olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Macy's, Inc. M

Retail-Department Stores · SIC 5311 · Verticală: Magazine generaliste (SIC 53xx)

25,70USD+7,62 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Macy's, Inc. este un retailer omnichannel cu trei nameplate-uri, Macy's, Bloomingdale's și Bluemercury, care vinde îmbrăcăminte, cosmetice, articole pentru casă și alte bunuri de consum. Compania este în al doilea an al strategiei Bold New Chapter, iar rezultatele din al doilea trimestru 2026 au arătat creștere comparabilă pe toate nameplate-urile, în timp ce vânzările nete au ajuns la 21,764 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Macy's, Inc. (M) costa 25,70 USD (+7,62 % într-o zi), cu capitalizare 6,7 mld USD, P/E 9,4 pe un EPS diluat de 2,74 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,91 %, beta 1,35, interval pe 52 de săptămâni 16,92–26,21 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 5,1 mld USD (+1,2 % an/an), profit net de 169,0 mil USD (+94,3 % an/an), EPS diluat 0,62 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,7 mld USD
acțiuni la 29 aug. 2026
P/E (TTM)
9,4
EPS diluat TTM 2,74 · TTM până la 01 aug. 2026
E/P (TTM)
10,64 %
TTM până la 01 aug. 2026
Randament dividend
2,91 %
DPS 12 luni 0,75
Beta (2 ani)
1,35
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
16,9226,21

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
66,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
22,26 – 25,21
peste banda superioară · %B 1,16 · lățimea benzii 12,4 %
SMA 50 / 200
22,90 / 21,71
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,48 / 0,36
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+14,2 %−1,1 %+15,3 pp—
3 luni+0,7 %−0,5 %+1,2 pp—
6 luni+29,7 %+4,4 %+25,3 pp—
De la început de an+16,6 %+12,3 %+4,2 pp—
1 an+32,5 %+13,5 %+18,9 pp+16,9 %
3 ani+98,5 %+76,4 %+22,0 pp+33,7 %
5 ani−18,0 %+63,7 %−81,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,9 %
12 dec. 2025 → 17 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,2 %
18 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,9 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 01 aug. 2026

Venituri
5,1 mld USD
+1,2 % an/an
Profit net
169,0 mil USD
+94,3 % an/an
EPS diluat
0,62
+100,0 % an/an
netă / operațională
3,3 % / 4,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri4,9 mld8,0 mld4,8 mld5,0 mld4,9 mld7,9 mld4,9 mld5,1 mld
Costul vânzărilor2,9 mld5,0 mld2,8 mld2,9 mld2,9 mld4,9 mld2,9 mld2,8 mld
Cheltuieli generale și de vânzare2,1 mld2,4 mld1,9 mld1,9 mld2,0 mld2,4 mld2,0 mld2,0 mld
Profit operațional64,0 mil499,0 mil94,0 mil149,0 mil42,0 mil745,0 mil112,0 mil244,0 mil
Amortizare și depreciere228,0 mil224,0 mil219,0 mil218,0 mil235,0 mil222,0 mil210,0 mil206,0 mil
Profit înainte de impozit35,0 mil436,0 mil68,0 mil115,0 mil5,0 mil662,0 mil93,0 mil227,0 mil
Impozit pe profit7,0 mil94,0 mil30,0 mil28,0 mil-6,0 mil155,0 mil30,0 mil58,0 mil
Profit net28,0 mil342,0 mil38,0 mil87,0 mil11,0 mil507,0 mil63,0 mil169,0 mil
EPS diluat0,101,21 ≈0,130,310,041,85 ≈0,230,62
Flux de numerar operațional-167,0 mil ≈1,3 mld-64,0 mil319,0 mil ≈-8,0 mil ≈1,2 mld292,0 mil294,0 mil ≈
Investiții (capex)128,0 mil ≈119,0 mil100,0 mil79,0 mil ≈93,0 mil ≈101,0 mil88,0 mil65,0 mil ≈
Dividende plătite48,0 mil ≈48,0 mil51,0 mil49,0 mil ≈49,0 mil ≈48,0 mil50,0 mil51,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈1,0 mil97,0 mil52,0 mil ≈51,0 mil ≈50,0 mil51,0 mil53,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 71 din propriul istoric de 34 trimestre (min 3,4, mediană 7,2, max 109,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu201920202021⚠ 20222023202420252026
Venituri25,0 mld24,6 mld17,3 mld25,4 mld25,4 mld23,9 mld23,0 mld22,6 mld
Venituri an/an+0,1 %−1,6 %−29,4 %—+0,2 %−6,2 %−3,6 %−1,7 %
Profit net1,1 mld564,0 mil-3,9 mld1,4 mld1,1 mld45,0 mil582,0 mil642,0 mil
Profit net an/an−29,2 %−49,1 %−799,3 %—−19,9 %−96,1 %+1.193,3 %+10,3 %
EPS diluat3,561,81-12,684,554,080,162,072,32
EPS diluat an/an−30,2 %−49,2 %−800,6 %—−10,3 %−96,1 %+1.193,7 %+12,1 %
netă %4,4 %2,3 %-22,7 %5,6 %4,5 %0,2 %2,5 %2,8 %
Flux de numerar liber1,1 mld706,0 mil311,0 mil2,4 mld727,0 mil674,0 mil760,0 mil1,1 mld

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 ian. 2026

Numerar
1,2 mld USD
Datorie financiară
2,4 mld USD
Datorie netă
1,2 mld USD
Capitaluri proprii
4,9 mld USD
Active totale
16,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,50x
Lichiditate curentă
1,49x
ROE
13,6 %
ROA
3,9 %
Marja FCF
4,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
23,9 mld
2025
23,0 mld
2026
22,6 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
14,2 mld
2025
13,7 mld
2026
13,5 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit brut
2024
9,6 mld ≈
2025
9,3 mld ≈
2026
9,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
8,4 mld
2025
8,3 mld
2026
8,2 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
301,0 mil
2025
909,0 mil
2026
1,0 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
897,0 mil
2025
881,0 mil
2026
894,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

EBITDA
2024
1,2 mld ≈
2025
1,8 mld ≈
2026
1,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
170,0 mil
2025
158,0 mil
2026
139,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
43,0 mil
2025
763,0 mil
2026
849,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-2,0 mil
2025
181,0 mil
2026
207,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit net
2024
45,0 mil
2025
582,0 mil
2026
642,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,16
2025
2,07
2026
2,32

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
278,2 mil
2025
281,6 mil
2026
276,5 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,66
2025
0,69
2026
0,73

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
1,0 mld
2025
1,3 mld
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Stocuri
2024
4,4 mld
2025
4,5 mld
2026
4,4 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Active curente
2024
6,1 mld
2025
6,5 mld
2026
6,7 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
5,3 mld
2025
5,1 mld
2026
4,7 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
828,0 mil
2025
828,0 mil
2026
828,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
430,0 mil
2025
425,0 mil
2026
420,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Active totale
2024
16,2 mld
2025
16,4 mld
2026
16,2 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
1,9 mld
2025
1,9 mld
2026
1,8 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
6,0 mil
2026
0

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
3,0 mld
2025
2,8 mld
2026
2,4 mld

SEC (XBRL)· 04 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
4,5 mld
2025
4,5 mld
2026
4,5 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
4,0 mld
2025
4,6 mld
2026
4,9 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld
2026
1,4 mld

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
631,0 mil
2025
518,0 mil
2026
373,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
674,0 mil ≈
2025
760,0 mil ≈
2026
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-913,0 mil
2025
-592,0 mil
2026
-639,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-220,0 mil
2025
-413,0 mil
2026
-852,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2024
181,0 mil
2025
192,0 mil
2026
197,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
38,0 mil
2025
1,0 mil
2026
250,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-3,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
5,5 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
13,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
10,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
-17,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
12,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
-17,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
39,1 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
40,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja EBITDA
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja EBIT
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja netă
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja FCF
6,2 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Randamente

ROE
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROA
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROIC
13,9 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROCE
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
27,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Rata de distribuire (FCF)
14,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,6x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
8,2x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Investiții (capex)
347,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Fluxul de numerar liber
1,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia profitului în FCF
188,5 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia EBITDA în numerar
87,4 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
119 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
49 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
8,9x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
9,4x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul profitului
10,6 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
3,9x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/EBIT
6,9x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
P/FCF
4,7x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randament FCF
21,1 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 58 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

25,70 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
9,4x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
3,9x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROE
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Marja netă
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 01 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 01 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 sept. 2026
verificat 2933derivat 224

Scorul pe grupe

  • Evaluare96
  • Bilanț și datorie53
  • Calitate42
  • Creștere0
  • Randamente91

Interval de valoare estimat

Jos
53,67
USD pe acțiune
Mijloc
66,47
USD pe acțiune
Sus
80,25
USD pe acțiune
Preț: 25,70 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 158,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 61,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,59 – 120,20 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)69,89 – 120,20 (Mijloc 88,27)
    WACC 8,0 % · FCFF de pornire 1,5 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA58,27 – 96,93 (Mijloc 75,43)
    7 firme folosite · multiplul median 10,3x · quartile 8,1x – 13,1x
    BJ, DG, DLTR, KSS, OLLI, PSMT, TGT
  • Colegi: P/E49,08 – 63,58 (Mijloc 57,50)
    9 firme folosite · multiplul median 21,0x · quartile 17,9x – 23,2x
    BJ, BURL, DG, DLTR, FIVE, KSS, OLLI, PSMT, TGT
  • Dividende actualizate (DDM)9,59 – 12,90 (Mijloc 11,00)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Magazine generaliste (SIC 53xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 58/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate13,9 %10 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate3,3 %38 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate188,5 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,9 %0 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-17,2 %0 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,6x20 (față de colegi)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie8,2x100 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x66 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare9,4x100 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare3,9x89 (față de colegi)10 %
Randament FCF · Evaluare21,1 %100 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,0 %86 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente14,0 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie53/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate42/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente91/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare96/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

Macy's, Inc. (M). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-01.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 22,6 mld USD în 2026; creștere an/an -1,7 %; marjă netă 3,3 %; ROE 16,0 %; datorie netă/EBITDA 0,6x.

Intervalul de valoare estimat este 53,67–80,25 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 66,47 USD, prețul de 25,70 USD lasă un potențial de 158,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 61,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 188,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: 8,2x
  • P/E (TTM): 9,4x
  • EV/EBITDA: 3,9x
  • Randament FCF: 21,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,0 %
  • Rata de distribuire (FCF): 14,0 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: 13,9 %
  • CAGR venituri 3 ani: -3,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: -17,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,6x

Față de mediana verticalei

Magazine generaliste (SIC 53xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 13 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,4x
mediana verticalei 22,6x
sub mediană (−58,5 %)
EV/EBITDA
3,9x
mediana verticalei 12,6x
sub mediană (−69,1 %)
P/S
0,3x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−77,8 %)
P/B
1,4x
mediana verticalei 5,6x
sub mediană (−75,7 %)
ROE
16,0 %
mediana verticalei 26,9 %
sub mediană (−40,5 %)
Marja netă
3,3 %
mediana verticalei 4,1 %
sub mediană (−19,3 %)
Marja EBIT
5,0 %
mediana verticalei 5,6 %
sub mediană (−10,3 %)
Venituri an/an
-1,7 %
mediana verticalei 8,8 %
sub mediană (−119,1 %)
Datorie netă/EBITDA
0,6x
mediana verticalei -0,3x
peste mediană
Randament dividend
2,9 %
mediana verticalei 1,4 %
peste mediană (+112,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WMTWalmart Inc.1.024,8 mld46,623,4 %3,0 %+4,7 %+17 % / +149 %
COSTCostco Wholesale Corp463,7 mld50,428,4 %3,0 %+10,1 %+15 % / +77 %
TGTTarget Corporation74,1 mld16,926,4 %4,1 %−1,7 %+80 % / +22 %
DGDollar General Corp31,2 mld18,419,7 %3,9 %+5,2 %+29 % / +8 %
DLTRDollar Tree, Inc.27,6 mld17,945,9 %8,0 %+10,4 %+33 % / +19 %
BURLBurlington Stores, Inc.16,2 mld23,241,4 %5,8 %+8,8 %+2 % / +52 %
BJBj’s Wholesale Club Holdings, Inc.14,0 mld24,327,7 %2,6 %+4,7 %+24 % / +72 %
FIVEFive Below, Inc.13,9 mld22,628,3 %11,7 %+22,9 %+53 % / +34 %
MMacy's, Inc.6,7 mld9,416,0 %3,3 %−1,7 %+32 % / +98 %
OLLIOllie's Bargain Outlet Holdings, Inc.5,6 mld21,014,9 %9,8 %+16,6 %−24 % / +28 %
PSMTPriceSmart, Inc.5,1 mld30,612,3 %2,8 %+11,5 %+34 % / +145 %
KSSKohl’s Corp2,9 mld10,96,7 %1,7 %−4,3 %+3 % / +8 %
DDSDillard’s, Inc.——33,8 %10,3 %−0,4 %−5 % / +83 %
MNSOMINISO Group Holding Limited——26,9 %15,4 %+48,1 %−48 % / −59 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru M din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
14,61
Randament total -41 % · Pe an -41 %
25,94
Randament total 4 % · Pe an 4 %
39,23
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
11,90
Randament total -48 % · Pe an -19 %
23,98
Randament total 2 % · Pe an 1 %
40,13
Randament total 67 % · Pe an 19 %
5 ani
9,69
Randament total -53 % · Pe an -14 %
22,17
Randament total -0 % · Pe an -0 %
41,06
Randament total 78 % · Pe an 12 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 5,99
  • Marja netă± 4,20
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,74
  • Diluare anuală± 0,35

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Macy's, Inc. este un retailer omnichannel cu trei nameplate-uri, Macy's, Bloomingdale's și Bluemercury, care vinde îmbrăcăminte, cosmetice, articole pentru casă și alte bunuri de consum. Compania este în al doilea an al strategiei Bold New Chapter, iar rezultatele din al doilea trimestru 2026 au arătat creștere comparabilă pe toate nameplate-urile, în timp ce vânzările nete au ajuns la 21,764 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025 12.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de trei nameplate-uri cu poziționare distinctă, de la masă la lux, care oferă flexibilitate în fața schimbărilor de cerere 1.
  • Creștere comparabilă pozitivă în toate nameplate-urile în al doilea trimestru 2026 și bilanț ce permite accesul la finanțare 23.
  • Program de carduri de credit și rețea de publicitate media care generează venituri în afara vânzărilor de mărfuri 1.

Puncte slabe

  • Vânzările nete au scăzut în exercițiul fiscal 2025, în parte din cauza închiderii de magazine, ceea ce arată presiunea asupra bazei de vânzări fizice 1.
  • Marja brută a scăzut în exercițiul fiscal 2025, iar dependența de sezonalitate face ca rezultatele să fie concentrate în al patrulea trimestru 1.
  • Multe magazine rămân în zone de mall cu trafic în scădere, ceea ce ridică întrebări despre productivitatea spațiilor fizice 1.

Oportunități

  • Extinderea programului Reimagine și a brandurilor de lux ar putea sustine creșterea comparabilelor pe termen lung 23.
  • Monetizarea portofoliului imobiliar prin dezvoltare mixtă ar putea genera venituri suplimentare, dacă se finalizează proiectele 1.

Amenințări

  • Inflația, tarifele și incertitudinea geopolitică pot reduce cheltuielile discreționare ale clienților 13.
  • Concurența din partea comerțului electronic și a retailerilor off-price poate eroda cota de piață, mai ales dacă rivalii adoptă mai rapid AI 1.
  • Modificările reglementare privind cardurile de credit ar putea reduce veniturile din programul cu Citibank 1.

Riscuri

  • Eșecul strategiei Bold New Chapterridicat

    Dacă inițiativele nu produc randamentele așteptate sau implementarea întâmpină dificultăți, profitabilitatea și creșterea ar putea fi afectate 1.

  • Dependența de sezonul de sărbătoriridicat

    O parte mare din venituri și fluxuri de numerar este realizată în al patrulea trimestru, astfel încât slăbiciunea în această perioadă poate avea un efect disproporționat asupra rezultatului anual 1.

  • Costurile cu forța de muncă și beneficiilemediu

    Creșterea salariului minim și a costurilor de sănătate poate presa marjele și fluxul de numerar 1.

  • Veniturile din cardurile de creditmediu

    Schimbările în comportamentul de plată, trecerea la plata amânată și reglementările din domeniu pot reduce veniturile din programul de carduri 1.

  • Tarifele și volatilitatea lanțului de aprovizionaremediu

    Tarifele pot reduce marjele, iar rambursările primite pot fi temporare sau pot fi reinvestite, ceea ce face rezultatele mai greu de anticipat 13.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea comparabilă din Reimagine și Bloomingdale's se menține, compania ar putea depăși treptat ghidajul actualizat, susținută de un bilanț solid și de reinvestiții bine direcționate 23.
  • Diversificarea pe trei nameplate-uri și veniturile din carduri și publicitate pot oferi stabilitate chiar dacă vânzările de mărfuri fluctuează 1.
  • Dacă eficiența operațională din lanțul de aprovizionare continuă să crească, compania ar putea converti mai multe vânzări în profit 12.

Ce ar strica teza

  • Dacă vânzările nete continuă să scadă după închiderea magazinelor, creșterea comparabilă ar putea să nu compenseze pierderea bazei de vânzări 13.
  • Câștigul din rambursările de tarife este considerat temporar; dacă reinvestițiile vor absorbi beneficiul, profitabilitatea ar putea rămâne sub așteptări 3.
  • Dacă concurenții digitali sau off-price câștigă cote de piață, presiunea asupra prețurilor și a traficului în magazine ar putea crește 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului actualizat pentru vânzări nete și EPS ajustat2026
  • Evoluția comparabilelor Reimagine 200 și Bloomingdale'sQ3 2026
  • Modul de reinvestire a rambursărilor de tarife și efectul asupra marjei brute2026
  • Rezultatele sezonului de sărbători și comportamentul cheltuielilor discreționareQ4 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Macy's, Inc. operează 665 de magazine, site-uri web și aplicații mobile sub trei mărci, Macy's, Bloomingdale's și Bluemercury, și deservește o bază anuală de aproape 40 de milioane de clienți activi 1. Compania a fost organizată în Delaware în 1985 și, împreună cu predecesorii săi, operează magazine universale din 1830 1. Modelul său multi-brand, multi-categorie și multi-canal îi permite să se adapteze cererii consumatorilor, de la cumpărătorii atenți la preț până la clienții de lux 1.

Strategia multianuală Bold New Chapter are trei piloni: consolidarea și reimaginarea nameplate-ului Macy's, accelerarea și diferențierea brandurilor de lux Bloomingdale's și Bluemercury, și simplificarea și modernizarea operațiunilor de la un capăt la altul 1. Compania a închis magazine nerentabile pentru a concentra resursele pe întreprinderea de viitor, iar centrul de distribuție China Grove, cu automatizare și inteligență artificială, a fost deschis în exercițiul fiscal 2025 1.

Afacerea este sezonieră, cu o parte importantă din vânzările și câștigurile anuale realizate în trimestrul al patrulea, care include perioada de sărbători 1. Pe lângă vânzările de mărfuri, compania câștigă venituri din programul de carduri de credit, realizat cu Citibank, și din Macy's Media Network, rețeaua sa de publicitate media 1.

Segmente

Macy's

Macy's este magazinul universal de masă al grupului, care vizează un segment larg de clienți cu venituri medii și superioare, prin formate full-line, formate mai mici și conceptul off-price Macy's Backstage 1. În exercițiul fiscal 2025, comparabilele Macy's au crescut cu 0,4%, iar cele ale locațiilor Reimagine 125 au depășit restul rețelei 1. În al doilea trimestru 2026, comparabilele Macy's au crescut cu 1,1%, iar locațiile Reimagine 200 au crescut cu 1,9% 23.

Bloomingdale's

Bloomingdale's este brandul premium și de lux al grupului, cu clientelă înstărită și magazine curate, cu accent pe servicii excepționale 1. Brandul a înregistrat cea mai bună creștere comparabilă din ultimele 14 trimestre în exercițiul fiscal 2025, iar în al doilea trimestru 2026 comparabilele au crescut cu 11,3%, în al doilea trimestru consecutiv cu creștere la două cifre 13.

Bluemercury

Bluemercury este un retailer de frumusețe și servicii spa de lux, cu accent pe dermatologie și parfumuri 1. Brandul a înregistrat creștere comparabilă timp de 20 de trimestre consecutive până în exercițiul fiscal 2025, iar în al doilea trimestru 2026 comparabilele au crescut cu 6,2% 12.

Piața în context

Compania activează în una dintre cele mai competitive piețe de retail din SUA, unde concurează cu magazine universale, retaileri off-price, magazine specializate, comercianți de masă, marketplace-uri și branduri direct-to-consumer 1. Venitul total din exercițiul fiscal 2025 a fost de 22,621 miliarde USD, iar vânzările digitale au reprezentat 35% din vânzările nete 1.

Cererea de bunuri discreționare este sensibilă la inflație, tarife și incertitudine macroeconomică, factori care pot modifica ritmul vânzărilor pe categorii 13. Compania a actualizat ghidajul pentru 2026 la 21,675-21,825 miliarde USD vânzări nete și 2,15-2,35 USD EPS ajustat, cu ipoteza că tarifele și reinvestițiile vor influența rezultatele 3.

Tendințe

  • Strategia Bold New Chaptervânt din spate

    Programul de transformare a centrat experiența clientului și modernizarea operațiunilor, cu rezultate vizibile în comparabilele Macy's și Bloomingdale's din 2026 12. Dacă investițiile în magazinele Reimagine și în luxul extins continuă să producă creștere, compania ar putea consolida poziția sa.

  • Recuperarea consumului premiumvânt din spate

    Creșterea puternică a Bloomingdale's sugerează cerere susținută în segmentul de lux, ceea ce ar putea compensa presiunea asupra clienților cu venituri medii 23.

  • Tarifele și costurile de aprovizionaremixt

    Tarifele au presat marja brută în exercițiul fiscal 2025, deși compania a obținut rambursări IEEPA; efectul net depinde de modul în care vor fi reinvestite și de evoluția costurilor 13.

  • Trecerea vânzărilor spre digital și schimbarea obiceiurilor de cumpărarevânt din față

    Mutarea vânzărilor din magazine spre canale digitale și creșterea plăților alternative pot reduce veniturile din cardurile de credit sau pot crește costurile, factor care ar putea afecta rezultatele dacă tendința se accentuează 1.

Poziția concurențială

Macy's concurează cu magazine universale, retaileri off-price precum cei din categoria outlet, comercianți de masă, platforme de comerț electronic și branduri proprii online 1. Factorii de competiție includ experiența clientului, relevanța brandului, prețul, servicii, viteza livrării și calitatea experienței digitale 1.

Compania susține că diferențierea prin nameplate-uri, marcă privată și programe de loialitate îi permite să țină piept concurenței, dar avertizează că întârzierea în adoptarea inteligenței artificiale ar putea afecta avantajul competitiv 12.

  • Nordstrom

    Concurent direct în segmentul magazinelor universale premium, menționat în categoria departamentelor de tip magazin universal din sursele companiei.

  • Kohl's

    Concurent în categoria magazinelor universale de masă, cu oferte apropiate de Macy's pentru clienți cu venituri medii.

  • Retaileri off-price și outlet-uri

    Grup de concurenți care atrag clienții atenți la preț, categorie menționată explicit de companie în descrierea concurenței.

  • Platforme de comerț electronic și marketplace-uri

    Concurență digitală globală care afectează atât prețul, cât și comportamentul clienților online, potrivit companiei.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 10 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-31 · SEC / Macy's, Inc. · 27 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-01 · SEC / Macy's, Inc. · 10 sept. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Macy's, Inc. · 10 sept. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.