olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Vastned VASTB.BR
Belgia · Euronext Brussels · Verticală: Companii listate din Belgia
Vastned este un fond de investiții imobiliare (GVV) belgian, specializat în spații comerciale de retail din mai multe țări europene. Fuziunea din 1 ianuarie 2025 a făcut din Vastned societatea-mamă a grupului, iar portofoliul consolidat a ajuns la peste 1.268,4 milioane EUR în vastgoedbeleggingen. Bezettingsgraad a rămas la 98,6% în 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Vastned (VASTB.BR) costa 27,55 EUR (−0,54 % într-o zi), cu capitalizare 444,8 mil EUR, P/E 9,1 pe un EPS diluat de 3,04 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,39 %, beta 0,28, interval pe 52 de săptămâni 26,65–31,70 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 27,02 – 27,89
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,61 · lățimea benzii 3,1 %
- SMA 50 / 200
- 27,79 / 29,14
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,15
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,8 % | +0,4 % | +2,4 pp | — |
| 3 luni | −7,7 % | −3,3 % | −4,4 pp | — |
| 6 luni | −3,8 % | +4,0 % | −7,8 pp | — |
| De la început de an | −11,4 % | +8,1 % | −19,5 pp | — |
| 1 an | −7,2 % | +10,7 % | −17,9 pp | +7,2 % |
| 3 ani | −2,0 % | +50,1 % | −52,0 pp | −5,5 % |
| 5 ani | −7,2 % | +43,6 % | −50,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 10,2, mediană 13,1, max 13,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 11,3 mil | 10,6 mil | 49,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −5,7 % | +361,2 % |
| EPS diluat | 2,22 | 2,10 | 3,04 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −5,4 % | +44,8 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,9 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 725,5 mil EUR
- Active totale
- 1,3 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,18x
- ROE
- 10,4 %
- ROA
- 6,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 15,1 mil | 14,7 mil | 76,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,8 mil | 3,2 mil | 16,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 11,4 mil | 10,7 mil | 59,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 94,0 mii | 29,0 mii | 10,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 11,3 mil | 10,6 mil | 49,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,22 | 2,10 | 3,04 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,25 | 4,66 | 0,11 | esef· 07 apr. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 429,0 mii | 422,0 mii | 1,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 5,8 mil | 6,0 mil | 13,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 44,0 mii | 2,0 mii | 0 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 315,9 mil | 328,8 mil | 1,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 5,2 mil | 6,1 mil | 74,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 84,0 mil | 109,6 mil | 559,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 231,9 mil | 219,2 mil | 725,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 5,1 mil | 5,1 mil | 16,1 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 14,6 mil | 9,7 mil | 38,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 9,0 mii | -2,8 mil | -9,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -14,3 mil | -6,9 mil | -28,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 11,4 mil | 23,6 mil | 1,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 444,8 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 32,52 – 70,88 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E32,52 – 70,88 (Mijloc 44,43)25 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 10,7x – 23,3xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului1,48 – 2,01 (Mijloc 1,70)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,7x | 50 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 9,1x | 82 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,4 % | 6 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie30/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial6/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial82/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Vastned (VASTB.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 10,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 32,52–70,88 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 44,43 EUR, prețul de 27,55 EUR lasă un potențial de 61,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 38,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 9,1x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,2x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VASTB.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Vastned este un fond de investiții imobiliare (GVV) belgian, specializat în spații comerciale de retail din mai multe țări europene. Fuziunea din 1 ianuarie 2025 a făcut din Vastned societatea-mamă a grupului, iar portofoliul consolidat a ajuns la peste 1.268,4 milioane EUR în vastgoedbeleggingen 1. Bezettingsgraad a rămas la 98,6% în 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Ocuparea ridicată a spațiilor și un portofoliu consolidat după fuziune oferă stabilitate veniturilor din chirii 1.
- Statutul de GVV și structura de grup clară facilitează distribuirea de dividende și accesul la finanțare reglementată 1.
- Conducerea a realizat sinergiile promise la fuziune, ceea ce confirmă capacitatea de execuție 1.
Puncte slabe
- Rezultatul EPRA pe acțiune a scăzut în 2025 față de anii anteriori, ceea ce indică presiune asupra profitabilității pe acțiune 1.
- Schimbarea conducerii financiare și plecarea CFO-ului la începutul lui 2026 pot crea tranziție în administrare 1.
- Dimensiunea mică a echipei de conducere executivă limitează capacitatea de a gestiona simultan multe proiecte 1.
Oportunități
- Portofoliul mai mare după fuziune ar putea deschide oportunități de achiziții și dezvoltări noi, dacă sunt identificate proiecte potrivite 1.
- Accentul conducerii pe vizibilitatea pe piață și pe proiecte de creștere ar putea atrage noi investitori 1.
- Dacă sinergiile suplimentare se materializează, impactul asupra EPS și EPRA ar putea fi mai mare decât până acum 1.
Amenințări
Riscuri
- Risc de piață retailridicat
Scăderea cererii pentru spații comerciale fizice ar putea reduce ocuparea și nivelul chiriilor 1.
- Risc de chiriașridicat
Dacă unii chiriași nu își mai plătesc chiriile sau pleacă, veniturile ar putea scădea brusc 1.
- Risc de integrare după fuziunemediu
Integrarea continuă a structurilor din Olanda, Franța, Spania și Belgia poate întâmpina dificultăți operaționale 1.
- Risc de management și tranzițiemediu
Plecarea CFO-ului și reorganizarea conducerii pot întârzia decizii financiare importante 1.
- Risc de schimbare a mediului de afaceriscăzut
Conducerea recunoaște că riscurile pot evolua rapid, ceea ce poate necesita ajustări neprevăzute ale strategiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă ocuparea rămâne ridicată și sinergiile cresc, veniturile din chirii și rezultatul pe acțiune ar putea reveni treptat 1.
- Portofoliul consolidat ar putea oferi economii de scară și acces la proiecte mai mari dacă integrarea decurge bine 1.
- Statutul de GVV și politica de dividende ar putea atrage investitori orientați spre venit stabil, în condiții de piață favorabile 1.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea pentru retail fizic continuă să scadă, ocuparea și chiriile ar putea suferi chiar dacă în prezent sunt ridicate 1.
- Rezultatul EPRA pe acțiune a scăzut în 2025, ceea ce poate sugera că beneficiile fuziunii nu se traduc încă în profit per acțiune 1.
- Tranziția din conducerea financiară ar putea încetini execuția strategiei dacă nu este gestionată rapid 1.
De urmărit
- Evoluția ocupării spațiilor comerciale2026
- Realizarea sinergiilor și impactul asupra EPRA2026
- Numirea noului CFO și continuitatea financiară2026
- Noul ciclu de remunerare pe termen lung2026-2029
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Vastned funcționează ca o societate de investiții imobiliare reglementată (GVV) și își administrează proprietățile comerciale prin filiale și în Belgia, Olanda, Franța și Spania, potrivit raportului anual 2025 1. După fuziunea cu Vastned Retail NV, care a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2025, Vastned a devenit societatea de top a grupului, astfel că consiliul de administrație și comitetul executiv gestionează acum întregul portofoliu consolidat 1. Veniturile din închiriere și rezultatul EPRA reflectă direct ocuparea spațiilor și gradul de întreținere al proprietăților 1. Compania distribuie dividende și este organizată ca vehicul cu structură fiscală specifică GVV 1. Conducerea operațională este asigurată de un CEO și un CFO, al doilea fiind în proces de plecare de la 1 ianuarie 2026 1.
Segmente
Retail (spații comerciale)
Activitatea principală constă în închirierea spațiilor comerciale din centrele orașelor europene, cu chiriași din zona fashion, lifestyle și servicii 1. Ocuparea ridicată, de 98,6% în 2025, arată cererea stabilă pentru aceste locații 1.
Portofoliu consolidat post-fuziune
După fuziunea din 2025, valoarea portofoliului a crescut semnificativ față de nivelul de 321,6 milioane EUR din 2024, când Vastned era filială 1. Sinergiile realizate de 2,0 milioane EUR au fost la limita inferioară a țintei, care era între 2,0 și 2,5 milioane EUR 1.
Piața în context
Vastned activează pe piața imobiliară comercială europeană, în special în orașe mari cu flux pietonal ridicat, unde concurează pentru chiriași și locații prime 1. Rezultatul EPRA de 35.842 mii EUR în 2025, comparat cu 12.104 mii EUR în 2024, reflectă în mare parte efectul consolidării după fuziune 1. Dacă cererea pentru spațiile de retail se menține, ocuparea și veniturile din chirii ar putea rămâne stabile 1.
Tendințe
- Consolidarea grupuluivânt din spate
Fuziunea cu Vastned Retail a mărit dimensiunea portofoliului și a crescut vizibilitatea companiei pe piață, ceea ce ar putea sprijini accesul la oportunități de creștere 1.
- Schimbarea comportamentului de consumvânt din față
Retailul fizic este în continuă transformare, iar chiriașii pot reduce suprafețele sau pot cere condiții noi, ceea ce ar putea afecta veniturile pe termen lung 1.
- Remuneratie și stimulente managementmixt
Noul plan de remunerare pune accent pe sinergii și indicatori EPS și EPRA, ceea ce poate orienta deciziile operaționale spre rezultate pe termen scurt 1.
- Mediu de afaceri în schimbare rapidăvânt din față
Conducerea notează că mediul retailului se schimbă zilnic, iar riscurile noi pot apărea rapid, ceea ce cere ajustări frecvente ale strategiei 1.
Poziția concurențială
Vastned concurează cu alte societăți imobiliare comerciale europene care dețin centre și străzi comerciale prime, pentru chiriași și pentru active de calitate 1. Sursa disponibilă nu identifică numeric poziția de piață a companiei, astfel că gradul de avantaj competitiv nu poate fi evaluat din această sursă 1.
- Alte fonduri imobiliare comerciale europene
Concurenți pentru chiriași și active prime în orașele europene; sursa nu identifică nominal alte societăți.
- Dezvoltatori și investitori de retail locali
Actori locali care concurează pe spații comerciale în aceleași zone urbane, fără identificare nominală în sursă.
- Operatori de centre comerciale
Companii care administrează centre comerciale și pot atrage aceiași chiriași, fără identificare nominală în sursă.
- Proprietari de spații de retail de stradă
Proprietari care oferă alternative de locație pentru aceleași categorii de chiriași, fără identificare nominală în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Vastned · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.