olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Materialise NV MTLS.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974501331 · Verticală: Companii listate din Belgia
Materialise NV, cu sediul în Leuven (Belgia), dezvoltă software și servicii de imprimare 3D industrială, cu aplicații în medicină, industria auto și producția de piese. Compania este cotată atât pe Nasdaq, cât și pe Euronext Brussel din noiembrie 2025, ceea ce îi oferă o bază nouă de lichiditate.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Materialise NV (MTLS.BR) costa 6,35 EUR (+0,79 % într-o zi), cu capitalizare 377,0 mil EUR, P/E 48,8 pe un EPS diluat de 0,13 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 4,40–7,85 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 5,99 – 8,19
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 31,1 %
- SMA 50 / 200
- 6,89 / 5,61
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,19 / -0,05
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,0 % | +0,4 % | −17,4 pp | — |
| 3 luni | +7,6 % | −3,3 % | +10,9 pp | — |
| 6 luni | +38,0 % | +4,0 % | +34,1 pp | — |
| De la început de an | +33,8 % | +8,1 % | +25,7 pp | — |
| 1 an | indisponibil | +10,7 % | indisponibil | +6,3 % |
| 3 ani | indisponibil | +50,1 % | indisponibil | −6,5 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 36,5, mediană 36,5, max 36,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 256,1 mil | 266,8 mil | 267,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,2 % | +0,3 % |
| Profit net | 6,7 mil | 13,4 mil | 7,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +99,9 % | −42,6 % |
| EPS diluat | 0,11 | 0,23 | 0,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +109,1 % | −43,5 % |
| netă % | 2,6 % | 5,0 % | 2,9 % |
| Flux de numerar liber | 10,9 mil | 6,8 mil | 11,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 133,9 mil EUR
- Datorie financiară
- 49,7 mil EUR
- Datorie netă
- -84,2 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 255,5 mil EUR
- Active totale
- 420,6 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,19x
- Lichiditate curentă
- 2,43x
- ROE
- 3,1 %
- ROA
- 1,9 %
- Marja FCF
- 4,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 256,1 mil | 266,8 mil | 267,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 111,0 mil | 115,9 mil | 114,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 145,1 mil | 150,8 mil | 152,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 38,1 mil | 44,4 mil | 46,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 5,6 mil | 9,4 mil | 8,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,9 mil | 3,0 mil | 5,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 6,8 mil | 14,1 mil | 7,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 78,0 mii | 733,0 mii | -429,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 6,7 mil | 13,4 mil | 7,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,11 | 0,23 | 0,13 | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 127,6 mil | 102,3 mil | 133,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 17,0 mil | 17,0 mil | 14,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 206,5 mil | 190,5 mil | 223,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 95,4 mil | 111,3 mil | 112,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 43,2 mil | 43,4 mil | 43,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 31,5 mil | 30,0 mil | 25,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 396,6 mil | 396,3 mil | 420,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 33,6 mil | 23,2 mil | 49,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 105,0 mil | 102,2 mil | 91,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 236,6 mil | 248,5 mil | 255,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 61,1 mil | 58,4 mil | 59,4 mil | esef· 29 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 20,2 mil | 31,5 mil | 25,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 9,2 mil | 24,6 mil | 14,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 10,9 mil ≈ | 6,8 mil ≈ | 11,2 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -11,0 mil | -28,6 mil | -9,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -22,4 mil | -27,6 mil | 17,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 377,0 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,38 – 7,17 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)4,99 – 7,17 (Mijloc 5,81)WACC 8,0 % · FCFF de pornire 15,9 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 5,4 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E1,38 – 3,07 (Mijloc 2,00)24 firme folosite · multiplul median 15,4x · quartile 10,6x – 23,6xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,4 % | 26 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 2,9 % | 49 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 145,5 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,6x | 1 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 48,8x | 11 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,0 % | 37 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie41/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate52/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare23/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MATERIALISE (MTLS.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 267,6 mil EUR în 2025; creștere an/an 0,3 %; marjă netă 2,9 %; ROE 3,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,19–5,12 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,90 EUR, prețul de 6,35 EUR lasă un potențial de -38,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -62,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 145,5 %
- Lichiditatea curentă: 2,4x
Ce o infirmă
- ROIC: 4,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,6x
- P/E (TTM): 48,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| MTLS.BRMaterialise | 377,0 mil | 48,8 | 3,1 % | 2,9 % | +0,3 % | +21 % / indisponibil |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTLS.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 3,60 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 6,37 Randament total 0 % · Pe an 0 % | 9,61 Randament total 51 % · Pe an 51 % |
| 3 ani | 3,20 Randament total -50 % · Pe an -20 % | 6,41 Randament total 1 % · Pe an 0 % | 10,67 Randament total 68 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 2,85 Randament total -55 % · Pe an -15 % | 6,45 Randament total 2 % · Pe an 0 % | 11,83 Randament total 86 % · Pe an 13 % |
- P/E la ieșire± 1,60
- Marja netă± 1,12
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,96
- Diluare anuală± 0,09
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Materialise NV, cu sediul în Leuven (Belgia), dezvoltă software și servicii de imprimare 3D industrială, cu aplicații în medicină, industria auto și producția de piese. Compania este cotată atât pe Nasdaq, cât și pe Euronext Brussel din noiembrie 2025, ceea ce îi oferă o bază nouă de lichiditate 1.
SWOT
Puncte tari
- Prezență internațională extinsă, cu birouri și centre de servicii în mai multe regiuni, ceea ce sprijină deservirea clienților globali 1.
- Combinație între software specializat și servicii de producție, care poate crea relații durabile cu clienții industriali 1.
- Experiență în aplicații medicale, un domeniu cu cerere specializată și barieră de intrare ridicată 1.
Puncte slabe
- Concentrarea controlului în mâna fondatorilor limitează influența acționarilor externi asupra strategiei 1.
- Dependența de contracte de închiriere pentru multe spații poate genera incertitudine în costuri la expirarea lor 1.
- Lichiditatea acțiunilor este distribuită între două burse, ceea ce ar putea fragmenta tranzacționarea 1.
Oportunități
- Cotarea pe Euronext Brussel ar putea deschide accesul la investitori europeni și la opțiuni de finanțare suplimentare 1.
- Extinderea aplicațiilor medicale și a producției de piese personalizate ar putea crește veniturile din segmentele cu marjă mai mare 1.
- Programe de achiziție de acțiuni ar putea deveni posibile prin cotarea europeană, dacă consiliul decide 1.
Amenințări
- Concurența din partea producătorilor de echipamente și a furnizorilor de software ar putea presa marjele 1.
- Instabilitatea geopolitică în unele regiuni în care compania are personal și spații ar putea afecta operațiunile 1.
- Ciclurile de investiții ale clienților industriali pot încetini comenzile în perioade de incertitudine economică 1.
Riscuri
- Control majoritar al fondatorilorridicat
Fondatorii controlează majoritatea voturilor, ceea ce poate limita influența altor acționari asupra deciziilor importante 1.
- Riscuri geopoliticemediu
Unele facilități sunt situate în regiuni afectate de conflicte, iar contractele pentru acestea sunt tratate ca fiind în negociere pe termen scurt 1.
- Expirarea contractelor de închirieremediu
Mai multe contracte de închiriere expiră în perioada apropiată, ceea ce ar putea modifica costurile operaționale dacă nu sunt reînnoite pe aceleași condiții 1.
- Fragmentarea lichiditățiiscăzut
Tranzacționarea pe două burse ar putea reduce volumul pe fiecare piață și ar putea accentua volatilitatea prețului 1.
- Dependența de ciclurile industrialemediu
Veniturile din producție industrială pot fluctua odată cu investițiile clienților, ceea ce ar putea afecta previzibilitatea rezultatelor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă adoptarea producției aditive crește în medicină și industrie, compania ar putea beneficia de o bază de clienți în expansiune 1.
- Cotarea pe Euronext Brussel ar putea îmbunătăți lichiditatea și oferi flexibilitate în finanțare 1.
- Combinația dintre software și servicii poate genera venituri recurente și relații strânse cu clienții 1.
Ce ar strica teza
- Controlul concentrat al fondatorilor ar putea limita influența investitorilor minoritari asupra strategiei 1.
- Presiunea concurențială din partea producătorilor de echipamente ar putea reduce marjele în timp 1.
- Dacă investițiile industriale încetinesc, comenzile de producție ar putea scădea, afectând previzibilitatea veniturilor 1.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului I, cu evoluția veniturilor și a marjelorQ1 2026
- Rezultatele primelor șase luni și eventualele ghidaje actualizateQ2 2026
- Reînnoirea contractelor de închiriere care expiră în 20262026
- Evoluția lichidității după cotarea pe Euronext Brusselnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Materialise dezvoltă software pentru pregătirea și controlul imprimării 3D și oferă servicii de producție aditivă pentru clienți industriali și medicali 1. Activitatea este organizată în jurul unui sediu principal din Leuven și a unei rețele de birouri și centre de servicii în Europa, Statele Unite, Asia și America de Sud, majoritatea fiind spații închiriate 1. Acționariatul este concentrat: fondatorii controlează o parte majoritară din voturi, ceea ce influențează guvernanța companiei 1.
Structura de guvernanță urmează modelul belgian cu un singur consiliu de administrație, iar compania aplică standardele Sarbanes-Oxley datorită cotării pe Nasdaq 1. Consiliul are zece membri, dintre care patru sunt considerați independenți 1. Conducerea executivă este delegată unei societăți de management, reprezentată de directorul general 1.
Calendarul financiar pentru 2026 include rezultatele trimestrului I în mai, ale primelor șase luni în august și ale trimestrului III în octombrie 1. Compania publică raportări trimestriale, ceea ce permite urmărirea evoluției activității pe parcursul anului 1.
Segmente
Piața în context
Piața imprimării 3D industriale este segmentată între producători de echipamente, furnizori de software și bureau-uri de servicii, iar Materialise activează în principal în zona de software și servicii 1. Prezența globală a companiei, cu birouri în Europa, America de Nord, Asia și America de Sud, îi permite să deservească clienți din mai multe regiuni 1.
Cererea din piață depinde de adoptarea producției aditive în industrii precum medicina și aeronautica, unde piesele personalizate au valoare ridicată 1. Dacă investițiile industriale în fabricație avansată cresc, extinderea acestor aplicații ar putea sprijini creșterea companiei 1.
Tendințe
- Cotarea duală pe Euronext Brusselvânt din spate
Din noiembrie 2025, acțiunile sunt tranzacționate și pe Euronext Brussel, pe lângă Nasdaq, ceea ce ar putea facilita accesul la capital dacă este necesar 1.
- Adoptarea producției aditive în medicinăvânt din spate
Creșterea utilizării imprimării 3D pentru dispozitive și planificare chirurgicală ar putea extinde baza de clienți medicali 1.
- Concentrarea acționariatuluivânt din față
Controlul majoritar al fondatorilor poate limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor strategice, un factor relevant pentru investitori 1.
- Costurile de închiriere a spațiilormixt
Multe facilități sunt închiriate cu contracte cu date de expirare apropiate, iar eventuale renegocieri ar putea modifica structura costurilor 1.
Poziția concurențială
Concurența include producători de echipamente de imprimare 3D, furnizori de software CAD și bureau-uri de producție aditivă, unii dintre ei cu scară globală mai mare 1. Materialise se diferențiază prin combinația dintre software specializat și servicii de producție, precum și prin experiența în aplicații medicale 1.
- Producători de echipamente de imprimare 3D industrială
Companii care vând mașini de imprimare și concurează pentru bugetele clienților industriali; lista exactă nu este specificată în sursa analizată 1.
- Furnizori de software de pregătire a fișierelor
Actori care oferă instrumente de pregătire și optimizare a modelelor pentru imprimare, în concurență directă cu soluțiile companiei 1.
- Bureau-uri de producție aditivă
Furnizori de servicii care produc piese pentru clienți, în concurență pe prețul și calitatea producției 1.
- Furnizori de soluții CAD și inginerie
Companii cu platforme de proiectare care includ și module de pregătire pentru imprimare 3D 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Materialise NV ADR a raportat rezultate financiare conform așteptărilor pentru trimestrul al treilea - www.goldring.roSurge — Google News · 28 oct. 2026 · RO
- ‘Damp squib’: Ed Davey can breathe easy as Lib Dem leadership challenge fails to materialiseThe Guardian World · 18 oct. 2026 · EN
- Materialise (MTLS) Q2 2026 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 31 aug. 2026 · EN
- Materialise Q2 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Materialise NV · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.