olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Home Invest Belgium HOMI.BR

Belgia · Euronext Brussels · Verticală: Companii listate din Belgia

18,00EUR−0,11 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Home Invest Belgium este un fond imobiliar reglementat (GVV) belgian, specializat în dezvoltarea și administrarea de locuințe la chirie accesibile, cu accent pe Bruxelles și celelalte orașe mari. În exercițiul 2025 societatea a raportat o ocupare medie de 98,2% și o creștere a rentei like-for-like de 4,0%, în condițiile în care piața rezidențială urbană rămâne solidă.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Home Invest Belgium (HOMI.BR) costa 18,00 EUR (−0,11 % într-o zi), cu capitalizare 358,6 mil EUR, P/E 6,0 pe un EPS diluat de 3,00 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 17,24–20,20 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
358,6 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
6,0
EPS diluat TTM 3,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
16,67 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 18 %
Interval 52 săpt.
17,2420,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
17,54 – 18,04
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 2,8 %
SMA 50 / 200
17,96 / 18,80
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,07
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,3 %+0,4 %+1,9 pp—
3 luni−8,9 %−3,3 %−5,6 pp—
6 luni−6,1 %+4,0 %−10,0 pp—
De la început de an−2,1 %+8,1 %−10,2 pp—
1 an−5,8 %+10,7 %−16,5 pp+7,2 %
3 ani+26,9 %+50,1 %−23,1 pp−5,5 %
5 ani−24,4 %+43,6 %−68,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,7 %
28 iul. 2026 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−53,0 %
12 sept. 2022 → 26 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−5,4 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 4,2, mediană 5,2, max 6,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-14,3 mil81,0 mil59,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−26,2 %
EPS diluat-0,764,073,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−26,3 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber25,6 mil24,0 mil28,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,6 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
518,8 mil EUR
Active totale
987,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,46x
ROE
11,9 %
ROA
6,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Profit operațional
2023
1,9 mil
2024
92,2 mil
2025
66,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
5,1 mil
2024
5,9 mil
2025
6,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-13,9 mil
2024
81,5 mil
2025
60,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-14,3 mil
2024
81,0 mil
2025
59,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,76
2024
4,07
2025
3,00

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,00
2025
0,00

esef· 07 apr. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
2,6 mil
2024
1,3 mil
2025
2,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
6,5 mil
2024
4,6 mil
2025
7,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
577,0 mii
2024
570,0 mii
2025
418,0 mii

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
807,8 mil
2024
901,1 mil
2025
987,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
6,1 mil
2024
3,9 mil
2025
4,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
61,2 mil
2024
14,5 mil
2025
16,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
390,0 mil
2024
416,6 mil
2025
468,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
417,8 mil
2024
484,4 mil
2025
518,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
18,8 mil
2024
19,9 mil
2025
19,9 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
25,6 mil
2024
24,0 mil
2025
28,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
25,6 mil ≈
2024
24,0 mil ≈
2025
28,3 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-33,2 mil
2024
-33,6 mil
2025
5,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
5,9 mil
2024
8,3 mil
2025
-31,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-28,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-26,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-26,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
17,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
11,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
6,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
10,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
28,3 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
0 EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
28,3 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
47,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
358,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
6,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
6,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
16,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
12,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
7,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

18,00 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 358,6 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
358,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
6,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 62derivat 6

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
32,09
EUR pe acțiune
Mijloc
43,85
EUR pe acțiune
Sus
69,95
EUR pe acțiune
Preț: 18,00 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 143,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 59,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 32,09 – 69,95 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E32,09 – 69,95 (Mijloc 43,85)
    25 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 10,7x – 23,3x
    ACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate47,3 %25 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10,3x100 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluare6,0x93 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare7,9 %99 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,0 %100 (pe interval fix)9 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie60/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial25/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare95/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HOME INVEST BELGIUM (HOMI.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 11,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 32,09–69,95 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 43,85 EUR, prețul de 18,00 EUR lasă un potențial de 143,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 59,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Acoperirea dobânzilor: 10,3x
  • P/E (TTM): 6,0x
  • Randament FCF: 7,9 %
  • Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 47,3 %
  • Lichiditatea curentă: 0,5x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
6,0x
mediana verticalei 16,7x
sub mediană (−64,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,2x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
0,7x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−43,2 %)
ROE
11,9 %
mediana verticalei 8,3 %
peste mediană (+43,3 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 4,0 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 8,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 0,5 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,8 %
sub mediană (−100,0 %)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,9 mld23,39,6 %13,6 %−2,0 %+28 % / +34 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,420,9 %12,7 %+10,0 %+82 % / +76 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,6 mld82,40,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +9 %
DIE.BRD'ieteren Group9,7 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +16 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,8 mld22,28,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +77 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,69,4 %2,9 %+3,1 %+12 % / −6 %
DEME.BRDeme Group4,2 mld12,215,5 %8,3 %+1,3 %+21 % / +72 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,16,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,1 mld12,430,7 %18,4 %−3,3 %−1 % / −38 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld22,216,7 %9,2 %+14,3 %+15 % / +40 %
KIN.BRKinepolis Group1,4 mld33,919,3 %7,0 %−4,5 %+62 % / +11 %
JEN.BRJensen Group706,9 mil17,215,1 %9,1 %+13,3 %+28 % / +111 %
BAR.BRBarco563,5 mil9,17,9 %6,7 %−9,9 %−48 % / −59 %
IBAB.BRIon Beam Applications487,2 mil39,510,7 %2,1 %+24,5 %+48 % / +52 %
DECB.BRDeceuninck341,3 mil24,64,3 %1,7 %−4,5 %+8 % / +8 %
CAMB.BRCampine272,3 mil12,228,6 %6,1 %+13,4 %−12 % / +161 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
MOUR.BRMoury Construct261,2 mil10,721,3 %13,1 %−4,0 %+11 % / +76 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment245,9 mil6,020,8 %21,7 %+14,3 %−49 % / −36 %
BPOST.BRBpost229,8 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−39 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group210,7 mil40,51,2 %0,2 %+4,3 %−1 % / −36 %
IMMO.BRImmobel172,2 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−24 % / −36 %
MONNI.BRKeyware Technologies171,0 mil162,03,5 %4,5 %−5,9 %−5 % / −17 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC121,3 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−4 % / +13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HOMI.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Home Invest Belgium este un fond imobiliar reglementat (GVV) belgian, specializat în dezvoltarea și administrarea de locuințe la chirie accesibile, cu accent pe Bruxelles și celelalte orașe mari. În exercițiul 2025 societatea a raportat o ocupare medie de 98,2% și o creștere a rentei like-for-like de 4,0%, în condițiile în care piața rezidențială urbană rămâne solidă.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu tânăr, eficient energetic în comparație cu media, cu ocupare ridicată și creștere constantă a chiriilor.
  • Structură financiară prudentă, cu datorie controlată și linii de credit disponibile fără scadențe importante în perioada apropiată.
  • Capacitate de dezvoltare proprie a proiectelor, care permite un randament inițial mai ridicat decât achiziția de active finite.

Puncte slabe

  • Concentrarea pe câteva orașe mari, în special Bruxelles, expune societatea la evoluțiile unei singure piețe regionale.
  • Dezvoltarea proprie implică un risc de execuție și necesită capital și timp înainte de generarea venitului.
  • Performanța energetică a unor clădiri mai vechi rămâne o sarcină de renovare care poate necesita cheltuieli mari.

Oportunități

  • Penuria de locuințe accesibile în orașe ar putea susține cererea și oportunitățile de achiziție sau reconversie.
  • Acordurile de reconversie a unor cartiere întregi ar putea aduce volume mari de locuințe noi în portofoliu.
  • Extinderea în Țările de Jos ar putea diversifica sursele de venit, dacă piața locală oferă randamente adecvate.

Amenințări

  • Creșterea costurilor cu energia și cu renovarea ar putea reduce marjele și atractivitatea unor clădiri.
  • Evenimentele climatice extreme pot genera daune și costuri neprevăzute pentru proprietăți.
  • Reglementările privind locațiile și chiriile ar putea limita evoluția veniturilor din închirieri.

Riscuri

  • Risc climatic și energeticridicat

    Clădirile cu consum energetic ridicat ar putea deveni mai greu de închiriat sau vândut, iar valoarea lor ar putea scădea, cu efect asupra valorii portofoliului și a datoriei.

  • Concentrare geograficămediu

    Dependența de piețe urbane din Belgia face ca o schimbare de reglementare sau de cerere locală să aibă impact asupra întregii companii.

  • Risc de dezvoltaremediu

    Proiectele proprii pot întârzia sau depăși bugetul, ceea ce ar putea afecta rentabilitatea și calendarul de livrare.

  • Costul finanțăriimediu

    Dacă ratele dobânzilor cresc din nou, costul datoriei societății ar putea crește la reînnoirea liniilor de credit, cu efect asupra dividendelor.

  • Riscuri climatice fizicemediu

    Inundațiile, furtunile și caniculele pot provoca daune și costuri de reparație neprevăzute, afectând veniturile și valoarea activelor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Ocuparea ridicată și creșterea chiriilor în portofoliul tânăr ar putea susține venituri stabile dacă cererea urbană rămâne solidă.
  • Dezvoltarea proprie a proiectelor ar putea genera randamente superioare achizițiilor de active existente.
  • Structura financiară prudentă și lipsa scadențelor importante pe termen scurt ar putea reduce riscul de refinanțare.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea pe câteva orașe ar putea face societatea vulnerabilă la schimbările de cerere sau reglementare locală.
  • Costurile de renovare energetică ar putea erodă marjele dacă investițiile necesare sunt mai mari decât s-a estimat.
  • Riscurile climatice și de dobândă ar putea afecta valoarea portofoliului și costul finanțării în anii următori.

De urmărit

  • Evoluția ocupării și a chiriilor like-for-likeQ1 2027
  • Progresul proiectelor de dezvoltare proprie, inclusiv Jardin Leopold și acordul cu Cityforward2027
  • Ținta EPRA câștig pe acțiune pentru 2026, comparată cu rezultatul din 2025next 10-K
  • Scadențele de credit din a doua jumătate a anului 2027 și modul de refinanțare2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Societatea deține și administrează un portofoliu rezidențial tânăr, dintre care peste 50% are mai puțin de 10 ani, cu peste 2500 de unități în proprietate. Venitul principal provine din chiriile încasate, care în exercițiul 2025 au atins 38,81 milioane EUR. Compania operează ca GVV, cu obligația legală de a distribui dividende și de a respecta limite de îndatorare, iar schuldgraad-ul a fost de 48,14% la 31 decembrie 2025 1.

Strategia combină achiziția de imobile cu potențial de creștere a valorii și dezvoltarea proprie de proiecte, pe care conducerea le consideră principalul motor de creștere. Proiectele rezidențiale proprii, precum Jardin Leopold sau acordul cu Cityforward pentru reconversia a opt proiecte în cartierul european din Bruxelles, urmăresc locuințe durabile și un randament inițial mai ridicat, fără marja unui dezvoltator extern 1.

Compania își propune să reducă dependența de energia fosilă și să îmbunătățească performanța energetică a clădirilor, un aspect care influențează atât valoarea activelor, cât și capacitatea de a atrage chiriași și finanțare. Procesele de monitorizare a consumului energetic și al emisiilor sunt în curs de consolidare în exercițiul 2026 1.

Segmente

Locuințe la chirie accesibile

Segmentul principal îl reprezintă apartamentele și clădirile rezidențiale închiriate în orașele mari, în special Bruxelles, unde societatea își propune să rămână furnizorul de referință. Venitul din chirii a crescut constant de la an la an, susținut de cererea urbană și de cuantumul ocupării 1.

Dezvoltare proprie de proiecte

Dezvoltarea pentru cont propriu, inclusiv reconversia birourilor și a siturilor industriale, a fost confirmată de consiliul de administrație drept principalul domeniu de creștere pentru anii următori. Achiziția proiectului Jardin Leopold și livrările din 2025 arată direcția acestei activități 1.

Investiții în Țările de Jos

Societatea are o prezență limitată în Țările de Jos, cu proprietăți de vacanță și rezidențiale. Este un segment secundar față de piața belgiană, dar reprezintă o extindere geografică menționată explicit în strategia companiei 1.

Piața în context

Piața rezidențială din orașele mari belgiene este descrisă în raport ca fiind influențată de o tendință pe termen lung de urbanizare și de o cerere în creștere pentru locuințe închiriate, inclusiv din partea tinerilor și a persoanelor în vârstă. Penuria de locuințe accesibile în aceste orașe susține poziția societății, iar rata medie de ocupare de 98,2% indică o cerere solidă 1.

Costurile energetice ridicate și presiunea asupra ratelor dobânzilor au creat un mediu mai dificil pentru clădirile cu performanță energetică slabă, care ar putea deveni mai puțin atractive pentru investitori și chiriași. Societatea a aplicat ulterior o analiză a riscului climatic asupra întregului portofoliu, iar rezultatele au indicat o rezistență bună la condiții meteo extreme 1.

Poziția concurențială

Societatea se prezintă drept lider de piață în dezvoltarea și administrarea locuințelor accesibile în Belgia, însă raportul anual nu detaliază poziția concurenților direcți. Avantajul invocat ține de vârsta portofoliului, de expertiza internă în dezvoltare și de structura GVV.

În piața belgiană concurența vine din partea altor GVV-uri rezidențiale, a dezvoltatorilor privați și a investitorilor instituționali care cumpără clădiri direct de pe piață. Dezvoltarea pentru cont propriu reduce, potrivit companiei, concurența din partea intermediarilor din detaliu.

  • Alte GVV-uri rezidențiale belgiene

    Fonduri imobiliare reglementate active pe piața belgiană, care concurează pentru aceleași active și chiriași din marile orașe.

  • Dezvoltatori imobiliari privați

    Companii care construiesc și vând sau închiriază locuințe, inclusiv pe terenuri din Bruxelles și din alte orașe mari.

  • Investitori instituționali

    Fonduri de pensii și asigurători care achiziționează clădiri rezidențiale de randament, concurând la achiziții.

  • Proprietari privați de locuințe la chirie

    Investitori individuali care oferă o parte importantă din oferta de locuințe la chirie din orașe.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Home Invest Belgium · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Home Invest Belgium (HOMI.BR): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw