olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Umicore UMI.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974320526 · Verticală: Companii listate din Belgia
Umicore este un grup belgian de materiale avansate, care activează în catalizatori pentru automobile, materiale pentru baterii, reciclarea metalelor prețioase și materiale speciale. Pentru 2025 conducerea a anunțat un EBITDA ajustat între 720 și 780 milioane EUR, într-un context în care vizibilitatea cererii rămâne limitată din cauza tensiunilor geopolitice.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Umicore (UMI.BR) costa 18,64 EUR (−1,22 % într-o zi), cu randament al dividendului 4,29 %, beta 1,22, interval pe 52 de săptămâni 14,25–26,50 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 16,60 – 21,48
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 25,6 %
- SMA 50 / 200
- 20,81 / 20,51
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,75 / -0,84
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,7 % | +0,4 % | −12,0 pp | — |
| 3 luni | −20,9 % | −3,3 % | −17,7 pp | — |
| 6 luni | −11,6 % | +4,0 % | −15,5 pp | — |
| De la început de an | +4,1 % | +8,1 % | −4,0 pp | — |
| 1 an | +15,3 % | +10,7 % | +4,6 pp | +6,3 % |
| 3 ani | −21,1 % | +50,1 % | −71,1 pp | −6,5 % |
| 5 ani | −62,7 % | +43,6 % | −106,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Venituri | 18,3 mld | 14,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −18,7 % |
| Profit net | 385,1 mil | -1,5 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −484,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 2,1 % | -10,0 % |
| Flux de numerar liber | 235,2 mil | 342,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 2,0 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 1,9 mld EUR
- Active totale
- 9,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- -52,7 %
- ROA
- -15,3 %
- Marja FCF
- 2,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 18,3 mld | 14,9 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | 590,7 mil | -1,3 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 135,4 mil | 140,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 482,0 mil | -1,4 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 104,9 mil | 107,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit net | 385,1 mil | -1,5 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,80 | 0,80 | esef· 15 apr. 2025verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 1,5 mld | 2,0 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Creanțe | 1,4 mld | 1,2 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 2,9 mld | 2,3 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,0 mld | 2,4 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 10,0 mld | 9,4 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 3,7 mld | 1,9 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,0 mld | 868,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 807,5 mil | 526,1 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 235,2 mil ≈ | 342,6 mil ≈ | esef· 15 apr. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -948,7 mil | -775,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 129,3 mil | 413,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,88 – 14,84 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)10,88 – 14,84 (Mijloc 12,55)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -10,0 % | 13 (față de colegi) | 50 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -9,0x | 0 (pe interval fix) | 50 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
UMICORE (UMI.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 14,9 mld EUR în 2024; creștere an/an -18,7 %; marjă netă -10,0 %; ROE -52,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 10,88–14,84 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,55 EUR, prețul de 18,64 EUR lasă un potențial de -32,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -48,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -10,0 %
- Acoperirea dobânzilor: -9,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
| HYL.BRHyloris Pharmaceuticals | 96,4 mil | — | -21,6 % | -87,9 % | −14,8 % | −42 % / −69 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UMI.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Umicore este un grup belgian de materiale avansate, care activează în catalizatori pentru automobile, materiale pentru baterii, reciclarea metalelor prețioase și materiale speciale. Pentru 2025 conducerea a anunțat un EBITDA ajustat între 720 și 780 milioane EUR, într-un context în care vizibilitatea cererii rămâne limitată din cauza tensiunilor geopolitice 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de piață solidă în catalizatorii pentru automobile, descrisă de conducere ca bază pentru un EBITDA apropiat de nivelul anterior.
- Program de eficiență cu impact suplimentar anunțat pentru 2025, care poate susține marjele.
- Guvernanță cu comitete specializate pentru audit, remunerare, duratabilitate și investiții.
Puncte slabe
- Vizibilitate redusă asupra cererii din piețele finale, ceea ce face dificilă previzibilitatea rezultatelor.
- Dividend redus față de anul anterior, ceea ce poate nemulțumi investitorii care se bazează pe distribuții.
- Schimbări frecvente în conducere, inclusiv a CEO-ului și a mai multor membri ai ELT în 2024-2025.
Oportunități
- Revenirea volumelor în contractele pentru materiale de baterii ar putea susține creșterea în segmentul Battery Materials.
- Eficiențele suplimentare ar putea depăși obiectivele anunțate dacă programul se execută conform planului.
- Reciclarea metalelor prețioase poate beneficia de noi fluxuri de materiale, dacă piețele se stabilizează.
Amenințări
- Tensiunile geopolitice pot afecta cererea și lanțurile de aprovizionare din industriile finale.
- Posibilele tarife nu sunt incluse în prognoza pentru 2025 și ar putea modifica substanțial rezultatele.
- Volatilitatea prețurilor metalelor, inclusiv expirarea treptată a acoperirilor, poate reduce profitabilitatea Recycling.
Riscuri
- Vizibilitatea cereriiridicat
Conducerea afirmă că vizibilitatea asupra cererii din eindmarkten este limitată. Dacă aceasta se înrăutățește, rezultatele ar putea fi sub prognoză.
- Prețurile metalelor și acoperirileridicat
Expirarea treptată a acoperirilor de metale prețioase ar putea reduce EBITDA segmentului Recycling dacă prețurile scad.
- Tarife comercialemediu
Prognoza nu include efectele posibilelor tarife. Introducerea lor ar putea modifica costurile și cererea.
- Întârzieri în contractele pentru bateriimediu
Întârzierea creșterii volumelor din contractele clienților poate limita recuperarea segmentului Battery Materials.
- Schimbări în conducerescăzut
Plecările și înlocuirile din ELT pot afecta continuitatea strategiei și execuția programelor de eficiență.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă eficiențele suplimentare se realizează și cererea din catalizatori rămâne solidă, rezultatele ar putea fi susținute chiar și în condițiile tensiunilor geopolitice.
- Reducerea cheltuielilor de capital ar putea îmbunătăți generarea de numerar, dacă volumele din baterii cresc după perioada de întârziere.
- Angajamentul conducerii față de disciplina financiară și politica de dividend « stabil până la crescător » pot oferi predictibilitate pe termen mediu.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea din industriile finale se slăbește, ghidajul ar putea fi redus, mai ales în segmentele Battery Materials și Recycling.
- Expirarea acoperirilor de metale prețioase ar putea reduce semnificativ profitul Recycling dacă prețurile scad.
- Schimbările frecvente în conducere și reducerea dividendului ar putea afecta încrederea investitorilor pe termen scurt.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru 2024 1, Umicore este organizată în mai multe business groups: Catalysis, Battery Materials, Recycling, Specialty Materials și Energy & Surface Technologies. Structura de guvernanță este duală, cu un Executive Leadership Team care conduce operațiunile și o raad de toezicht care supraveghează strategia și ESG. Compania este listată la Euronext Brussels și își raportează rezultatele în EUR.
Conducerea operațională este asigurată de un Executive Leadership Team de opt membri la 31 decembrie 2024, iar CEO-ul a fost schimbat în mai 2024. Raportarea financiară se face prin indicatorul EBITDA ajustat, pe care compania îl folosește și în ghidajul pentru 2025 1.
Dividendul a fost redus: compania intenționează să propună un dividend brut anual de 0,50 EUR pe acțiune pentru 2024, ca bază nouă pentru plățile viitoare, iar practica dividendelor interimare va fi oprită 1.
Segmente
Catalysis
Catalysis include catalizatorii pentru automobile, unde raportul anual afirmă că poziția de piață a Automotive Catalysts rămâne solidă. Pentru 2025 se așteaptă ca EBITDA ajustat al segmentului să rămână aproape de nivelul excelent din anul precedent 1.
Battery Materials
Battery Materials este segmentul cel mai afectat de incertitudine. Din cauza vizibilității reduse asupra piețelor și a întârzierii creșterii volumelor din contracte, EBITDA ajustat al acestui segment ar putea rămâne aproximativ la nivelul anului 2024, iar cheltuielile de capital sunt limitate strict 1.
Recycling
Recycling ar putea înregistra un EBITDA ajustat mai mic în 2025 decât în 2024, dacă prețurile metalelor se mențin, deoarece avantajele din acoperirile de prețuri ale metalelor prețioase se diminuează treptat, parțial compensate de eficiențe 1.
Piața în context
Umicore activează pe piețe legate de industria auto, de electrificare și de reciclarea metalelor. Raportul anual subliniază că tensiunile geopolitice și lipsa de vizibilitate asupra cererii din industriile finale limitează previzibilitatea, iar prognoza pentru 2025 nu include efectele posibilelor tarife 1.
Prețurile metalelor prețioase și ale altor materii prime sunt un factor major pentru rezultate, deoarece acoperirile de prețuri influențează segmentele Recycling și Catalysis. Evoluția prețurilor din 2025 este, conform raportului, un element care poate modifica substanțial rezultatele 1.
Poziția concurențială
Textul surselor furnizate nu identifică concurenți specifici. Umicore își descrie pozițiile de piață în catalizatori și reciclare, însă sursele nu includ o analiză a concurenței directe, deci nu pot fi citate nume de concurenți din aceste documente.
Evaluarea poziției competitive se bazează pe ce afirmă conducerea despre poziția de piață a Automotive Catalysts și despre eficiență. O analiză completă ar necesita surse suplimentare, inclusiv rapoarte ale concurenților.
- Concurenți nespecificați în sursele furnizate
Sursele furnizate nu numesc concurenți. Nu se pot face afirmații despre concurenții Umicore pe baza acestui text.
- Furnizori de catalizatori auto
Categorie generală menționată indirect prin segmentul Catalysis; firmele specifice nu sunt identificate în surse.
- Producători de materiale pentru baterii
Categorie generală legată de Battery Materials; firmele specifice nu sunt identificate în surse.
- Operatori de reciclare a metalelor
Categorie generală legată de segmentul Recycling; firmele specifice nu sunt identificate în surse.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Umicore · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.