olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Banimmo BANI.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0003870871 · Verticală: Companii listate din Belgia
Banimmo este o societate belgiană de dezvoltare și administrare imobiliară, cotată la Bruxelles, controlată de Patronale Life cu 63,83% din acțiuni. Acțiunea se tranzacționa la finalul anului 2025 cu 54% sub valoarea activului net pe acțiune, iar portofoliul de dezvoltare, de aproximativ 280.000 m2, rămâne miza principală pentru investitori.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Banimmo (BANI.BR) costa 3,02 EUR (+0,67 % într-o zi), cu capitalizare 36,3 mil EUR, P/E 43,1 pe un EPS diluat de 0,07 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 2,64–3,18 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,95 – 3,06
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 3,8 %
- SMA 50 / 200
- 3,02 / 2,91
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,9 % | +0,4 % | −2,3 pp | — |
| 3 luni | +1,3 % | −3,3 % | +4,6 pp | — |
| 6 luni | +7,1 % | +4,0 % | +3,1 pp | — |
| De la început de an | +6,3 % | +8,1 % | −1,8 pp | — |
| 1 an | +3,4 % | +10,7 % | −7,3 pp | +8,1 % |
| 3 ani | −14,7 % | +50,1 % | −64,8 pp | −4,6 % |
| 5 ani | −6,8 % | +43,6 % | −50,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 13,6, mediană 27,1, max 40,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,8 mil | 7,3 mil | 7,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +26,2 % | +2,4 % |
| Profit net | -6,8 mil | 2,3 mil | 841,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −64,0 % |
| EPS diluat | -0,60 | 0,21 | 0,07 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −66,7 % |
| netă % | -117,8 % | 32,0 % | 11,2 % |
| Flux de numerar liber | -1,2 mil | -6,7 mil | -17,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,4 mil EUR
- Datorie financiară
- 1,8 mil EUR
- Datorie netă
- -1,7 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 70,3 mil EUR
- Active totale
- 199,6 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,02x
- Lichiditate curentă
- 0,64x
- ROE
- 1,2 %
- ROA
- 0,5 %
- Marja FCF
- -240,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,8 mil | 7,3 mil | 7,5 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -3,8 mil | 6,8 mil | 3,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,4 mil | 3,6 mil | 3,6 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -6,5 mil | 2,9 mil | 64,0 mii | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -82,0 mii | -73,0 mii | 12,0 mii | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | -6,8 mil | 2,3 mil | 841,0 mii | esef· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,60 | 0,21 | 0,07 | esef· 15 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 17,0 mil | 3,0 mil | 3,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 5,8 mil | 5,4 mil | 5,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 52,2 mil | 55,4 mil | 78,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 297,0 mii | 241,0 mii | 190,0 mii | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 47,0 mii | 48,0 mii | 68,0 mii | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 152,7 mil | 170,5 mil | 199,6 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 67,5 mil | 41,3 mil | 1,8 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 10,8 mil | 52,5 mil | 121,6 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 66,8 mil | 70,3 mil | 70,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 11,4 mil | 11,1 mil | 12,0 mil | esef· 15 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,2 mil | -6,7 mil | -17,9 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 9,0 mii | 4,0 mii | 11,0 mii | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,2 mil ≈ | -6,7 mil ≈ | -17,9 mil ≈ | esef· 15 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -8,1 mil | -12,9 mil | -4,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 5,1 mil | 5,7 mil | 23,0 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 36,3 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,72 – 1,62 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E0,72 – 1,62 (Mijloc 1,01)24 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,3x – 23,2xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,4 % | 19 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 11,2 % | 79 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -2.134,0 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,0x | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 43,1x | 11 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -49,5 % | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate30/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare6/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BANIMMO (BANI.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,5 mil EUR în 2025; creștere an/an 2,4 %; marjă netă 11,2 %; ROE 1,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,72–1,62 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,01 EUR, prețul de 3,02 EUR lasă un potențial de -66,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -198,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 11,2 %
Ce o infirmă
- ROIC: 3,4 %
- Conversia profitului în FCF: -2 134,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,0x
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- P/E (TTM): 43,1x
- Randament FCF: -49,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BANI.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,75 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 3,09 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 4,66 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 1,63 Randament total -46 % · Pe an -19 % | 3,24 Randament total 7 % · Pe an 2 % | 5,38 Randament total 78 % · Pe an 21 % |
| 5 ani | 1,51 Randament total -50 % · Pe an -13 % | 3,40 Randament total 13 % · Pe an 2 % | 6,21 Randament total 106 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 0,81
- Marja netă± 0,57
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,48
- Diluare anuală± 0,05
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Banimmo este o societate belgiană de dezvoltare și administrare imobiliară, cotată la Bruxelles, controlată de Patronale Life cu 63,83% din acțiuni. Acțiunea se tranzacționa la finalul anului 2025 cu 54% sub valoarea activului net pe acțiune 1, iar portofoliul de dezvoltare, de aproximativ 280.000 m2 1, rămâne miza principală pentru investitori.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de terenuri de dezvoltare de mare potențial, descris ca în jur de 280.000 m2 1. Sprijin din partea acționarului de referință cu control efectiv al societății 1.
- Proiecte recente cu certificări de sustenabilitate înalte și aliniere la taxonomia UE, ceea ce contează pentru chiriașii instituționali 1.
- Rambursarea integrală a obligațiunilor private la sfârșitul anului 2025 reduce presiunea imediată asupra datoriei 1.
Puncte slabe
- Acțiunea se tranzacționează cu o discount considerabil față de valoarea activului net pe acțiune 1.
- Comercializarea noilor clădiri merge mai lent decât era planificat, iar veniturile din chirii au scăzut la unele imobile 1.
- Capitalizare mică și lichiditate redusă a acțiunii, ceea ce limitează accesul investitorilor 1.
Oportunități
- Planuri urbane aprobate pentru dezvoltare mixtă în Gent și Charleroi ar putea deschide proiecte de mare suprafață 1.
- Dacă piața birourilor își revine, închirierea clădirilor vacante ar putea îmbunătăți rezultatele operaționale 1.
- Cererea pentru clădiri sustenabile ar putea susține valorificarea proiectelor certificate 1.
Amenințări
- Încetinirea pieței de birouri din Belgia poate prelungi perioadele de vacanță și întârzia vânzările 1.
- Dependența de un singur acționar de control poate limita independența deciziilor strategice 1.
- Pierderea unor chiriași importanți, precum cazul Electrolux la Haren, ar putea reduce semnificativ ocuparea 1.
Riscuri
- Vacanță în clădiri noiridicat
Proiectele recent livrate sunt doar parțial închiriate, iar comercializarea întârzie, ceea ce ar putea afecta veniturile din chirii 1.
- Dependența de acționarul de controlmediu
Patronale Life deține majoritatea voturilor și numește conducerea, ceea ce poate limita influența acționarilor minoritari 1.
- Valorificarea terenurilormediu
Vânzările de proiecte în dezvoltare nu au ajuns încă la contracte, iar piața de vânzări este mai lentă, ceea ce ar putea întârzia încasările 1.
- Lichiditatea acțiuniimediu
Volumul redus de tranzacționare și capitalizarea mică pot amplifica fluctuațiile de preț ale acțiunii 1.
- Lipsa dividenduluiscăzut
Consiliul propune să nu se plătească dividend în acest an, ceea ce limitează randamentul pentru acționari pe termen scurt 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectele din portofoliu se valorifică în condiții bune, discountul față de valoarea activului net ar putea să se reducă treptat 1.
- Terenurile mari din Gent și Charleroi, cu planuri urbane aprobate, ar putea genera o creștere a valorii activelor pe termen lung 1.
- Rambursarea obligațiunilor fără refinanțare externă poate indica o structură financiară mai prudentă, ceea ce ar putea sprijini încrederea investitorilor 1.
Ce ar strica teza
- Dacă piața birourilor rămâne lentă, comercializarea proiectelor noi ar putea continua să întârzie și să țină veniturile sub așteptări 1.
- Controlul concentrat al acționarului de referință ar putea limita rolul minoritarilor și lichiditatea acțiunii 1.
- Lipsa dividendului și capitalizarea mică ar putea face acțiunea mai puțin atractivă pentru investitorii care caută venit 1.
De urmărit
- Comercializarea NETWORKS Gent ATMOS și ocuparea clădirilor din Gent2026
- Rezultatele semestriale și ocuparea portofoliului de birouri20 august 2026
- Adunarea generală și decizia privind dividendul12 mai 2026
- Rezultatele anuale 2026 și perspectivele de dezvoltare25 februarie 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Banimmo dezvoltă, administrează și valorifică proprietăți imobiliare, în special birouri, pe terenuri din Bruxelles, Gent, Charleroi și Ans 1. Societatea își împarte activitatea între achiziția și reconversia terenurilor, închirierea clădirilor din portofoliu și vânzarea proiectelor finalizate. Compania nu a efectuat achiziții în 2025 și nu a realizat transferuri în acel an, ceea ce arată o activitate concentrată pe proiectele existente 1.
Structura de guvernanță este dominată de acționarul de referință Patronale Life, care exercită controlul efectiv prin drept de vot simplu și prin numirea președinților consiliului și ai comitetelor 1. Banimmo nu este înregistrată ca BEVAK sau GVV, ceea ce înseamnă că nu funcționează ca un vehicul de investiții imobiliare reglementat 1.
Compania nu a plătit dividend pentru exercițiul 2025, consiliul propunând să se păstreze resursele pentru creșterea ulterioară 1. Obligațiunile private de 50,0 milioane EUR au fost rambursate integral la 2 decembrie 2025 1.
Segmente
Piața în context
Piața birourilor din Gent și din restul Belgiei a intrat, potrivit raportului anual, într-o perioadă de încetinire, deși nivelul de vacanță rămâne scăzut 1. Piața de vânzări de clădiri în construcție este de asemenea mai lentă, iar negocierile pentru clădirile scoase la vânzare nu au ajuns încă la contracte 1.
Acțiunea Banimmo are o capitalizare mică, de 32,25 milioane EUR la închidere 1, și este listată pe segmentul C al pieței Euronext Brussels, ceea ce limitează lichiditatea. Volumul mediu zilnic de tranzacționare este de numai 3.718 acțiuni 1.
Tendințe
- Încetinirea pieței de birourivânt din față
Cererea pentru spații de birouri în Gent și Bruxelles se mișcă mai lent, ceea ce întârzie închirierea și vânzarea proiectelor noi 1.
- Reconversia terenurilor urbanevânt din spate
Autoritățile din Gent și Charleroi au aprobat planuri de dezvoltare mixtă pentru terenuri mari, ceea ce creează oportunități de reconversie 1.
- Standarde de sustenabilitatevânt din spate
Clădirile cu certificări de sustenabilitate și aliniere la taxonomia UE, precum NETWORKS Gent ATMOS, pot atrage chiriași care caută spații eficiente energetic 1.
- Lichiditate redusă a acțiuniivânt din față
Capitalizarea mică și volumul redus de tranzacționare pot limita interesul investitorilor pentru acțiune, indiferent de evoluția proprietăților 1.
Poziția concurențială
Banimmo concurează cu alți dezvoltatori și administratori de imobiliare de birouri din Belgia pentru chiriași și pentru terenuri de reconversie. Sursa analizată nu identifică concurenții direcți cu cotație în SUA.
- Alți dezvoltatori imobiliari belgieni
Concurează pe piața birourilor și a terenurilor urbane, fără listare identificată în sursă.
- Dezvoltatori de birouri din Bruxelles
Concurează pentru chiriași din zona Evere și Forest, potrivit portofoliului descris în raport.
- Administratori de clădiri de birouri din Gent
Concurează pentru chiriași în proiectele NETWORKS din Gent.
- Investitori care cumpără terenuri urbane
Pot concura pentru terenurile de reconversie scoase la vânzare sau la dezvoltare.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202515 apr. 2026
- Raportul anual 202424 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Banimmo · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.