olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Unifiedpost Group BANQ.BR

Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974371032 · Verticală: Companii listate din Belgia

0,90EUR+4,41 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Unifiedpost Group, cunoscut și sub numele de Banqup, oferă companiilor soluții SaaS în cloud pentru facturare electronică, plăți electronice, identificare electronică și declarații electronice, înlocuind procesele bazate pe hârtie. Raportul anual 2024 arată că grupul are 840 de angajați la sfârșitul anului, iar piața pe care operează este descrisă ca având o creștere rapidă, determinată de cerința de automatizare și de conformitate fiscală.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Unifiedpost Group (BANQ.BR) costa 0,90 EUR (+4,41 % într-o zi), cu capitalizare 33,0 mil EUR, P/E 0,5 pe un EPS diluat de 1,94 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,57, interval pe 52 de săptămâni 0,80–4,13 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
33,0 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
0,5
EPS diluat TTM 1,94 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
215,56 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,57
Volatilitate (1 an) 74 %
Interval 52 săpt.
0,804,13

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
27,9
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,53 – 1,61
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 100,6 %
SMA 50 / 200
1,72 / 2,44
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,27 / -0,28
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−53,0 %+0,4 %−53,4 pp—
3 luni−57,7 %−3,3 %−54,5 pp—
6 luni−65,0 %+4,0 %−68,9 pp—
De la început de an−71,9 %+8,1 %−80,0 pp—
1 an−73,7 %+10,7 %−84,4 pp+7,2 %
3 ani−60,6 %+50,1 %−110,7 pp−5,5 %
5 ani−95,0 %+43,6 %−138,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−80,6 %
12 feb. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,6 %
18 nov. 2021 → 03 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−45,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 1,6, mediană 1,6, max 1,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-43,6 mil-83,9 mil71,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,26-2,321,94
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-33,8 mil10,3 mil6,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
14,5 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
148,3 mil EUR
Active totale
323,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,08x
ROE
63,4 %
ROA
23,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Cercetare și dezvoltare
2022
14,1 mil
2023
18,4 mil
2024
17,0 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
-29,9 mil
2023
-71,6 mil
2024
-32,3 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
9,4 mil
2023
15,4 mil
2024
23,0 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
-45,1 mil
2023
-87,5 mil
2024
-50,3 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
1,2 mil
2023
745,0 mii
2024
846,0 mii

esef· 17 apr. 2025verificat

Profit net
2022
-43,6 mil
2023
-83,9 mil
2024
71,0 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
-1,26
2023
-2,32
2024
1,94

esef· 17 apr. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
40,0 mil
2023
22,5 mil
2024
14,5 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Creanțe
2022
29,6 mil
2023
25,3 mil
2024
16,5 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
822,0 mii
2023
612,0 mii
2024
544,0 mii

esef· 17 apr. 2025verificat

Active curente
2022
75,7 mil
2023
60,1 mil
2024
148,2 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
8,2 mil
2023
7,4 mil
2024
1,5 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
153,4 mil
2023
113,1 mil
2024
92,0 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
85,5 mil
2023
82,9 mil
2024
66,7 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Active totale
2022
338,1 mil
2023
278,0 mil
2024
323,3 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
65,3 mil
2023
76,1 mil
2024
137,8 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
158,3 mil
2023
75,9 mil
2024
148,3 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
34,6 mil
2023
36,2 mil
2024
36,6 mil

esef· 17 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
-11,6 mil
2023
11,0 mil
2024
6,6 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
22,2 mil
2023
739,0 mii
2024
247,0 mii

esef· 17 apr. 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
-33,8 mil ≈
2023
10,3 mil ≈
2024
6,4 mil ≈

esef· 17 apr. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-32,2 mil
2023
-16,9 mil
2024
98,7 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
66,8 mil
2023
-11,6 mil
2024
-104,3 mil

esef· 17 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-38,0 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
63,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
23,6 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-17,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-1,4x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
6,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
247,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
6,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
9,0 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
33,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
0,5x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
0,5x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
215,6 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
5,2x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randament FCF
19,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,90 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 33,0 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
33,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
0,5x
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
63,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 17 apr. 2025
verificat 74derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
20,75
EUR pe acțiune
Mijloc
28,36
EUR pe acțiune
Sus
45,23
EUR pe acțiune
Preț: 0,90 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 3.050,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 96,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 20,75 – 45,23 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E20,75 – 45,23 (Mijloc 28,36)
    25 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 10,7x – 23,3x
    ACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate9,0 %0 (pe interval fix)18 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-1,4x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x23 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluare0,5x100 (față de colegi)29 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare19,4 %100 (pe interval fix)24 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie9/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare100/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Unifiedpost Group (BANQ.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 63,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 20,75–45,23 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,36 EUR, prețul de 0,90 EUR lasă un potențial de 3 050,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 96,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 0,5x
  • Randament FCF: 19,4 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 9,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: -1,4x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
0,5x
mediana verticalei 16,7x
sub mediană (−97,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,2x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
0,2x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−81,6 %)
ROE
63,7 %
mediana verticalei 8,3 %
peste mediană (+666,8 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 4,0 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 8,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 0,5 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,8 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,9 mld23,39,6 %13,6 %−2,0 %+28 % / +34 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,420,9 %12,7 %+10,0 %+82 % / +76 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,6 mld82,40,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +9 %
DIE.BRD'ieteren Group9,7 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +16 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,8 mld22,28,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +77 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,69,4 %2,9 %+3,1 %+12 % / −6 %
DEME.BRDeme Group4,2 mld12,215,5 %8,3 %+1,3 %+21 % / +72 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,16,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,1 mld12,430,7 %18,4 %−3,3 %−1 % / −38 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld22,216,7 %9,2 %+14,3 %+15 % / +40 %
KIN.BRKinepolis Group1,4 mld33,919,3 %7,0 %−4,5 %+62 % / +11 %
JEN.BRJensen Group706,9 mil17,215,1 %9,1 %+13,3 %+28 % / +111 %
BAR.BRBarco563,5 mil9,17,9 %6,7 %−9,9 %−48 % / −59 %
IBAB.BRIon Beam Applications487,2 mil39,510,7 %2,1 %+24,5 %+48 % / +52 %
DECB.BRDeceuninck341,3 mil24,64,3 %1,7 %−4,5 %+8 % / +8 %
CAMB.BRCampine272,3 mil12,228,6 %6,1 %+13,4 %−12 % / +161 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
MOUR.BRMoury Construct261,2 mil10,721,3 %13,1 %−4,0 %+11 % / +76 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment245,9 mil6,020,8 %21,7 %+14,3 %−49 % / −36 %
BPOST.BRBpost229,8 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−39 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group210,7 mil40,51,2 %0,2 %+4,3 %−1 % / −36 %
IMMO.BRImmobel172,2 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−24 % / −36 %
MONNI.BRKeyware Technologies171,0 mil162,03,5 %4,5 %−5,9 %−5 % / −17 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC121,3 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−4 % / +13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BANQ.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Unifiedpost Group, cunoscut și sub numele de Banqup, oferă companiilor soluții SaaS în cloud pentru facturare electronică, plăți electronice, identificare electronică și declarații electronice, înlocuind procesele bazate pe hârtie. Raportul anual 2024 arată că grupul are 840 de angajați la sfârșitul anului, iar piața pe care operează este descrisă ca având o creștere rapidă, determinată de cerința de automatizare și de conformitate fiscală.

SWOT

Puncte tari

  • Platformă SaaS unificată care reunește facturarea, plățile, identificarea și declarațiile electronice.
  • Arhitectură modulară care permite adaptarea rapidă la schimbările de reglementare.
  • Experiență în raportarea de durabilitate conform CSRD, cu structură de guvernanță ESG clară.

Puncte slabe

  • Reducerea prin desinvestiții a complexității portofoliului, dar și a scalei activităților.
  • Multe emisii de Scope 3 sunt calculate din estimări indirecte, fără date primare de la furnizori.
  • Politica privind schimbările climatice nu este încă finalizată, iar obiectivele de reducere a emisiilor nu au fost stabilite.

Oportunități

  • Cererea de automatizare și conformare fiscală poate deschide noi oportunități pentru platforma unificată.
  • Extinderea flotei electrice și a infrastructurii de reîncărcare ar putea reduce emisiile operaționale.
  • Clienții care caută raportare ESG auditabilă ar putea prefera soluțiile digitalizate.

Amenințări

  • Schimbările de reglementare pot modifica cerințele pe care platforma trebuie să le îndeplinească.
  • Dependența de furnizori și de condițiile din lanțul de aprovizionare poate afecta costurile și calitatea serviciilor.
  • Riscurile climatice fizice au fost evaluate ca nesemnificative, dar pot afecta infrastructura IT dacă evaluarea se schimbă.

Riscuri

  • Coerența raportării de durabilitatemediu

    Modelul de afaceri descentralizat ar putea face dificilă aplicarea uniformă a metodologiei de calcul a datelor ESG.

  • Dependența de estimări pentru Scope 3mediu

    Emisiile din lanțul valoric sunt calculate pe baza mediilor din industrie, ceea ce ar putea genera abateri față de realitate.

  • Întârzierea politicii climaticemediu

    Lipsa unei politici și a obiectivelor de reducere a emisiilor ar putea atrage întrebări din partea investitorilor și a reglementatorilor.

  • Procesele energivorescăzut

    Infrastructura IT și tipografiile au fost identificate ca activități energivore care trebuie aliniate cu obiectivele de neutralitate climatică.

  • Execuția desinvestițiilor și integrăriimediu

    Unificarea platformei și reunirea brandurilor ar putea încetini dacă integrarea activităților întâmpină dificultăți.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de facturare electronică și conformare fiscală continuă să crească, platforma unificată ar putea captura o parte mai mare din piață.
  • Arhitectura modulară ar putea permite lansarea rapidă de funcționalități noi când apar schimbări de reglementare.
  • Reducerea activităților nestrategice prin desinvestiții ar putea concentra resursele pe nucleul de servicii SaaS.

Ce ar strica teza

  • Dacă integrarea platformelor întâmpină dificultăți, avantajul unei soluții unice ar putea fi diminuat.
  • Lipsa unei politici climatice finalizate și a obiectivelor de emisii ar putea fi privită ca o slăbiciune de guvernanță.
  • Dependența de estimări pentru emisiile indirecte ar putea reduce încrederea în datele de durabilitate raportate.

De urmărit

  • Stabilirea obiectivelor de reducere a emisiilor de GES2025
  • Finalizarea politicii privind schimbările climatice2025
  • Transformarea Comitetului de protecție a vieții private într-un comitet de conformitate2025
  • Evoluția ratei de electrificare a flotei de vehiculenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Potrivit raportului anual 2024, Unifiedpost Group ajută clienții să își simplifice operațiunile comerciale prin soluții bazate pe cloud, sprijinind trecerea de la comunicarea tradițională, pe hârtie, la servicii digitalizate. Platforma SaaS a grupului este concepută să reducă dependența de procesele pe hârtie, să optimizeze consumul de resurse și să ofere pista de audit necesară pentru raportările ESG 1. În 2024, grupul a unificat platforma Banqup, integrând facturarea electronică, plățile electronice, identificarea electronică și declarațiile electronice într-o singură platformă modulară 1.

Modelul de afaceri se bazează pe o platformă unică, modulară, care permite introducerea rapidă de noi funcționalități și adaptarea ofertei la schimbările de reglementare. Grupul își propune să ofere o soluție care răspunde cerințelor actuale și anticipează provocările viitoare, inclusiv prin reunirea brandurilor sub un singur nume 1.

Raportul menționează și desinvestiții în 2024, printre care activitățile 21 Grams și activitatea Wholesale Identity Access din Țările de Jos, tratate ca activități abandonate în raportarea de durabilitate 1. Compania raportează pentru prima dată conform CSRD, ceea ce face ca unele comparații cu anii anteriori să fie limitate 1.

Segmente

Facturare electronică

Facturarea electronică este una dintre cele patru componente de bază ale platformei Banqup, descrisă în raport ca fiind integrată alături de plățile, identificarea și declarațiile electronice 1.

Plăți electronice

Plățile electronice sunt oferite prin branșa de plăți a grupului, Unifiedpost Payments, care dispune de un responsabil dedicat pentru conformitate 1.

Identificare și declarații electronice

Identificarea electronică și declarațiile electronice completează oferta, sprijinind clienții în fața cerințelor de raportare și de conformitate fiscală 1.

Piața în context

Raportul descrie piața ca fiind în creștere rapidă, definită de cererea de automatizare a proceselor pentru eficiența operațională, de necesitatea conformării cu reglementările de facturare și raportare fiscală, și de atenția crescândă acordată durabilității 1. Compania operează pe mai multe piețe și regiuni, cu personal distribuit geografic 1.

Creșterea depinde de capacitatea grupului de a se adapta la noile reglementări, iar raportul indică faptul că platforma modulară este gândită tocmai pentru acest scop 1.

Tendințe

  • Digitalizarea facturăriivânt din spate

    Trecerea de la procesele pe hârtie la facturarea electronică este principalul motor al ofertei Unifiedpost, potrivit raportului 1.

  • Reglementări fiscale mai strictevânt din spate

    Cerințele de conformare pentru facturare și declarații fiscale cresc cererea pentru soluții automatizate, conform descrierii pieței din raport 1.

  • Accentul pe durabilitatevânt din spate

    Companiile sunt încurajate să includă factorii ESG în strategii și raportări, ceea ce poate crește interesul pentru soluțiile care reduc consumul de hârtie 1.

  • Consolidarea portofoliuluimixt

    Desinvestițiile din 2024 și unificarea brandurilor arată o reorganizare a portofoliului, cu efecte încă greu de estimat din raportul disponibil 1.

Poziția concurențială

Sursa disponibilă nu identifică concurenții grupului. Raportul anual menționează doar piața în creștere și cerința de conformare, fără a numi firme concurente 1.

Fără o listă de concurenți în sursă, evaluarea poziției competitive rămâne limitată la descrierea unei platforme unice și modulare, care ar putea fi un avantaj dacă integrarea funcționează așa cum este prezentată 1.

  • Concurenți nenumiți în sursă

    Raportul anual 2024 nu identifică concurenți; nu sunt furnizate nume sau tickere.

  • Alte platforme de facturare electronică

    Categorie generală, fără nume din sursă.

  • Furnizori de soluții de plăți B2B

    Categorie generală, fără nume din sursă.

  • Furnizori de identificare electronică

    Categorie generală, fără nume din sursă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Unifiedpost Group · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.