olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Kenvue Inc. KVUE
Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations · SIC 2844 · Verticală: Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844)
Kenvue Inc. (KVUE) este cel mai mare companie pur-jucător în sănătatea de consum după venituri, cu vânzări nete de 15,1 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025. În trimestrul al doilea al anului 2026, vânzările nete au crescut cu 3,0%, iar vânzările organice cu 1,6%. Compania se află în proces de fuziune cu Kimberly-Clark, finalizarea fiind așteptată în trimestrul patru din 2026.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Kenvue Inc. (KVUE) costa 19,31 USD (−1,28 % într-o zi), cu capitalizare 37,1 mld USD, P/E 21,9 pe un EPS diluat de 0,88 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,40 %, beta 0,16, interval pe 52 de săptămâni 14,37–19,88 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 3,9 mld USD (+3,2 % an/an), profit net de 430,0 mil USD (+8,0 % an/an), EPS diluat 0,22 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 16,99 – 20,30
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,70 · lățimea benzii 17,7 %
- SMA 50 / 200
- 18,41 / 18,19
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,40 / 0,31
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,3 % | −5,9 % | +15,3 pp | — |
| 3 luni | +0,4 % | −4,6 % | +5,0 pp | — |
| 6 luni | +10,8 % | +0,2 % | +10,6 pp | — |
| De la început de an | +11,9 % | +7,4 % | +4,5 pp | — |
| 1 an | +35,6 % | +8,2 % | +27,4 pp | +1,7 % |
| 3 ani | +3,8 % | +68,4 % | −64,6 pp | −16,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +56,5 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 27 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,7 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 3,9 mld | 4,0 mld | 3,9 mld |
| Costul vânzărilor | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,6 mld |
| Profit brut | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld |
| Cercetare și dezvoltare | 106,0 mil | 99,0 mil | 91,0 mil | 94,0 mil | 98,0 mil | 84,0 mil | 94,0 mil | 96,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld |
| Profit operațional | 483,0 mil | 558,0 mil | 692,0 mil | 629,0 mil | 535,0 mil | 767,0 mil | 699,0 mil | 706,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 150,0 mil | 136,0 mil | 142,0 mil | 141,0 mil | 138,0 mil | 143,0 mil | 145,0 mil ≈ | 143,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 108,0 mil | 107,0 mil | 107,0 mil | 107,0 mil | 109,0 mil | 106,0 mil | 103,0 mil | 104,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 346,0 mil | 458,0 mil | 588,0 mil | 526,0 mil | 427,0 mil | 672,0 mil | 598,0 mil | 609,0 mil |
| Impozit pe profit | 53,0 mil | 136,0 mil | 168,0 mil | 128,0 mil | 97,0 mil | 198,0 mil | 142,0 mil | 179,0 mil |
| Profit net | 293,0 mil | 322,0 mil | 420,0 mil | 398,0 mil | 330,0 mil | 474,0 mil | 456,0 mil | 430,0 mil |
| EPS diluat | 0,15 ≈ | 0,17 | 0,22 | 0,21 | 0,17 ≈ | 0,25 | 0,24 | 0,22 |
| Flux de numerar operațional | 793,0 mil | 428,0 mil | 621,0 mil ≈ | 294,0 mil ≈ | 854,0 mil | 489,0 mil | 688,0 mil ≈ | 700,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 132,0 mil | 179,0 mil | 88,0 mil ≈ | 98,0 mil ≈ | 110,0 mil | 139,0 mil | 64,0 mil ≈ | 80,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 393,0 mil | 392,0 mil | 393,0 mil ≈ | 398,0 mil ≈ | 398,0 mil | 398,0 mil | 398,0 mil ≈ | 403,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 121,0 mil | 63,0 mil | 64,0 mil ≈ | 70,0 mil ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 25 din propriul istoric de 12 trimestre (min 20,2, mediană 25,7, max 42,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,1 mld | 15,4 mld | 15,5 mld | 15,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,6 % | +0,1 % | −2,1 % |
| Profit net | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,0 mld | 1,5 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −19,9 % | −38,1 % | +42,7 % |
| EPS diluat | 1,21 | 0,90 | 0,54 | 0,76 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −25,6 % | −40,0 % | +40,7 % |
| netă % | 13,8 % | 10,8 % | 6,7 % | 9,7 % |
| Flux de numerar liber | 39,0 mil | 2,7 mld | 1,3 mld | 1,7 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 1,5 mld USD
- Datorie netă
- 391,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 10,8 mld USD
- Active totale
- 27,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,13x
- Lichiditate curentă
- 0,96x
- ROE
- 14,4 %
- ROA
- 5,6 %
- Marja FCF
- 11,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,1 mld | 15,4 mld | 15,5 mld | 15,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 6,6 mld | 6,8 mld | 6,5 mld | 6,3 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 8,4 mld | 8,6 mld | 9,0 mld | 8,8 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 355,0 mil | 399,0 mil | 408,0 mil | 382,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 5,5 mld | 6,1 mld | 6,3 mld | 6,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,9 mld | 2,5 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 731,0 mil | 627,0 mil | 622,0 mil | 557,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 3,7 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 250,0 mil | 431,0 mil | 430,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,9 mld | 2,2 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 847,0 mil | 526,0 mil | 385,0 mil | 529,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit net | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,0 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,21 | 0,90 | 0,54 | 0,76 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,40 | 0,81 | 0,83 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 1,9 mld
- 2024
- 1,9 mld
- 2025
- 1,9 mld
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 740,0 mil | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Creanțe | — | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | 1,9 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active curente | — | 6,1 mld | 5,5 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 2,0 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 9,8 mld | 9,3 mld | 8,8 mld | 9,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 9,6 mld | 8,5 mld | 8,7 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active totale | — | 27,9 mld | 25,6 mld | 27,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 2,5 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 599,0 mil | 1,6 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 7,7 mld | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2024verificat |
| Datorii curente | — | 5,5 mld | 5,7 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 16,6 mld | 15,9 mld | 16,3 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 20,5 mld † | 11,2 mld † | 9,7 mld † | 10,8 mld † | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 9,6 mld
- 2024
- 8,5 mld
- 2025
- 8,7 mld
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 334,0 mil | 3,2 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 295,0 mil | 469,0 mil | 434,0 mil | 475,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 39,0 mil ≈ | 2,7 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -171,0 mil | -488,0 mil | -425,0 mil | -436,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 0 | -2,5 mld | -1,6 mld | -1,8 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 766,0 mil | 1,6 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 7,0 mil | 235,0 mil | 197,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -488,0 mil
- 2024
- -425,0 mil
- 2025
- -436,0 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 58 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 37,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate84
- Creștere1
- Bilanț și datorie75
- Randamente66
- Evaluare55
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,84 – 39,28 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)16,63 – 25,43 (Mijloc 20,05)WACC 9,2 % · FCFF de pornire 2,6 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -1,4 %
- Colegi: EV/EBITDA34,34 – 39,28 (Mijloc 37,24)4 firme folosite · multiplul median 21,9x · quartile 20,2x – 23,1xCL, COTY, ELF, EPC
- Colegi: P/E11,17 – 22,48 (Mijloc 13,63)5 firme folosite · multiplul median 15,5x · quartile 12,7x – 25,5xAXIL, CL, IPAR, ODD, UG
- Dividende actualizate (DDM)10,84 – 14,58 (Mijloc 12,44)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 58/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 18,3 % | 80 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 10,9 % | 73 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 138,3 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,2 % | 1 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -14,4 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,0x | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,4x | 76 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 13 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 21,9x | 57 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,4x | 33 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 6,3 % | 79 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,3 % | 61 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 68,3 % | 74 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie75/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere1/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate84/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare55/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Kenvue Inc. (KVUE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-27.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,1 mld USD în 2025; creștere an/an -2,1 %; marjă netă 10,9 %; ROE 16,3 %; datorie netă/EBITDA 0,0x.
Intervalul de valoare estimat este 13,90–23,96 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,84 USD, prețul de 19,31 USD lasă un potențial de -12,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -14,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 18,3 %
- Marja netă: 10,9 %
- Conversia profitului în FCF: 138,3 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,0x
- Acoperirea dobânzilor: 6,4x
- Randament FCF: 6,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 68,3 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 0,2 %
- CAGR EPS 3 ani: -14,4 %
- Lichiditatea curentă: 1,0x
Față de mediana verticalei
Perfumes, Cosmetics & Other Toilet Preparations (SIC 2844) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CLColgate-Palmolive Company | 78,5 mld | 38,6 | 358,9 % | 9,6 % | +1,4 % | +23 % / +25 % |
| KVUEKenvue Inc. | 37,1 mld | 21,9 | 16,3 % | 10,9 % | −2,1 % | +36 % / +4 % |
| ELFe.l.f. Beauty, Inc. | 6,5 mld | 75,8 | 7,3 % | 4,5 % | +24,6 % | +44 % / −7 % |
| IPARInterparfums, Inc. | 4,3 mld | 25,5 | 19,5 % | 11,3 % | +2,5 % | +66 % / +8 % |
| COTYCoty Inc. | 3,4 mld | — | -16,7 % | -9,7 % | −1,5 % | +18 % / −66 % |
| EPCEdgewell Personal Care Company | 1,3 mld | — | -6,2 % | -4,2 % | −1,3 % | +60 % / −18 % |
| SLSNSolesence, Inc. | 61,3 mil | — | -15,1 % | -3,8 % | +18,6 % | −62 % / +16 % |
| AXILAxil Brands, Inc. | 35,4 mil | 15,5 | 23,3 % | 9,3 % | +17,5 % | +2 % / indisponibil |
| UGUnited-Guardian, Inc. | 31,2 mil | 12,7 | 21,4 % | 22,0 % | −13,4 % | +17 % / −16 % |
| BNKKBonk, Inc. | 7,8 mil | — | -332,4 % | -2.330,4 % | +201,6 % | −84 % / −99 % |
| CABRCaring Brands, Inc. | 7,8 mil | — | -3.889,1 % | -183.298,7 % | indisponibil | −27 % / indisponibil |
| YCBDcbdMD, Inc. | 4,3 mil | — | -40,3 % | -13,8 % | −1,5 % | −37 % / −93 % |
| ELEstee Lauder Companies Inc | — | 107,3 | 9,3 % | 2,4 % | +5,0 % | +14 % / −16 % |
| HLNHaleon plc | — | — | 10,2 % | 15,1 % | −1,8 % | −6 % / +7 % |
| ODDOddity Tech Ltd | — | 11,3 | 32,6 % | 13,7 % | +25,2 % | −53 % / −40 % |
| YSGYatsen Holding Limited | — | — | -2,7 % | -1,9 % | +32,2 % | −70 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KVUE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 10,89 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 19,29 Randament total 4 % · Pe an 4 % | 29,11 Randament total 56 % · Pe an 56 % |
| 3 ani | 9,66 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 19,35 Randament total 14 % · Pe an 4 % | 32,19 Randament total 84 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 8,58 Randament total -40 % · Pe an -10 % | 19,41 Randament total 23 % · Pe an 4 % | 35,59 Randament total 115 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 4,84
- Marja netă± 3,39
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,90
- Diluare anuală± 0,28
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).
Pe scurt
Kenvue Inc. (KVUE) este cel mai mare companie pur-jucător în sănătatea de consum după venituri, cu vânzări nete de 15,1 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025 1. În trimestrul al doilea al anului 2026, vânzările nete au crescut cu 3,0%, iar vânzările organice cu 1,6% 3. Compania se află în proces de fuziune cu Kimberly-Clark, finalizarea fiind așteptată în trimestrul patru din 2026 2.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
- Dependență de câteva branduri mari, iar reevaluarea segmentului Skin Health and Beauty arată presiuni asupra rentabilității 1.
- Marjele brute și operaționale au scăzut față de anul precedent din cauza inflației și a tarifelor 3.
- Îndatorare semnificativă, cu datorii totale ridicate la mijlocul anului 2026 3.
Oportunități
- Creșterea vânzărilor prin comerțul electronic și strategia digitală ar putea susține avansul în categorii noi 3.
- Lansări de produse noi, precum Tylenol® with Naproxen, ar putea deschide categorii de tratament OTC 3.
- Sinergiile din fuziunea cu Kimberly-Clark, dacă se realizează, ar putea genera economii de costuri 1.
Amenințări
- Acuzații și reglementări privind acetaminofenul pot reduce vânzările Tylenol® și pot atrage litigii 1.
- Tarifele comerciale și presiunile asupra materiilor prime pot erodează marjele dacă nu sunt compensate 12.
- Concurența din partea mărcilor private și a producătorilor de nișă poate limita creșterea cotelor de piață 1.
Riscuri
- Fuziunea cu Kimberly-Clarkridicat
Finalizarea tranzacției depinde de aprobări de reglementare străine și de alte condiții, iar întârzierea sau eșecul ar putea afecta activitatea și prețul acțiunilor 12.
- Acetaminofen și litigiiridicat
Reglementările privind acetaminofenul și cererile cetățenești pot duce la reducerea vânzărilor și la noi procese 1.
- Tarife și costurimediu
Tarifele vamale și represaliile comerciale ar putea crește costurile lanțului de aprovizionare 1.
- Depreciere de fond comercialmediu
Reevaluarea segmentului Skin Health and Beauty arată o marjă redusă față de valoarea contabilă; deteriorarea piețelor ar putea conduce la depreciere 1.
- Volatilitatea materiilor primemediu
Conflictul din Orientul Mijlociu și alte evenimente geopolitice pot crea volatilitate a costurilor și disponibilității intrărilor 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea organică în trei trimestre consecutive și rezultate peste așteptări în primul semestru al anului 2026 pot indica o revenire a dinamicii 3.
- Portofoliul de branduri recunoscute și lansările recente pot susține cota de piață în mai multe categorii 3.
- Dacă fuziunea cu Kimberly-Clark se finalizează, sinergiile anunțate ar putea genera valoare pentru acționari 1.
Ce ar strica teza
- Marjele brute și operaționale au scăzut față de anul trecut, iar presiunile de costuri ar putea continua 3.
- Riscul de litigii și reglementare legat de acetaminofen ar putea afecta un brand important 1.
- Incertitudinea legată de fuziune și de condițiile de închidere ar putea întârzia sau modifica rezultatele anticipate 2.
De urmărit
- Finalizarea fuziunii cu Kimberly-Clark și condițiile de aprobare străineQ4 2026
- Evoluția vânzărilor organice și a marjelor în Skin Health and BeautyQ3 2026
- Impactul tarifelor și al costurilor materiilor prime asupra marjelornext 10-Q
- Evoluția litigiilor și a reglementărilor privind acetaminofenul2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).
Afacerea
Kenvue își propune să valorifice puterea zilnică a îngrijirii prin trei segmente raportabile, Self Care, Skin Health and Beauty și Essential Health, cu produse comercializate în peste 165 de țări 1. Portofoliul include branduri precum Tylenol®, Zyrtec®, Neutrogena®, Aveeno®, BAND-AID® Brand și Listerine® 1. Compania se bazează pe un sistem de fabricație propriu care a livrat aproximativ 60% din volumul de vânzări în exercițiul fiscal 2025, restul fiind asigurat de furnizori terți 1.
Piața în context
Creșterea organică recentă a companiei indică o cerere stabilă în categoriile sale, însă incertitudinile macroeconomice și conflictul din Orientul Mijlociu pot influența costurile materiilor prime și ale logisticii 2.
Tendințe
- Tarife comercialevânt din față
Tarifele impuse de guvernul SUA și represaliile altor țări pot crește costurile lanțului de aprovizionare și pot afecta consumatorii, dacă expunerea nu este compensată prin măsuri interne 1.
- Digitalizare și eCommercevânt din spate
Strategia digitală și comerțul electronic au susținut creșterea în trimestrul al doilea al anului 2026 în mai multe segmente, ceea ce ar putea continua dacă tendința se menține 3.
- Presiuni inflaționiste și conflictevânt din față
Volatilitatea costurilor materiilor prime, a logisticii și a transportului, legată de conflictul din Orientul Mijlociu, poate afecta marjele, dacă aceste presiuni persistă 2.
- Eficiență operaționalămixt
Economiile din productivitate și optimizarea lanțului global de aprovizionare au atenuat parțial presiunea asupra marjelor, iar restructurarea din 2026 vizează reducerea complexității 3.
Poziția concurențială
Compania menționează concurenți precum Haleon, Procter & Gamble și Reckitt Benckiser în Self Care, Beiersdorf, Estée Lauder și L’Oréal în Skin Health and Beauty, respectiv Church & Dwight, Colgate-Palmolive și Kimberly-Clark în Essential Health 1. Mărcile private ale comercianților constituie o presiune suplimentară în toate segmentele 1.
Concurența include atât companii cu tradiție, cât și branduri de nișă emergente care se distribuie prin canale online sau direct către consumatori 1.
- Haleon
Concurent în Self Care și Essential Health, listat la Londra, nu în SUA 1.
- Procter & GamblePG
Concurent în toate cele trei segmente, cu categorii de produse de consum asemănătoare 1.
- L’Oréal
Concurent în Skin Health and Beauty, în special în îngrijirea pielii și a părului 1.
- Kimberly-ClarkKMB
Partener în fuziunea anunțată și concurent în Essential Health 12.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Item 3.03 · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 nov. 2026Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Notificare de delistare · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent30 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 oct. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Kenvue Inc. · 20 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Kenvue Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Kenvue Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.