olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Oxurion OXUR.BR

Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974487192 · Verticală: Companii listate din Belgia

0,00EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Oxurion este o companie biotehnologică preclinică care urmărește dezvoltarea de tratamente pentru degenerescența maculară legată de vârstă, în special forma geografică. Compania nu are în prezent niciun produs în dezvoltare clinică activă și depinde complet de finanțare externă, ceea ce face ca orice întârziere a strângerii de capital să aibă o importanță majoră.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Oxurion (OXUR.BR) costa 0,00 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 68,5 mii EUR, beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,01 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
68,5 mii EUR
acțiuni la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,01 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
-1.250,00 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,56
Volatilitate (1 an) 159 %
Interval 52 săpt.
0,000,01

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,00 – 0,00
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 82,2 %
SMA 50 / 200
0,00 / 0,00
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−20,0 %+0,4 %−20,4 pp—
3 luni−69,2 %−3,3 %−66,0 pp—
6 luni−78,9 %+4,0 %−82,9 pp—
De la început de an−88,9 %+8,1 %−97,0 pp—
1 an−93,2 %+10,7 %−103,9 pp+6,3 %
3 ani−100,0 %+50,1 %−150,1 pp−6,5 %
5 ani−100,0 %+43,6 %−143,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−95,2 %
18 nov. 2025 → 20 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
08 nov. 2021 → 20 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−96,8 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri1,1 mil595,0 mii263,0 mii
Venituri an/anindisponibil−47,3 %−55,8 %
Profit net-29,2 mil-31,7 mil-19,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,77-0,37-0,01
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-2.584,9 %-5.325,2 %-7.212,5 %
Flux de numerar liber-27,0 mil-19,4 mil-9,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
1,6 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
-13,2 mil EUR
Active totale
6,6 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,14x
ROE
indisponibil
ROA
-204,6 %
Marja FCF
-3.713,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2021
1,1 mil
2022
595,0 mii
2023
263,0 mii

esef· 16 apr. 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
612,0 mii
2022
513,0 mii
2023
159,0 mii

esef· 16 apr. 2024verificat

Profit brut
2021
516,0 mii
2022
82,0 mii
2023
104,0 mii

esef· 16 apr. 2024verificat

Cercetare și dezvoltare
2021
20,7 mil
2022
16,0 mil
2023
10,0 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Profit operațional
2021
-28,5 mil
2022
-22,9 mil
2023
-12,1 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
1,3 mil
2022
9,4 mil
2023
7,3 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
-29,6 mil
2022
-31,7 mil
2023
-19,0 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Impozit pe profit
2021
3,0 mii
2022
7,0 mii
2023
3,0 mii

esef· 16 apr. 2024verificat

Profit net
2021
-29,2 mil
2022
-31,7 mil
2023
-19,0 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

EPS diluat
2021
-0,77
2022
-0,37
2023
-0,01

esef· 16 apr. 2024verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2021
9,7 mil
2022
3,5 mil
2023
1,6 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Stocuri
2021
60,0 mii
2022
5,0 mii
2023
0

esef· 16 apr. 2024verificat

Active curente
2021
13,4 mil
2022
7,1 mil
2023
2,7 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
120,0 mii
2022
99,0 mii
2023
57,0 mii

esef· 16 apr. 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
1,0 mil
2022
0
2023
0

esef· 16 apr. 2024verificat

Active totale
2021
18,9 mil
2022
12,0 mil
2023
6,6 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Datorii curente
2021
10,9 mil
2022
12,3 mil
2023
19,6 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Capital propriu
2021
-1,1 mil
2022
-4,6 mil
2023
-13,2 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
37,9 mil
2022
85,6 mil
2023
—

esef· 16 apr. 2024derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2021
-27,0 mil
2022
-19,4 mil
2023
-9,8 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Investiții (capex)
2021
32,0 mii
2022
59,0 mii
2023
1,0 mii

esef· 16 apr. 2024verificat

Flux de numerar liber
2021
-27,0 mil ≈
2022
-19,4 mil ≈
2023
-9,8 mil ≈

esef· 16 apr. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2021
407,0 mii
2022
111,0 mii
2023
72,0 mii

esef· 16 apr. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
11,8 mil
2022
13,0 mil
2023
7,8 mil

esef· 16 apr. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-55,8 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
39,5 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-4.604,6 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
-7.212,5 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
-3.713,3 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-204,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-1,7x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-9,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
1,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
-9,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
6 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
68,5 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1.250,0 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-14.255,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,00 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 68,5 mii EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
68,5 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-7.212,5 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-55,8 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 16 apr. 2024
verificat 77derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-7.212,5 %0 (față de colegi)25 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-1,7x0 (pe interval fix)25 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,1x0 (pe interval fix)17 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-14.255,2 %0 (pe interval fix)33 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Oxurion (OXUR.BR). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 263,0 mii EUR în 2023; creștere an/an -55,8 %; marjă netă -7 212,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -7 212,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: -1,7x
  • Lichiditatea curentă: 0,1x
  • Randament FCF: -14 255,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 17,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,7x
P/S
0,3x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−74,7 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
—
mediana verticalei 8,3 %
Marja netă
-7.212,5 %
mediana verticalei 3,8 %
sub mediană (−191.366,6 %)
Marja EBIT
-4.604,6 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−58.355,0 %)
Venituri an/an
-55,8 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−5.741,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,9 mld23,39,6 %13,6 %−2,0 %+28 % / +34 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,420,9 %12,7 %+10,0 %+82 % / +76 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,6 mld82,40,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +9 %
DIE.BRD'ieteren Group9,7 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +16 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,8 mld22,28,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +77 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,69,4 %2,9 %+3,1 %+12 % / −6 %
DEME.BRDeme Group4,2 mld12,215,5 %8,3 %+1,3 %+21 % / +72 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,16,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,1 mld12,430,7 %18,4 %−3,3 %−1 % / −38 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld22,216,7 %9,2 %+14,3 %+15 % / +40 %
KIN.BRKinepolis Group1,4 mld33,919,3 %7,0 %−4,5 %+62 % / +11 %
JEN.BRJensen Group706,9 mil17,215,1 %9,1 %+13,3 %+28 % / +111 %
BAR.BRBarco563,5 mil9,17,9 %6,7 %−9,9 %−48 % / −59 %
IBAB.BRIon Beam Applications487,2 mil39,510,7 %2,1 %+24,5 %+48 % / +52 %
DECB.BRDeceuninck341,3 mil24,64,3 %1,7 %−4,5 %+8 % / +8 %
CAMB.BRCampine272,3 mil12,228,6 %6,1 %+13,4 %−12 % / +161 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment245,9 mil6,020,8 %21,7 %+14,3 %−49 % / −36 %
BPOST.BRBpost229,8 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−39 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group210,7 mil40,51,2 %0,2 %+4,3 %−1 % / −36 %
IMMO.BRImmobel172,2 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−24 % / −36 %
MONNI.BRKeyware Technologies171,0 mil162,03,5 %4,5 %−5,9 %−5 % / −17 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC121,3 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−4 % / +13 %
HYL.BRHyloris Pharmaceuticals96,4 mil—-21,6 %-87,9 %−14,8 %−42 % / −69 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OXUR.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Oxurion este o companie biotehnologică preclinică care urmărește dezvoltarea de tratamente pentru degenerescența maculară legată de vârstă, în special forma geografică. Compania nu are în prezent niciun produs în dezvoltare clinică activă și depinde complet de finanțare externă, ceea ce face ca orice întârziere a strângerii de capital să aibă o importanță majoră 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Abordare de descoperire a țintelor care nu se limitează la sistemul complement, potențial diferențiatoare 1.
    • Portofoliu preclinic dedicat unei zone medicale cu nevoie mare de tratament 1.
    • Sprijin din partea unui program de finanțare dedicat, care poate acoperi o parte din activitate 1.

    Puncte slabe

    • Lipsa oricărui produs în dezvoltare clinică activă și a veniturilor proprii 1.
    • Dependența totală de finanțare externă, cu condiții incerte 1.
    • Nicio finalizare a dezvoltării unui produs până la faza comercializabilă 1.

    Oportunități

    • Dacă noile ținte se dovedesc eficiente, ar putea deschide opțiuni terapeutice nevalorificate 1.
    • O eventuală tranzacție strategică sau un parteneriat ar putea aduce finanțare și expertiză 1.
    • Nevoia nesatisfăcută de tratamente pentru atrofia geografică rămâne mare 1.

    Amenințări

    • Eșecul în studiile preclinice sau clinice ar putea duce la oprirea programelor 1.
    • Concurenții cu resurse mai mari ar putea lansa produse înaintea companiei 1.
    • Dacă finanțarea nu este asigurată, continuitatea activității ar putea fi pusă sub semnul întrebării 1.

    Riscuri

    • Risc de continuitateridicat

      Raportul avertizează că dacă datoriile nu sunt restructurate și finanțarea nu este asigurată, activitatea ar putea fi lichidată sau ar putea intra în faliment, cu pierderea posibilă a investiției acționarilor 1.

    • Lipsa unui produs în dezvoltareridicat

      Fără un candidat clinic activ, compania nu are o sursă proprie de venituri și depinde de succesul unor noi programe 1.

    • Risc de reglementaremediu

      Produsele ar putea fi respinse de autoritățile de reglementare sau ar putea primi autorizări restrânse, ceea ce ar afecta potențialul de venit 1.

    • Risc de acceptare pe piațămediu

      Chiar dacă un produs este aprobat, medicii și pacienții ar putea să nu îl adopte în măsura necesară succesului comercial 1.

    • Risc de prețuri și rambursaremediu

      Condițiile de rambursare sunt incerte, iar presiunea asupra bugetelor de sănătate ar putea limita prețurile 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă abordarea prin noi ținte biologice se dovedește validă, compania ar putea deveni un jucător relevant într-o piață cu nevoi medicale mari 1.
    • Un parteneriat sau o tranzacție strategică ar putea oferi finanțarea și sprijinul lipsă în prezent 1.
    • Diferențierea față de concurenți ar putea conferi un avantaj dacă noile sisteme biologice dau rezultate clinice bune 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are niciun produs în dezvoltare clinică activă și nicio sursă proprie de venituri 1.
    • Dependența de finanțare externă cu condiții incerte ar putea forța reducerea sau oprirea programelor 1.
    • Concurenții mai avansați și mai bine finanțați ar putea ocupa rapid piața dacă tratamentele Oxurion nu se dovedesc eficiente 1.

    De urmărit

    • Îndeplinirea condițiilor programului de finanțare Atlas2025
    • Rezultatul restructurării datoriilor și al eventualei preluărisfârșitul anului 2024
    • Evoluția concurenților din domeniul sistemului complement2025

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Oxurion dezvoltă candidați terapeutici în faza preclinică, cu accent pe boala AMD și pe atrofia geografică 1. Potrivit raportului anual, compania nu are niciun produs comercializat și nicio activitate clinică activă în portofoliu, așa că nu generează venituri proprii 1. Strategia se bazează pe identificarea unor sisteme biologice noi, nelegate exclusiv de sistemul complement, ceea ce ar putea oferi opțiuni diferite de cele existente 1.

    Activitatea de cercetare este finanțată în principal prin programul de finanțare Atlas, a cărui disponibilitate depinde de îndeplinirea unor condiții 1. Raportul anual indică faptul că, dacă aceste condiții nu sunt îndeplinite, finanțarea ar putea deveni insuficientă 1.

    Conducerea consideră că trebuie să realizeze o restructurare satisfăcătoare a datoriilor și o posibilă preluare până la sfârșitul anului 2024 pentru a asigura continuitatea 1. Compania nu a finalizat încă dezvoltarea niciunui produs până la faza comercializabilă 1.

    Segmente

    Dezvoltare preclinică

    Singurul domeniu de activitate descris în raport este dezvoltarea preclinică a unor candidați pentru tratamentul AMD și al atrofiei geografice 1. Oxurion nu are în prezent activitate clinică activă 1.

    Platforma de descoperire a țintelor

    Compania susține că abordarea sa de descoperire a țintelor, fără a se concentra exclusiv pe sistemul complement, o diferențiază de concurenți 1. Valoarea acestei abordări nu a fost încă demonstrată prin studii clinice 1.

    Piața în context

    Raportul anual descrie piața tratamentelor pentru degenerescența maculară legată de vârstă și atrofia geografică drept un domeniu cu concurență intensă, unde mai mulți competitori au produse în diferite faze de dezvoltare 1. Acceptarea pe piață ar depinde de eficacitate, siguranță, preț și rambursare, factori incerți pentru un produs încă nelansat 1.

    Presiunea generală asupra cheltuielilor de sănătate din majoritatea țărilor ar putea limita prețurile și rambursările pentru noi terapii 1. Raportul menționează și că îmbătrânirea populației crește bugetele de sănătate, ceea ce ar putea influența atât cererea, cât și condițiile de acces 1.

    Tendințe

    • Lipsa de finanțarevânt din față

      Dependența de finanțare externă și incertitudinea privind îndeplinirea condițiilor programului Atlas ar putea încetini programele de cercetare 1.

    • Presiune asupra costurilor de sănătatevânt din față

      Controlul costurilor și prețurile de referință internaționale ar putea reduce veniturile potențiale din noi tratamente 1.

    • Îmbătrânirea populațieimixt

      Creșterea populației vârstnice ar putea extinde nevoia de tratamente pentru degenerescența maculară, dar și presiunea asupra bugetelor de rambursare 1.

    • Progres în cercetarea sistemului complementmixt

      Mai mulți competitori dezvoltă terapii care vizează sistemul complement, ceea ce ar putea accelera dezvoltarea în domeniu, dar și îngreuna poziționarea Oxurion 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual enumeră mai multe companii care dezvoltă tratamente pentru atrofia geografică, unele dintre ele fiind deja mai avansate 1. Oxurion susține că abordarea sa diferită ar putea oferi un avantaj, dar concurenții ar putea lansa produse mai sigure sau mai eficiente înaintea sa 1.

    Concurenții majori au resurse financiare și de cercetare considerabil mai mari, ceea ce le-ar putea permite să avanseze mai rapid în studii clinice și în procesele de reglementare 1.

    • Annexon BiosciencesANNX

      Dezvoltă ANX007, un inhibitor C1q pentru atrofia geografică, menționat în raportul anual ca potențial concurent 1.

    • Ionis PharmaceuticalsIONS

      Dezvoltă IONIS-FB-LRx, un inhibitor al factorului B, în colaborare cu Roche, menționat ca potențial concurent 1.

    • Alexion Pharmaceuticals

      Dezvoltă danicopan, un inhibitor al factorului D, menționat în raportul anual ca potențial concurent 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Oxurion · 31 dec. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Oxurion (OXUR.BR): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw