olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Compagnie du Bois Sauvage COMB.BR

Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0003592038 · Verticală: Companii listate din Belgia

282,00EUR+1,81 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Compagnie du Bois Sauvage este o societate holding belgiană cotată pe Euronext Brussels, care deține un portofoliu de participații cotate, private equity și imobiliare, dar al cărei pol de chocolat (Neuhaus, Jeff de Bruges) generează venituri de 304,9 milioane EUR în 2025. Pe fondul recentrării strategice, compania a anunțat achiziția celor 34% rămași din Jeff de Bruges, ceea ce ar putea consolida rolul chocolaterii în portofoliu.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Compagnie du Bois Sauvage (COMB.BR) costa 282,00 EUR (+1,81 % într-o zi), cu capitalizare 453,6 mil EUR, P/E 12,0 pe un EPS diluat de 23,51 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 234,00–334,00 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
453,6 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
12,0
EPS diluat TTM 23,51 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
8,34 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,42
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
234,00334,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
261,88 – 282,62
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 7,6 %
SMA 50 / 200
285,82 / 303,97
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-3,14 / -5,27
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,4 %+0,4 %+1,1 pp—
3 luni−6,9 %−3,3 %−3,7 pp—
6 luni−12,7 %+4,0 %−16,7 pp—
De la început de an−2,4 %+8,1 %−10,5 pp—
1 an+12,8 %+10,7 %+2,1 pp+7,2 %
3 ani−2,8 %+50,1 %−52,8 pp−5,5 %
5 ani−18,3 %+43,6 %−61,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,7 %
30 apr. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,5 %
21 apr. 2022 → 25 feb. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 12,3, mediană 12,3, max 12,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-27,8 mil-69,8 mil37,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-16,77-42,7123,51
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
73,5 mil EUR
Datorie financiară
13,2 mil EUR
Datorie netă
-60,3 mil EUR
Capitaluri proprii
558,6 mil EUR
Active totale
779,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,02x
Lichiditate curentă
1,72x
ROE
6,9 %
ROA
5,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Amortizare și depreciere
2023
26,4 mil
2024
30,1 mil
2025
32,8 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
7,8 mil
2024
6,5 mil
2025
6,8 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-12,2 mil
2024
-49,8 mil
2025
59,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,3 mil
2024
13,3 mil
2025
13,7 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-27,8 mil
2024
-69,8 mil
2025
37,8 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-16,77
2024
-42,71
2025
23,51

esef· 24 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
46,3 mil
2024
41,4 mil
2025
73,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
78,6 mil
2024
101,4 mil
2025
114,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
27,8 mil
2024
29,5 mil
2025
28,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active curente
2023
175,7 mil
2024
196,9 mil
2025
235,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
56,0 mil
2024
68,1 mil
2025
70,3 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
11,0 mil
2024
11,0 mil
2025
11,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
24,3 mil
2024
25,3 mil
2025
28,9 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active totale
2023
792,9 mil
2024
724,0 mil
2025
779,3 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
23,0 mil
2024
34,3 mil
2025
13,2 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
86,3 mil
2024
91,5 mil
2025
136,6 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
162,7 mil
2024
185,8 mil
2025
220,6 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
630,2 mil
2024
538,2 mil
2025
558,6 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,7 mil
2024
1,6 mil
2025
1,6 mil

esef· 24 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
54,5 mil
2024
49,6 mil
2025
61,2 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-44,8 mil
2024
-20,1 mil
2025
13,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-116,4 mil
2024
-34,5 mil
2025
-42,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,6 mil
2024
9,5 mil
2025
3,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-60,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
61,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
453,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
393,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
12,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
12,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
8,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

282,00 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 453,6 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
453,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
12,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 24 mar. 2026
verificat 77derivat 3

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
251,48
EUR pe acțiune
Mijloc
343,64
EUR pe acțiune
Sus
548,16
EUR pe acțiune
Preț: 282,00 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 21,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 17,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 251,48 – 548,16 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E251,48 – 548,16 (Mijloc 343,64)
    25 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 10,7x – 23,3x
    ACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x77 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluare12,0x71 (față de colegi)50 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,7 %9 (pe interval fix)30 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial77/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial9/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial71/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Compagnie du Bois Sauvage (COMB.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 7,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 251,48–548,16 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 343,64 EUR, prețul de 282,00 EUR lasă un potențial de 21,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 17,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,7x
  • P/E (TTM): 12,0x

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
12,0x
mediana verticalei 16,7x
sub mediană (−28,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,2x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
0,9x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−28,9 %)
ROE
7,3 %
mediana verticalei 8,3 %
sub mediană (−11,6 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 4,0 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 8,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 0,5 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,8 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,9 mld23,39,6 %13,6 %−2,0 %+28 % / +34 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,420,9 %12,7 %+10,0 %+82 % / +76 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,6 mld82,40,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +9 %
DIE.BRD'ieteren Group9,7 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +16 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,8 mld22,28,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +77 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,69,4 %2,9 %+3,1 %+12 % / −6 %
DEME.BRDeme Group4,2 mld12,215,5 %8,3 %+1,3 %+21 % / +72 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,16,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,1 mld12,430,7 %18,4 %−3,3 %−1 % / −38 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld22,216,7 %9,2 %+14,3 %+15 % / +40 %
KIN.BRKinepolis Group1,4 mld33,919,3 %7,0 %−4,5 %+62 % / +11 %
JEN.BRJensen Group706,9 mil17,215,1 %9,1 %+13,3 %+28 % / +111 %
BAR.BRBarco563,5 mil9,17,9 %6,7 %−9,9 %−48 % / −59 %
IBAB.BRIon Beam Applications487,2 mil39,510,7 %2,1 %+24,5 %+48 % / +52 %
DECB.BRDeceuninck341,3 mil24,64,3 %1,7 %−4,5 %+8 % / +8 %
CAMB.BRCampine272,3 mil12,228,6 %6,1 %+13,4 %−12 % / +161 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
MOUR.BRMoury Construct261,2 mil10,721,3 %13,1 %−4,0 %+11 % / +76 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment245,9 mil6,020,8 %21,7 %+14,3 %−49 % / −36 %
BPOST.BRBpost229,8 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−39 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group210,7 mil40,51,2 %0,2 %+4,3 %−1 % / −36 %
IMMO.BRImmobel172,2 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−24 % / −36 %
MONNI.BRKeyware Technologies171,0 mil162,03,5 %4,5 %−5,9 %−5 % / −17 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC121,3 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−4 % / +13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COMB.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Compagnie du Bois Sauvage este o societate holding belgiană cotată pe Euronext Brussels, care deține un portofoliu de participații cotate, private equity și imobiliare, dar al cărei pol de chocolat (Neuhaus, Jeff de Bruges) generează venituri de 304,9 milioane EUR în 2025 1. Pe fondul recentrării strategice, compania a anunțat achiziția celor 34% rămași din Jeff de Bruges, ceea ce ar putea consolida rolul chocolaterii în portofoliu 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu diversificat de participații cotate, private equity și imobiliare, cu un activ net reevaluat semnificativ.
  • Marci cu notorietate internațională și un istoric lung în chocolaterie premium.
  • Lichiditate asigurată pe Euronext Brussels printr-un mandat de market making.

Puncte slabe

  • Dependență mare de un singur pol operațional pentru veniturile industriale.
  • Structura acționariatului concentrată, cu o familie care controlează majoritatea drepturilor de vot.
  • Activul net reevaluat depinde de estimări interne pentru participațiile private equity.

Oportunități

  • Achiziția integrală a Jeff de Bruges ar putea simplifica structura și spori controlul asupra polului.
  • Extinderea parteneriatelor cu companii aeriene și deschiderea de noi magazine ar putea aduce creștere.
  • Piețe noi, precum Iordania, ar putea completa rețeaua internațională existentă.

Amenințări

  • Volatilitatea prețurilor cacaoului ar putea eroda marjele chocolaterii.
  • Tarifele la import în Statele Unite ar putea afecta una dintre cele mai importante piețe de creștere.
  • Incertitudinea geopolitică, inclusiv situația din Ecuador, ar putea perturba aprovizionarea.

Riscuri

  • Aprovizionare cu cacaoridicat

    Riscurile legate de boabele de cacao pot afecta producția dacă sursele se restrâng, deși au fost constituite stocuri de siguranță.

  • Situația din Ecuadormediu

    Evaluarea politică din Ecuador influențează personalul și aprovizionarea polului chocolat, iar acțiunile pot continua dacă situația se schimbă.

  • Conformitate regulatoriemediu

    Noile directive europene pot crește costurile de conformitate dacă nu sunt anticipate corect.

  • Securitate ciberneticămediu

    Un atac extern ar putea duce la pierderea sau distrugerea datelor, iar planul de conformitate NIS2 este în curs.

  • Evaluarea activului netscăzut

    Valoarea activului net reevaluat depinde de estimări, ceea ce ar putea genera diferențe față de valoarea realizabilă.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă polul chocolat își recuperează marjele și integrarea Jeff de Bruges se face eficient, valoarea consolidată a holdingului ar putea crește.
  • Portofoliul diversificat de participații cotate și private equity oferă o bază de valoare care ar putea susține compania în perioade dificile.
  • Recentrarea strategică pe chocolat ar putea simplifica structura și concentra resursele pe active cu potențial de creștere.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile cacaoului rămân volatile, marjele polului chocolat ar putea scădea în continuare.
  • Tarifele din Statele Unite ar putea limita creșterea în una dintre principalele piețe ale Neuhaus.
  • Valoarea reevaluată a participațiilor private equity depinde de estimări, ceea ce ar putea conduce la corecții.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției celor 34% din Jeff de Bruges2026
  • Evoluția marjelor polului chocolat și a prețului cacaouluiNext annual report
  • Impactul tarifelor din SUA asupra vânzărilor Neuhaus2026
  • Evoluția situației din Ecuador și a aprovizionăriiNext annual report

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania este o societate holding care își gestionează participațiile și generează valoare prin portofoliul consolidat, calculat la un Actif Net Reevaluat de 886,696 milioane EUR la 31 decembrie 2025 1. Activitatea operațională principală este polul chocolat, format din Neuhaus, Jeff de Bruges, Corné Port-Royal și Artista Chocolates 1. Structura acționariatului este concentrată, cu o familie care controlează peste jumătate din drepturile de vot prin Fingaren și Entreprises et Chemins de Fer en Chine 1.

Segmente

Pol chocolat

Polul chocolat a realizat în 2025 un chiffre d'affaires de 304,9 milioane EUR și un EBITDA excluzând IFRS 16 de 56,2 milioane EUR, iar Neuhaus rămâne referința chocolaterii belgiene de calitate, cu peste 800 de puncte de vânzare în lume 1. Marca Jeff de Bruges completează cu Neuhaus peste 95% din cifra de afaceri a polului 1.

Participații cotate și private equity

Portofoliul include participații cotate precum Umicore și Ageas, precum și participații private equity, printre care Berenberg Bank și Galactic-Futerro, fiecare contribuind la valoarea activului net reevaluat 1. Valoarea participațiilor private equity este semnificativă în raport cu portofoliul total, dar evaluarea lor depinde de estimări interne 1.

Imobiliar

Activitatea imobiliară include proiecte în Belgia, Luxemburg, Polonia și Portugalia, de la birouri la proiecte rezidențiale, cu o valoare totală raportată în portofoliu 1.

Piața în context

Piața chocolatului premium belgian este influențată de prețurile volatile ale cacaoului și de tarifele la import, mai ales în Statele Unite, una dintre principalele regiuni de creștere pentru Neuhaus 1. Compania descrie anul 2025 ca pe o « furtună perfectă » pentru operațiunile de chocolat 1.

Pentru acționarii holdingului, valoarea de piață se raportează la activul net reevaluat, iar compania subliniază că acest calcul este supus incertitudinilor inerente unei evaluări și nu reprezintă o măsură a valorii actuale sau viitoare a acțiunilor 1. Lichiditatea titlului este susținută printr-un mandat de market making acordat Banque Degroof Petercam 1.

Tendințe

  • Prețul cacaouluivânt din față

    Volatilitatea prețurilor cacaoului afectează marjele polului chocolat și ar putea influența rezultatele dacă volatilitatea persistă 1.

  • Tarife la import în SUAvânt din față

    Introducerea tarifelor la import în Statele Unite, o piață de creștere pentru Neuhaus, a complicat mediul operațional 1.

  • Recentrare strategicăvânt din spate

    Întărirea polului chocolat este prezentată ca o prioritate de creare a valorii, iar achiziția integrală a Jeff de Bruges ar putea simplifica structura 1.

  • Reglementare europeanămixt

    Directivele CSRD, EUDR și NIS2 cresc sarcina de conformitate, dar pot duce la o gestionare mai bună a riscurilor 1.

Poziția concurențială

Neuhaus și Jeff de Bruges se află în concurență cu alți producători de chocolat premium din Belgia și din străinătate, iar poziția lor depinde de inovație, notorietate și canalele de vânzare 1. Sursa nu identifică în mod explicit concurenți cotați, astfel încât compararea cu companii listate în SUA nu poate fi făcută pe baza documentului 1.

În zona holdingului, participațiile sunt diversificate, ceea ce face ca structura concurențială să varieze între active, de la piețe financiare la imobiliare 1.

  • Alți producători de chocolat premium belgieni

    Sursa nu numește concurenți specifici; concurența vizează notorietatea, inovația și canalele de vânzare.

  • Umicore (participație cotată)

    Participație cotată în portofoliu, nu concurent direct al polului chocolat.

  • Ageas (participație cotată)

    Participație cotată în portofoliu, relevantă pentru valoarea activului net reevaluat.

  • Berenberg Bank (participație private equity)

    Participație în portofoliu, evaluată în cadrul private equity.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Compagnie du Bois Sauvage · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Compagnie du Bois Sauvage (COMB.BR): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw