olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Ørsted A/S ORSTED.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0060094928 · Verticală: Companii listate din Danemarca

147,00DKK+3,52 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ørsted este un grup energetic din Danemarca, axat pe energia eoliană offshore, eoliană onshore și solară, precum și pe stocarea în baterii. Compania traversează o perioadă de construcție intensă a proiectelor offshore, iar rezultatele sale depind de vremea și de vitezele vântului, ceea ce face ca evoluția ei să conteze atât pentru tranziția energetică, cât și pentru investitori. Ghidajul pentru 2026 rămâne în vigoare, cu EBITDA de peste 28 mld. DKK.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ørsted A/S (ORSTED.CO) costa 147,00 DKK (+3,52 % într-o zi), cu beta 0,66, interval pe 52 de săptămâni 115,40–170,35 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,66
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
115,40170,35

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
69,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
121,20 – 142,55
peste banda superioară · %B 1,21 · lățimea benzii 16,2 %
SMA 50 / 200
134,27 / 146,95
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,74 / -0,21
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+10,0 %+0,4 %+9,7 pp—
3 luni+5,9 %−3,3 %+9,2 pp—
6 luni−9,1 %+4,0 %−13,0 pp—
De la început de an+20,1 %+8,1 %+12,0 pp—
1 an+30,0 %+10,7 %+19,3 pp−6,5 %
3 ani−47,5 %+50,1 %−97,6 pp+1,4 %
5 ani−83,2 %+43,6 %−126,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−26,7 %
30 apr. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,4 %
12 nov. 2021 → 18 sept. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−30,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu
Venituri
Venituri an/an
Profit net
Profit net an/an
EPS diluat
EPS diluat an/an
netă %
Flux de numerar liber

Bilanț și sănătate financiară

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Bilanț · DKK

Numerar
2024
23,1 mld
2025
53,4 mld
2026
20,5 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Stocuri
2024
—
2025
9,9 mld
2026
11,7 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Active curente
2024
—
2025
126,9 mld
2026
115,2 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
—
2025
210,9 mld
2026
225,6 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Active totale
2024
—
2025
367,9 mld
2026
360,0 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
—
2025
11,7 mld
2026
6,7 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
—
2025
87,2 mld
2026
84,4 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii curente
2024
—
2025
65,3 mld
2026
54,6 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
—
2025
217,1 mld
2026
207,7 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
93,5 mld
2025
148,9 mld
2026
152,3 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
70,6 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

147,00 DKK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

10/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 62

Scorul pe grupe

4 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)100 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    ØRSTED A/S (ORSTED.CO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

    Indicatorii financiari sunt indisponibili.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,1x

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 13,9x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,0x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,5x
    ROE
    —
    mediana verticalei 6,5 %
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 3,1 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,4 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 2,2 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,4 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,7 mld51,615,0 %6,7 %+2,5 %+72 % / +30 %
    PNDORA.COPandora A68,8 mld13,2133,4 %16,1 %indisponibil+16 % / −3 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A50,8 mld19,827,7 %3,1 %+1,1 %+43 % / +158 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,2 mld13,910,9 %22,0 %indisponibil+33 % / +47 %
    GN.COGn Store Nord A18,1 mld27,76,3 %6,8 %indisponibil+20 % / −23 %
    NETC.CONetcompany Group A16,8 mld66,27,2 %3,3 %indisponibil+11 % / +64 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld16,928,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,1 mld11,17,7 %57,1 %indisponibil+2 % / −7 %
    DFDS.CODfds A8,7 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+73 % / −25 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +157 %
    MATAS.COMatas A3,1 mld12,96,6 %2,8 %+4,7 %−31 % / −21 %
    CBRAIN.COCbrain A2,4 mld54,713,8 %17,2 %−6,2 %−21 % / −52 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−24 % / +12 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld84,02,0 %0,9 %indisponibil−5 % / +30 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−16 % / −54 %
    NORTHM.CONorth Media A873,1 mil13,25,5 %5,1 %−0,4 %+11 % / −16 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A507,2 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−41 % / −46 %
    BIOPOR.COBioporto A456,2 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−8 % / −53 %
    GABR.COGabriel Holding A429,4 mil57,52,8 %1,4 %+6,7 %−10 % / −29 %
    GREENM.COGreenMobility A392,5 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A300,9 mil13,55,4 %29,7 %+0,9 %−3 % / +36 %
    CEMAT.COCemat A213,9 mil3,528,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ORSTED.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Ørsted este un grup energetic din Danemarca, axat pe energia eoliană offshore, eoliană onshore și solară, precum și pe stocarea în baterii. Compania traversează o perioadă de construcție intensă a proiectelor offshore, iar rezultatele sale depind de vremea și de vitezele vântului, ceea ce face ca evoluția ei să conteze atât pentru tranziția energetică, cât și pentru investitori 1. Ghidajul pentru 2026 rămâne în vigoare, cu EBITDA de peste 28 mld. DKK 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu offshore mare și în construcție, cu cotă regenerabilă aproape completă a generației.
    • Experiență operațională solidă, cu disponibilitate ridicată a activelor offshore și onshore.
    • Capacitate de a atrage parteneri și de a vinde participații pentru finanțarea proiectelor.

    Puncte slabe

    • Rezultatele depind mult de condițiile de vânt, care sunt greu de controlat.
    • Depreciere semnificativă în primul semestru, legată de dobânzile americane.
    • Segmentul Bioenergy & Other a fost revizuit în scădere, din cauza serviciilor auxiliare și a provizioanelor pentru stocarea gazului.

    Oportunități

    • Punerea în funcțiune a proiectelor offshore în curs ar putea crește semnificativ contribuția la rezultate.
    • Extinderea în stocarea în baterii ar putea deschide noi surse de venit în SUA.
    • Cererea pentru energie regenerabilă ar putea sprijini proiecte noi și contracte pe termen lung.

    Amenințări

    • Tarifele și schimbările de reglementare din SUA ar putea afecta costurile și calendarul proiectelor.
    • Dobânzile pe termen lung mai mari pot reduce valoarea activelor și pot crește costurile de finanțare.
    • Întârzierile în construcție sau problemele tehnice ar putea amâna punerea în funcțiune a proiectelor.

    Riscuri

    • Tarife și reglementări în SUAridicat

      Noile tarife și schimbările de reglementare din SUA pot afecta proiectele americane și valoarea activelor, conform raportului companiei.

    • Dobânzi pe termen lungridicat

      Creșterea dobânzilor americane pe termen lung a dus la depreciere și poate influența din nou valoarea activelor.

    • Condiții meteorologicemediu

      Rezultatele depind de vitezele vântului, iar ghidajul se bazează pe presupunerea de vânturi normale pentru restul anului.

    • Execuția construcțiilor offshoremediu

      Calendarul proiectelor din Taiwan, SUA și Polonia depinde de instalarea turbinelor și a fundațiilor, care pot suferi întârzieri.

    • Siguranța la locul de muncăscăzut

      Numărul de incidente înregistrabile ale angajaților proprii a crescut în primul semestru 2026, ceea ce ar putea atrage atenție din partea reglementatorilor.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă proiectele offshore în construcție intră în operare conform calendarului, contribuția la generație și la EBITDA ar putea crește vizibil în trimestrele următoare.
    • Ghidajul pentru 2026 a fost menținut, ceea ce sugerează că managementul vede rezultatele pe drumul cel bun.
    • Extinderea în stocarea în baterii ar putea adăuga o nouă linie de venituri în SUA.

    Ce ar strica teza

    • Dacă tarifele și reglementările din SUA se înrăutățesc, proiectele americane ar putea suferi noi deprecieri.
    • Rezultatele depind de vânt, iar un an cu vânturi slabe ar putea reduce semnificativ EBITDA.
    • Datoria netă a crescut, iar investițiile mari ar putea menține presiunea asupra fluxului de numerar.

    De urmărit

    • Punerea în funcțiune a Greater Changhua 2b și 4 în TaiwanQ3 2026
    • Punerea în funcțiune a Revolution Wind în SUAsecond half 2026
    • Evoluția ghidajului EBITDA și a investițiilor bruteQ3 2026
    • Efectele tarifelor și reglementărilor din SUA asupra proiectelornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Ørsted produce energie din surse regenerabile și operează, de asemenea, active de cogenerare (CHP) și o afacere de gaz. În primul semestru din 2026, activele offshore și onshore au livrat 19,8 TWh de energie regenerabilă, iar cota regenerabilă a generației a rămas la 99 % 1. Compania își desfășoară activitatea prin segmentele Offshore, Onshore și Bioenergy & Other.

    Structura de capital este susținută de vânzări de participații (farm-downs) și de parteneriate pentru construcția proiectelor. Datoria netă purtătoare de dobândă a crescut la 22,0 mld. DKK la sfârșitul primului semestru 2026, față de 19,0 mld. DKK la finalul lui 2025, în principal din investiții noi și din obligațiile de leasing 1.

    Segmente

    Onshore

    Segmentul onshore a generat 8,6 TWh în primul semestru, cu o creștere de 4 % față de anul precedent, iar disponibilitatea a fost solidă pe eolian și solar 1. Compania a finalizat și a sistemului de stocare în baterii Old 300 din Texas, care a intrat în operare comercială 1.

    Piața în context

    Compania activează în piețele eoliene offshore și onshore din Europa, Asia de Est și Statele Unite, unde cererea pentru energie regenerabilă rămâne ridicată. Ghidajul companiei se bazează pe presupunerea de vânturi normale în restul anului, ceea ce arată cât de sensibilă este piața la condițiile meteorologice 1. Prețurile energiei, certificatele ROC și costurile dobânzilor influențează direct rezultatele.

    Tendințe

    • Extinderea eolianului offshorevânt din spate

      Proiectele offshore în construcție, precum Greater Changhua 2b și 4, Revolution Wind și Baltica 2, ar putea aduce o contribuție mult mai mare în trimestrele următoare, dacă se respectă calendarul de punere în funcțiune 1.

    • Stocare în bateriivânt din spate

      Punerea în funcțiune a sistemului de stocare Old 300 în Texas arată o extindere a companiei dincolo de energia eoliană și solară, ceea ce ar putea deschide noi surse de venit 1.

    • Tarife și reglementări în SUAvânt din față

      Noile tarife impuse în SUA și schimbările de reglementare au generat deja depreciere, iar evoluția lor rămâne o sursă de incertitudine pentru proiectele americane 1.

    • Costuri de finanțare și dobânzimixt

      Creșterea dobânzilor pe termen lung în SUA a afectat valoarea activelor și a crescut sarcina financiară, dar pozitiv a contribuit și la reducerea cheltuielilor financiare nete 1.

    Poziția concurențială

    Ørsted concurează cu alți producători mari de energie eoliană offshore și cu operatori de energie regenerabilă, pe piețe unde licitațiile și contractele de vânzare a energiei decid câștigătorii. Sursele furnizate nu descriu detaliat concurenții, astfel încât analiza se limitează la contextul general al pieței.

    Avantajul companiei ține de scara portofoliului său offshore în construcție și de capacitatea de a atrage parteneri pentru finanțarea proiectelor, prin vânzări de participații. Competiția pentru proiecte noi și pentru costuri de construcție competitive poate influența marja viitoare.

    • Producători europeni de energie eoliană offshore

      Companii care concurează pe licitațiile și proiectele offshore din Europa, menționate doar în context general, fără identificare în sursă.

    • Operatori de energie regenerabilă din SUA

      Dezvoltatori de proiecte eoliene și solare care activează în aceleași piețe americane, în special pe proiectele onshore și de stocare.

    • Furnizori de stocare în baterii

      Companii care dezvoltă sisteme de stocare în baterii, relevante pentru extinderea portofoliului Ørsted din Texas.

    • Operatori de cogenerare și gaz

      Concurenți în zona energiei termice și a gazului, unde compania înregistrează rezultate mai modeste.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Ørsted A/S · 30 iun. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Ørsted A/S (ORSTED.CO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw