olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Royal Unibrew A/S RBREW.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0060634707 · Verticală: Companii listate din Danemarca

463,40DKK+0,48 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Royal Unibrew este un producător danez de băuturi multi-categorie, cu branduri proprii precum Faxe Kondi, Ceres și Faxe Beer, activ în Europa de Nord, de Vest și în export. În primul semestru al anului fiscal 2026 compania a crescut profitabilitatea, iar ghidajul pentru 2026 a fost reiterat, ceea ce face ca perioada să fie relevantă pentru investitori și analiști. Cifra de afaceri a ajuns la 7.737 mDKK în H1 2026, iar EBIT la 1.026 mDKK.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Royal Unibrew A/S (RBREW.CO) costa 463,40 DKK (+0,48 % într-o zi), cu capitalizare 23,0 mld DKK, P/E 14,8 pe un EPS diluat de 31,30 DKK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,25 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 398,60–650,50 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
23,0 mld DKK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,8
EPS diluat TTM 31,30 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,75 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
3,25 %
DPS 12 luni 15,08
Beta (2 ani)
0,39
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
398,60650,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
73,9
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
400,92 – 466,82
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 15,2 %
SMA 50 / 200
422,84 / 481,10
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
9,92 / 6,43
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+14,1 %+0,4 %+13,8 pp—
3 luni−4,3 %−3,3 %−1,1 pp—
6 luni+12,9 %+4,0 %+9,0 pp—
De la început de an−19,3 %+8,1 %−27,4 pp—
1 an−6,2 %+10,7 %−16,9 pp−7,7 %
3 ani−11,2 %+50,1 %−61,3 pp+3,3 %
5 ani−43,6 %+43,6 %−87,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−38,7 %
23 feb. 2026 → 05 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−52,4 %
16 nov. 2021 → 05 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−10,8 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 17,3, mediană 17,8, max 18,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri15,0 mld15,7 mld
Venituri an/anindisponibil+4,6 %
Profit net1,5 mld1,6 mld
Profit net an/anindisponibil+6,6 %
EPS diluat29,2031,30
EPS diluat an/anindisponibil+7,2 %
netă %9,7 %9,9 %
Flux de numerar liber1,4 mld1,6 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
82,0 mil DKK
Datorie financiară
indisponibil DKK
Datorie netă
indisponibil DKK
Capitaluri proprii
6,7 mld DKK
Active totale
18,3 mld DKK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,71x
ROE
23,8 %
ROA
8,6 %
Marja FCF
10,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (DKK)

Marje

Cont de profit și pierdere · DKK

Venituri
2024
15,0 mld
2025
15,7 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
8,6 mld
2025
9,0 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Profit brut
2024
6,4 mld
2025
6,8 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2024
2,0 mld
2025
2,2 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
326,0 mil
2025
280,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
1,9 mld
2025
2,0 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
401,0 mil
2025
406,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2024
1,5 mld
2025
1,6 mld

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2024
29,20
2025
31,30

esef· 12 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
—
2025
15,08

esef· 02 sept. 2026derivat

Bilanț · DKK

Numerar
2024
103,0 mil
2025
82,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Creanțe
2024
1,9 mld
2025
1,9 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2024
3,5 mld
2025
3,4 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
4,7 mld
2025
5,1 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Fond comercial
2024
5,1 mld
2025
5,2 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
4,4 mld
2025
4,5 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2024
17,9 mld
2025
18,3 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
5,5 mld
2025
4,8 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
11,5 mld
2025
11,6 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
6,4 mld
2025
6,7 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
50,1 mil
2025
49,7 mil

esef· 02 sept. 2026derivat

Fluxuri de numerar · DKK

Flux de numerar operațional
2024
2,2 mld
2025
2,4 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
761,0 mil
2025
797,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
1,4 mld ≈
2025
1,6 mld ≈

esef· 12 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-651,0 mil
2025
-954,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-1,5 mld
2025
-1,5 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Dividende plătite
2024
—
2025
749,0 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
—
2025
550,0 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
11,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
11,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
43,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
14,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
10,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
25,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
8,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
17,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
48,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
47,2 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
7,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,4 mld DKK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
797,0 mil DKK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
1,6 mld DKK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
101,8 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
56 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
63 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
23,0 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
14,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
14,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
14,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
6,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

463,40 DKK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 23,0 mld DKK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
23,0 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
25,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 80derivat 3

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate9,9 %74 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate101,8 %100 (pe interval fix)12 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie7,9x98 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare14,8x50 (față de colegi)20 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare6,9 %86 (pe interval fix)16 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,6 %81 (pe interval fix)12 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente47,2 %100 (pe interval fix)8 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie59/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate87/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente88/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare66/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    ROYAL UNIBREW A/S (RBREW.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,7 mld DKK în 2025; creștere an/an 4,6 %; marjă netă 9,9 %; ROE 25,3 %.

    Intervalul de valoare estimat este 253,82–462,50 DKK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 292,43 DKK, prețul de 463,40 DKK lasă un potențial de -36,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -58,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 9,9 %
    • Conversia profitului în FCF: 101,8 %
    • Acoperirea dobânzilor: 7,9x
    • Randament FCF: 6,9 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,6 %
    • Rata de distribuire (FCF): 47,2 %

    Ce o infirmă

    • Lichiditatea curentă: 0,7x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    14,8x
    mediana verticalei 15,4x
    la mediană
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,0x
    P/S
    1,5x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+5,3 %)
    P/B
    3,7x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+155,5 %)
    ROE
    25,3 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+301,9 %)
    Marja netă
    9,9 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+239,6 %)
    Marja EBIT
    14,0 %
    mediana verticalei 5,9 %
    peste mediană (+139,1 %)
    Venituri an/an
    4,6 %
    mediana verticalei 2,2 %
    peste mediană (+109,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    3,3 %
    mediana verticalei 1,3 %
    peste mediană (+150,5 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,7 mld51,615,0 %6,7 %+2,5 %+72 % / +30 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A50,8 mld19,827,7 %3,1 %+1,1 %+43 % / +158 %
    RBREW.CORoyal Unibrew A23,0 mld14,825,3 %9,9 %+4,6 %−17 % / +5 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,2 mld13,910,9 %22,0 %indisponibil+33 % / +47 %
    GN.COGn Store Nord A18,1 mld27,76,3 %6,8 %indisponibil+20 % / −23 %
    NETC.CONetcompany Group A16,8 mld66,27,2 %3,3 %indisponibil+11 % / +64 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld16,928,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,1 mld11,17,7 %57,1 %indisponibil+2 % / −7 %
    DFDS.CODfds A8,7 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+73 % / −25 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +157 %
    MATAS.COMatas A3,1 mld12,96,6 %2,8 %+4,7 %−31 % / −21 %
    CBRAIN.COCbrain A2,4 mld54,713,8 %17,2 %−6,2 %−21 % / −52 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−24 % / +12 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld84,02,0 %0,9 %indisponibil−5 % / +30 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−16 % / −54 %
    NORTHM.CONorth Media A873,1 mil13,25,5 %5,1 %−0,4 %+11 % / −16 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A507,2 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−41 % / −46 %
    BIOPOR.COBioporto A456,2 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−8 % / −53 %
    GABR.COGabriel Holding A429,4 mil57,52,8 %1,4 %+6,7 %−10 % / −29 %
    GREENM.COGreenMobility A392,5 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A300,9 mil13,55,4 %29,7 %+0,9 %−3 % / +36 %
    CEMAT.COCemat A213,9 mil3,528,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RBREW.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (DKK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    274,98
    Randament total -38 % · Pe an -38 %
    486,12
    Randament total 8 % · Pe an 8 %
    732,21
    Randament total 62 % · Pe an 62 %
    3 ani
    267,24
    Randament total -35 % · Pe an -13 %
    531,56
    Randament total 25 % · Pe an 8 %
    879,05
    Randament total 103 % · Pe an 27 %
    5 ani
    259,72
    Randament total -31 % · Pe an -7 %
    581,24
    Randament total 44 % · Pe an 8 %
    1.055,33
    Randament total 153 % · Pe an 20 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 132,89
    • Marja netă± 93,02
    • Creșterea anuală a veniturilor± 76,31
    • Diluare anuală± 7,82

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Royal Unibrew este un producător danez de băuturi multi-categorie, cu branduri proprii precum Faxe Kondi, Ceres și Faxe Beer, activ în Europa de Nord, de Vest și în export. În primul semestru al anului fiscal 2026 compania a crescut profitabilitatea, iar ghidajul pentru 2026 a fost reiterat, ceea ce face ca perioada să fie relevantă pentru investitori și analiști 1. Cifra de afaceri a ajuns la 7.737 mDKK în H1 2026, iar EBIT la 1.026 mDKK 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu puternic de branduri proprii, cu performanțe bune în CSD, bere și RTD, și o cotă de piață în creștere în mai multe țări 1.
    • Creștere a marjelor brute și EBIT, susținută de eficiență operațională și de ieșirea din activități cu marjă mică 1.
    • Structură de capital controlată, cu raportul datorie netă/EBITDA în linie cu ținta companiei 1.

    Puncte slabe

    • Dependență mare de piețele nordice, care concentrează cea mai mare parte a volumelor și a cifrei de afaceri 1.
    • Cheltuieli de distribuție și marketing în creștere, care apasă asupra profitabilității pe termen scurt 1.
    • Fluxul de numerar liber rămâne modest, iar datoria netă a crescut față de sfârșitul anului 2025 1.

    Oportunități

    • Creșterea categoriilor RTD, energizante și ape ar putea deschide noi surse de venituri pentru brandurile proprii 1.
    • Licența pe termen lung pentru Dr Pepper în Norvegia poate extinde oferta de băuturi răcoritoare de la 2027 1.
    • Creșterea în Italia și la export arată potențialul brandurilor proprii dincolo de piețele tradiționale 1.

    Amenințări

    • Consumatorii sunt sub presiune, iar cheltuielile discreționare pot scădea, ceea ce ar putea afecta volumele 1.
    • Volatilitatea prețurilor la energie, materii prime și transport poate afecta marjele dacă acoperirile nu acoperă toate costurile 1.
    • Condițiile meteorologice din sezonul de vârf pot influența semnificativ rezultatele, mai ales în Europa de Nord 1.

    Riscuri

    • Consum sub presiuneridicat

      Consumatorii își reduc cheltuielile discreționare, iar acest lucru ar putea afecta volumele și mixul de produse, conform ghidajului companiei 1.

    • Costuri volatilemediu

      Energia, materiile prime și transportul pot crește, iar acoperirile contractuale nu protejează integral împotriva acestor fluctuații 1.

    • Încheierea parteneriatului PepsiComediu

      Neînnoirea parteneriatelor din nordul Europei după 2028 poate reduce anumite venituri și poate schimba structura portofoliului 1.

    • Datorie în creșterescăzut

      Răscumpărările de acțiuni și sezonalitatea au crescut datoria netă, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară dacă profitabilitatea scade 1.

    • Factori meteorologiciscăzut

      Vremea nefavorabilă în sezonul de vârf poate reduce volumele, așa cum s-a întâmplat în anumite perioade recente 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea organică a EBIT se menține în intervalul ghidat și marjele continuă să se îmbunătățească, compania ar putea confirma avansul profitabilității 1.
    • Categoriile RTD și energizante, unde brandurile proprii au performanțe bune, ar putea deveni un motor de creștere pe termen mediu 1.
    • Disciplina în cost și reducerea activităților cu marjă mică ar putea susține o rentabilitate mai ridicată a capitalului investit 1.

    Ce ar strica teza

    • Consumul sub presiune și concurența de prețuri ar putea limita creșterea cifrei de afaceri, mai ales dacă ghidajul pentru venituri rămâne la nivelul anului precedent 1.
    • Datoria netă în creștere și fluxul de numerar liber modest ar putea restrânge capacitatea companiei de a finanța investiții și răscumpărări 1.
    • Ieșirea din parteneriatul cu PepsiCo în anumite piețe ar putea reduce veniturile după 2028, dacă nu este compensată de brandurile proprii 1.

    De urmărit

    • Evoluția cifrei de afaceri în T3, raportată la finalul lunii noiembrieQ3 2026
    • Nivelul datoriei nete față de EBITDA, față de ținta companieinext 10-K
    • Evoluția lansării Dr Pepper în Norvegia, programată pentru 20272027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Royal Unibrew produce și distribuie băuturi răcoritoare, bere, băuturi energizante, RTD (băuturi gata de consum), cidru și ape minerale, combinând branduri proprii cu parteneriate cu mărci internaționale. Compania este organizată în trei segmente de piață (Europa de Nord, Europa de Vest și Internațional), fiecare cu propria dinamică de volum și marjă 1. Strategia pune accent pe categoriile de creștere, pe brandurile proprii și pe eficiența operațională, nu pe volum brut 1.

    Segmente

    Europa de Nord

    Segmentul include afacerile din Danemarca, Finlanda, Norvegia, Suedia și țările baltice și reprezintă majoritatea volumelor și a cifrei de afaceri a grupului, cu 60% din volume și 64% din cifra de afaceri în H1 2026 1. Creșterea organică a volumelor a fost de 2,3% în H1 2026, iar marja EBIT s-a îmbunătățit ușor 1.

    Europa de Vest

    Segmentul cuprinde Olanda, Belgia, Luxemburg, Italia și Franța și a înregistrat un EBIT de 260 mDKK în al doilea trimestru 2026 (sau 480 mDKK pe primul semestru), cu o creștere organică puternică a profitabilității, susținută în principal de Italia 1. Olanda a scăzut în volum după reducerea promoțiilor cu marjă mică 1.

    Internațional

    Segmentul include exporturile în afara Europei de Nord și de Vest și a avut o creștere organică a cifrei de afaceri de 8,7% în H1 2026 1. Este cel mai mic segment, dar cu cea mai rapidă creștere a volumelor 1.

    Piața în context

    Compania operează pe piețe mature, cu consumatori sub presiune și cu o cerere care se mută între categorii, de la bere spre RTD și băuturi energizante, în timp ce consumul de bere scade 1. Piețele europene de băuturi sunt caracterizate de concurență de prețuri și de incertitudine macroeconomică, care pot influența cererea și marjele 1. Impactul acestor factori asupra rezultatelor depinde de evoluția consumului și a canalelor de distribuție 1.

    Tendințe

    • Mutarea consumului spre băuturi energizante și RTDvânt din spate

      Cererea crește mai ales în categoriile RTD și energizante, unde brandurile Royal Unibrew, precum Shaker și Faxe Kondi Booster, au avut creșteri cu două cifre 1. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini volumele și mixul de produse 1.

    • Consum declinant de berevânt din față

      Piața berii scade în Danemarca și în țările baltice, ceea ce ar putea presa volumele categoriei tradiționale 1.

    • Inflație a costurilor de producție și transportmixt

      Presiunile inflaționiste asupra energiei, materiilor prime și transportului pot afecta marjele, deși o parte din risc este acoperită prin instrumente de hedging și contracte 1.

    • Încetinirea parteneriatului cu PepsiComixt

      Compania a anunțat că parteneriatele cu PepsiCo din Danemarca, Finlanda și Țările Baltice nu vor fi reînnoite la expirare, la finalul lui 2028 1. Schimbarea poate modifica portofoliul și structura de venituri pe termen lung 1.

    Poziția concurențială

    Piețele de băuturi din Europa de Nord și de Vest sunt competitive, iar prețurile sunt presate de rivali și de promoțiile agresive, mai ales în CSD și în apă 1. Royal Unibrew își propune să câștige cotă de piață prin brandurile proprii, prin inovație și prin execuție comercială 1. Competitorii concreți nu sunt detaliați în sursa analizată.

    • Parteneri și licențieri internaționali (PepsiCo, Schweppes)

      Compania operează parțial sub parteneriate cu mărci internaționale, iar relația cu PepsiCo se modifică după 2028 1.

    • Distribuitori și rețele de retail

      Presiunea din partea lanțurilor de retail și a prețurilor de raft influențează marjele și volumele pe piețele nordice 1.

    • Producători locali de bere și băuturi răcoritoare

      Rivali regionali dau concurență pe prețuri, în special în segmentul CSD din Țările Baltice și Finlanda 1.

    • Producători de băuturi energizante și RTD

      Concurența în categoriile în creștere este intensă, ceea ce poate limita câștigurile de cotă 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Royal Unibrew A/S · 30 iun. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.