olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Glunz & Jensen Holding A/S GJ.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010249309 · Verticală: Companii listate din Danemarca

80,50DKK−1,83 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Glunz & Jensen este un furnizor de echipamente și consumabile pentru prepress-ul din industria tipografică, activ și printr-o divizie imobiliară care administrează proprietatea Selandia Park. În prima jumătate a anului 2026 cifra de afaceri a scăzut la 67,0 milioane DKK, iar compania a menținut prognoza anuală, în timp ce planul de vânzare a proprietății continuă.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Glunz & Jensen Holding A/S (GJ.CO) costa 80,50 DKK (−1,83 % într-o zi), cu capitalizare 145,6 mil DKK, P/E 17,1 pe un EPS diluat de 4,70 DKK în ultimele 12 luni, beta -0,08, interval pe 52 de săptămâni 68,50–88,00 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
145,6 mil DKK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
17,1
EPS diluat TTM 4,70 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,84 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,08
Volatilitate (1 an) 56 %
Interval 52 săpt.
68,5088,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
79,54 – 87,91
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 10,0 %
SMA 50 / 200
82,72 / 76,43
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,07 / 0,46
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−3,6 %+0,4 %−4,0 pp—
3 luni+0,6 %−3,3 %+3,9 pp—
6 luni+11,0 %+4,0 %+7,1 pp—
De la început de an+0,6 %+8,1 %−7,5 pp—
1 an+13,4 %+10,7 %+2,7 pp−7,7 %
3 ani+11,8 %+50,1 %−38,3 pp−0,6 %
5 ani+13,4 %+43,6 %−30,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,7 %
20 ian. 2026 → 20 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−28,6 %
01 iul. 2022 → 07 aug. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 17,0, mediană 31,8, max 46,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri131,0 mil143,6 mil
Venituri an/anindisponibil+9,6 %
Profit net2,8 mil8,5 mil
Profit net an/anindisponibil+199,9 %
EPS diluat1,604,70
EPS diluat an/anindisponibil+193,8 %
netă %2,2 %5,9 %
Flux de numerar liber5,4 mil4,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
500,0 mii DKK
Datorie financiară
indisponibil DKK
Datorie netă
indisponibil DKK
Capitaluri proprii
112,5 mil DKK
Active totale
226,2 mil DKK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,55x
ROE
7,8 %
ROA
3,9 %
Marja FCF
3,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (DKK)

Marje

Cont de profit și pierdere · DKK

Venituri
2024
131,0 mil
2025
143,6 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
96,6 mil
2025
104,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit brut
2024
34,4 mil
2025
39,5 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit operațional
2024
7,9 mil
2025
15,7 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
4,9 mil
2025
4,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
3,3 mil
2025
11,3 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
478,0 mii
2025
2,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit net
2024
2,8 mil
2025
8,5 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

EPS diluat
2024
1,60
2025
4,70

esef· 21 apr. 2026verificat

Bilanț · DKK

Numerar
2024
700,0 mii
2025
500,0 mii

esef· 02 sept. 2026verificat

Stocuri
2024
37,2 mil
2025
38,6 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Active curente
2024
56,4 mil
2025
65,2 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
6,3 mil
2025
7,7 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
573,0 mii
2025
700,0 mii

esef· 02 sept. 2026verificat

Active totale
2024
212,1 mil
2025
226,2 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii curente
2024
35,1 mil
2025
42,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
107,7 mil
2025
113,7 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
104,4 mil
2025
112,5 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
1,8 mil
2025
1,8 mil

esef· 02 sept. 2026derivat

Fluxuri de numerar · DKK

Flux de numerar operațional
2024
6,5 mil
2025
6,7 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
1,1 mil
2025
2,4 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
5,4 mil ≈
2025
4,3 mil ≈

esef· 02 sept. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-1,6 mil
2025
-7,4 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-5,6 mil
2025
500,0 mii

esef· 02 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
98,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
199,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
193,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-20,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
27,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
3,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
8,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
3,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
6,7 mil DKK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,4 mil DKK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
4,3 mil DKK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
50,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
145 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
145,6 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
17,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
33,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
3,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

80,50 DKK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 145,6 mil DKK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
145,6 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
17,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 70derivat 2

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate5,9 %63 (față de colegi)15 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate50,6 %29 (pe interval fix)15 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,3x27 (pe interval fix)15 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x69 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare17,1x41 (față de colegi)25 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare3,0 %37 (pe interval fix)20 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie44/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate46/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare39/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    GLUNZ & JENSEN HOLDING A/S (GJ.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 143,6 mil DKK în 2025; creștere an/an 9,6 %; marjă netă 5,9 %; ROE 7,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 54,02–111,46 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 61,99 DKK, prețul de 80,50 DKK lasă un potențial de -23,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -29,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: 50,6 %
    • Acoperirea dobânzilor: 3,3x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    17,1x
    mediana verticalei 13,7x
    peste mediană (+25,0 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,0x
    P/S
    1,0x
    mediana verticalei 1,7x
    sub mediană (−38,9 %)
    P/B
    1,2x
    mediana verticalei 1,6x
    sub mediană (−23,5 %)
    ROE
    7,5 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+19,4 %)
    Marja netă
    5,9 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+102,6 %)
    Marja EBIT
    10,9 %
    mediana verticalei 5,9 %
    peste mediană (+86,7 %)
    Venituri an/an
    9,6 %
    mediana verticalei 1,9 %
    peste mediană (+403,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,4 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,7 mld51,615,0 %6,7 %+2,5 %+72 % / +30 %
    PNDORA.COPandora A68,8 mld13,2133,4 %16,1 %indisponibil+16 % / −3 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A50,8 mld19,827,7 %3,1 %+1,1 %+43 % / +158 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,2 mld13,910,9 %22,0 %indisponibil+33 % / +47 %
    GN.COGn Store Nord A18,1 mld27,76,3 %6,8 %indisponibil+20 % / −23 %
    NETC.CONetcompany Group A16,8 mld66,27,2 %3,3 %indisponibil+11 % / +64 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld16,928,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,1 mld11,17,7 %57,1 %indisponibil+2 % / −7 %
    DFDS.CODfds A8,7 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+73 % / −25 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +157 %
    MATAS.COMatas A3,1 mld12,96,6 %2,8 %+4,7 %−31 % / −21 %
    CBRAIN.COCbrain A2,4 mld54,713,8 %17,2 %−6,2 %−21 % / −52 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−24 % / +12 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld84,02,0 %0,9 %indisponibil−5 % / +30 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−16 % / −54 %
    NORTHM.CONorth Media A873,1 mil13,25,5 %5,1 %−0,4 %+11 % / −16 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A507,2 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−41 % / −46 %
    BIOPOR.COBioporto A456,2 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−8 % / −53 %
    GABR.COGabriel Holding A429,4 mil57,52,8 %1,4 %+6,7 %−10 % / −29 %
    GREENM.COGreenMobility A392,5 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A300,9 mil13,55,4 %29,7 %+0,9 %−3 % / +36 %
    CEMAT.COCemat A213,9 mil3,528,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GJ.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (DKK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    50,01
    Randament total -38 % · Pe an -38 %
    88,22
    Randament total 10 % · Pe an 10 %
    132,60
    Randament total 65 % · Pe an 65 %
    3 ani
    53,63
    Randament total -33 % · Pe an -13 %
    105,94
    Randament total 32 % · Pe an 10 %
    174,10
    Randament total 116 % · Pe an 29 %
    5 ani
    57,50
    Randament total -29 % · Pe an -7 %
    127,22
    Randament total 58 % · Pe an 10 %
    228,59
    Randament total 184 % · Pe an 23 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 26,48
    • Marja netă± 18,54
    • Creșterea anuală a veniturilor± 14,51
    • Diluare anuală± 1,56

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Glunz & Jensen este un furnizor de echipamente și consumabile pentru prepress-ul din industria tipografică, activ și printr-o divizie imobiliară care administrează proprietatea Selandia Park. În prima jumătate a anului 2026 cifra de afaceri a scăzut la 67,0 milioane DKK 1, iar compania a menținut prognoza anuală, în timp ce planul de vânzare a proprietății continuă.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o structură de capital stabilă, cu o rată a capitalului propriu ridicată și covenante bancare respectate 1.
    • Proprietatea de investiții Selandia Park oferă active substanțiale și un segment cu profitabilitate operațională solidă 1.
    • Fluxul de numerar liber a fost pozitiv în prima jumătate a anului, ceea ce oferă flexibilitate pentru investiții și reducerea datoriei 1.

    Puncte slabe

    • Cifra de afaceri a scăzut în prima jumătate a anului 2026 față de anul precedent 1.
    • Datoria netă purtătoare de dobândă rămâne semnificativă în raport cu dimensiunea operațiunilor din prepress 1.
    • Dependența de câțiva clienți majori face veniturile sensibile la deciziile acestora 1.

    Oportunități

    • Vânzarea Selandia Park ar putea elibera capital și ar putea reduce datoria, dacă tranzacția se realizează în condiții favorabile 1.
    • Îmbunătățirea marjei brute arată că ajustările de prețuri și controlul costurilor pot aduce rezultate 1.
    • Investițiile în tehnologie și dezvoltarea afacerii ar putea sprijini revenirea volumelor 1.

    Amenințări

    • Războaiele, tarifele și inflația pot afecta cererea pentru echipamente și consumabile 1.
    • Întreruperile în lanțurile de aprovizionare pot crește costurile sau întârzia livrările 1.
    • Condițiile pieței imobiliare pot întârzia sau reduce valoarea vânzării Selandia Park 1.

    Riscuri

    • Cerere mai slabă în prepressridicat

      Scăderea cifrei de afaceri semestriale arată sensibilitatea veniturilor la cererea clienților 1. Dacă tendința continuă, rezultatele anuale ar putea fi sub așteptări 1.

    • Concentrarea pe cliențiridicat

      Doi clienți majori au generat peste zece procente din venituri, ceea ce face compania vulnerabilă la pierderea sau reducerea comenzilor acestora 1.

    • Vânzarea proprietățiimediu

      Procesul de vânzare Selandia Park este incert ca rezultat și moment, iar costurile sau câștigurile din vânzare nu sunt incluse în prognoză 1.

    • Datorie și covenantemediu

      Datoria purtătoare de dobândă este semnificativă, iar respectarea covenantelor depinde de evoluția EBITDA și a solvabilității 1.

    • Factori externi și lanțuri de aprovizionarescăzut

      Conducerea recunoaște influența războaielor, tarifelor și a problemelor de aprovizionare asupra afacerii 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă marja brută continuă să crească și volumele se stabilizează, rentabilitatea operațională ar putea reveni spre nivelurile anterioare 1.
    • O vânzare reușită a proprietății Selandia Park ar putea reduce datoria și ar putea crea spațiu pentru investiții 1.
    • Structura de capital cu o rată a capitalului propriu îmbunătățită oferă o bază de stabilitate în perioade dificile 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă scăderea cifrei de afaceri continuă, prognoza anuală ar putea fi greu de atins 1.
    • Dependența de câțiva clienți și de cererea din prepress ar putea amplifica impactul unei reduceri de comenzi 1.
    • Dacă vânzarea proprietății se amână sau se realizează sub valoare, planul de reducere a datoriei ar putea fi afectat 1.

    De urmărit

    • Evoluția cifrei de afaceri din prepress față de prognoza anualăRaportul anual 2026
    • Stadiul vânzării Selandia Park și eventualele câștiguri sau costuri2027
    • Respectarea covenantelor bancare și nivelul datoriei neteRaportul anual 2026
    • Evoluția marjei brute după ajustările de prețuriQ1 2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania are două segmente raportabile: piața prepress, care include echipamente, piese, consumabile și servicii pentru industria tipografică, și proprietățile Selandia Park, care sunt în principal un imobil de investiții 1. Raportul semestrial indică faptul că grupul își urmărește strategia prin consolidarea organizației, ajustări de prețuri și reducerea costurilor de producție 1. Ajustarea costurilor și a structurii comerciale este, deci, miza principală a perioadei curente 1.

    Fluxul de numerar liber este tratat ca o resursă pe care conducerea intenționează să o aloce pentru maximizarea valorii pentru acționari, inclusiv investiții în dezvoltare de afaceri și tehnologie, precum și reducerea datoriei 1. Structura de capital este monitorizată printr-un set de trei covenante bancare legate de solvabilitate, EBITDA raportat la cifra de afaceri și levier al datoriei, toate confirmate ca fiind respectate la 30 iunie 2026 1.

    Activele grupului sunt dominate de proprietatea de investiții, care reprezintă o parte majoră din bilanț, în timp ce stocurile au crescut semnificativ față de anul precedent 1. Compania a raportat un număr mediu de angajați de 96 în prima jumătate a anului 2026 1.

    Segmente

    Piața prepress

    Acest segment a generat cea mai mare parte a veniturilor semestriale și este dependent de câțiva clienți majori, toți din piața prepress 1. Profitul operațional al segmentului a fost mai mic decât în anul precedent, ceea ce reflectă presiunea asupra volumelor și marjelor 1.

    Selandia Park

    Segmentul imobiliar generează venituri stabile din chirii și contribuie în mod substanțial la profitul operațional al grupului 1. Compania a anunțat un mandat pentru o posibilă vânzare a Selandia Park sau a activelor sale, iar procesul ar putea dura 12-18 de luni în funcție de condițiile de piață și de interesul cumpărătorilor 1.

    Piața în context

    Piața prepress este legată de cererea tipografiilor și a editurilor pentru echipamente, piese, consumabile și servicii, iar cererea depinde de condițiile economice generale și de investițiile clienților 1. Veniturile pe regiuni arată o concentrare în EMEA, urmată de Americas și Asia și Pacific, fiecare cu evoluții diferite în perioada raportată 1. Piața imobiliară locală, pentru proprietatea Selandia Park, influențează direct perspectivele vânzării planificate 1.

    Cursul de schimb al dolarului american a avut un efect vizibil asupra elementelor financiare nete din prima jumătate a anului 2026 1. Costurile și disponibilitatea componentelor, precum și condițiile geopolitice și comerciale, sunt factori care pot afecta cererea și costurile de producție 1.

    Tendințe

    • Scăderea cifrei de afaceri în prepressvânt din față

      Cifra de afaceri semestrială a scăzut comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, ceea ce indică o cerere mai slabă sau presiuni comerciale 1. Dacă scăderea persistă, prognoza anuală ar putea necesita revizuire 1.

    • Îmbunătățirea marjei brutevânt din spate

      Marja brută a crescut în prima jumătate a anului 2026 față de aceeași perioadă din 2025, sprijinită de controlul prețurilor de achiziție și de ajustările de prețuri 1. Aceasta ar putea susține rentabilitatea dacă volumele se stabilizează 1.

    • Vânzarea Selandia Parkmixt

      Compania a schimbat brokerul imobiliar pentru a crește probabilitatea unei tranzacții reușite 1. Calendarul este de 12-18 luni, ceea ce face ca rezultatul și momentul să depindă de condițiile pieței 1.

    • Presiuni geopolitice și comercialevânt din față

      Conducerea avertizează că războaiele, tarifele de import, inflația și lanțurile de aprovizionare pot afecta cererea și costurile 1. Aceste factori externi sunt considerați incerți și ar putea modifica rezultatele anului 1.

    Poziția concurențială

    Sursele disponibile pentru acest profil nu identifică explicit concurenții companiei, astfel că analiza concurențială este limitată la factorii menționați de conducere, precum condițiile competitive și disponibilitatea pieselor la prețuri competitive 1. Presiunea concurențială ar putea influența prețurile și marjele în segmentul prepress 1.

    Compania menționează eforturi de consolidare a organizației comerciale și de optimizare a costurilor ca răspuns la mediul competitiv 1. Fără date din surse despre cote de piață, evaluarea poziției relative rămâne incompletă 1.

    • Nedidentificat în sursă

      Concurenții nu sunt numiți în raportul analizat, deci nu se poate indica un simbol bursier.

    • Furnizori de echipamente prepress

      Compania face referire la condițiile competitive generale, fără a numi companii concurente în sursa utilizată.

    • Furnizori de consumabile

      Concurența din zona consumabilelor și pieselor nu este detaliată în raport.

    • Furnizori de servicii tipografice

      Concurența din zona serviciilor nu este detaliată în sursa analizată.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Glunz & Jensen Holding A/S · 30 iun. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.