olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

German High Street Properties A/S GERHSP.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0060093524 · Verticală: Companii listate din Danemarca

65,50DKK0,00 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

German High Street Properties A/S deține un portofoliu de imobiliare comerciale de tip high street în Germania și, în proporție mai mică, în Danemarca. În primul semestru al anului 2026, compania a raportat o pierdere a perioadei sub presiunea reevaluărilor negative ale proprietăților și a costurilor juridice extraordinare, într-un context de creștere a randamentelor cerute și de scădere a tranzacțiilor pe piața germană.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea German High Street Properties A/S (GERHSP.CO) costa 65,50 DKK (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,06, interval pe 52 de săptămâni 59,50–79,50 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,06
Volatilitate (1 an) 97 %
Interval 52 săpt.
59,5079,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,2
neutru
Bollinger (20, 2)
59,82 – 73,88
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,40 · lățimea benzii 21,0 %
SMA 50 / 200
68,81 / 70,83
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,33
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,2 %+0,4 %−2,6 pp—
3 luni−13,2 %−3,3 %−10,0 pp—
6 luni−14,4 %+4,0 %−18,3 pp—
De la început de anindisponibil+8,1 %indisponibil—
1 an−0,8 %+10,7 %−11,5 pp−7,7 %
3 ani−28,8 %+50,1 %−78,9 pp+3,3 %
5 ani−50,0 %+43,6 %−93,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,9 %
02 feb. 2026 → 02 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−61,4 %
04 iul. 2022 → 15 dec. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−12,9 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri4,7 mil5,0 mil
Venituri an/anindisponibil+5,9 %
Profit net-497,0 mii-5,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-10,6 %-118,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,5 mil EUR
Datorie financiară
30,6 mil EUR
Datorie netă
27,1 mil EUR
Capitaluri proprii
57,2 mil EUR
Active totale
94,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,54x
Lichiditate curentă
2,16x
ROE
-9,8 %
ROA
-6,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
4,7 mil
2025
5,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2024
1,7 mil
2025
-5,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
1,9 mil
2025
1,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-83,0 mii
2025
-6,5 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
56,0 mii
2025
-607,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2024
-497,0 mii
2025
-5,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
3,6 mil
2025
3,5 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2024
5,4 mil
2025
5,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2024
97,7 mil
2025
94,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
646,0 mii
2025
814,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
27,3 mil
2025
29,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
1,8 mil
2025
2,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
63,1 mil
2025
57,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
477,0 mii
2025
1,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
4,3 mil
2025
-4,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-3,9 mil
2025
2,7 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-421,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-109,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-118,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-10,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-5,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-6,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
26,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-4,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

65,50 DKK

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-10,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-118,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

16/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 56

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-5,5 %11 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate-118,4 %3 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-4,5x0 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate8/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GERMAN HIGH STREET PROPERTIES A/S (GERHSP.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 5,9 %; marjă netă -118,4 %; ROE -10,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,1x

Ce o infirmă

  • ROIC: -5,5 %
  • Marja netă: -118,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: -4,5x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 13,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,0x
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 1,5x
ROE
-10,3 %
mediana verticalei 6,6 %
sub mediană (−256,2 %)
Marja netă
-118,4 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−3.842,3 %)
Marja EBIT
-109,4 %
mediana verticalei 6,8 %
sub mediană (−1.698,3 %)
Venituri an/an
5,9 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+210,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DEMANT.CODemant A79,7 mld51,615,0 %6,7 %+2,5 %+72 % / +30 %
PNDORA.COPandora A68,8 mld13,2133,4 %16,1 %indisponibil+16 % / −3 %
NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
ISS.COIss A50,8 mld19,827,7 %3,1 %+1,1 %+43 % / +158 %
BAVA.COBavarian Nordic A19,2 mld13,910,9 %22,0 %indisponibil+33 % / +47 %
GN.COGn Store Nord A18,1 mld27,76,3 %6,8 %indisponibil+20 % / −23 %
NETC.CONetcompany Group A16,8 mld66,27,2 %3,3 %indisponibil+11 % / +64 %
BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld16,928,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
JDAN.COJeudan A11,1 mld11,17,7 %57,1 %indisponibil+2 % / −7 %
DFDS.CODfds A8,7 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+73 % / −25 %
GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +157 %
MATAS.COMatas A3,1 mld12,96,6 %2,8 %+4,7 %−31 % / −21 %
CBRAIN.COCbrain A2,4 mld54,713,8 %17,2 %−6,2 %−21 % / −52 %
BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−24 % / +12 %
COLUM.COColumbus A1,2 mld84,02,0 %0,9 %indisponibil−5 % / +30 %
NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−16 % / −54 %
NORTHM.CONorth Media A873,1 mil13,25,5 %5,1 %−0,4 %+11 % / −16 %
FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
HUSCO.COHusCompagniet A507,2 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−41 % / −46 %
BIOPOR.COBioporto A456,2 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−8 % / −53 %
GABR.COGabriel Holding A429,4 mil57,52,8 %1,4 %+6,7 %−10 % / −29 %
GREENM.COGreenMobility A392,5 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
PFINV.COPapirfabrikken Invest A300,9 mil13,55,4 %29,7 %+0,9 %−3 % / +36 %
CEMAT.COCemat A213,9 mil3,528,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GERHSP.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

German High Street Properties A/S deține un portofoliu de imobiliare comerciale de tip high street în Germania și, în proporție mai mică, în Danemarca. În primul semestru al anului 2026, compania a raportat o pierdere a perioadei sub presiunea reevaluărilor negative ale proprietăților și a costurilor juridice extraordinare, într-un context de creștere a randamentelor cerute și de scădere a tranzacțiilor pe piața germană.

SWOT

Puncte tari

  • Structura financiară este solidă, cu o rată a capitalului propriu ridicată și o datorie cu scadențe reduse pe termen scurt, ceea ce limitează riscul de refinanțare imediată 1.
  • Portofoliul este concentrat pe imobile de tip high street în Germania, un segment în care localizările premium își mențin o cerere relativ stabilă 1.
  • Compania are o structură operațională redusă, cu puțini angajați, ceea ce poate limita costurile fixe pe termen scurt 1.

Puncte slabe

  • Rezultatul perioadei a fost negativ în primul semestru, în special din cauza reevaluărilor negative ale proprietăților și a costurilor juridice extraordinare 1.
  • Lichiditățile sunt limitate, iar achizițiile depind de finanțare nouă sau de venituri din vânzări de active 1.
  • Dimensiunea portofoliului este redusă, ceea ce face ca rezultatul să fie sensibil la evoluția unui număr mic de proprietăți 1.

Oportunități

  • Dacă piața tranzacțiilor se redresează, achizițiile de proprietăți în locațiile dorite ar putea deveni mai accesibile și mai atractive 1.
  • Extinderea în alte țări din Europa de Nord și Vest, conform strategiei, ar putea diversifica expunerea față de piața germană 1.
  • Optimizarea portofoliului existent ar putea îmbunătăți randamentele din chirii, mai ales în proprietățile cu localizare bună 1.

Amenințări

  • Randamentele cerute pe piață ar putea crește în continuare, ceea ce ar pune presiune suplimentară pe valorile proprietăților 1.
  • Costurile de finanțare ar putea rămâne ridicate mai mult timp decât se anticipa, afectând atât investițiile, cât și rezultatul net 1.
  • Încrederea consumatorilor și cererea pentru retail stradal ar putea rămâne slabe, ceea ce ar putea influența chiriile 1.

Riscuri

  • Reevaluări negative ale portofoliuluiridicat

    Valoarea proprietăților poate scădea în continuare dacă randamentele cerute cresc, iar acest efect se reflectă direct în rezultatul perioadei 1.

  • Costuri juridice și de audit extraordinaremediu

    Companía a suportat costuri juridice legate de întrebările unor acționari, care au afectat rezultatul și lichiditatea 1.

  • Cost ridicat al finanțăriimediu

    Dacă dobânzile rămân ridicate, costul datoriei ar putea reduce rezultatul operațional și capacitatea de a finanța achiziții 1.

  • Concentrarea acționariatuluimediu

    Acționariatul de control deține o parte majoritară din capital, ceea ce poate influența deciziile strategice și interesele minoritare 1.

  • Lichiditate limitatăscăzut

    Disponibilitățile reduse ar putea limita capacitatea companiei de a reacționa rapid la oportunități sau la presiuni asupra fluxului de numerar 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă piața tranzacțiilor și a valorilor imobiliare se stabilizează, reevaluările negative ar putea înceta, iar rezultatul ar putea reveni în zona ghidajului pentru 2026 1.
  • Structura financiară solidă, cu o rată a capitalului propriu ridicată, oferă companiei flexibilitate pentru a continua optimizarea portofoliului 1.
  • Dacă strategia de extindere în Scandinavia, Germania, Elveția și Anglia se concretizează, compania ar putea diversifica expunerea și ar putea crește baza de venituri 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă randamentele cerute pe piața de high street continuă să crească, valorile proprietăților ar putea scădea în continuare și ar putea afecta capitalul propriu 1.
  • Costurile financiare ridicate și costurile juridice recurente ar putea menține rezultatul sub așteptări și ar putea limita distribuțiile către acționari 1.
  • Portofoliul mic și lichiditatea redusă ar putea face compania vulnerabilă la evenimente neprevăzute sau la scăderea chiriilor 1.

De urmărit

  • Evoluția randamentelor cerute și reevaluările trimestriale ale portofoliului germanQ3 2026
  • Îndeplinirea ghidajului pentru rezultatul înainte de reevaluări și impozit de 0-500 TEUR2026
  • Noua strategie de afaceri pe patru ani și planurile de achiziții pentru perioada 2027-20302027
  • Evoluția costurilor juridice și de audit și impactul lor asupra lichiditățiiQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania este un proprietar de bunuri imobiliare de tip high street, cu sediul la Frankfurt am Main, cu activitate operațională desfășurată din Rosenheim. Potrivit raportului semestrial, valoarea portofoliului de investiții imobiliare era de 83.6 milioane EUR la 30 iunie 2026 1, iar veniturile din chirii au fost de 2.5 milioane EUR în primele șase luni ale anului 2026 1. Compania are trei angajați și este controlată de familia Thygesen prin Kartago Property ApS și entități asociate 1.

Rezultatul operațional înainte de reevaluări și dobânzi a fost de 0.5 milioane EUR în primul semestru al anului 2026, comparativ cu 0.8 milioane EUR în aceeași perioadă a anului 2025 1. Ghidajul pentru 2026 vizează un rezultat înainte de reevaluări și impozit de 0-500 TEUR, iar realizarea lui depinde de controlul costurilor și de stabilitatea cheltuielilor financiare în a doua jumătate a anului 1.

Segmente

Imobiliare comerciale germane (high street)

Segmentul principal îl reprezintă proprietățile germane, evaluate la 80.0 milioane EUR la 30 iunie 2026 1. Reevaluarea negativă de 4.5 milioane EUR în primul semestru reflectă cerințe mai mari de randament pentru imobilele high street și încetinirea tranzacțiilor 1.

Imobiliare în Danemarca

Portofoliul danez este mult mai mic, evaluat la 3.6 milioane EUR la 30 iunie 2026 1. Ponderea sa redusă înseamnă că impactul asupra rezultatului total este limitat în comparație cu segmentul german 1.

Piața în context

Piața germană de birouri și retail a început o revenire graduală, cu un volum al tranzacțiilor de investiții de 16.2 miliarde EUR în primul semestru al anului 2026 1. Totuși, segmentul de retail stradal a fost mai slab, iar randamentele pentru high street au crescut, în timp ce creșterea economică a Germaniei este estimată la 0.6-0.9% pentru 2026 1. Dacă dobânzile rămân ridicate, presiunea asupra valorilor imobiliare ar putea continua.

Tendințe

  • Creșterea randamentelor cerute pentru high streetvânt din față

    Randamentele prime pentru high street în locațiile de top sunt de 3.5-4.0%, dar pentru restul segmentului cerințele au crescut și tranzacțiile au încetinit 1. Acest lucru a dus la reevaluări negative ale portofoliului companiei 1.

  • Stabilizarea prețurilor în segmentul premiummixt

    Chiriile și randamentele pentru imobilele de calitate din orașele mari s-au stabilizat, pe fondul unei oferte limitate și al revenirii retailerilor internaționali 1. Aceasta ar putea sprijini valorile proprietăților cu localizare foarte bună, deși avansul este limitat 1.

  • Costuri de finanțare mai marivânt din față

    Randamentul obligațiunilor guvernamentale germane pe zece ani a depășit temporar 3.0%, cel mai ridicat nivel din 2011, ceea ce crește costul finanțării 1. Compania are o structură de datorie cu scadențe reduse pe termen scurt, ceea ce limitează riscul de refinanțare imediată 1.

  • Redresarea activității economicemixt

    Estimările pentru economia germană indică o stabilizare fragilă, cu creștere susținută de cheltuielile publice și de investițiile în apărare și infrastructură 1. O îmbunătățire mai rapidă a cererii ar putea sprijini chiriile, dar revenirea este considerată graduală 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu alți proprietari și investitori în imobiliare comerciale din Germania, pe segmentul de retail de înaltă stradă și în special pe localizările premium din orașele mari. Într-un mediu cu tranzacții reduse, presiunea competitivă se manifestă mai ales prin disponibilitatea de capital și prin calitatea locațiilor, nu neapărat prin volumul de tranzacții 1.

Proprietățile secundare și concepte de retail structural depreciate sunt greu de plasat pe piață, în timp ce activele premium atrag mai ușor investitori străini 1. Diferențierea companiei depinde de capacitatea de a optimiza portofoliul existent și de a achiziționa active în locațiile potrivite.

  • Investitori institutționali în imobiliare comerciale germane

    Fondurile și investitorii instituționali sunt activi pe segmentul prime și competă pentru aceleași active de retail de înaltă calitate, în special în orașele mari.

  • Dezvoltatori și proprietari de retail de înaltă stradă

    Acești actori concurează pentru chiriași și pentru localizările centrale, iar capacitatea lor de finanțare influențează accesul la proprietăți.

  • Fonduri imobiliare paneuropene

    Fondurile paneuropene urmăresc activele comerciale din mai multe țări și pot concura pentru aceleași portofolii de investiții.

  • Proprietari scandinavi de imobiliare comerciale

    Companiile din regiune sunt relevante pentru strategia de extindere a societății în Scandinavia și pot concura pentru aceleași oportunități.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / German High Street Properties A/S · 30 iun. 2026

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

German High Street Properties A/S (GERHSP.CO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw