olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Scholar Rock Holding Corp SRRK
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Scholar Rock este o companie biofarmaceutică ce dezvoltă apitegromab, un anticorp care inhibă miostatina, pentru atrofia musculară spinală (SMA) și alte boli neuromusculare rare. Compania se află în pragul unei decizii FDA cu termen până la 30 septembrie 2026, care ar putea transforma-o dintr-o companie în dezvoltare într-una comercială, cu o pierdere netă de 215,4 milioane USD în primul semestru din 2026.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Scholar Rock Holding Corp (SRRK) costa 45,50 USD (−1,28 % într-o zi), cu capitalizare 5,5 mld USD, beta 1,26, interval pe 52 de săptămâni 28,80–60,04 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 0 USD, profit net de -109,9 mil USD, EPS diluat -0,84 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 38,86 – 45,83
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 16,5 %
- SMA 50 / 200
- 47,38 / 48,19
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,40 / -1,20
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,2 % | −5,9 % | +13,1 pp | — |
| 3 luni | −13,6 % | −4,6 % | −8,9 pp | — |
| 6 luni | −2,0 % | +0,2 % | −2,3 pp | — |
| De la început de an | +3,3 % | +7,4 % | −4,1 pp | — |
| 1 an | +62,6 % | +8,2 % | +54,4 pp | +2,1 % |
| 3 ani | +273,9 % | +68,4 % | +205,4 pp | +0,6 % |
| 5 ani | +60,2 % | +56,5 % | +3,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | — | — | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
| Cercetare și dezvoltare | 48,7 mil | 50,4 mil | 48,7 mil | 62,4 mil | 50,5 mil | 46,9 mil | 51,8 mil | 58,2 mil |
| Profit operațional | -64,8 mil | -69,4 mil | -77,1 mil | -112,1 mil | -103,6 mil | -91,9 mil | -102,0 mil | -108,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 446,0 mii ≈ | 395,0 mii | 393,0 mii | 417,0 mii ≈ | 423,0 mii ≈ | 425,0 mii | 335,0 mii | 297,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,7 mil | 1,6 mil | 1,8 mil | 1,2 mil | 1,3 mil | 2,5 mil | 2,3 mil | 4,5 mil |
| Profit net | -64,5 mil | -66,5 mil | -74,7 mil | -110,0 mil | -102,2 mil | -91,0 mil | -105,5 mil | -109,9 mil |
| EPS diluat | -0,66 | -0,61 ≈ | -0,67 | -0,98 | -0,90 | -0,76 ≈ | -0,83 | -0,84 |
| Flux de numerar operațional | -52,5 mil ≈ | -49,5 mil | -78,7 mil | -76,9 mil ≈ | -68,9 mil ≈ | -75,5 mil | -82,1 mil | -70,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 31,0 mii ≈ | 22,0 mii | 271,0 mii | 215,0 mii ≈ | 84,0 mii ≈ | 32,0 mii | 68,0 mii | 1,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 20,5 mil | 15,4 mil | 18,8 mil | 33,2 mil | indisponibil | indisponibil | 0 |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | −24,8 % | +22,2 % | +76,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -49,3 mil | -51,0 mil | -86,5 mil | -131,8 mil | -134,5 mil | -165,8 mil | -246,3 mil | -377,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -2,81 | -3,59 | -2,26 | -1,99 | -2,47 | -3,29 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | -248,9 % | -561,5 % | -700,5 % | -405,2 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 23,1 mil | -66,2 mil | -64,4 mil | -132,0 mil | -133,8 mil | -145,3 mil | -201,0 mil | -300,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 323,5 mil USD
- Datorie financiară
- 99,7 mil USD
- Datorie netă
- -223,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- 245,5 mil USD
- Active totale
- 404,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,41x
- Lichiditate curentă
- 6,95x
- ROE
- -123,1 %
- ROA
- -86,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,4 mil | 18,8 mil | 33,2 mil | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 74,1 mil | 108,5 mil | 124,4 mil | 121,9 mil | 184,6 mil | 208,4 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -86,9 mil | -129,9 mil | -134,4 mil | -171,3 mil | -252,1 mil | -384,6 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,5 mil | 2,6 mil | 3,0 mil | 2,8 mil | 1,9 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -85,4 mil ≈ | -127,3 mil ≈ | -131,4 mil ≈ | -168,5 mil ≈ | -250,1 mil ≈ | -383,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 400,0 mii | 2,1 mil | 4,7 mil | 6,5 mil | 6,8 mil | 6,9 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit net | -86,5 mil | -131,8 mil | -134,5 mil | -165,8 mil | -246,3 mil | -377,9 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,81 | -3,59 | -2,26 | -1,99 | -2,47 | -3,29 | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 30,7 mil | 36,7 mil | 59,6 mil | 83,3 mil | 99,8 mil | 114,7 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 83,3 mil
- 2024
- 99,8 mil
- 2025
- 114,7 mil
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 160,4 mil | 212,8 mil | 103,3 mil | 101,9 mil | 177,9 mil | 323,5 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Active curente | 344,4 mil | 265,3 mil | 328,0 mil | 288,2 mil | 451,2 mil | 385,1 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,1 mil | 9,6 mil | 7,4 mil | 4,6 mil | 2,8 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Active totale | 388,3 mil | 304,4 mil | 358,2 mil | 311,0 mil | 474,9 mil | 404,3 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,4 mil | 4,4 mil | 4,0 mil | 3,5 mil | 10,1 mil | 10,3 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 1,6 mil | — | 1,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 19 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 24,7 mil | 48,4 mil | 49,7 mil | 48,7 mil | 50,1 mil | 99,7 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 42,6 mil | 64,3 mil | 36,4 mil | 32,7 mil | 46,9 mil | 55,4 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 127,5 mil | 132,4 mil | 97,9 mil | 85,8 mil | 106,3 mil | 158,8 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 260,8 mil † | 172,1 mil † | 260,2 mil † | 225,2 mil † | 368,6 mil † | 245,5 mil † | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -60,3 mil | -126,8 mil | -132,7 mil | -145,2 mil | -200,9 mil | -300,0 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,1 mil | 5,2 mil | 1,1 mil | 71,0 mii | 98,0 mii | 602,0 mii | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -64,4 mil ≈ | -132,0 mil ≈ | -133,8 mil ≈ | -145,3 mil ≈ | -201,0 mil ≈ | -300,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -63,5 mil | 134,3 mil | -171,7 mil | 41,1 mil | -76,1 mil | 218,7 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 247,8 mil | 45,0 mil | 194,8 mil | 102,6 mil | 353,0 mil | 228,4 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -145,2 mil
- 2024
- -200,9 mil
- 2025
- -300,0 mil
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
- 2023
- -145,3 mil ≈
- 2024
- -201,0 mil ≈
- 2025
- -300,6 mil ≈
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat
- 2023
- 41,1 mil
- 2024
- -76,1 mil
- 2025
- 218,7 mil
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
- 2023
- 102,6 mil
- 2024
- 353,0 mil
- 2025
- 228,4 mil
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
29 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -477,3 % | 0 (față de colegi) | 36 % |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -38,0x | 0 (pe interval fix) | 21 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 7,0x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -5,4 % | 0 (pe interval fix) | 29 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SCHOLAR ROCK HOLDING CORPORATION (SRRK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2025; ROE -167,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 7,0x
Ce o infirmă
- ROIC: -477,3 %
- Acoperirea dobânzilor: -38,0x
- Randament FCF: -5,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 258,8 mld | 27,7 | 78,4 % | 24,1 % | +10,0 % | +39 % / +77 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 216,4 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +39 % / +128 % |
| MRNAModerna, Inc. | 103,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +895 % / +233 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 43,2 mld | — | -93,6 % | -946,8 % | indisponibil | +157 % / +756 % |
| BIIBBiogen Inc. | 37,6 mld | 108,8 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +40 % / +9 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,8 mld | 21,7 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +65 % / +234 % |
| KYMRKymera Therapeutics, Inc. | 10,9 mld | — | -27,3 % | -341,8 % | −16,7 % | +89 % / +517 % |
| KRYSKrystal Biotech, Inc. | 8,9 mld | 40,8 | 17,5 % | 47,9 % | +33,9 % | +38 % / +188 % |
| CGONCG Oncology, Inc. | 5,7 mld | — | -26,4 % | -3.602,7 % | +254,7 % | +45 % / indisponibil |
| SRRKScholar Rock Holding Corporation | 5,5 mld | — | -167,8 % | — | indisponibil | +63 % / +274 % |
| ADPTAdaptive Biotechnologies Corporation | 4,3 mld | — | -37,1 % | -23,7 % | +54,8 % | +36 % / +513 % |
| BEAMBeam Therapeutics Inc. | 2,7 mld | — | -11,3 % | -73,9 % | +120,0 % | +2 % / −8 % |
| RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc. | 2,2 mld | — | -48,7 % | -697,1 % | +26,9 % | −24 % / −49 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,0 mld | — | — | -37,4 % | +94,1 % | +6 % / +30 % |
| MAZEMaze Therapeutics, Inc. | 1,8 mld | — | -37,3 % | -5.343,6 % | indisponibil | −14 % / indisponibil |
| MGTXMeiraGTx Holdings plc | 817,3 mil | 12,1 | 72,2 % | 19,9 % | +144,6 % | +3 % / +63 % |
| SLDBSolid Biosciences Inc. | 689,8 mil | — | -76,9 % | — | −40,6 % | +14 % / +119 % |
| DNAGinkgo Bioworks Holdings, Inc. | 634,6 mil | — | -56,3 % | -260,0 % | −25,1 % | +7 % / −81 % |
| CADLCandel Therapeutics, Inc. | 615,2 mil | — | -81,8 % | — | 0,0 % | +69 % / +794 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 335,4 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −11 % / −71 % |
| OCGNOcugen, Inc. | 277,0 mil | — | — | -1.367,6 % | +8,8 % | −34 % / +111 % |
| SABSSab Biotherapeutics, Inc. | 267,5 mil | — | -11,3 % | — | −100,0 % | −26 % / −70 % |
| PLXProtalix BioTherapeutics, Inc. | 202,2 mil | 10,9 | 31,2 % | 23,5 % | −1,2 % | +41 % / +66 % |
| PALIPalisade Bio, Inc. | 202,2 mil | — | -51,4 % | -6.388,2 % | indisponibil | −45 % / −88 % |
| ARTVArtiva Biotherapeutics, Inc. | 201,9 mil | — | -36,6 % | — | −100,0 % | +10 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SRRK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Scholar Rock este o companie biofarmaceutică ce dezvoltă apitegromab, un anticorp care inhibă miostatina, pentru atrofia musculară spinală (SMA) și alte boli neuromusculare rare. Compania se află în pragul unei decizii FDA cu termen până la 30 septembrie 2026, care ar putea transforma-o dintr-o companie în dezvoltare într-una comercială, cu o pierdere netă de 215,4 milioane USD în primul semestru din 2026 23.
SWOT
Puncte tari
- Platforma proprietară care vizează formele latente ale factorilor de creștere este brevetată și oferă selectivitate ridicată față de structurile înrudite.
- Apitegromab are un rezultat pivotal Faza 3 și un termen FDA precis, ceea ce face compania aproape de primul produs comercial.
- Bilanțul este susținut de o poziție de numerar de circa 492 milioane USD la 30 iunie 2026, cu fonduri suplimentare din programul ATM.
Puncte slabe
- Compania nu are istoric de vânzări de produse și nu a generat venituri din produse până acum.
- Pierderile nete sunt continue de la înființare, iar acumularea de pierderi este mare, cu deficit cumulat de peste un miliard de dolari.
- Dependența de terți pentru fabricație și umplere a creat o întârziere semnificativă a aprobării.
Oportunități
- Aprobarea la FDA ar putea deschide lansarea în SUA imediat și ar putea sprijini extinderea la alte țări.
- Studiile în FSHD și alte boli neuromusculare ar putea extinde piața dincolo de SMA.
- Parteneriatele pentru programele timpurii și pentru combinația cu terapii metabolice ar putea aduce finanțare suplimentară.
Amenințări
- Decizia FDA ar putea întârzia sau restricționa aprobarea dacă problemele de fabricație nu sunt rezolvate.
- Calendarul european ar putea fi amânat dacă clasificarea inspecției rămâne neclară sau dacă EMA cere informații suplimentare.
- Prețurile și rambursarea în Europa ar putea limita veniturile potențiale, chiar în cazul unei aprobări.
Riscuri
- Întârzierea aprobării FDAridicat
Dacă problemele unei unități terțe nu se rezolvă, aprobarea apitegromab ar putea fi amânată după termenul din septembrie 2026.
- Clasificarea inspecțiilorridicat
Clasificarea OAI a unei fabrici ar putea influența și procesul la EMA, dacă autoritatea cere garanții suplimentare.
- Lansare comercială fără experiențămediu
Compania nu a vândut niciodată un produs și ar putea întâmpina dificultăți în construirea echipelor de vânzări și de acces pe piață.
- Necesitatea unei finanțări suplimentaremediu
Pierderile continue ar putea necesita capital suplimentar, ceea ce ar putea diluă acționarii actuali.
- Volatilitatea acțiuniiscăzut
Prețul acțiunilor este volatil, iar investitorii ar putea pierde o parte sau întreaga sumă investită, conform avertismentelor din raport.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă FDA aprobă apitegromab până la termenul din septembrie 2026, compania ar putea deveni prima care lansează un inhibitor de miostatină pentru SMA.
- Poziția de numerar și sprijinul ATM ar putea acoperi cheltuielile de lansare, dacă aprobarea vine la timp.
- Extinderea în FSHD și în alte boli rare ar putea crește valoarea platformei dincolo de un singur produs.
Ce ar strica teza
- Dacă a doua unitate de umplere sau cea a Catalent nu obține o clasificare favorabilă, calendarul ar putea aluneca mult peste septembrie 2026.
- Pierderile nete ridicate ar putea continua chiar și după aprobare, dacă vânzările cresc lent.
- Negocierile de preț și rambursare în Europa ar putea reduce semnificativ veniturile potențiale.
De urmărit
- Decizia FDA privind apitegromab și clasificarea inspecției Catalentseptembrie 2026
- Calendarul EMA și eventuala adăugare a celei de-a doua unități la MAA2026
- Evoluția finanțării prin programul ATM și a pozițiilor de numerarQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Scholar Rock este o companie biofarmaceutică globală dedicată îmbunătățirii vieții copiilor și adulților cu atrofie musculară spinală și a altor boli neuromusculare rare, severe și debilitante 1. Baza sa este o platformă proprietară care vizează forma latentă, precursoare, a factorilor de creștere din superfamilia TGFβ, ceea ce îi permite să dezvolte anticorpi monoclonali selectivi 1. Compania nu a generat venituri din vânzări de produse până în prezent și și-a raportat pierderea netă de 377,9 milioane USD pentru anul 2025 1.
Produsul principal, apitegromab, este un anticorp monoclonal uman investigațional care inhibă activarea miostatinei prin legarea selectivă a formelor pro și latentă din mușchiul scheletic 1. Studiul de Faza 3 SAPPHIRE a atins criteriul principal de evaluare, iar cererea de autorizare a fost depusă la FDA în ianuarie 2025, cu evaluare prioritară, și validată de EMA în martie 2025 1. După un răspuns de respingere (CRL) emis în septembrie 2025, cererea a fost redepusă în martie 2026 și acceptată cu termen PDUFA de 30 septembrie 2026 2.
Segmente
Piața în context
Piața vizată este cea a bolilor neuromusculare rare, unde există o nevoie medicală nesatisfăcută pentru terapii care să trateze slăbirea musculară progresivă 1. Piața FSHD, cu aproximativ 30000 de persoane în SUA și Europa, este una dintre extinderile analizate 1. Accesul pe piața europeană depinde însă de negocierile de preț și rambursare, care pot fi lungi și incerte 1.
Activitatea de comercializare depinde de rezultatele procedurii de reglementare, dar și de o eventuală aprobare la EMA, care depinde de clasificarea inspecției unei unități de umplere a produsului 23. Structura pieței rămâne strâns legată de decizia FDA din septembrie 2026.
Tendințe
- Dezvoltarea unei terapii musculare dincolo de SMNvânt din spate
Cercetarea arată că țintirea miostatinei poate crește masa musculară, ceea ce deschide perspective pentru mai multe boli neuromusculare, nu doar pentru SMA 1.
- Presiunea reglementară asupra fabriciivânt din față
Observațiile unei unități terțe de umplere au condus la CRL și la o clasificare OAI, care a întârziat calendarul comercial 12.
- Reglementarea prețurilor în Europavânt din față
Negocierile de preț și rambursare în UE sunt lungi și variază de la o țară la alta, ceea ce poate limita accesul pacienților 1.
- Finanțare prin piața de capitalmixt
Compania a obținut fonduri prin programul său ATM, ceea ce sprijină finanțarea operațiunilor, dar amestecă și presiunea asupra acționarilor 3.
Poziția concurențială
Apitegromab ar fi primul inhibitor de miostatină cu un rezultat statistic semnificativ în Faza 3, conform companiei, ceea ce i-ar putea oferi un avantaj față de alte abordări vizate 23. Tratamentele SMN-țintite existente rămân însă alternativa principală pentru pacienți, iar competiția exactă nu este detaliată în sursele analizate 1.
Abordările tradiționale care inhibă miostatina sau receptorul ActRIIb au limitări legate de selectivitate, ceea ce ar putea face ca alte companii să încerce variante asemănătoare 1. Compania afirmă că platforma sa latentă ar putea reduce efectele asupra altor factori de creștere 1.
- Terapii SMN-țintite pentru SMA
Tratamentele aprobate pentru SMA, cu care apitegromab ar putea fi folosit în combinație sau ca alternativă, conform unor populații descrise în sursa companiei
- Inhibitori tradiționali ai miostatinei
Anticorpi care țintesc miostatina matură sau receptorul ActRIIb, abordări menționate ca având limitări de selectivitate
- Alte programe anti-miostatină în dezvoltare
Programe clinice sau preclinice din domeniu, neidentificate în sursele analizate
- Terapii pentru FSHD
Opțiuni de tratament în dezvoltare pentru FSHD, o indicație vizată de studiul FORGE
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Scholar Rock Shares Rise 9.1% After FDA Approves ISEMBYLD for Spinal Muscular AtrophyYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- STAT+: Scholar Rock wins FDA approval for first drug to target SMA muscle lossSTAT News · 11 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 14 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 15 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent15 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare
- Raport curent05 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)22 apr. 2026
- Raport curent31 mar. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Scholar Rock Holding Corp · 03 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Scholar Rock Holding Corp · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Scholar Rock Holding Corp · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.