olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
TINC TINC.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974282148 · Verticală: Companii listate din Belgia
TINC este un investitor în infrastructură publică și energie, cu participații în autostrăzi, sănătate și proiecte de energie regenerabilă din Belgia și Olanda. Segmentul de energie include acum un mare proiect de stocare a bateriilor, Mufasa, în care compania a investit 61 mn EUR, ceea ce arată direcția de creștere a companiei. Portofoliul de energie valora 187,7 mn EUR la finalul anului fiscal 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea TINC (TINC.BR) costa 10,44 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 446,4 mil EUR, P/E 12,4 pe un EPS diluat de 0,84 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,73 %, beta 0,21, interval pe 52 de săptămâni 10,16–12,28 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 10,23 – 10,65
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,50 · lățimea benzii 4,0 %
- SMA 50 / 200
- 10,77 / 11,25
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,11 / -0,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,1 % | +0,4 % | −2,4 pp | — |
| 3 luni | −8,1 % | −3,3 % | −4,8 pp | — |
| 6 luni | −13,3 % | +4,0 % | −17,2 pp | — |
| De la început de an | −1,3 % | +8,1 % | −9,4 pp | — |
| 1 an | +2,0 % | +10,7 % | −8,7 pp | +7,2 % |
| 3 ani | −11,9 % | +50,1 % | −62,0 pp | −5,5 % |
| 5 ani | −24,5 % | +43,6 % | −68,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 9,4, mediană 11,0, max 12,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 42,5 mil | 40,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −4,4 % |
| EPS diluat | 1,17 | 0,84 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −28,2 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,8 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 637,5 mil EUR
- Active totale
- 716,8 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,08x
- ROE
- 7,1 %
- ROA
- 6,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Profit operațional | 44,0 mil | 43,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,7 mii | 3,4 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 44,0 mil ≈ | 43,3 mil ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,2 mil | 2,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 42,8 mil | 40,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 315,6 mii | -352 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 42,5 mil | 40,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,17 | 0,84 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 36,4 mil | 48,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,84 | 0,49 | esef· 18 mar. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 889,6 mii | 1,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 1,7 mil | 1,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 2,6 mil | 3,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 3,7 mii | 303 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 514,7 mil | 716,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,0 mil | 1,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,3 mil | 1,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 8,2 mil | 79,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 506,4 mil | 637,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 36,3 mil | 42,8 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -9,1 mil | -8,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 6,4 mil | -148,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -23,9 mil | 158,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 30,5 mil | 21,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 446,4 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,71 – 19,59 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E8,99 – 19,59 (Mijloc 12,28)25 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 10,7x – 23,3xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)6,71 – 9,15 (Mijloc 7,74)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 16,1x | 100 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,1x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,4x | 61 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,7 % | 68 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial68/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial61/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TINC (TINC.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 7,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 7,85–14,37 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,01 EUR, prețul de 10,44 EUR lasă un potențial de -4,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -4,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 16,1x
- Lichiditatea curentă: 2,1x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TINC.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TINC este un investitor în infrastructură publică și energie, cu participații în autostrăzi, sănătate și proiecte de energie regenerabilă din Belgia și Olanda. Segmentul de energie include acum un mare proiect de stocare a bateriilor, Mufasa, în care compania a investit 61 mn EUR, ceea ce arată direcția de creștere a companiei. Portofoliul de energie valora 187,7 mn EUR la finalul anului fiscal 2025.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat în infrastructură publică și energie, cu venituri de lungă durată din contracte de disponibilitate.
- Experiență consolidată în parteneriate public-private și în relațiile cu consorțiile de construcție și autoritățile publice.
- Capacitate de a investi în proiecte mari de stocare și energie, cu participații strategice în active importante din Olanda și Belgia.
Puncte slabe
- Rezultatul segmentului de energie depinde puternic de prețurile volatile ale electricității și de mecanismele de sprijin, care se schimbă în timp.
- Portofoliul de energie este relativ mic în raport cu proiectele de infrastructură, ceea ce concentrează riscul pe câteva active importante.
- Unele participații au un grad de îndatorare ridicat, iar costul finanțării poate afecta marja de profit.
Oportunități
- Proiectele de stocare a energiei și extinderea capacității regenerabile ar putea deschide noi oportunități de investiție.
- Programele publice de infrastructură și tranziție energetică din Europa ar putea genera noi parteneriate public-private.
- Extinderea investițiilor în zone noi din Europa ar putea diversifica geografic portofoliul companiei.
Amenințări
- Scăderea prețurilor energiei și creșterea discount-ului de profil ar putea reduce veniturile din participațiile de energie.
- Schimbările în mecanismele de sprijin pentru energia verde, cum ar fi reformele pentru solar, ar putea afecta rentabilitatea proiectelor.
- Condițiile meteo nefavorabile, cum sunt vânturile slabe, pot reduce producția parcurilor eoliene, așa cum s-a întâmplat în anul fiscal 2025 1.
Riscuri
- Volatilitatea prețurilor energieiridicat
Prețurile de pe piața en-gros pot scădea, ceea ce reduce veniturile din producția parcurilor eoliene și solare.
- Riscul de producțiemediu
Condițiile meteo, precum vântul slab sau lipsa soarelui, pot reduce producția și pot afecta rezultatele financiare ale segmentului.
- Schimbări în mecanismele de sprijinmediu
Reformele mecanismelor de sprijin pentru energia verde ar putea reduce veniturile din anumite proiecte, mai ales în Flandra.
- Risc de execuție a proiectelormediu
Proiectele mari, precum Mufasa, depind de calendarul de construcție și de punerea în funcțiune, iar întârzierile ar putea amâna veniturile.
- Risc de îndatorarescăzut
Gradul de îndatorare al unor participații și costul finanțării pot reduce marjele dacă dobânzile cresc.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețurile energiei se stabilizează, parcurile eoliene și solare ar putea genera rezultate mai bune decât în anul fiscal 2025.
- Proiectul Mufasa ar putea deveni un motor de creștere, dacă intră în funcțiune la termen și își atinge capacitatea de stocare.
- Contractele de disponibilitate din infrastructura publică oferă venituri de lungă durată, care ar putea sprijini stabilitatea rezultatelor.
Ce ar strica teza
- Dacă prețurile energiei continuă să scadă, veniturile din participațiile de energie ar putea rămâne sub presiune.
- Dacă reformele mecanismelor de sprijin reduc veniturile din proiectele solare, rentabilitatea portofoliului ar putea scădea.
- Concentrarea pe câteva active mari ar putea amplifica impactul unei întârzieri sau al unei producții slabe.
De urmărit
- Punerea în funcțiune a proiectului Mufasa și evoluția investițiilorprima jumătate a anului 2027
- Evoluția prețurilor energiei și producția parcurilor eolieneQ1 2027
- Reforma mecanismului de sprijin pentru solar din Flandra2027
- Rezultatele anuale și noile investiții raportate în următorul raport anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
TINC investește în participații pe termen lung în infrastructură publică și energie, structurate de regulă ca parteneriate public-private de tip DBFM, în care compania primește o compensație pentru disponibilitatea infrastructurii pe toată durata contractului. Activitatea este organizată în segmentele Infrastructură publică, Energie și Corporate. Raportul anual pentru anul fiscal 2025 descrie compania ca un investitor activ, care urmărește să rămână și în viitor un actor important în tranziția energetică 1.
În infrastructura publică, TINC deține participații în proiecte precum A11 (o autostradă de 12 kilometri, pusă în funcțiune în 2017) și R4 Gent, precum și în proiectul de pe Ring-ul Bruxelles-ului, cu o realizare de circa 350 mn EUR și o durată de 34 de ani. Veniturile acestor proiecte depind de disponibilitatea infrastructurii, nu de traficul efectiv, ceea ce oferă un profil de venit relativ previzibil.
Compania își asumă în același timp un rol de investitor în proiecte de energie, inclusiv parcuri eoliene pe uscat și pe mare, parcuri solare și stocare de energie, în Belgia, Olanda și Irlanda. Rezultatul acestor participații depinde în mare măsură de producția de energie, de prețurile energiei și de mecanismele de sprijin.
Segmente
Infrastructură publică
Acest segment cuprinde participații în autostrăzi și infrastructură de transport, realizate prin parteneriate public-private pe termen lung, cu compensații pentru disponibilitate plătite de autorități. Proiectele includ A11, R4 Gent și proiectul de la Brussels Airport, unde consorțiul pentru 30 de ani de întreținere include TINC.
Energie
Segmentul energetic reunește parcuri eoliene pe uscat și pe mare, parcuri solare, stocare cu baterii și o participație în proiectul Mufasa din Olanda, care urmează să intre în funcțiune în prima jumătate a anului 2027 1. Valoarea justă a segmentului era de 187,7 mn EUR la finalul anului fiscal 2025.
Corporate
Segmentul corporate acoperă funcțiile centrale ale companiei și nu generează proiecte separate de investiții, ci sprijină administrarea portofoliului din celelalte segmente.
Piața în context
Piața în care operează TINC este cea a infrastructurii publice europene și a tranziției energetice, cu contracte de lungă durată și cu un rol important al statelor și regiunilor, care finanțează proiecte prin parteneriate public-private. Cererea de stocare a energiei și de capacitate regenerabilă crește pe fondul politicilor climatice, ceea ce creează oportunități de investiție pentru un investitor cu capital pe termen lung.
În energie, venitul depinde de prețurile de pe piața en-gros, de mecanismele de sprijin, precum certificatele verzi, și de profilul de producție, care este influențat de vânt și soare. Prețurile au fost volatile și cu tendință descendentă în anul fiscal 2025, ceea ce afectează direct rezultatele participațiilor din segment 1.
Tendințe
- Scăderea prețurilor energieivânt din față
Prețurile de pe piața en-gros au avut o tendință descendentă în anul fiscal 2025, ceea ce reduce veniturile din vânzarea electricității și poate afecta rezultatul parcurilor eoliene și solare, dacă tendința persistă.
- Creșterea stocării energieivânt din spate
Proiecte precum Mufasa indică o cerere în creștere pentru baterii de stocare, pe fondul integrării masive a energiei regenerabile în rețea, ceea ce ar putea deschide noi oportunități de investiție.
- Sprijin public pentru energie verdemixt
Politicile europene, naționale și regionale de susținere a energiei verzi creează oportunități de investiție, dar mecanismele de sprijin se schimbă, iar unele reforme, precum cele din Flandra pentru solar, sunt încă neclare.
- Creșterea riscului de profilvânt din față
Pe măsură ce numărul de parcuri eoliene și solare crește, discount-ul de profil aplicat prețurilor previzionate ar putea crește, reducând veniturile așteptate din producție.
Poziția concurențială
TINC concurează cu alți investitori și fonduri de infrastructură pentru proiecte de parteneriat public-privat și pentru participații în energie regenerabilă. Pe piața europeană, competiția vine de la fonduri de infrastructură, utilități și constructori-investitori care participă la aceleași licitații.
În energia regenerabilă, concurența pentru active este intensă, iar prețurile de achiziție pot fi ridicate. Avantajul TINC rezidă în experiența de lungă durată în parteneriate public-private și în relațiile cu consorții de construcție și dezvoltatori din Belgia și Olanda.
- Fonduri europene de infrastructură
Fonduri care investesc în parteneriate public-private și active energetice, competitori în licitații pentru participații pe termen lung.
- Dezvoltatori și utilități de energie regenerabilă
Companii care dezvoltă și operează parcuri eoliene și solare și concurează pentru aceleași active și proiecte.
- Consorții de construcție-investiție
Grupuri de constructori care pot participa alături de investitori în proiecte DBFM și pot deveni concurenți pentru aceleași contracte.
- Investitori instituționali în infrastructură
Fonduri de pensii și asigurători care caută active de infrastructură cu randament stabil și concurează la achiziții.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202418 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / TINC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.