olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
DSV A/S DSV.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0060079531 · Verticală: Companii listate din Danemarca
DSV este un furnizor global de transport și logistică, activ în transport aerian și maritim, transport rutier și logistică contractuală. Achiziția Schenker a adus compania la o scară mare, iar integrarea, cu sinergii anunțate și costuri asociate, domină acum perspectiva ei, pe fundalul tensiunilor geopolitice din Orientul Mijlociu. Cifra de afaceri din prima jumătate a anului 2026 a ajuns la DKK 147.104 milioane, cu o creștere de 43,6% în monede constante.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea DSV A/S (DSV.CO) costa 1.455,50 DKK (−0,41 % într-o zi), cu beta 1,01, interval pe 52 de săptămâni 1.137,50–1.902,50 DKK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,0
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 1.089,74 – 1.548,01
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,80 · lățimea benzii 34,7 %
- SMA 50 / 200
- 1.278,08 / 1.510,55
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 59,23 / 42,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +25,8 % | +0,4 % | +25,4 pp | — |
| 3 luni | +9,1 % | −3,3 % | +12,4 pp | — |
| 6 luni | −3,4 % | +4,0 % | −7,3 pp | — |
| De la început de an | −9,9 % | +8,1 % | −18,0 pp | — |
| 1 an | +3,4 % | +10,7 % | −7,3 pp | −6,5 % |
| 3 ani | +36,0 % | +50,1 % | −14,1 pp | +1,4 % |
| 5 ani | −5,4 % | +43,6 % | −49,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu |
|---|
| Venituri |
| Venituri an/an |
| Profit net |
| Profit net an/an |
| EPS diluat |
| EPS diluat an/an |
| netă % |
| Flux de numerar liber |
Bilanț și sănătate financiară
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Bilanț · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 83,6 mld | 13,2 mld | 10,1 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Stocuri | — | 2,1 mld | 2,2 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active curente | — | 78,2 mld | 91,2 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 24,4 mld | 22,4 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | — | 290,4 mld | 303,5 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 10,1 mld | 15,2 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 57,0 mld | 48,2 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 82,3 mld | 94,4 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 172,7 mld | 177,5 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 114,5 mld | 117,7 mld | 126,0 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 14 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DSV A/S (DSV.CO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Indicatorii financiari sunt indisponibili.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,7 mld | 51,6 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +72 % / +30 % |
| PNDORA.COPandora A | 68,8 mld | 13,2 | 133,4 % | 16,1 % | indisponibil | +16 % / −3 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 50,8 mld | 19,8 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +43 % / +158 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,2 mld | 13,9 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +33 % / +47 % |
| GN.COGn Store Nord A | 18,1 mld | 27,7 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +20 % / −23 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,8 mld | 66,2 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +11 % / +64 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 16,9 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,1 mld | 11,1 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +2 % / −7 % |
| DFDS.CODfds A | 8,7 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +73 % / −25 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +157 % |
| MATAS.COMatas A | 3,1 mld | 12,9 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −31 % / −21 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,4 mld | 54,7 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −21 % / −52 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −24 % / +12 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 84,0 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −5 % / +30 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −16 % / −54 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 873,1 mil | 13,2 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +11 % / −16 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 507,2 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −41 % / −46 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 456,2 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −8 % / −53 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 429,4 mil | 57,5 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −10 % / −29 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 392,5 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 300,9 mil | 13,5 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −3 % / +36 % |
| CEMAT.COCemat A | 213,9 mil | 3,5 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DSV.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
DSV este un furnizor global de transport și logistică, activ în transport aerian și maritim, transport rutier și logistică contractuală. Achiziția Schenker a adus compania la o scară mare, iar integrarea, cu sinergii anunțate și costuri asociate, domină acum perspectiva ei, pe fundalul tensiunilor geopolitice din Orientul Mijlociu 1. Cifra de afaceri din prima jumătate a anului 2026 a ajuns la DKK 147.104 milioane, cu o creștere de 43,6% în monede constante 1.
SWOT
Puncte tari
- Rețea globală extinsă în transportul aerian și maritim, cu putere de negociere sporită după achiziția Schenker 1.
- Diversificare pe trei divizii, cu contribuții solide din Air & Sea și Contract Logistics 1.
- Relații puternice cu clienții mari și capacitate de a susține clienții în perioade de disrupție 1.
Puncte slabe
- Productivitatea diviziei Road a scăzut în Germania, Franța și Țările de Jos din cauza integrării 1.
- Costurile de integrare și de finanțare au redus profitul net și au ridicat rata efectivă de impozitare 1.
- Fluxul de numerar ajustat a fost slab în trimestrul al doilea, din cauza creșterii capitalului de lucru 1.
Oportunități
Amenințări
- Tensiunile din Orientul Mijlociu ar putea perturba rutele aeriene și maritime și ar putea afecta comerțul global 1.
- Dacă integrarea continuă să întâmpine dificultăți, clienții ar putea reduce volumele sau trece la concurenți 1.
- Fluctuațiile prețurilor carburanților și ale tarifelor ar putea afecta marjele și capitalul de lucru 1.
Riscuri
- Riscul de execuție a integrăriiridicat
Integrarea Schenker este complexă și ar putea întârzia realizarea sinergiilor sau crește costurile dacă problemele din Road persistă 1.
- Incertitudinea geopoliticăridicat
Conflictul din Orientul Mijlociu ar putea avea efecte imprevizibile asupra economiei și comerțului, cu impact asupra ghidajului companiei 1.
- Capitalul de lucrumediu
Creșterea creanțelor și a activității ar putea menține fluxul de numerar sub presiune pe termen scurt 1.
- Îndatorare și costuri de finanțaremediu
Datoria netă ridicată și costurile de finanțare legate de achiziție ar putea limita flexibilitatea financiară dacă ratele dobânzilor rămân ridicate 1.
- Satisfacția cliențilorscăzut
Scăderea scorurilor de satisfacție din divizia Road ar putea afecta retenția clienților, dacă problemele operaționale nu sunt corectate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă sinergiile Schenker se materializează integral, profitabilitatea ar putea crește semnificativ după 2027 1.
- Scara globală și poziția pe piața aeriană ar putea permite companiei să profite de cererea în sectoarele tehnologic și al semiconductorilor 1.
- Obiectivele pe 2030 pentru conversie și rentabilitatea capitalului ar putea fi atinse dacă optimizarea rețelei continuă 1.
Ce ar strica teza
- Dacă integrarea rămâne întârziată, costurile speciale ar putea depăși estimările și ar putea reduce profitul net 1.
- Volatilitatea tarifelor și a carburanților ar putea comprima marjele, mai ales dacă costurile nu pot fi transferate complet clienților 1.
- Probleme persistente în divizia Road ar putea afecta satisfacția clienților și cota de piață în Europa 1.
De urmărit
- Finalizarea integrării Schenker și bilanțul costurilor2026
- Realizarea sinergiilor anuale de DKK 9 miliarde2027
- Evoluția productivității și a veniturilor în divizia RoadQ3 2026
- Evoluția capitalului de lucru și a fluxului de numerar ajustatQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
DSV A/S oferă servicii de expediție de mărfuri și soluții logistice integrate, prin trei divizii: Air & Sea, Road și Contract Logistics 1. Compania operează o rețea globală în peste 90 de țări pentru divizia Air & Sea 1. După finalizarea achiziției Schenker din aprilie 2025, DSV s-a descris drept cel mai mare partener de transport și logistică din lume, iar integrarea acoperă peste 60 de țări 1.
Raportul semestrial menționează o cifră de afaceri trimestrială de DKK 76.688 milioane în al doilea trimestru al anului 2026 și un profit operațional înainte de elemente speciale de DKK 6.255 milioane 1. Marja brută a fost de 26,6% în primul semestru, iar rata de conversie de 28,4%, ambele influențate de includerea Schenker și de costurile de integrare 1. Compania rămâne cu un grad de îndatorare ridicat, raportat la EBITDA ajustat, dar în scădere față de perioada precedentă 1.
Segmente
Air & Sea
Divizia Air & Sea a generat un profit brut de DKK 16.994 milioane în primul semestru al lui 2026 și un profit operațional înainte de elemente speciale de DKK 6.444 milioane, cu o creștere modestă de 3,0% în monede constante 1. Creșterea volumelor aeriene a fost puternică, în timp ce volumele maritime au fost afectate de slăbirea cererii pe ruta Asia-Europa 1.
Road
Divizia Road a avut o creștere puternică a profitului operațional în primul semestru, susținută de sinergii și de majorările de prețuri, dar productivitatea a scăzut din cauza integrării în Germania, Franța și Țările de Jos 1. Conducerea diviziei a fost schimbată ca răspuns la aceste probleme 1.
Piața în context
Pe piața aeriană, tensiunile geopolitice și capacitatea redusă din Orientul Mijlociu au crescut tarifele de transport, iar cererea a revenit în creștere, susținută de exporturile din Asia-Pacific și de sectoarele tehnologic și al semiconductorilor 1. Pe piața maritimă, cererea s-a îmbunătățit față de primul trimestru, dar redirecționarea navelor pe ruta Capului Bunei Speranțe a prelungit timpii de tranzit 1. Compania estimează că piața aeriană a crescut cu cifre medii până la înalte, iar cea maritimă cu cifre medii 1.
Ghidajul companiei depinde de evoluția incertă a situației din Orientul Mijlociu, care ar putea avea efecte imprevizibile asupra economiei și comerțului global 1. Dacă tensiunile persistă, ar putea influența atât tarifele, cât și volumele pentru restul anului 1.
Tendințe
- Integrarea Schenkermixt
Integrarea Schenker avansează conform planului, dar a generat costuri ridicate și probleme operaționale, mai ales în Road 1. Sinergiile anunțate ar putea susține marjele dacă integrarea decurge fără noi întârzieri 1.
- Tarife de transport mai ridicatemixt
Creșterea tarifelor aeriene și maritime, legată de capacitatea limitată și de costurile carburanților, a sporit veniturile, deși marja brută a scăzut din cauza transferului acestor costuri către clienți 1.
- Cerere din sectoarele tehnologic și aerospațialvânt din spate
Sectoarele tehnologic, aerospațial și apărare și cel medical au crescut, în timp ce sectorul auto a rămas sub presiune 1. Redirecționarea portofoliului spre clienți cu creștere mai mare ar putea sprijini evoluția pe termen lung 1.
- Capital de lucru mai marevânt din față
Nevoia de capital de lucru a crescut din cauza volumului de activitate, a tarifelor și a creanțelor legate de vânzările de proprietăți Schenker, ceea ce a redus fluxul de numerar ajustat 1. Dacă aceste efecte se atenuează, fluxul de numerar ar putea reveni la nivelurile așteptate 1.
Poziția concurențială
În transportul aerian și maritim, DSV concurează cu alți furnizori globali de expediție de mărfuri, iar avantajul său provine din scara rezultată după achiziția Schenker, din puterea de negociere cu transportatorii și din rețeaua extinsă de servicii 1. Concurența în logistica contractuală și în transportul rutier depinde de productivitate și de capacitatea de a integra eficient operațiunile 1.
Compania susține că rețeaua sa end-to-end și relațiile cu clienții mari o diferențiază, dar problemele din divizia Road și din Europa ar putea afecta satisfacția clienților și cota de piață dacă nu sunt rezolvate 1.
- Alți furnizori globali de expediție de mărfuri
Concurenți din transportul aerian și maritim, cu rețele similare în mai multe țări, menționați în context general de sursă 1.
- Furnizori de logistică contractuală
Companii care oferă depozitare și servicii logistice integrate pentru clienți industriali și de retail, concurente ale diviziei Contract Logistics 1.
- Operatori de transport rutier european
Firme active în transportul rutier în Europa, unde divizia Road a avut dificultăți de productivitate 1.
- Transportatori maritimi și aerieni
Companii de transport care influențează tarifele și capacitatea pe care DSV le revinde clienților 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202612 mai 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / DSV A/S · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.