olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sydbank A/S ALSYDB.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010311471 · Verticală: Companii listate din Danemarca

730,50DKK+0,76 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Sydbank este o bancă landsacoperitoare de tip full-service, cu rădăcini în Sønderjylland, care oferă clienților privați și companiilor din Danemarca și nordul Germaniei servicii bancare, de credit, plăți și investiții. Pentru 2024 banca raportează o rentabilitate a capitalului propriu de 18,6 pct., iar presiunea asupra veniturilor din condiții economice mai slabe face ca eficiența costurilor să rămână un test important.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sydbank A/S (ALSYDB.CO) costa 730,50 DKK (+0,76 % într-o zi), cu capitalizare 39,6 mld DKK, P/E 14,4 pe un EPS diluat de 50,90 DKK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,24 %, beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 492,60–731,00 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
39,6 mld DKK
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
14,4
EPS diluat TTM 50,90 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
6,97 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
4,24 %
DPS 12 luni 30,96
Beta (2 ani)
0,90
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
492,60731,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
59,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
680,38 – 734,27
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 7,6 %
SMA 50 / 200
703,03 / 600,09
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
5,56 / 3,30
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,1 %+0,4 %−0,3 pp—
3 luni+13,9 %−3,3 %+17,1 pp—
6 luni+36,9 %+4,0 %+33,0 pp—
De la început de an+28,2 %+8,1 %+20,1 pp—
1 an+32,3 %+10,7 %+21,6 pp−6,5 %
3 ani+141,4 %+50,1 %+91,3 pp+1,4 %
5 ani+217,1 %+43,6 %+173,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−15,1 %
02 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−24,0 %
08 mar. 2023 → 04 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+26,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 4 trimestre (min 5,0, mediană 8,2, max 9,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2021202220232024
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net1,4 mld1,9 mld3,3 mld2,8 mld
Profit net an/anindisponibil+34,7 %+75,8 %−17,4 %
EPS diluat23,0032,2058,8050,90
EPS diluat an/anindisponibil+40,0 %+82,6 %−13,4 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-3,4 mld4,3 mld1,8 mld-1,0 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
3,8 mld DKK
Datorie financiară
indisponibil DKK
Datorie netă
indisponibil DKK
Capitaluri proprii
15,8 mld DKK
Active totale
193,7 mld DKK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
17,5 %
ROA
1,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (DKK)

Cont de profit și pierdere · DKK

Profit înainte de impozit
2022
2,4 mld
2023
4,3 mld
2024
3,6 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
504,0 mil
2023
939,0 mil
2024
883,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
1,9 mld
2023
3,3 mld
2024
2,8 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
32,20
2023
58,80
2024
50,90

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
16,77
2023
16,87
2024
30,96

esef· 15 apr. 2025derivat

Bilanț · DKK

Numerar
2022
8,6 mld
2023
6,9 mld
2024
3,8 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
179,3 mld
2023
185,1 mld
2024
193,7 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
14,0 mld
2023
15,7 mld
2024
15,8 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
59,0 mil
2023
56,8 mil
2024
54,3 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · DKK

Flux de numerar operațional
2022
4,4 mld
2023
1,9 mld
2024
-910,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
72,0 mil
2023
92,0 mil
2024
94,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
4,3 mld ≈
2023
1,8 mld ≈
2024
-1,0 mld ≈

esef· 15 apr. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-214,0 mil
2023
24,0 mil
2024
-409,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-1,9 mld
2023
-3,6 mld
2024
-1,8 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividende plătite
2022
711,0 mil
2023
959,0 mil
2024
1,7 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-17,4 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
25,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-13,4 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
30,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-156,5 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
18,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
60,8 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-910,0 mil DKK
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
94,0 mil DKK
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
-1,0 mld DKK
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
-36,4 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
39,6 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
14,4x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
14,4x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
7,0 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-2,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
4,2 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
4,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

730,50 DKK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 39,6 mld DKK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
39,6 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
14,4x
calculat olivLawFY 2024
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
18,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,2 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

15/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 64derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate-36,4 %0 (pe interval fix)16 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștere30,3 %100 (pe interval fix)21 %
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare14,4x48 (față de colegi)26 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-2,5 %0 (pe interval fix)21 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,2 %61 (pe interval fix)16 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial61/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare27/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SYDBANK A/S (ALSYDB.CO). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 18,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 435,10–618,88 DKK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 503,00 DKK, prețul de 730,50 DKK lasă un potențial de -31,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -45,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • CAGR EPS 3 ani: 30,3 %

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -36,4 %
    • Randament FCF: -2,5 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    14,4x
    mediana verticalei 13,9x
    la mediană
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,0x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    2,6x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+72,0 %)
    ROE
    18,5 %
    mediana verticalei 6,5 %
    peste mediană (+185,5 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 3,1 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,4 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 2,2 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    4,2 %
    mediana verticalei 1,4 %
    peste mediană (+203,8 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,7 mld51,615,0 %6,7 %+2,5 %+72 % / +30 %
    PNDORA.COPandora A68,8 mld13,2133,4 %16,1 %indisponibil+16 % / −3 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A50,8 mld19,827,7 %3,1 %+1,1 %+43 % / +158 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,2 mld13,910,9 %22,0 %indisponibil+33 % / +47 %
    GN.COGn Store Nord A18,1 mld27,76,3 %6,8 %indisponibil+20 % / −23 %
    NETC.CONetcompany Group A16,8 mld66,27,2 %3,3 %indisponibil+11 % / +64 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld16,928,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,1 mld11,17,7 %57,1 %indisponibil+2 % / −7 %
    DFDS.CODfds A8,7 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+73 % / −25 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +157 %
    MATAS.COMatas A3,1 mld12,96,6 %2,8 %+4,7 %−31 % / −21 %
    CBRAIN.COCbrain A2,4 mld54,713,8 %17,2 %−6,2 %−21 % / −52 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−24 % / +12 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld84,02,0 %0,9 %indisponibil−5 % / +30 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−16 % / −54 %
    NORTHM.CONorth Media A873,1 mil13,25,5 %5,1 %−0,4 %+11 % / −16 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A507,2 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−41 % / −46 %
    BIOPOR.COBioporto A456,2 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−8 % / −53 %
    GABR.COGabriel Holding A429,4 mil57,52,8 %1,4 %+6,7 %−10 % / −29 %
    GREENM.COGreenMobility A392,5 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A300,9 mil13,55,4 %29,7 %+0,9 %−3 % / +36 %
    CEMAT.COCemat A213,9 mil3,528,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALSYDB.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Sydbank este o bancă landsacoperitoare de tip full-service, cu rădăcini în Sønderjylland, care oferă clienților privați și companiilor din Danemarca și nordul Germaniei servicii bancare, de credit, plăți și investiții. Pentru 2024 banca raportează o rentabilitate a capitalului propriu de 18,6 pct. 1, iar presiunea asupra veniturilor din condiții economice mai slabe face ca eficiența costurilor să rămână un test important.

    SWOT

    Puncte tari

    • Banca are o poziție locală solidă, cu rădăcini în Sønderjylland și o rețea de zone regionale care permit decizii rapide pentru clienți.
    • Capitalul este bine acoperit, iar băncea a respectat în 2024 cerințele externe și interne de capital 1.
    • Modelul de afaceri este simplu și concentrat pe activitatea bancară de bază, ceea ce face ușoară explicarea strategiei către investitori.

    Puncte slabe

    • Eficiența costurilor este sub ținta strategică, ceea ce ar putea limita capacitatea băncii de a crește marjele.
    • Notorietatea mărcii este încă sub nivelul țintă, ceea ce ar putea încetini creșterea în orașele mari.
    • Dependența de parteneri externi pentru produse ipotecare, pensii și asigurări ar putea reduce controlul asupra experienței clientului.

    Oportunități

    • Creșterea cotei de piață în orașele mari ar putea fi susținută de campaniile de notorietate și de achizițiile calibrate.
    • Digitalizarea și externalizarea IT pot reduce costurile, dacă sunt implementate eficient.
    • Cererea pentru consultanță personalizată ar putea crește veniturile din produse de investiții și pensii.

    Amenințări

    • O recesiune europeană mai adâncă ar putea crește pierderile din credite și ar putea reduce cererea de finanțare.
    • Scăderea dobânzilor ar putea comprima venitul net din dobânzi.
    • Concurența băncilor mai mari și a băncilor digitale ar putea presa marjele pe segmentele de clienți privați.

    Riscuri

    • Risc de creditridicat

      Expunerea la credit este concentrată în Danemarca și nordul Germaniei, iar o deteriorare economică ar putea duce la pierderi mai mari.

    • Risc de piațămediu

      Riscul de dobândă este pozitiv, ceea ce înseamnă că o creștere a dobânzilor ar putea afecta negativ rezultatul.

    • Risc de lichiditatescăzut

      Banca are indicatori de lichiditate peste minimul reglementat, dar un șoc de finanțare ar putea pune presiune pe buffer-ul de lichiditate.

    • Risc operațional și ITmediu

      Externalizarea sistemelor IT și dependența de parteneri pot crea riscuri de continuitate și securitate.

    • Risc de conformitatemediu

      Banca este expusă cerințelor de combatere a spălării banilor și de protecție a datelor, ceea ce ar putea genera costuri suplimentare.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Rentabilitatea capitalului și capitalizarea solidă ar putea permite continuarea distribuirii de dividende și răscumpărări de acțiuni.
    • Poziția locală și relațiile cu clienții ar putea susține creșterea cotei de piață dacă economia regională rămâne stabilă.
    • Lichiditatea și finanțarea stabilă ar putea reduce dependența de piețele de capital chiar și în perioade de tensiune.

    Ce ar strica teza

    • O recesiune europeană ar putea crește pierderile din credite și ar putea reduce veniturile băncii.
    • Eficiența costurilor încă sub ținta strategică ar putea limita capacitatea băncii de a-și mări marjele.
    • Scăderea dobânzilor ar putea reduce venitul net din dobânzi, principala sursă de venit a băncii.

    De urmărit

    • Rezultatele pe primul trimestru și evoluția pierderilor din crediteQ1 2025
    • Implementarea noului program de răscumpărare de acțiuni2025
    • Evoluția costurilor și a cotei de cost-venit față de ținta strategică2025
    • Noua strategie după încheierea perioadei 2022-20242025

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Sydbank își definește modelul de afaceri ca «Bank – helt enkelt», adică transformarea depozitelor pe termen scurt în credite pe termen lung, cu gestionarea riscului ca miez al activității. Banca oferă produse proprii de depozite și credite, plăți, tranzacționare de titluri și administrarea activelor, iar produsele de ipotecă, pensii și asigurări sunt distribuite prin parteneri precum Totalkredit, DLR Kredit, Letpension, PFA și Alm. Brand Forsikring 1. Sistemele IT sunt externalizate în mare parte către Bankdata și JN Data 1. Prezența locală este organizată pe 13 zone, cu 2.016 angajați în Danemarca și filiale în Nordul Germaniei 1.

    Strategia 2022-2024 «Vækst i forretningen» urmărește trei teme: creștere rentabilă și mai multă cunoaștere a mărcii, venituri mai mari din activitatea de bancă sănătoasă și o bancă mai eficientă din punct de vedere al costurilor 1. În 2024 cota de cunoaștere spontană a mărcii a fost de 28 pct., iar ținta strategică este de 40 pct. 1.

    Politica de dividend vizează distribuirea a 30-50 pct. din profitul net, iar pentru 2024 banca a propus dividend de 26,88 kr. pe acțiune, adică 50 pct. din profitul net 1. Banca a finalizat un program de răscumpărare de 1.200 mio. kr. și propune un nou program de 1.350 mio. kr. pentru perioada martie 2025 - ianuarie 2026 1.

    Segmente

    Bancă personală și de afaceri, Danemarca

    Segmentul principal deservește clienții privați și companiile din Danemarca, prin 13 zone regionale cu decizii locale rapide, iar zona Hovedstaden reprezintă cea mai mare pondere din afacerea bancii, de 16 pct. 1.

    Activitate în Nordul Germaniei

    Activitatea din Germania este mai mică și este gestionată prin trei filiale, cu 71 de angajați, iar ponderea zonei Germania în afacerea bancii este de 6 pct. 1.

    Piața în context

    Sydbank activează în principal pe piața daneză și în nordul Germaniei, unde concurează cu bănci universale și cu bănci regionale. Sydbank a avut la sfârșitul anului 2024 cinci analiști care acopereau acțiunea, iar volumul zilnic mediu al tranzacțiilor a fost de 48 mio. kr. în 2024 1.

    Conform scenariilor de stres din raport, o încetinire a economiei europene ar putea reduce cererea de credite și ar putea crește pierderile din credite, iar o criză comercială globală ar putea afecta exportatorii danezi 1.

    Tendințe

    • Scăderea ratelor dobânziimixt

      Raportul anticipează scăderea nivelului dobânzilor în perioada următoare, ceea ce ar putea reduce marjele de dobândă ale băncii, dar ar putea stimula cererea de credite 1.

    • Încetinirea economiei europenevânt din față

      Scenariile de stres prevăd o economie europeană mai slabă, cu creștere a șomajului și scădere a prețurilor locuințelor, ceea ce ar putea crește costul riscului de credit 1.

    • Tensiuni comerciale internaționalevânt din față

      Raportul menționează un posibil război comercial între SUA și Europa, care ar putea afecta exporturile danezelor și, indirect, clienții corporativi ai băncii 1.

    • Cerere pentru consultanță și investițiivânt din spate

      Pe măsură ce clienții caută consultanță personalizată și soluții de economisire, banca își poate consolida poziția prin rentabilitate și relații locale 1.

    Poziția concurențială

    Sydbank concurează cu alte bănci danești și nord-germane pe piețe locale, iar avantajul său declarat este apropierea de clienți și capacitatea de decizie locală 1.

    Băncile mai mari din Danemarca dispun de rețele mai extinse și de capacități digitale mai ample, ceea ce ar putea face mai dificilă creșterea cotei de piață a Sydbank fără investiții suplimentare 1.

    • Danske Bank

      Bancă daneză universală cu rol important pe piața locală; nu este listată în SUA, conform surselor disponibile.

    • Jyske Bank

      Bancă daneză regională cu concurență directă pe segmentele de clienți privați și companii; nu este listată în SUA.

    • Nordea Bank

      Bancă nordică de dimensiune mare, prezentă pe piețele scandinave; nu este listată în SUA.

    • Bănci regionale din nordul Germaniei

      Băncile regionale germane concurează cu Sydbank pe aceeași zonă geografică de activitate.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Sydbank A/S · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Sydbank A/S (ALSYDB.CO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw