olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Immo Moury SCA IMMOU.BR
Belgia · Euronext Brussels · Verticală: Companii listate din Belgia
Immo Moury este o societate immobiliară reglementată (SCA) belgiană care deține și administrează un portofoliu de imobile, având și participații în alte SIR. Pentru exercițiul încheiat la 31 martie 2022 rata de îndatorare era de 38,96 %, iar capitalul social era de 22.073.220 EUR, reprezentat de 463.154 acțiuni.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Immo Moury SCA (IMMOU.BR) costa 29,40 EUR (−0,68 % într-o zi), cu beta 0,14, interval pe 52 de săptămâni 29,20–36,20 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 28,57 – 32,31
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 12,3 %
- SMA 50 / 200
- 31,74 / 32,68
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,63 / -0,62
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,1 % | +0,4 % | −8,5 pp | — |
| 3 luni | −7,0 % | −3,3 % | −3,7 pp | — |
| 6 luni | −13,0 % | +4,0 % | −17,0 pp | — |
| De la început de an | −9,8 % | +8,1 % | −17,9 pp | — |
| 1 an | −19,2 % | +10,7 % | −29,9 pp | +7,2 % |
| 3 ani | −9,8 % | +50,1 % | −59,9 pp | −5,5 % |
| 5 ani | −38,0 % | +43,6 % | −81,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 1,4 mii | 3,3 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | +133,1 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -2,4 mii | 4,9 mii |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 mar. 2022
- Numerar
- 197 EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 26,2 mii EUR
- Active totale
- 42,5 mii EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,04x
- ROE
- 13,2 %
- ROA
- 8,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Profit operațional | 1,5 mii | 2,3 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 68 | 165 | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,5 mii | 3,4 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Impozit pe profit | 65 | 67 | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Profit net | 1,4 mii | 3,3 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 463,2 mii | 463,2 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 219 | 197 | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Active curente | 4,8 mii | 569 | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 21 | 11 | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Active totale | 34,2 mii | 42,5 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Datorii comerciale | 423 | 1,2 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Datorii curente | 10,6 mii | 16,0 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Capital propriu | 23,2 mii | 26,2 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -2,4 mii | 4,9 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Investiții (capex) | -14 | 0 | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Flux de numerar liber | -2,4 mii ≈ | 4,9 mii ≈ | esef· 19 iul. 2022derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,8 mii | -8,5 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 4,3 mii | 3,6 mii | esef· 19 iul. 2022verificat |
| Dividende plătite | 984 | 832 | esef· 19 iul. 2022verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 152,0 % | 100 (pe interval fix) | 30 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 14,1x | 100 (pe interval fix) | 30 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,0x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 16,8 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie60/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
IMMO MOURY (IMMOU.BR). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 13,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 152,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 14,1x
- Rata de distribuire (FCF): 16,8 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IMMOU.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Immo Moury este o societate immobiliară reglementată (SCA) belgiană care deține și administrează un portofoliu de imobile, având și participații în alte SIR. Pentru exercițiul încheiat la 31 martie 2022 rata de îndatorare era de 38,96 %, iar capitalul social era de 22.073.220 EUR, reprezentat de 463.154 acțiuni.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu gestionat intern, cu stabilitate în chirii și relații bune cu băncile și acționarii existenți.
- Diversificare prin participații în alte SIR cotate, care reduc riscul concentrării imobiliare.
- Acoperire a expunerii la dobânzi prin contracte de swap cu rate fixe.
Puncte slabe
- Lichiditate scăzută a acțiunilor, ceea ce face dificilă vânzarea sau cumpărarea pe termen scurt.
- Echipă redusă, cu dependență de câteva persoane cheie.
- Free float aproape de pragul legal, ceea ce limitează flexibilitatea structurii acționariatului.
Oportunități
- Modernizarea patrimoniului cu clădiri eficiente energetic ar putea atrage chiriași și investitori.
- Noi proiecte imobiliare identificate ar putea fi finanțate dacă rata de îndatorare rămâne prudentă.
- Implementarea unui nou sistem integrat de gestiune ar putea îmbunătăți procesele interne.
Amenințări
- Creșterea dobânzilor ar putea majora costul finanțării cu rată variabilă.
- Creșterea precompteului mobiliar ar putea reduce randamentul net al participațiilor.
- Riscul de atacuri cibernetice și de defecțiuni ale sistemului informatic ar putea afecta continuitatea activității.
Riscuri
- Evaluarea imobilelormediu
Evaluarea trimestrială a portofoliului influențează direct rezultatul și fondurile proprii, iar supraevaluarea sau subevaluarea de către experți rămâne un risc.
- Rata variabilă a dobânziiridicat
Împrumuturile cu rată variabilă expun societatea la creșterea costurilor financiare, iar acoperirea parțială nu elimină complet expunerea.
- Lichiditatea acțiunilormediu
Volumul mic de tranzacționare limitează ieșirile și intrările acționarilor, iar free float-ul apropiat de minim restrânge baza de investitori.
- Distribuirea dividendelormediu
Obligația de distribuție este condiționată de respectarea regulilor din Codul societăților, iar încălcarea lor ar putea atrage restituirea sumelor.
- Concentrarea acționariatuluiscăzut
Controlul conjunt al familiei Horion și opțiunile de achat asupra acțiunilor pot influența deciziile și transferul de acțiuni.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă portofoliul imobiliar continuă să fie întreținut și relocat eficient, veniturile din chirii ar putea rămâne stabile, susținute de clauzele de indexare.
- Participațiile în SIR cotate aduc un randament din dividende și diversifică expunerea, ceea ce reduce riscul concentrării pe un singur tip de activ.
- Politica prudentă de îndatorare și acoperirea dobânzilor ar putea sprijini capacitatea societății de a finanța proiecte fără a apela la piețele de capital.
Ce ar strica teza
- Creșterea costurilor de finanțare ar putea reduce marja de profit, mai ales pentru partea de datorie cu rată variabilă neacoperită.
- Lichiditatea redusă a acțiunilor și free float-ul apropiat de minim ar putea limita interesul investitorilor și atenuarea volatilității.
- Dependența de câteva persoane cheie și de o echipă redusă ar putea afecta continuitatea operațiunilor dacă apar plecări neașteptate.
De urmărit
- Evoluția ratei de îndatorare și respectarea limitei reglementarenext 10-K
- Nivelul free float-ului față de pragul legal2023
- Impactul implementării noului sistem integrat de gestiune asupra proceselor interne2023
- Evoluția precompteului mobiliar și a randamentului net al participațiilornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Immo Moury SCA are statutul de societate imobiliară reglementată și își gestionează intern activitatea tehnică, administrativă și contabilă a portofoliului imobiliar. Potrivit raportului anual pentru exercițiul 2021-2022, societatea își propune să mențină și să crească chiriile existente și să faciliteze relocarea activelor. Compania deține și acțiuni în alte SIR cotate, cum sunt Conimmo și Bemmo, care diversifică riscul.
Structura acționariatului este concentrată: membrii familiei Horion dețin împreună peste jumătate din capital, iar free float-ul, de 33,86 % la 30 iunie 2022, este aproape de pragul minim legal de 30 %. Societatea a menționat și o lichiditate scăzută a acțiunilor, ceea ce limitează cumpărările și vânzările pe termen scurt.
Politica financiară urmărește menținerea unui grad de îndatorare prudent și acoperirea parțială a împrumutelor cu rată variabilă prin swap-uri de dobândă. Societatea este obligată prin cadrul legal să distribuie 80 % din rezultat, sub rezerva respectării condițiilor din Codul societăților.
Segmente
Portofoliu imobiliar direct
Imobilele deținute direct generează veniturile din chirii, indexate anual la indicele sănătății sau la indicele prețurilor de consum. Evaluarea trimestrială a acestor imobile influențează direct rezultatul net, fondurile proprii și rata de îndatorare.
Participații în alte SIR și FIIS
Societatea deține acțiuni în SIR și FIIS cotate pe Euronext, care aduc randament din dividende, dar sunt supuse precompteului mobiliar nerecuperabil. Variațiile lor de valoare sunt înregistrate în alte elemente ale rezultatului global.
Piața în context
Societatea activează în sectorul SIR din Belgia, un cadru reglementat de legea din 12 mai 2014, care limitează concentrarea pe un singur complex de active la 20 % din activele consolidate. Datele disponibile arată că societatea avea o rată de îndatorare de 38,96 % la 31 martie 2022, aproape de limitele reglementare.
Cotația acțiunilor este caracterizată de lichiditate redusă și de un free float apropiat de pragul legal, ceea ce face piața secundară mai puțin profundă. Pe termen mediu, evoluția dobânzilor și a precompteului mobiliar ar putea influența randamentul net al societății.
Tendințe
- Creșterea dobânzilorvânt din față
Finanțarea cu rată variabilă expune societatea la creșterea Euribor, ceea ce ar putea majora costul finanțării. Societatea a acoperit o parte din expunere cu swap-uri de dobândă cu rate fixe.
- Cerința de sustenabilitate ESGmixt
Atractivitatea imobilelor depinde tot mai mult de performanța energetică și de rezistența la schimbările climatice. Societatea a relocat sediul într-o clădire cu consum redus de energie și investește în reînnoirea patrimoniului cu clădiri noi.
- Indexarea chiriilormixt
Contractele de închiriere prevăd indexarea chiriilor la indicele sănătății, ceea ce oferă protecție împotriva inflației, dar expune veniturile la deflație. Clauzele mai recente limitează efectele negative ale unei scăderi a indicilor.
- Reglementare și diversificarevânt din față
Cadrul legal al SIR impune diversificarea portofoliului și limite de îndatorare, iar o eventuală extindere a restricțiilor ar putea limita dezvoltarea. Societatea analizează fiecare investiție pentru a evita depășirea limitei de 20 %.
Poziția concurențială
Immo Moury concurează cu alte SIR belgiene pentru imobile de calitate și pentru investitori care caută randament din dividende. Diversificarea prin participații în SIR precum Conimmo și Bemmo o plasează într-o poziție specifică față de societățile care dețin doar imobile.
Avantajul competitiv al societății ține de gestionarea internă a portofoliului și de relațiile stabile cu acționarii și băncile, dar dimensiunea sa redusă o face mai vulnerabilă la plecarea unor persoane cheie.
- Conimmo
SIR belgiană cotată pe Euronext, în care Immo Moury deține titluri cu randament stabil.
- Bemmo
SIR belgiană cotată pe Euronext, deținută parțial de Immo Moury pentru diversificare.
- Alte SIR belgiene
Societăți imobiliare reglementate care concurează pentru aceleași imobile și investitori.
- Dezvoltatori imobiliari privați
Companii private care concurează pentru proiecte de construcție și închiriere.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202219 iul. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-03-31 (ESEF) · SEC / Immo Moury SCA · 31 mar. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.