olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

FYNSKE BANK A/S FYNBK.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0060520377 · Verticală: Companii listate din Danemarca

204,00DKK+0,99 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

FYNSKE BANK A/S este o bancă daneză regională, care servește clienți de retail și corporativi din zona Fyn prin filiale și servicii digitale. În 2024 banca și-a extins afacerea, cu un bilanț de 9.804 mio. DKK și un volum total de afaceri de 19.995 mio. DKK, iar conducerea anticipează un rezultat moderat pentru 2025 pe fondul scăderii dobânzilor.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea FYNSKE BANK A/S (FYNBK.CO) costa 204,00 DKK (+0,99 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld DKK, P/E 12,5 pe un EPS diluat de 16,36 DKK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,39 %, beta 0,34, interval pe 52 de săptămâni 176,00–228,00 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,5 mld DKK
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
12,5
EPS diluat TTM 16,36 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
8,02 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
3,39 %
DPS 12 luni 6,91
Beta (2 ani)
0,34
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
176,00228,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
59,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
194,54 – 204,51
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 5,0 %
SMA 50 / 200
200,32 / 199,34
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,78 / 0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+3,0 %+0,4 %+2,7 pp—
3 luni+3,6 %−3,3 %+6,8 pp—
6 luni+7,9 %+4,0 %+4,0 pp—
De la început de an+4,1 %+8,1 %−4,0 pp—
1 an+7,4 %+10,7 %−3,3 pp−6,4 %
3 ani+41,7 %+50,1 %−8,4 pp+1,1 %
5 ani+60,6 %+43,6 %+17,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,3 %
15 ian. 2026 → 29 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−23,4 %
15 apr. 2024 → 07 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,9 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 7,3, mediană 8,2, max 9,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20232024
Venituriindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net157,2 mil124,0 mil
Profit net an/anindisponibil−21,1 %
EPS diluat20,7416,36
EPS diluat an/anindisponibil−21,1 %
netă %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-487,5 mil587,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
649,7 mil DKK
Datorie financiară
indisponibil DKK
Datorie netă
indisponibil DKK
Capitaluri proprii
1,4 mld DKK
Active totale
9,8 mld DKK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
8,9 %
ROA
1,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (DKK)

Cont de profit și pierdere · DKK

Amortizare și depreciere
2023
5,1 mil
2024
5,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
201,8 mil
2024
164,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
44,6 mil
2024
40,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2023
157,2 mil
2024
124,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2023
20,74
2024
16,36

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,33
2024
6,91

esef· 15 apr. 2025derivat

Bilanț · DKK

Numerar
2023
376,3 mil
2024
649,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2023
8,9 mld
2024
9,8 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii totale
2023
7,6 mld
2024
8,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
7,6 mil
2024
7,6 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · DKK

Flux de numerar operațional
2023
-487,4 mil
2024
589,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
116,0 mii
2024
2,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-487,5 mil ≈
2024
587,5 mil ≈

esef· 15 apr. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-287,9 mil
2024
-261,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-12,6 mil
2024
-55,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividende plătite
2023
10,1 mil
2024
52,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-21,1 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-21,1 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
8,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
42,2 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
8,9 %
calculat olivLawFY 2024

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
589,8 mil DKK
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
2,4 mil DKK
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
587,5 mil DKK
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
473,9 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,5 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
12,5x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
12,5x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
8,0 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
2,6x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randament FCF
38,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
3,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

204,00 DKK

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,5 mld DKK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,5 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
12,5x
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 34derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate473,9 %100 (pe interval fix)18 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare12,5x74 (față de colegi)29 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare38,0 %100 (pe interval fix)24 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,4 %48 (pe interval fix)18 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente8,9 %100 (pe interval fix)12 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente69/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare86/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    FYNSKE BANK A/S (FYNBK.CO). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 8,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 108,52–169,63 DKK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 148,28 DKK, prețul de 204,00 DKK lasă un potențial de -27,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -37,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 473,9 %
    • P/E (TTM): 12,5x
    • Randament FCF: 38,0 %
    • Rata de distribuire (FCF): 8,9 %

    Ce o infirmă

    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    12,5x
    mediana verticalei 15,2x
    sub mediană (−17,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,1x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    1,1x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−28,8 %)
    ROE
    8,9 %
    mediana verticalei 6,5 %
    peste mediană (+37,5 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 3,1 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,4 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 2,2 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    3,4 %
    mediana verticalei 1,4 %
    peste mediană (+140,3 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,3 mld51,415,0 %6,7 %+2,5 %+71 % / +29 %
    PNDORA.COPandora A70,8 mld13,5133,4 %16,1 %indisponibil+20 % / −0 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A49,5 mld19,227,7 %3,1 %+1,1 %+39 % / +151 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,3 mld14,010,9 %22,0 %indisponibil+34 % / +48 %
    NETC.CONetcompany Group A16,9 mld66,67,2 %3,3 %indisponibil+12 % / +65 %
    GN.COGn Store Nord A16,2 mld24,86,3 %6,8 %indisponibil+7 % / −31 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld17,028,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,0 mld11,07,7 %57,1 %indisponibil+1 % / −8 %
    DFDS.CODfds A8,9 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+77 % / −24 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +155 %
    MATAS.COMatas A3,7 mld15,26,6 %2,8 %+4,7 %−19 % / −8 %
    CBRAIN.COCbrain A2,0 mld47,413,8 %17,2 %−6,2 %−31 % / −58 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−23 % / +13 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld83,12,0 %0,9 %indisponibil−6 % / +29 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−13 % / −52 %
    NORTHM.CONorth Media A908,9 mil13,75,5 %5,1 %−0,4 %+15 % / −12 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A516,0 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−39 % / −45 %
    BIOPOR.COBioporto A463,0 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−6 % / −52 %
    GABR.COGabriel Holding A418,2 mil56,02,8 %1,4 %+6,7 %−13 % / −31 %
    GREENM.COGreenMobility A393,7 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A302,9 mil13,65,4 %29,7 %+0,9 %−2 % / +37 %
    CEMAT.COCemat A212,4 mil3,428,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FYNBK.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    FYNSKE BANK A/S este o bancă daneză regională, care servește clienți de retail și corporativi din zona Fyn prin filiale și servicii digitale. În 2024 banca și-a extins afacerea, cu un bilanț de 9.804 mio. DKK și un volum total de afaceri de 19.995 mio. DKK, iar conducerea anticipează un rezultat moderat pentru 2025 pe fondul scăderii dobânzilor.

    SWOT

    Puncte tari

    • Bancă cu capital puternic și lichiditate foarte ridicată, ceea ce îi oferă marjă pentru strategie și pentru absorbția șocurilor.
    • Bază solidă de depozite din regiune, care reduce dependența de finanțarea de pe piețele angro.
    • Prezență locală consolidată prin filiale și relații de lungă durată cu clienții din Fyn.

    Puncte slabe

    • Dimensiunea relativ mică limitează economiile de scară și investițiile în tehnologie comparativ cu marile bănci.
    • Concentrarea geografică a portofoliului de credite expune banca la evoluția economiei regionale.
    • Costurile administrative au crescut în ultimul trimestru, în parte din cauza renovărilor și relocărilor de filiale.

    Oportunități

    • Creșterea cererii de credite din partea gospodăriilor și firmelor locale ar putea sprijini expansiunea volumului de afaceri.
    • Dezvoltarea serviciilor digitale ar putea atrage clienți noi fără a extinde rețeaua fizică.
    • Consolidarea în sectorul bancar regional ar putea oferi oportunități de achiziții sau parteneriate.

    Amenințări

    • Scăderea dobânzilor ar putea comprima venitul net din dobânzi, principala sursă de venit a băncii.
    • Cerințele de capital mai stricte din CRD V ar putea reduce capacitatea de creditare.
    • Competiția din partea băncilor digitale și fintech-urilor ar putea erodă baza de clienți tineri.

    Riscuri

    • Risc de creditridicat

      Pierderile din credite pot apărea dacă debitorii nu își mai pot plăti datoriile, mai ales în perioade economice mai slabe, iar banca depinde de garanțiile imobiliare.

    • Risc de dobândămediu

      Modificările nivelului dobânzilor afectează direct marja netă și valoarea portofoliului de obligațiuni, iar conducerea anticipează o scădere a dobânzilor.

    • Cerințe de capital și reglementaremediu

      Aplicarea CRD V și a cerințelor NEP poate solicita capital suplimentar, ceea ce ar putea limita dividendele sau creșterea.

    • Concentrare geograficămediu

      Expunerea la economia din Fyn face ca un declin regional să aibă impact mai mare asupra băncii decât asupra unor concurenți naționali.

    • Costuri operaționalescăzut

      Investițiile strategice și costurile de renovare pot depăși estimările și pot reduce rezultatul înainte de impozit, dacă veniturile nu cresc suficient.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Banca are capital și lichiditate foarte ridicate, ceea ce îi oferă spațiu pentru creștere și pentru a rezista unor șocuri, dacă cererea de credite rămâne solidă.
    • Baza de depozite și volumul total de afaceri în creștere arată că banca își poate extinde activitatea în regiune.
    • Dacă costurile strategice se stabilizează, rezultatele ar putea reveni pe o traiectorie mai predictibilă, în linie cu prognoza pentru 2025.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea dobânzilor ar putea reduce veniturile din dobânzi, iar banca depinde mult de această sursă de venit.
    • Cerințele de capital din CRD V ar putea limita creșterea creditării sau distribuirea de dividende.
    • Dimensiunea mică și concentrarea regională ar putea face banca vulnerabilă la concurența mai agresivă și la șocuri locale.

    De urmărit

    • Realizarea rezultatului înainte de impozit în intervalul estimat2025
    • Evoluția calității creditelor și a nedistribuirilor2025
    • Impactul efectiv al CRD V asupra capitalului disponibil2025
    • Efectele costurilor strategice și ale renovărilor asupra cheltuielilor administrativenext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    FYNSKE BANK A/S este o bancă regională cu sediul pe insula Fyn din Danemarca, care oferă credite, depozite, produse de investiții și servicii de plată clienților privați și firmelor din regiune. Activitatea se desfășoară prin rețeaua de filiale, precum cele din Svendborg și Nyborg, completată de canale digitale. Grupul include și participații în sectorul financiar, cu acțiuni în sectorial companii deținute în comun de bănci, care reprezintă o parte semnificativă din activele financiare. Bilanțul total de 9.804 mio. DKK la sfârșitul lui 2024 reflectă un model de bancă orientată spre economia locală 1.

    Segmente

    Credite și depozite

    Udlånul a crescut în 2024 la 4.106 mio. DKK, iar indlånul, inclusiv puljeordningerne, la 8.050 mio. DKK, ceea ce arată că banca se finanțează în principal din depozite ale clienților 1. Creșterea creditelor a fost modestă, de circa 178 mio. DKK într-un an, iar garanțiile au rămas aproape constante.

    Obligațiuni și tezaur

    Portofoliul de obligațiuni, în valoare de 3.378 mio. DKK la finalul anului 2024, este a doua componentă majoră a bilanțului și susține rezervele de lichiditate ale băncii 1. Dacă dobânzile continuă să scadă, veniturile din acest portofoliu ar putea evolua diferit față de creditare.

    Depozite de clienți și custodie

    Valoarea depozitelor de titluri ale clienților a crescut cu 399 mio. DKK în 2024, ceea ce indică o activitate de custodie și administrare a investițiilor în expansiune 1. Acest segment completează veniturile din dobânzi cu comisioane pentru servicii.

    Piața în context

    Banca operează pe piața bancară daneză, cu accent pe clienții din regiunea Fyn, unde concurența vine de la bănci locale și de la grupuri naționale. Conducerea anticipează o cerere de credite și clienți noi care să susțină rezultatele, în condițiile în care dobânzile sunt așteptate să scadă pe parcursul anului 2025 1. Cadrul de reglementare, inclusiv CRD V, adaugă cerințe de capital care ar putea reduce marja de solvabilitate cu 0,5 până la 1,5 puncte procentuale 1.

    Riscul de credit rămâne cel mai important factor de mediu pentru o bancă regională, întrucât calitatea portofoliului depinde de economia locală și de valoarea garanțiilor imobiliare. Banca consideră că portofoliul său este relativ puțin sensibil la riscurile climatice, dar evaluează individual sectoarele unde cerințele de sustenabilitate ar putea avea impact 1.

    Tendințe

    • Scăderea dobânzilormixt

      Conducerea își bazează prognoza de rezultat pe o scădere a nivelului dobânzilor în cursul anului 2025, ceea ce poate comprima marja netă a dobânzii, dar poate stimula cererea de credite 1.

    • Cerințe de capital mai strictevânt din față

      Implementarea parțială a CRD V în 2025 ar putea crește cerințele de capital pentru risc de credit și risc de piață, reducând capitalul disponibil pentru creștere 1.

    • Cerere de credite și clienți noivânt din spate

      Prognoza pentru 2025 presupune o cerere de împrumuturi care rămâne ridicată și un flux continuu de clienți noi, factori care ar sprijini volumul de afaceri 1.

    • Costuri de transformarevânt din față

      Investițiile strategice și renovarea filialelor, precum cea din Svendborg, au crescut costurile cu personalul și administrația în ultimul trimestru, iar aceste efecte ar putea persista în 2025 1.

    Poziția concurențială

    Pe piața regională din Fyn, FYNSKE BANK A/S concurează cu alte bănci locale și cu grupuri bancare naționale daneze, care oferă aceleași categorii de produse. Avantajul băncii constă în cunoașterea clienților locali și în prezența fizică prin filiale, în timp ce concurenții mai mari pot avea scară și digitalizare mai avansată. Documentele analizate nu identifică concurenții prin nume, astfel încât comparația directă rămâne limitată.

    Banca își poziționează capitalul ca o sursă de stabilitate, cu o solvabilitate peste cerințe, iar acest lucru ar putea să îi permită să concureze pe credite mai ales în segmentul local. Dacă concurenții extind oferta digitală mai rapid, pierderea clienților de retail ar putea deveni un risc.

    • Bănci locale daneze din regiunea Fyn

      Concurență directă pe credite și depozite în aceeași regiune, fără identificare nominală în sursa analizată.

    • Grupuri bancare naționale din Danemarca

      Oferă o gamă similară de produse, cu avantaj de scară și investiții mai mari în canale digitale.

    • Bănci digitale și fintech-uri

      Concurează în special pe servicii de plată și pe clienții tineri, cu costuri de servire reduse.

    • Instituții cooperatiste de economii

      Activează pe aceleași piețe locale, cu accent pe depozite și credite ipotecare pentru gospodării.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / FYNSKE BANK A/S · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.