | 112,8 mil | 156,8 mil | 148,8 mil | 120,2 mil | 117,5 mil | 141,3 mil |
| Profit brut | 233,0 mil | 216,0 mil | 221,1 mil | 272,8 mil | 237,3 mil | 224,6 mil | 223,5 mil | 288,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 193,0 mil | 140,9 mil | 161,9 mil | 164,3 mil | 209,8 mil | 150,5 mil | 174,6 mil | 170,3 mil |
| Profit operațional | 36,0 mil | 75,1 mil | 59,2 mil | 108,6 mil | 27,5 mil | 74,1 mil | 48,9 mil | 117,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 10,2 mil | 5,9 mil | 6,4 mil | 6,5 mil | 6,5 mil | 5,8 mil | 5,8 mil | 6,1 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,1 mil | 1,5 mil | 1,8 mil | 2,3 mil | 1,6 mil | 1,4 mil | 1,5 mil | 1,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 36,7 mil | 73,4 mil | 54,1 mil | 107,6 mil | 36,2 mil | 75,2 mil | 48,2 mil | 117,5 mil |
| Impozit pe profit | 10,0 mil | 18,0 mil | 12,9 mil | 24,3 mil | 8,0 mil | 18,5 mil | 11,4 mil | 29,3 mil |
| Profit net | 24,2 mil | 42,5 mil | 32,0 mil | 65,8 mil | 28,1 mil | 43,4 mil | 30,5 mil | 68,2 mil |
| EPS diluat | 0,76 ≈ | 1,32 | 0,99 | 2,05 | 0,88 ≈ | 1,35 | 0,95 | 2,13 |
| Flux de numerar operațional | 138,0 mil | -7,4 mil | 11,9 mil ≈ | 63,9 mil ≈ | 146,5 mil | 85,0 mii | 45,6 mil ≈ | 56,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,9 mil | 1,4 mil | 15,2 mil ≈ | 6,2 mil ≈ | 1,5 mil | 1,4 mil | 1,0 mil ≈ | 1,5 mil ≈ |
| Dividende plătite | 24,0 mil | 25,7 mil | 25,7 mil ≈ | 25,7 mil ≈ | 25,6 mil | 25,6 mil | 25,6 mil ≈ | 25,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 20 din propriul istoric de 40 trimestre (min 16,2, mediană 32,1, max 70,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 675,6 mil | 713,5 mil | 539,0 mil | 879,5 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,5 mld |
| Venituri an/an | +14,3 % | +5,6 % | −24,5 % | +63,2 % | +23,6 % | +21,3 % | +10,2 % | +2,5 % |
| Profit net | 53,8 mil | 60,2 mil | 38,2 mil | 87,4 mil | 120,9 mil | 152,7 mil | 164,4 mil | 168,4 mil |
| Profit net an/an | +29,3 % | +12,0 % | −36,6 % | +128,7 % | +38,4 % | +26,2 % | +7,7 % | +2,5 % |
| EPS diluat | 1,71 | 1,90 | 1,21 | 2,75 | 3,78 | 4,75 | 5,12 | 5,24 |
| EPS diluat an/an | +28,6 % | +11,1 % | −36,3 % | +127,3 % | +37,5 % | +25,7 % | +7,8 % | +2,3 % |
| netă % | 8,0 % | 8,4 % | 7,1 % | 9,9 % | 11,1 % | 11,6 % | 11,3 % | 11,3 % |
| Flux de numerar liber | 59,1 mil | 71,0 mil | 54,0 mil | -21,7 mil | 39,3 mil | 99,3 mil | 182,9 mil | 190,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- 130,7 mil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld USD
- Active totale
- 1,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,12x
- Lichiditate curentă
- 2,99x
- ROE
- 16,5 %
- ROA
- 11,2 %
- Marja FCF
- 12,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 539,0 mil | 879,5 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 208,3 mil | 322,6 mil | 392,2 mil | 478,6 mil | 525,0 mil | 541,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 330,7 mil | 556,9 mil | 694,4 mil | 839,1 mil | 927,3 mil | 947,2 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 260,6 mil | 406,5 mil | 492,4 mil | 587,7 mil | 648,5 mil | 676,9 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 70,1 mil | 148,1 mil | 194,3 mil | 251,4 mil | 274,8 mil | 270,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 9,1 mil | 12,7 mil | 22,5 mil | 17,3 mil | 28,4 mil | 25,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 79,2 mil ≈ | 160,7 mil ≈ | 216,8 mil ≈ | 268,7 mil ≈ | 303,2 mil ≈ | 295,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,0 mil | 2,8 mil | 3,6 mil | 11,3 mil | 7,8 mil | 7,2 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 69,3 mil | 151,0 mil | 194,2 mil | 249,6 mil | 268,4 mil | 271,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 19,4 mil | 41,0 mil | 43,2 mil | 61,8 mil | 65,0 mil | 63,2 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit net | 38,2 mil | 87,4 mil | 120,9 mil | 152,7 mil | 164,4 mil | 168,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,21 | 2,75 | 3,78 | 4,75 | 5,12 | 5,24 | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 31,7 mil | 31,8 mil | 32,0 mil | 32,1 mil | 32,1 mil | 32,1 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,33 | 1,00 | 2,00 | 2,50 | 3,00 | 3,20 | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 587,7 mil
- 2024
- 648,5 mil
- 2025
- 676,9 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
- 2023
- 32,1 mil
- 2024
- 32,1 mil
- 2025
- 32,1 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 169,7 mil | 159,6 mld | 104,7 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 08 aug. 2023verificat |
| Creanțe | 124,1 mil | 159,3 mil | 197,6 mil | 247,2 mil | 274,7 mil | 320,6 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 158,8 mil | 198,9 mil | 290,0 mil | 371,9 mil | 371,9 mil | 351,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Active curente | 600,7 mil | 709,7 mil | 787,7 mil | 839,0 mil | 926,4 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 19,6 mil | 149,4 mil | 166,7 mil | 169,2 mil | 153,8 mil | 184,9 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 214,1 mil | 214,0 mil | 290,9 mil | 296,4 mil | 282,5 mil | 325,2 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Active totale | 890,1 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 35,6 mil | 82,0 mil | 88,4 mil | 97,4 mil | 91,0 mil | 77,2 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 14,6 mil | 15,9 mil | 28,5 mil | 4,4 mil | 8,3 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 10,1 mil | 132,9 mil | 151,5 mil | 127,9 mil | 115,7 mil | 121,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 156,2 mil | 244,9 mil | 344,6 mil | 324,7 mil | 332,4 mil | 344,0 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | — | — | — | 481,2 mil | SEC (XBRL)· 04 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 702,5 mil | 738,3 mil | 788,1 mil | 892,2 mil | 942,6 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
- 2023
- 296,4 mil
- 2024
- 282,5 mil
- 2025
- 325,2 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 65,0 mil | 119,6 mil | 73,0 mil | 105,8 mil | 187,6 mil | 214,9 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 11,0 mil | 141,3 mil | 33,8 mil | 6,5 mil | 4,7 mil | 24,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 54,0 mil ≈ | -21,7 mil ≈ | 39,3 mil ≈ | 99,3 mil ≈ | 182,9 mil ≈ | 190,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -22,3 mil | -187,9 mil | -90,6 mil | 7,3 mil | -44,8 mil | -61,1 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -18,6 mil | 78,2 mil | -45,6 mil | -133,2 mil | -100,8 mil | -131,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 20,8 mil | 31,7 mil | 63,7 mil | 80,0 mil | 96,0 mil | 102,7 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 7,3 mil
- 2024
- -44,8 mil
- 2025
- -61,1 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
- 2023
- -133,2 mil
- 2024
- -100,8 mil
- 2025
- -131,3 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 76 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate90
- Creștere84
- Bilanț și datorie100
- Randamente60
- Evaluare55
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 42,05 – 116,19 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E67,23 – 116,19 (Mijloc 82,02)5 firme folosite · multiplul median 15,5x · quartile 12,7x – 21,9xAXIL, CL, KVUE, ODD, UG
- Dividende actualizate (DDM)42,05 – 56,55 (Mijloc 48,24)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 76/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 11,3 % | 80 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 143,1 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 11,1 % | 92 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 11,5 % | 77 (pe interval fix) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 44,3x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,3x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 25,5x | 43 (față de colegi) | 15 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,6 % | 70 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,4 % | 34 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 42,1 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere84/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate90/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente60/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare55/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
INTERPARFUMS, INC. (IPAR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld USD în 2025; creștere an/an 2,5 %; marjă netă 11,3 %; ROE 19,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 54,64–86,37 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 65,13 USD, prețul de 135,28 USD lasă un potențial de -51,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -107,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 76/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 11,3 %
- Conversia profitului în FCF: 143,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 11,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 11,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 44,3x
- Lichiditatea curentă: 3,3x
- Randament FCF: 5,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 42,1 %
Ce o infirmă
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CLColgate-Palmolive Company | 78,5 mld | 38,6 | 358,9 % | 9,6 % | +1,4 % | +23 % / +25 % |
| KVUEKenvue Inc. | 37,1 mld | 21,9 | 16,3 % | 10,9 % | −2,1 % | +34 % / +4 % |
| ELFe.l.f. Beauty, Inc. | 6,5 mld | 75,8 | 7,3 % | 4,5 % | +24,6 % | +44 % / −7 % |
| IPARInterparfums, Inc. | 4,3 mld | 25,5 | 19,5 % | 11,3 % | +2,5 % | +48 % / +6 % |
| COTYCoty Inc. | 3,4 mld | — | -16,7 % | -9,7 % | −1,5 % | +18 % / −66 % |
| EPCEdgewell Personal Care Company | 1,3 mld | — | -6,2 % | -4,2 % | −1,3 % | +60 % / −18 % |
| SLSNSolesence, Inc. | 61,3 mil | — | -15,1 % | -3,8 % | +18,6 % | −62 % / +16 % |
| AXILAxil Brands, Inc. | 35,4 mil | 15,5 | 23,3 % | 9,3 % | +17,5 % | +2 % / indisponibil |
| UGUnited-Guardian, Inc. | 31,2 mil | 12,7 | 21,4 % | 22,0 % | −13,4 % | +17 % / −16 % |
| BNKKBonk, Inc. | 7,8 mil | — | -332,4 % | -2.330,4 % | +201,6 % | −84 % / −99 % |
| CABRCaring Brands, Inc. | 7,8 mil | — | -3.889,1 % | -183.298,7 % | indisponibil | −27 % / indisponibil |
| YCBDcbdMD, Inc. | 4,3 mil | — | -40,3 % | -13,8 % | −1,5 % | −37 % / −93 % |
| ELEstee Lauder Companies Inc | — | 107,3 | 9,3 % | 2,4 % | +5,0 % | +14 % / −16 % |
| HLNHaleon plc | — | — | 10,2 % | 15,1 % | −1,8 % | −6 % / +7 % |
| ODDOddity Tech Ltd | — | 11,3 | 32,6 % | 13,7 % | +25,2 % | −53 % / −40 % |
| YSGYatsen Holding Limited | — | — | -2,7 % | -1,9 % | +32,2 % | −70 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IPAR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 85,34 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 150,43 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 225,98 Randament total 70 % · Pe an 70 % |
| 3 ani | 94,10 Randament total -24 % · Pe an -9 % | 185,54 Randament total 46 % · Pe an 13 % | 304,38 Randament total 136 % · Pe an 33 % |
| 5 ani | 103,76 Randament total -12 % · Pe an -3 % | 228,84 Randament total 86 % · Pe an 13 % | 409,98 Randament total 225 % · Pe an 27 % |
- P/E la ieșire± 46,38
- Marja netă± 32,47
- Creșterea anuală a veniturilor± 25,08
- Diluare anuală± 2,73
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 oct. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Interparfums, Inc. este un dezvoltator și distribuitor de parfumuri prestigioase, care operează aproape integral prin licențe cu proprietarii de branduri și nu deține fabrici proprii. În 2026 compania își consolidează portofoliul prin noi licențe și lansări, în timp ce vânzările din Statele Unite sunt afectate de întârzieri în livrări și de tensiunile din Orientul Mijlociu, iar cifra de afaceri pentru 2025 a fost de 1488.5 milioane USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu divers de branduri de lux, cu creșteri puternice ale unor linii cheie precum Coach și Montblanc, ceea ce reduce dependența de un singur brand.
- Model de business puțin intensiv în capital, fără fabrici proprii, care permite flexibilitate și costuri fixe reduse.
- Prezență globală, cu distribuție în peste 120 de țări și o rețea diversificată de distribuitori.
Puncte slabe
- Dependența de licențe terțe pentru aproape toate brandurile, ceea ce face ca pierderea unei licențe să aibă impact major.
- Concentrarea vânzărilor pe câteva branduri și pe un client retail important, ceea ce crește vulnerabilitatea la schimbări de cerere.
- Expunerea la riscuri de curs valutar, deoarece vânzările și costurile sunt în monede diferite.
Oportunități
- Lansarea brandului propriu Solférino și extinderea în magazine selecte ar putea deschide un segment cu marje mai mari.
- Licențele noi pentru Nautica, David Beckham și Longchamp ar putea aduce creștere pe termen lung dacă lansările reușesc.
- Creșterea cererii pentru parfumuri de nișă și pentru produse de lux ar putea sprijini noi lansări.
Amenințări
- Conflictele geopolitice, precum războiul din Orientul Mijlociu, pot reduce cererea pe piețe importante.
- Contrafacerea și distribuția neautorizată pot afecta reputația brandurilor și vânzările.
- Scăderea consumului discreționar în perioade de recesiune economică ar putea reduce vânzările.
Riscuri
- Dependența de licențeridicat
Majoritatea brandurilor sunt licențiate de la terți, iar expirarea sau renegocierea unei licențe pe termeni mai slabi ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Concentrarea pe un client majormediu
Un singur lanț retail reprezintă o parte importantă din vânzări, iar pierderea sau reducerea comenzilor de la acesta ar putea afecta cifra de afaceri 1.
- Depreciere a activelor intangibilemediu
Brandurile și licențele sunt înregistrate ca active intangibile, iar scăderea estimărilor de flux de numerar ar putea duce la depreciere și la o pierdere contabilă semnificativă 1.
- Întârzieri în lanțul de aprovizionaremediu
Întârzierile în livrarea seturilor cadou au mutat vânzări în trimestrul următor, iar problemele logistice ar putea afecta rezultatele din trimestrele viitoare 3.
- Risc valutarscăzut
Diferența dintre moneda vânzărilor și cea a costurilor expune compania la fluctuații ale cursului, care pot modifica rezultatele raportate 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Diversificarea pe multe branduri și pe două segmente geografice poate reduce impactul unei probleme la un singur brand sau într-o singură regiune.
- Dacă noile licențe și lansările din 2027 reușesc, compania ar putea intra într-o perioadă de creștere mai rapidă, conform perspectivei exprimate de conducere 3.
- Modelul fără fabrici proprii poate permite o adaptare rapidă la schimbările de cerere și un capex redus.
Ce ar strica teza
- Dependența de licențe terțe ar putea face ca pierderea sau renegocierea unei licențe majore să reducă brusc veniturile.
- Vânzările din Statele Unite au scăzut în trimestrul trei, iar dacă tendința persistă, creșterea ar putea rămâne slabă.
- Riscurile geopolitice și valutare pot afecta în continuare marjele și vânzările, fără ca impactul lor să fie previzibil pe termen scurt.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului al patrulea și livrarea întârziată a seturilor cadouQ4 2026
- Performanța lansării Solférino și a extinderii în magazine noi2027
- Evoluția impactului conflictului din Orientul Mijlociu asupra vânzărilornext 10-K
- Prima lansare sub licența Longchamp și începerea licenței Nautica2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 oct. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Fondată în 1982, compania fabrică, comercializează și distribuie o gamă largă de parfumuri de lux și produse conexe, sub brandurile sale și sub licențe, prin două segmente: operațiunile din Europa, prin filiala Interparfums SA, și operațiunile din Statele Unite 1. Modelul de business este puțin intensiv în capital, compania nefiind proprietara unor fabrici, ci lucrând cu furnizori de componente și cu umplători terți 1. Vânzările sunt dependente de continuarea și reînnoirea licențelor, iar un număr mic de branduri de top reprezintă majoritatea vânzărilor 1.
Strategia companiei combină achiziționarea sau licențierea de noi branduri cu lansarea de produse noi și susținerea celor existente prin publicitate, merchandising și sampling 2. În ianuarie 2026 au fost semnate licențe pe 20 de ani pentru brandurile Nautica și David Beckham, iar licența GUESS a fost prelungită până în 2048, ceea ce indică un accent pe extinderea portofoliului pe termen lung 1.
Compania are și un brand propriu, Solférino, lansat în 2025 ca o colecție de parfumuri de nișă, și a cumpărat drepturile asupra brandului Goutal, folosit comercial din 2026 1. Acest lucru reflectă o mutare treptată de la modelul pur bazat pe licențe către branduri deținute direct 1.
Segmente
Operațiuni europene
Segmentul european, condus prin filiala Interparfums SA (deținută 72%), reprezintă partea cea mai mare a vânzărilor și include branduri precum Boucheron, Coach, Jimmy Choo, Montblanc, Lacoste și Longchamp, distribuite în peste 120 de țări 1. În primele șase luni din 2026 acest segment a generat circa 70% din vânzări 2.
Operațiuni din Statele Unite
Segmentul american include branduri ca GUESS, Donna Karan/DKNY, Abercrombie & Fitch, Roberto Cavalli și Ferragamo, și a fost cel care a încetinit în ultimul trimestru din 2026, din cauza întârzierii unor seturi cadou și a unor probleme în lanțul de aprovizionare 3.
Piața în context
Piața parfumurilor de lux este caracterizată de creștere susținută în segmentul de nișă și de lansări frecvente, dar și de concurență intensă între distribuitori și de dependența de licențe ale marilor case de modă 1. Compania operează în peste 120 de țări, iar performanța sa depinde de cursul dolar/euro, deoarece aproximativ jumătate din vânzările europene sunt în dolari, în timp ce costurile sunt în euro 2.
Cererea consumatorilor este sensibilă la condițiile economice generale și la veniturile discreționare, ceea ce poate duce la perioade de scădere a vânzărilor în vremuri de recesiune 1. Evoluția din 2026 arată o creștere moderată, în timp ce unele piețe regionale sunt mai slabe 3.
Tendințe
- Expansiunea prin licențe noivânt din spate
Semnarea de licențe pe termen lung pentru Nautica, David Beckham și Longchamp, precum și prelungirea licenței GUESS, ar putea sprijini creșterea viitoare dacă brandurile au succes pe piață 1.
- Creșterea brandurilor-cheievânt din spate
Coach și Montblanc au crescut puternic în 2026, susținute de linii noi de parfumuri, iar aceste branduri ar putea rămâne motorul creșterii dacă lansările continuă 3.
- Tensiuni din Orientul Mijlociuvânt din față
Războiul din Orientul Mijlociu a redus vânzările cu aproximativ 3% în trimestrul al doilea din 2026, iar această presiune ar putea persista dacă instabilitatea continuă 2.
- Fluctuații valutaremixt
Cursul dolar/euro influențează puternic rezultatele raportate, deoarece vânzările europene sunt în mare parte în dolari, iar costurile în euro; un curs mai favorabil dolarului ar putea sprijini cifrele raportate 2.
Poziția concurențială
Piața parfumurilor de lux este competitivă, cu mulți proprietari de branduri și distribuitori care concurează pentru aceleași licențe și rafturi în magazine. Compania se diferențiază prin portofoliul divers de branduri și prin capacitatea de a lansa rapid noi produse 1. Concurența se manifestă și prin contracte de distribuție, cum ar fi cele pentru Abercrombie & Fitch și Fierce 1.
Riscul de contrafacere și de distribuție neautorizată ('grey market') poate afecta atât vânzările, cât și reputația brandurilor, iar concurenții care vând produse similare pot amplifica această presiune 1.
- Estée Lauder CompaniesEL
Grup mare de cosmetice și parfumuri de lux, prezent pe aceleași canale de distribuție; firma nu este menționată explicit în sursele analizate, deci nota este generală.
- Coty Inc.COTY
Companie de parfumuri cu portofoliu de licențe de branduri de lux, care concurează pentru aceleași contracte; firma nu apare în sursele analizate.
- Puig
Grup european de parfumuri și moda, activ pe piețe similare; compania este listată în Spania, nu în SUA.
- Tapestry (Coach)TPR
Proprietarul brandului Coach, pentru care Interparfums deține licența; relația este și de partener, și de concurent în zona licențelor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Nagyot nőtt szeptemberben a magyar ipar termeléseTelex English (HU) · 04 nov. 2026 · EN
- Lendületbe jött a magyar ipar, de van, ahol még nem bonthatnak pezsgőtIndex.hu English (HU) · 04 nov. 2026 · EN
- A nagy nyári szárazságban majdnem megállt a gazdaság, az ipar húzta a növekedéstTelex English (HU) · 30 oct. 2026 · EN
- Interparfums (IPAR) Extends Cavalli Fragrance Deal Through 2046. Can it Boost Profits?Yahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent20 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 sept. 2026Vot al acționarilor · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Convocare AGA (proxy)31 iul. 2026
- Raport curent22 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Interparfums, Inc. · 10 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Interparfums, Inc. · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Interparfums, Inc. · 20 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.