olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Parken Sport & Entertainment A PARKEN.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010237643 · Verticală: Companii listate din Danemarca
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Parken Sport & Entertainment A (PARKEN.CO) costa 251,00 DKK (+1,21 % într-o zi), cu beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 129,50–253,00 DKK.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 208,77 – 267,53
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 24,7 %
- SMA 50 / 200
- 220,92 / 192,38
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 9,35 / 9,16
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +20,7 % | +0,4 % | +20,3 pp | — |
| 3 luni | +21,3 % | −3,3 % | +24,5 pp | — |
| 6 luni | +45,5 % | +4,0 % | +41,5 pp | — |
| De la început de an | +71,3 % | +8,1 % | +63,2 pp | — |
| 1 an | +76,8 % | +10,7 % | +66,1 pp | −6,4 % |
| 3 ani | +96,1 % | +50,1 % | +46,0 pp | +1,1 % |
| 5 ani | +196,0 % | +43,6 % | +152,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu |
|---|
| Venituri |
| Venituri an/an |
| Profit net |
| Profit net an/an |
| EPS diluat |
| EPS diluat an/an |
| netă % |
| Flux de numerar liber |
Bilanț și sănătate financiară
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Bilanț · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 120,6 mil | 187,6 mil | 183,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Creanțe | — | 253,5 mil | 258,6 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Stocuri | — | 164,4 mil | 138,3 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active curente | — | 626,2 mil | 642,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 2,5 mld | 2,5 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 79,2 mil | 79,2 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 1,9 mil | 1,6 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | — | 3,7 mld | 3,7 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 345,6 mil | 422,3 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 611,0 mil | 744,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 2,2 mld | 2,3 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | esef· 02 sept. 2026verificat |
- 2024
- —
- 2025
- 1,9 mil
- 2026
- 1,6 mil
esef· 02 sept. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 5 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PARKEN SPORT & ENTERTAINMENT A/S (PARKEN.CO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Indicatorii financiari sunt indisponibili.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,3 mld | 51,4 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +71 % / +29 % |
| PNDORA.COPandora A | 70,8 mld | 13,5 | 133,4 % | 16,1 % | indisponibil | +20 % / −0 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 49,5 mld | 19,2 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +39 % / +151 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,3 mld | 14,0 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +34 % / +48 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,9 mld | 66,6 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +12 % / +65 % |
| GN.COGn Store Nord A | 16,2 mld | 24,8 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +7 % / −31 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 17,0 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,0 mld | 11,0 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +1 % / −8 % |
| DFDS.CODfds A | 8,9 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +77 % / −24 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +155 % |
| MATAS.COMatas A | 3,7 mld | 15,2 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −19 % / −8 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,0 mld | 47,4 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −31 % / −58 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −23 % / +13 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 83,1 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −6 % / +29 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −13 % / −52 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 908,9 mil | 13,7 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +15 % / −12 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 516,0 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −39 % / −45 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 463,0 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −6 % / −52 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 418,2 mil | 56,0 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −13 % / −31 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 393,7 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 302,9 mil | 13,6 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −2 % / +37 % |
| CEMAT.COCemat A | 212,4 mil | 3,4 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PARKEN.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202625 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.