olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Genmab A/S GMAB.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010272202 · Verticală: Companii listate din Danemarca
Genmab este o companie biotehnologică daneză care dezvoltă anticorpi și își monetizează în principal royalty-urile din DARZALEX. În primul semestru al lui 2026, veniturile au atins 2051 milioane USD, iar compania și-a ridicat ghidajul pentru anul, pe fondul creșterii royalty-urilor și al vânzărilor EPKINLY, în timp ce achiziția Merus a adus un nivel mai ridicat al datoriei.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Genmab A/S (GMAB.CO) costa 3.635,00 DKK (+1,59 % într-o zi), cu beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 1.524,00–3.912,00 DKK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,0
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 1.884,40 – 4.129,10
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 74,7 %
- SMA 50 / 200
- 2.546,06 / 2.004,74
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 367,47 / 301,89
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +46,5 % | +0,4 % | +46,1 pp | — |
| 3 luni | +93,7 % | −3,3 % | +96,9 pp | — |
| 6 luni | +106,7 % | +4,0 % | +102,8 pp | — |
| De la început de an | +79,3 % | +8,1 % | +71,2 pp | — |
| 1 an | +97,7 % | +10,7 % | +87,0 pp | −6,5 % |
| 3 ani | +81,6 % | +50,1 % | +31,5 pp | +1,4 % |
| 5 ani | +20,9 % | +43,6 % | −22,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu |
|---|
| Venituri |
| Venituri an/an |
| Profit net |
| Profit net an/an |
| EPS diluat |
| EPS diluat an/an |
| netă % |
| Flux de numerar liber |
Bilanț și sănătate financiară
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Bilanț · USD
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Creanțe | — | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Stocuri | — | 18,0 mil | 18,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active curente | — | 2,9 mld | 2,8 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 153,0 mil | 137,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 355,0 mil | 355,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 9,1 mld | 8,9 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | — | 12,9 mld | 12,5 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 273,0 mil | 294,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 5,0 mld | 4,8 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 1,4 mld | 1,1 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 7,0 mld | 6,6 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,1 mld | 5,8 mld | 6,0 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
- 2024
- —
- 2025
- 9,1 mld
- 2026
- 8,9 mld
esef· 02 sept. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GENMAB A/S (GMAB.CO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Indicatorii financiari sunt indisponibili.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,5x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,7 mld | 51,6 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +72 % / +30 % |
| PNDORA.COPandora A | 68,8 mld | 13,2 | 133,4 % | 16,1 % | indisponibil | +16 % / −3 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 50,8 mld | 19,8 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +43 % / +158 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,2 mld | 13,9 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +33 % / +47 % |
| GN.COGn Store Nord A | 18,1 mld | 27,7 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +20 % / −23 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,8 mld | 66,2 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +11 % / +64 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 16,9 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,1 mld | 11,1 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +2 % / −7 % |
| DFDS.CODfds A | 8,7 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +73 % / −25 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +157 % |
| MATAS.COMatas A | 3,1 mld | 12,9 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −31 % / −21 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,4 mld | 54,7 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −21 % / −52 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −24 % / +12 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 84,0 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −5 % / +30 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −16 % / −54 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 873,1 mil | 13,2 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +11 % / −16 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 507,2 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −41 % / −46 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 456,2 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −8 % / −53 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 429,4 mil | 57,5 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −10 % / −29 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 392,5 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 300,9 mil | 13,5 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −3 % / +36 % |
| CEMAT.COCemat A | 213,9 mil | 3,5 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GMAB.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Genmab este o companie biotehnologică daneză care dezvoltă anticorpi și își monetizează în principal royalty-urile din DARZALEX. În primul semestru al lui 2026, veniturile au atins 2051 milioane USD, iar compania și-a ridicat ghidajul pentru anul, pe fondul creșterii royalty-urilor și al vânzărilor EPKINLY, în timp ce achiziția Merus a adus un nivel mai ridicat al datoriei.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliul de royalty-uri din medicamente aprobate, în special DARZALEX, oferă venituri relativ previzibile și cu creștere constantă.
- Compania are un pipeline propriu cu studii de fază 3 active, inclusiv pentru Rina-S și petosemtamab, în indicații oncologice cu nevoi medicale importante.
- Parteneriatele cu companii farmaceutice mari reduc riscurile și costurile de comercializare pentru mai multe produse.
Puncte slabe
- Dependența de royalty-urile DARZALEX face ca o parte importantă a veniturilor să depindă de un singur produs al unui partener.
- Datoria crescută după achiziția Merus limitează flexibilitatea financiară și aduce costuri de dobândă semnificative.
- Cheltuielile de cercetare și dezvoltare sunt ridicate, iar profitabilitatea depinde de succesul lansărilor viitoare.
Oportunități
- Extinderea indicațiilor EPKINLY în linii terapeutice mai timpurii ar putea crește vânzările nete ale companiei.
- Dacă studiile pentru petosemtamab în cancerul cu celule scuamoase de cap și gât confirmă beneficiul clinic, lansarea ar putea deschide un nou flux de venituri.
- Noi acorduri de colaborare sau licențiere ar putea adăuga milestone-uri și venituri din royalty-uri.
Amenințări
- Concurența din oncologie și hematologie, cu noi terapii bispecifice și ADC-uri, ar putea reduce cota de piață a produselor companiei.
- Dificultățile de rambursare sau presiunile asupra prețurilor din sistemele de sănătate ar putea afecta vânzările partenerilor și royalty-urile încasate.
- Fluctuațiile cursului valutar pot afecta veniturile raportate, mai ales în cazul royalty-urilor calculate în alte monede.
Riscuri
- Dependența de DARZALEXridicat
O parte majoră a veniturilor provine din royalty-urile DARZALEX, iar scăderea vânzărilor partenerului ar afecta direct rezultatele companiei.
- Nivelul datorieiridicat
Împrumuturile contractate pentru achiziția Merus ridică costurile financiare și pot limita investițiile viitoare, mai ales dacă veniturile scad.
- Rezultatele studiilor cliniceridicat
Studiile de fază 3 pentru Rina-S și petosemtamab ar putea avea rezultate nefavorabile, ceea ce ar putea întârzia sau opri lansările planificate.
- Cheltuieli operaționale crescutemediu
Costurile pentru studii și pregătirea lansărilor ar putea crește mai rapid decât veniturile, presând marjele operaționale.
- Riscuri valutaremediu
Royalty-urile și vânzările pot fi afectate de variațiile cursului de schimb, iar ghidajul companiei presupune un curs USD/DKK fix.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă royalty-urile DARZALEX continuă să crească pe fondul creșterii vânzărilor globale, veniturile companiei ar putea depăși ghidajul actual.
- Creșterea rapidă a vânzărilor EPKINLY și extinderea indicațiilor ar putea genera un nou motor de creștere pentru compania.
- Pipeline-ul cu studii de fază 3 în mai multe indicații oncologice ar putea aduce noi aprobări și venituri din lansări.
Ce ar strica teza
- Dependența de royalty-urile unui singur produs ar putea face veniturile vulnerabile la schimbările din piața partenerului.
- Datoria mare după achiziția Merus ar putea limita flexibilitatea companiei dacă veniturile nu cresc suficient.
- Cheltuielile de cercetare și comercializare ar putea continua să crească, ceea ce ar putea menține profitabilitatea sub presiune.
De urmărit
- Actualizarea ghidajului pentru venituri și profit operațional ajustatRaport anual 2026
- Rezultatele studiilor de fază 3 pentru petosemtamab și Rina-S2027
- Evoluția vânzărilor DARZALEX raportate de Johnson and JohnsonQ1 2027
- Nivelul datoriei și capacitatea de rambursare după achiziția MerusQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Genmab A/S, cu sediul la Valby, Danemarca, este o companie biotehnologică axată pe dezvoltarea de anticorpi terapeutici. Modelul său combină medicamente proprii, dezvoltate în colaborare cu parteneri sau independent, cu un portofoliu important de royalty-uri din medicamente aprobate ale altor companii farmaceutice. Conform raportului semestrial, veniturile provin în principal din royalty-uri, urmate de vânzările nete de produse și de veniturile din colaborări. În iunie 2026 compania avea 3119 angajați cu normă întreagă la finalul perioadei.
Activitatea de bază include medicamente aprobate precum EPKINLY/TEPKINLY, dezvoltat împreună cu AbbVie, și Tivdak, co-dezvoltat cu Pfizer. Pipeline-ul propriu include candidatul Rina-S, un ADC direcționat către FRα, și petosemtamab, un anticorp bispecific achiziționat odată cu Merus în decembrie 2025, ambele aflate în studii de fază 3. Compania nu are vânzări proprii semnificative pentru multe dintre produsele din portofoliul royalty, ceea ce îi limitează expunerea directă la costurile comerciale.
Ghidajul revizuit pentru 2026 include venituri între 4,33 și 4,53 miliarde USD și un profit operațional ajustat între 1,07 și 1,39 miliarde USD, ambele mai ridicate față de ghidajul anterior. Creșterea este susținută de royalty-urile DARZALEX și Kesimpta, precum și de vânzările EPKINLY. Compania menționează că cheltuielile operaționale ajustate au crescut, în principal din investiții în studii târzii și pregătirea lansărilor.
Segmente
Royalty-uri
Royalty-urile au reprezentat cea mai mare parte a veniturilor în primul semestru din 2026, cu 1708 milioane USD. DARZALEX a generat 1306 milioane USD, iar Kesimpta a adus 259 milioane USD, ambele crescând față de anul precedent. Încasările depind de vânzările partenerilor, de cursul valutar și de reducerile legate de plățile către Halozyme.
Vânzări nete de produse
Vânzările nete de produse s-au concentrat pe EPKINLY/TEPKINLY, cu o creștere de 48% în primul semestru din 2026 pentru vânzările globale. Compania înregistrează vânzările din SUA și Japonia pentru EPKINLY, iar pentru Tivdak doar vânzările din Japonia și Europa, cu o parte din profitul brut din SUA. Creșterea acestui segment este considerată un factor important al ghidajului revizuit.
Cercetare și dezvoltare
Cheltuielile de cercetare și dezvoltare au crescut odată cu studiile pentru petosemtamab și Rina-S. Ponderea lor în totalul cheltuielilor de cercetare și vânzări generale a fost de 71% în primul semestru din 2026. Compania are mai multe studii de fază 3 active, iar creșterea costurilor reflectă această etapă de dezvoltare.
Piața în context
Genmab activează în piața oncologiei și a hematologiei, unde medicamentele cu anticorpi monoclonali și bispecifici sunt tot mai frecvente. Creșterea DARZALEX pe piața globală, unde vânzările nete ale J&J au ajuns la 8171 milioane USD în primul semestru din 2026, sprijină direct royalty-urile companiei. Piața EPKINLY se extinde pe linii terapeutice mai timpurii, ceea ce ar putea modifica dinamica competitivă în limfomul non-Hodgkin.
Pe partea de competiție și reglementare, aprobările și rezultatele studiilor clinice pot schimba rapid poziția medicamentelor. Compania notează că tratamentele partenerilor sunt influențate de prețuri, acces pe piață și de cursul valutar, iar rezultatele unor studii pot influența semnificativ perspectivele pentru pipeline.
Tendințe
- Creșterea vânzărilor DARZALEXvânt din spate
Vânzările nete ale DARZALEX au crescut cu 21% în primul semestru din 2026, sporind royalty-urile Genmab. Dacă această tendință se menține, ar putea susține veniturile companiei, deși creșterea royalty-urilor a fost mai mică decât cea a vânzărilor din cauza reducerilor pe niveluri și a plăților către Halozyme.
- Accelerarea vânzărilor EPKINLYvânt din spate
EPKINLY a înregistrat o creștere puternică în liniile terapeutice tot mai timpurii, ceea ce sugerează că vânzările produsului ar putea continua să crească dacă aprobările se extind. Aceasta reprezintă un factor pozitiv pentru segmentul de vânzări nete.
- Costuri operaționale în creșterevânt din față
Cheltuielile de cercetare, dezvoltare și vânzări generale au crescut pe fondul studiilor pentru petosemtamab și al pregătirii lansărilor. Dacă veniturile nu cresc în același ritm, marja operațională ar putea fi presată în perioada următoare.
- Datorie după achiziția Merusmixt
Finanțarea achiziției Merus prin împrumuturi a ridicat datoria la nivelul de peste 5 miliarde USD. Reducerea acestei datorii depinde de fluxul de numerar operațional, ceea ce face ca evoluția veniturilor să fie esențială pentru echilibrul financiar.
Poziția concurențială
Genmab concurează în oncologie și hematologie cu alte companii biotehnologice și farmaceutice care dezvoltă anticorpi bispecifici, ADC-uri și terapii direcționate. În special pentru EPKINLY și Rina-S, concurența vine de la terapii aprobate pentru aceleași indicații și de la noi molecule aflate în studii clinice. Poziția companiei depinde de rezultatele studiilor de fază 3 și de capacitatea de a obține acces pe piață.
Pe segmentul royalty-urilor, compania depinde de succesul comercial al partenerilor precum Johnson and Johnson, Novartis și Amgen, ceea ce înseamnă că performanța competitivă a acestor produse influențează direct veniturile Genmab.
- AbbVieABBV
partener de co-dezvoltare și co-comercializare pentru EPKINLY în SUA și Japonia, dar și un concurent în domeniul anticorpilor bispecifici în hematologie
- Johnson and JohnsonJNJ
partener prin royalty-urile DARZALEX, dar și un dezvoltator de produse care concurează în mielomul multiplu și în alte segmente oncologice
- PfizerPFE
partener pentru Tivdak în SUA și concurent în zona terapiilor ADC pentru tumori solide
- NovartisNVS
partener prin royalty-urile Kesimpta, dar și o companie care dezvoltă terapii în scleroza multiplă și în oncologie
Știri și depuneri
Din presă
- Genmab’s Stellar Cancer-Drug Data Fuels Stock’s $10 Billion WeekBloomberg Markets · 30 oct. 2026 · EN
- Genmab Soars as Cancer Drug Impresses in a Late-Stage TrialBloomberg Markets · 26 oct. 2026 · EN
- Could Genmab (GMAB) Stock Win as Royalty Growth Fuels a New Earnings Cycle?Yahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202612 mai 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Genmab A/S · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.