olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Ontex Group NV ONTEX.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974276082 · Verticală: Companii listate din Belgia
Ontex Group este un producător de produse de igienă absorbantă, cu activități în Europa și America de Nord, și intră într-o etapă de transformare orientată spre valoare. Raportul anual pentru 2024 descrie o conducere nouă, cu un nou CEO și CFO, și un consiliu de administrație redus la opt membri.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ontex Group NV (ONTEX.BR) costa 1,49 EUR (−2,75 % într-o zi), cu capitalizare 117,9 mil EUR, P/E 12,4 pe un EPS diluat de 0,12 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,53, interval pe 52 de săptămâni 1,39–6,69 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,9
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,33 – 2,00
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 40,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,97 / 2,91
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,14 / -0,14
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −21,7 % | +0,4 % | −22,1 pp | — |
| 3 luni | −40,6 % | −3,3 % | −37,3 pp | — |
| 6 luni | −47,9 % | +4,0 % | −51,8 pp | — |
| De la început de an | −69,6 % | +8,1 % | −77,7 pp | — |
| 1 an | −76,6 % | +10,7 % | −87,3 pp | +6,3 % |
| 3 ani | −78,5 % | +50,1 % | −128,6 pp | −6,5 % |
| 5 ani | −81,8 % | +43,6 % | −125,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 18,1, mediană 44,0, max 69,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 1,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +3,7 % |
| Profit net | 34,8 mil | 10,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −70,4 % |
| EPS diluat | 0,42 | 0,12 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −71,4 % |
| netă % | 1,9 % | 0,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 56,9 mil EUR
- Datorie financiară
- 720,2 mil EUR
- Datorie netă
- 663,3 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 925,7 mil EUR
- Active totale
- 2,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,78x
- Lichiditate curentă
- 1,21x
- ROE
- 1,1 %
- ROA
- 0,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 1,9 mld | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 1,3 mld | 1,3 mld | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Profit brut | 467,4 mil | 543,8 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Profit operațional | 88,3 mil | 75,8 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 57,6 mil | 49,1 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 43,2 mil | 24,3 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 16,3 mil | 3,4 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Profit net | 34,8 mil | 10,3 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,42 | 0,12 | esef· 18 mar. 2025verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 97,2 mil | 56,9 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Stocuri | 252,8 mil | 292,9 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Active curente | 925,7 mil | 890,2 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 461,5 mil | 497,6 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Fond comercial | 796,0 mil | 799,4 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 32,6 mil | 33,8 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Active totale | 2,4 mld | 2,4 mld | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 141,1 mil | 53,1 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 671,8 mil | 667,1 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Datorii curente | 752,2 mil | 736,3 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Datorii totale | 1,5 mld | 1,4 mld | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Capital propriu | 902,0 mil | 925,7 mil | esef· 18 mar. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 80,9 mil | 79,2 mil | esef· 18 mar. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 117,9 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,27 – 2,83 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E1,27 – 2,83 (Mijloc 1,85)24 firme folosite · multiplul median 15,4x · quartile 10,6x – 23,6xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,1 % | 26 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 0,6 % | 26 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,5x | 1 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 34 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,4x | 63 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie14/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial63/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ONTEX GROUP (ONTEX.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,9 mld EUR în 2024; creștere an/an 3,7 %; marjă netă 0,6 %; ROE 1,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,27–2,83 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,85 EUR, prețul de 1,49 EUR lasă un potențial de 24,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 19,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: 4,1 %
- Marja netă: 0,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
| ONTEX.BROntex Group | 117,9 mil | 12,4 | 1,1 % | 0,6 % | +3,7 % | −77 % / −79 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ONTEX.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,94 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 1,67 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 2,52 Randament total 69 % · Pe an 69 % |
| 3 ani | 0,90 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 1,80 Randament total 21 % · Pe an 6 % | 2,97 Randament total 100 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 0,86 Randament total -42 % · Pe an -10 % | 1,93 Randament total 30 % · Pe an 5 % | 3,51 Randament total 136 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 0,45
- Marja netă± 0,31
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,26
- Diluare anuală± 0,03
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Ontex Group este un producător de produse de igienă absorbantă, cu activități în Europa și America de Nord, și intră într-o etapă de transformare orientată spre valoare. Raportul anual pentru 2024 descrie o conducere nouă, cu un nou CEO și CFO, și un consiliu de administrație redus la opt membri.
SWOT
Puncte tari
- Conducerea are experiență profundă în FMCG, retail și operațiuni internaționale, conform biografiilor din raport 1.
- Consiliul are o componență diversă și un număr de administratori independenți care supraveghează comitetele-cheie 1.
- Prezența în diviziile Europe și North America oferă o bază geografică diversificată 1.
Puncte slabe
- Raportul indică faptul că consiliul are încă spațiu de îmbunătățire în mai multe domenii, pentru care există un plan de acțiune 1.
- Schimbările recente de conducere pot crea o perioadă de tranziție în execuție 1.
- Sursa nu oferă date financiare detaliate în acest fragment, ceea ce limitează evaluarea performanței.
Oportunități
- Programul de creare accelerată de valoare ar putea genera îmbunătățiri de eficiență dacă este implementat cu succes 1.
- Accentul pe digitalizare și pe sustenabilitate ar putea deschide noi segmente de produse 1.
- Experiența în retail a membrilor consiliului ar putea sprijini relațiile cu clienții din retail.
Amenințări
- Presiunile de cost din materii prime și din logistică pot afecta marjele dacă persistă.
- Cerințele crescânde de raportare ESG pot ridica costurile de conformitate.
- Concurența din categoriile de igienă absorbantă ar putea reduce cota de piață dacă inovația întârzie.
Riscuri
- Tranziția conduceriimediu
Numirea unui nou CEO și a unui CFO poate schimba prioritățile strategice și poate încetini execuția 1.
- Securitatea informațiilormediu
Comitetul de audit supraveghează riscurile legate de securitatea informațiilor, ceea ce indică o expunere recunoscută în raport 1.
- Conformitate ESGmediu
Obligațiile de raportare ESG pot crește și ar putea genera riscuri de conformitate dacă datele nu sunt pregătite corect 1.
- Presiune asupra costurilorridicat
Costurile de materii prime și de distribuție pot erodă marjele dacă nu sunt compensate prin prețuri sau eficiență.
- Concentrarea pe câteva piețescăzut
Dependența de diviziile Europe și North America ar putea amplifica impactul unor evoluții economice regionale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programul de creare accelerată de valoare produce rezultate, eficiența operațională ar putea susține marjele pe termen mediu 1.
- Experiența managerială în FMCG și retail a conducerii și a consiliului ar putea sprijini execuția strategiei 1.
- Preocuparea pentru eficiența capitalului, vizibilă în programul de răscumpărare și în reînnoirea facilității de credit, ar putea consolida flexibilitatea financiară 1.
Ce ar strica teza
- Schimbările de conducere pot încetini implementarea strategiei dacă tranziția durează mai mult decât s-a anticipat 1.
- Presiunile de cost ar putea limita marjele dacă nu sunt compensate prin eficiență sau prețuri.
- Raportul recunoaște spațiu de îmbunătățire în funcționarea consiliului, ceea ce ar putea afecta supravegherea strategică 1.
De urmărit
- Progresul programului de creare accelerată de valoare2025
- Rezultatele noii conduceri executive2025
- Evoluția marjelor în diviziile Europe și North Americanext annual report
- Calitatea raportării ESG și costurile de conformitate asociatenext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru 2024, Ontex funcționează printr-un Comitet Executiv care include un CEO, un CFO, un Chief Innovation & Sustainability Officer, un Chief HR & Legal Officer, un Chief Supply Chain Officer și președinții diviziilor Europe și North America 1. Structura de conducere pune accent pe operațiuni, aprovizionare și creștere pe piețele de retail.
Consiliul de administrație a fost redus de la nouă la opt membri după demisia unui administrator cu efect de la 1 octombrie 2024 1. Comitetele de audit și de remunerare și numiri sunt compuse în principal din administratori independenți sau nonexecutivi, iar auditul și riscul includ supravegherea riscurilor legate de securitatea informațiilor și a criteriilor ESG 1.
Raportul menționează și un program de răscumpărare de acțiuni și reînnoirea facilității de credit rotativ, ambele aprobate de consiliu în 2024 1. Aceste decizii indică o preocupare pentru eficiența capitalului și pentru flexibilitatea financiară pe termen mediu.
Segmente
Divizia Europe
Divizia Europe, condusă de un președinte membru al Comitetului Executiv, reunește activitățile de retail din Europa, după fuziunea diviziilor Retail și Healthcare din iulie 2021 1. Conducerea a fost consolidată prin extinderea responsabilităților încă din 2021.
Divizia North America
Divizia North America are propriul președinte în Comitetul Executiv 1. Raportul anual din 2024 oferă puține detalii cantitative despre această divizie în sursa analizată.
Piața în context
Sursa analizată este raportul anual pentru 2024, care nu cuprinde cifre de piață sau de vânzări suficiente pentru o analiză cantitativă completă. Analiza sectorului depinde de date suplimentare din afara acestui document.
Mediul FMCG în care operează Ontex este caracterizat de cerere de consum stabilă și de presiuni asupra costurilor de materii prime și de distribuție, aspecte care apar în competențele administratorilor descrise în raport 1. Experiența în retail și în aprovizionare a membrilor consiliului sugerează că aceste teme rămân centrale.
Tendințe
- Transformare orientată spre valoarevânt din spate
Conducerea descrie un drum către crearea accelerată de valoare, sprijinit de competențele consiliului în FMCG, retail și digitalizare 1. Dacă programul reușește, ar putea sprijini marjele pe termen mediu.
- Schimbare de conduceremixt
Numirea unui nou CEO și a unui CFO cu experiență în transformare poate aduce noi priorități, dar și perioade de tranziție în care execuția operațională ar putea fi afectată 1.
- Presiune asupra costurilorvânt din față
Accentul pe eficiența operațională și pe casă, subliniat de CFO și de consiliu, indică faptul că presiunile de cost rămân o preocupare 1. Dacă acestea persistă, ar putea limita capacitatea de reinvestire.
- Sustenabilitate și ESGmixt
Comitetul de audit a primit mandat formal pentru supravegherea inițiativelor ESG, iar sustenabilitatea este inclusă în responsabilitățile unui membru al Comitetului Executiv 1. Cerințele de raportare ar putea crește costurile de conformitate, dar și ar putea deschide oportunități noi.
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică în mod explicit concurenții Ontex. Concurența din categoriile de igienă absorbantă este implicită în referințele la experiența directorilor din companii FMCG mari, dar aceste nume nu sunt confirmate ca rivali direcți în raport 1.
Poziția competitivă ar depinde de scara în Europa și America de Nord, de eficiența lanțului de aprovizionare și de capacitatea de a inova în produse, aspecte pe care raportul le menționează ca priorități 1. Lipsa unor date comparative limitează evaluarea.
- Kimberly-Clark (menționată prin foști executivi)KMB
Raportul menționează experiența CEO-ului și a unui membru al consiliului din cadrul Kimberly-Clark, fără a o prezenta ca rival direct 1.
- Procter & Gamble (menționată prin foști executivi)PG
Mai mulți membri ai conducerii au lucrat anterior la P&G; raportul nu îl califică drept concurent în sursa analizată 1.
- Companii de retail private sau europene
Sursa nu enumeră competitorii de retail ai diviziei Europe, astfel încât acest segment rămâne neidentificat în documentul analizat 1.
- Producători FMCG de igienă absorbantă
Raportul nu numește concurenții din categorie; include doar experiența managerială din sectorul FMCG 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Russia Seizes More EU Company Assets in Retaliation for Support for UkraineModern Diplomacy · 16 oct. 2026 · EN
- Zelenski laudă UE ca „adevărat lider”; Rusia face o mișcare rară. - Vietnam.vnSurge — Google News · 16 oct. 2026 · RO
- Russia takes control of more European companies' assetsUkrainska Pravda (UA, EN) · 16 oct. 2026 · EN
- IN BRIEF: Putin transfers some foreign companies’ assets to temporary managementTASS (RU, EN) · 16 oct. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202418 mar. 2025
- Raportul anual 202418 mar. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Ontex Group NV · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.