olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Nyxoah SA NYXH.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974358906 · Verticală: Companii listate din Belgia
Nyxoah dezvoltă sistemul Genio, un neurostimulator al nervului hipoglos fără baterie și fără sonde, destinat pacienților cu apnee obstructivă de somn moderată până la severă care nu tolerează sau refuză terapia CPAP. Compania se află în faza de comercializare în Europa și de pregătire a autorizării în Statele Unite, ceea ce face ca evoluția sa să fie urmărită de piață.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Nyxoah SA (NYXH.BR) costa 0,77 EUR (−2,30 % într-o zi), cu capitalizare 21,4 mil EUR, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 0,73–5,00 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,60 – 1,21
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 67,9 %
- SMA 50 / 200
- 1,15 / 2,09
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,12 / -0,12
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −40,2 % | +0,4 % | −40,5 pp | — |
| 3 luni | −33,5 % | −3,3 % | −30,2 pp | — |
| 6 luni | −72,0 % | +4,0 % | −76,0 pp | — |
| De la început de an | −81,2 % | +8,1 % | −89,3 pp | — |
| 1 an | −82,3 % | +10,7 % | −93,0 pp | +7,2 % |
| 3 ani | −85,7 % | +50,1 % | −135,7 pp | −5,5 % |
| 5 ani | −96,2 % | +43,6 % | −139,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -31,2 mil | -43,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,21 | -1,55 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -29,6 mil | -47,3 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 21,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 98,0 mil EUR
- Active totale
- 124,2 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,73x
- ROE
- -39,6 %
- ROA
- -32,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Costul vânzărilor | 1,2 mil | 1,7 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit brut | 1,9 mil | 2,7 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 15,9 mil | 26,7 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit operațional | -32,5 mil | -45,1 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,3 mil | 3,7 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -30,1 mil | -44,7 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Impozit pe profit | 1,2 mil | -1,4 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Profit net | -31,2 mil | -43,2 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| EPS diluat | -1,21 | -1,55 | esef· 21 mar. 2024verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 17,9 mil | 21,6 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Stocuri | 882,0 mii | 3,3 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Active curente | 100,3 mil | 68,4 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,5 mil | 4,2 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 40,0 mil | 46,6 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Active totale | 146,1 mil | 124,2 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Datorii curente | 14,9 mil | 14,4 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Datorii totale | 25,7 mil | 26,1 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Capital propriu | 120,3 mil † | 98,0 mil † | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 25,8 mil | 28,0 mil | esef· 21 mar. 2024derivat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -28,8 mil | -44,8 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Investiții (capex) | 886,0 mii | 2,5 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Flux de numerar liber | -29,6 mil ≈ | -47,3 mil ≈ | esef· 21 mar. 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -89,9 mil | 32,0 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -983,0 mii | 16,9 mil | esef· 21 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 21,4 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -12,1x | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,7x | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -220,7 % | 0 (pe interval fix) | 44 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NYXOAH (NYXH.BR). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -39,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 4,7x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -12,1x
- Randament FCF: -220,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NYXH.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Nyxoah dezvoltă sistemul Genio, un neurostimulator al nervului hipoglos fără baterie și fără sonde, destinat pacienților cu apnee obstructivă de somn moderată până la severă care nu tolerează sau refuză terapia CPAP. Compania se află în faza de comercializare în Europa și de pregătire a autorizării în Statele Unite, ceea ce face ca evoluția sa să fie urmărită de piață.1
SWOT
Puncte tari
- Dispozitiv fără baterie și fără sonde, implantat printr-o singură incizie, cu rezultate clinice raportate în mai multe studii.
- Platformă software și firmware actualizabilă din exterior, fără intervenție chirurgicală suplimentară.
- Eticheta MR conditional pentru scanări RMN de corp întreg, ceea ce îl diferențiază de alte neurostimulatoare.
Puncte slabe
- Venituri concentrate pe câteva piețe europene, cu dependență de rambursările naționale.
- Dependența de finalizarea studiilor clinice pentru extinderea indicațiilor.
- Necesitatea unei organizații comerciale extinse pentru a crește adopția în fiecare țară.
Oportunități
- Autorizarea pe piața americană ar putea deschide cea mai mare piață pentru produs.
- Eliminarea necesității endoscopiei DISE ar putea extinde populația eligibilă.
- Tehnologiile de nouă generație ar putea adăuga senzori pentru monitorizarea poziției pacientului.
Amenințări
- Concurenții cu produse deja pe piață ar putea limita cota de piață.
- Schimbările în politicile de rambursare ar putea afecta accesul pacienților.
- Respingerea sau întârzierea autorizării de către FDA ar putea amâna planurile de creștere.
Riscuri
- Autorizarea FDAridicat
Dacă studiul pivot DREAM nu susține autorizarea, lansarea în SUA ar putea fi amânată.
- Rambursareridicat
Fără coduri de rambursare, pacienții ar putea rămâne fără acces la terapie.
- Concurențămediu
Produsele concurente bine stabilite ar putea limita pătrunderea pe piață.
- Execuția comercialămediu
Extinderea echipelor de vânzări în mai multe țări ar putea fi costisitoare și lentă.
- Date clinice pe termen lungscăzut
Rezultatele pe termen lung ale studiilor post-comercializare ar putea influența acceptarea de către medici.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă autorizarea din SUA se realizează și adopția crește, piața vizată este foarte mare.
- Designul fără baterie și fără sonde ar putea deveni un avantaj competitiv durabil.
- Extinderea indicațiilor pentru colaps concentric complet ar putea crește numărul de pacienți eligibili.
Ce ar strica teza
- Dacă studiul DREAM nu confirmă rezultatele, autorizarea americană ar putea întârzia considerabil.
- Afacerea depinde de rambursări naționale, iar acestea pot varia sau se pot schimba.
- Concurenții cu produse deja consacrate ar putea reține pacienții și medicii.
De urmărit
- Rezultatele finale ale studiului DREAM și depunerea cererii de autorizare FDA2024
- Rezultatele studiului ACCCESS2025
- Creșterea vânzărilor în Germania și Elveția2025
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Nyxoah SA este o companie care dezvoltă și comercializează sistemul Genio, o soluție de neurostimulare pentru tratamentul apneei obstructive de somn moderate până la severe. Dispozitivul se implantează printr-o incizie unică sub bărbie, nu are baterie implantabilă și nici sonde, iar sursa de alimentare este externă.1 Compania își extinde indicațiile prin studii clinice și urmărește autorizarea pe piața americană, unde a obținut desemnarea dispozitivului pentru pacienții cu colaps concentric complet.1
Segmente
Sistemul Genio
Produsul principal este neurostimulatorul Genio, care oferă stimulare bilaterală a nervului hipoglos. Compania afirmă că stimularea bilaterală ar putea produce o contracție mai puternică a mușchiului și rezultate clinice mai bune decât sistemele unilaterale.1 Dispozitivul are marcaj MR conditional pentru scanări RMN corp întreg de 1,5T și 3T.1
Piețe și rambursare
Comercializarea a început în Germania în iulie 2020, unde compania a obținut rambursarea printr-un cod DRG dedicat. Au urmat Elveția, Spania, Finlanda și Austria, cu strategii de rambursare adaptate fiecărei țări.1
Piața în context
Piața vizată este vastă: compania estimează că 425 de milioane de persoane au apnee obstructivă de somn moderată până la severă, diagnosticată sau nu.1 Aproximativ 35% dintre pacienții cu apnee moderată până la severă au colaps concentric complet, iar aceștia nu pot beneficia de terapiile existente din Statele Unite care necesită endoscopie sub sedare.1
Tendințe
- Extinderea indicațiilor pentru colaps concentric completvânt din spate
Aprobările europene și dorința de a elimina endoscopia DISE ar putea lărgi populația eligibilă pentru tratament.
- Rambursare națională variabilăvânt din față
Accesul depinde de codurile de rambursare din fiecare țară, iar lipsa unei acoperiri poate încetini adopția.
- Cerere crescută pentru compatibilitate RMNvânt din spate
Creșterea numărului de scanări RMN ar putea face valoroasă eticheta MR conditional a dispozitivului.
- Autorizare în SUA în așteptaremixt
Rezultatele studiului DREAM sunt preliminare, iar succesul final și calendarul autorizării depind de acceptarea de către FDA.
Poziția concurențială
Concurenții folosesc în general sisteme de neurostimulare cu sonde și generator cu baterie, care implică mai multe incizii. Compania susține că absența acestor componente și stimularea bilaterală îi oferă un avantaj.1
- Inspire Medical SystemsINSP
Sistem concurent de stimulare a nervului hipoglos cu generator implantabil și sonde, menționat în raport ca tehnologie comparabilă.
- ResMedRMD
Furnizor al terapiei CPAP convențională, alternativa de primă linie pe care dispozitivul vizează să o completeze sau să o înlocuiască.
- Alte platforme HGNS
Diverse sisteme de stimulare a nervului hipoglos din Europa, cu tehnologii unilaterale sau cu componente implantabile multiple.
- Terapii chirurgicale ORL
Proceduri chirurgicale alternative pentru apneea de somn, folosite în cazuri selectate.
Știri și depuneri
Din presă
- Nyxoah (NYXH) Begins BREATHE Study. Can Real-World Evidence Drive Genio Adoption?Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202321 mar. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Nyxoah SA · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.