olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Orange Belgium OBEL.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0003735496 · Verticală: Companii listate din Belgia
Orange Belgium este un operator de telecomunicații din Belgia, controlat de grupul francez Orange SA prin Atlas Services Belgium, care deține majoritatea capitalului. Compania a separat activitatea de rețea de cea comercială, o schimbare structurală relevantă pentru investitori. Sursele consultate nu oferă cifre de venituri pentru perioada analizată.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Orange Belgium (OBEL.BR) costa 22,20 EUR (−0,45 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld EUR, P/E 36,4 pe un EPS diluat de 0,61 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,03, interval pe 52 de săptămâni 18,65–22,30 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 22,01 – 22,37
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,53 · lățimea benzii 1,6 %
- SMA 50 / 200
- 22,14 / 20,10
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,04 / 0,04
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,4 % | −0,6 % | +0,2 pp | — |
| 3 luni | +0,9 % | −4,2 % | +5,1 pp | — |
| 6 luni | +5,7 % | +4,3 % | +1,4 pp | — |
| De la început de an | +15,0 % | +7,5 % | +7,5 pp | — |
| 1 an | indisponibil | +9,9 % | indisponibil | +6,0 % |
| 3 ani | +68,4 % | +49,8 % | +18,6 pp | −7,4 % |
| 5 ani | +13,8 % | +42,8 % | −29,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 31,6, mediană 37,6, max 43,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 2,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,5 % |
| Profit net | 22,1 mil | 41,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +86,5 % |
| EPS diluat | 0,34 | 0,61 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +79,4 % |
| netă % | 1,1 % | 2,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 80,6 mil EUR
- Datorie financiară
- 1,7 mld EUR
- Datorie netă
- 1,6 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 1,0 mld EUR
- Active totale
- 4,1 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,68x
- Lichiditate curentă
- 0,54x
- ROE
- 4,2 %
- ROA
- 1,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 2,0 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 234,0 mil | 226,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 1,8 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Profit operațional | 118,8 mil | 136,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 411,5 mil | 418,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 530,3 mil ≈ | 554,8 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 114,6 mil | 97,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 4,3 mil | 39,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -12,9 mil | -2,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 22,1 mil | 41,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,34 | 0,61 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 64,9 mil | 67,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 58,2 mil | 80,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 34,8 mil | 38,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 468,3 mil | 521,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,8 mld | 1,8 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 751,2 mil | 751,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 861,9 mil | 813,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 4,1 mld | 4,1 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,9 mld | 1,7 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 772,7 mil | 957,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 959,3 mil | 1,0 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 65,1 mil | 67,7 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,5 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 62,30 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA0,00 – 62,30 (Mijloc 12,68)6 firme folosite · multiplul median 4,5x · quartile 2,9x – 10,5xCFEB.BR, DEME.BR, EKOP.BR, FOU.BR, JEN.BR, MIKO.BR
- Colegi: P/E6,51 – 14,40 (Mijloc 9,26)24 firme folosite · multiplul median 15,2x · quartile 10,7x – 23,6xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,2 % | 26 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 2,1 % | 41 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,9x | 11 (față de colegi) | 18 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,4x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 36,4x | 22 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 5,6x | 50 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie6/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate32/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare36/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ORANGE BELGIUM (OBEL.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld EUR în 2025; creștere an/an -1,5 %; marjă netă 2,1 %; ROE 4,2 %; datorie netă/EBITDA 2,9x.
Intervalul de valoare estimat este 3,25–38,35 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,97 EUR, prețul de 22,20 EUR lasă un potențial de -50,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -102,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: 4,2 %
- Datorie netă / EBITDA: 2,9x
- Acoperirea dobânzilor: 1,4x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- P/E (TTM): 36,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 12,0 mld | 23,4 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +29 % / +35 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,3 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,5 mld | 22,7 | — | 5,3 % | −1,5 % | +19 % / +14 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,1 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,5 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +10 % / −7 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,1 mld | 12,0 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +18 % / +69 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 15,9 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +27 % / −43 % |
| MELE.BRMelexis | 2,2 mld | 12,6 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | +1 % / −37 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,0 mld | 30,2 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +8 % / −6 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,0 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +14 % / +39 % |
| OBEL.BROrange Belgium | 1,5 mld | 36,4 | 4,2 % | 2,1 % | −1,5 % | +16 % / +65 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,3 mld | 33,1 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +58 % / +9 % |
| JEN.BRJensen Group | 710,7 mil | 17,3 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +112 % |
| BAR.BRBarco | 556,0 mil | 9,0 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −49 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 479,6 mil | 38,9 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +45 % / +50 % |
| DECB.BRDeceuninck | 337,1 mil | 24,3 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +7 % / +7 % |
| CAMB.BRCampine | 270,8 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +160 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 269,3 mil | 11,2 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +24 % / +49 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 243,5 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| ECONB.BREconocom Group | 205,3 mil | 39,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −4 % / −37 % |
| BPOST.BRBpost | 176,2 mil | 2,7 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −53 % / −81 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 166,0 mil | 157,4 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −8 % / −20 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OBEL.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 12,33 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 21,86 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 33,02 Randament total 49 % · Pe an 49 % |
| 3 ani | 10,56 Randament total -52 % · Pe an -22 % | 21,20 Randament total -5 % · Pe an -2 % | 35,36 Randament total 59 % · Pe an 17 % |
| 5 ani | 9,04 Randament total -59 % · Pe an -16 % | 20,56 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 37,86 Randament total 71 % · Pe an 11 % |
- P/E la ieșire± 5,30
- Marja netă± 3,71
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,23
- Diluare anuală± 0,31
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Orange Belgium este un operator de telecomunicații din Belgia, controlat de grupul francez Orange SA prin Atlas Services Belgium, care deține majoritatea capitalului. Compania a separat activitatea de rețea de cea comercială, o schimbare structurală relevantă pentru investitori. Sursele consultate nu oferă cifre de venituri pentru perioada analizată.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Amenințări
- Schimbările de reglementare și tensiunile geopolitice, menționate în discuțiile Consiliului, ar putea afecta operarea 1.
- Concurența intensă din piața belgiană a telecomunicațiilor ar putea presa marjele.
- Modificări ale structurii acționariatului sau ale acordurilor de acționari pot schimba echilibrul de control.
Riscuri
- Dependența de acționarul majoritarridicat
Atlas Services Belgium, parte a grupului Orange, controlează majoritatea capitalului, ceea ce poate limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor 1.
- Risc de reglementaremediu
Evoluțiile de reglementare și mediul geopolitic sunt discutate ca factori de atenție de către Consiliul de Administrație 1.
- Lichiditatea acțiunilormediu
Ponderea redusă a acțiunilor aflate în circulație poate face tranzacționarea mai dificilă 1.
- Restructurare internămediu
Transferul personalului și crearea unei noi entități pot genera costuri și riscuri de execuție pe termen scurt 1.
- Acorduri de acționariscăzut
Un acord între acționari poate restricționa transferul de acțiuni și exercitarea drepturilor de vot 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Sprijinul unui grup internațional mare și separarea structurată a rețelei ar putea sprijini planurile de investiții pe termen lung 1.
- Guvernanța formalizată și transparența față de investitori pot reduce incertitudinea pentru acționari 1.
- Dacă sinergiile cu grupul Orange se materializează, compania ar putea îmbunătăți eficiența operațională.
Ce ar strica teza
- Controlul majoritar al grupului Orange poate limita autonomia strategică și influența acționarilor minoritari 1.
- Free float-ul redus și acordurile de acționari pot face acțiunile mai greu de tranzacționat 1.
- Mediul de reglementare și tensiunile geopolitice ar putea presa rezultatele, fără ca sursa să ofere cifre 1.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Orange Belgium este o societate pe acțiuni de drept belgian a cărei structură de guvernanță este monistă, cu un Consiliu de Administrație care asigură supravegherea și un management executiv care conduce operațiunile zilnice 1. Compania face parte din grupul Orange, iar controlul este exercitat de Orange SA prin filiala Atlas Services Belgium 1. Din raportul anual reiese că societatea a înființat Orange NetCo SA și i-a transferat personalul activității de «wholesale», ceea ce indică o separare între rețea și servicii comerciale 1.
Segmente
Activitatea de rețea (wholesale)
Activitatea de tip «wholesale» a fost transferată în 2025 către Orange NetCo SA, entitate care gestionează infrastructura de rețea, împreună cu personalul aferent 1. Structura separată poate face mai transparentă alocarea investițiilor în rețea față de activitatea comercială.
Activitatea comercială către clienți
Partea comercială, orientată spre clienții finali și corporativi, rămâne în Orange Belgium și este condusă de conducerea executivă, sub supravegherea Consiliului de Administrație 1. Sursa nu detaliază veniturile pe acest segment.
Piața în context
Sursa consultată este raportul anual 2025 și nu prezintă date despre dimensiunea pieței belgiene de telecomunicații sau despre cota de piață a companiei. Evoluțiile de reglementare și geopolitice sunt menționate în procesul-verbal al Consiliului de Administrație, fără cifre asociate 1.
Poziția concurențială
Sursa nu identifică concurenții direcți ai Orange Belgium pe piața belgiană. Compania operează într-un mediu competitiv, însă numele și cotele concurenților nu apar în raportul anual analizat 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202507 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Orange Belgium · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.