olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

VGP NV VGP.BR

Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0003878957 · Verticală: Companii listate din Belgia

66,50EUR+1,53 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

VGP NV este un dezvoltator și investitor european în spații logistice și industriale, activ mai ales în Germania, Spania, Olanda, Italia și Portugalia. Raportul anual pentru 2021 arată o piață de investiții dinamică, cu logistica în rolul de segment cu cel mai puternic avans, ceea ce face ca poziția companiei să fie relevantă în contextul cerereii pentru depozite. Volumul total al tranzacțiilor din Germania a ajuns la 111,1 miliarde EUR în 2021.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea VGP NV (VGP.BR) costa 66,50 EUR (+1,53 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld EUR, P/E 2,1 pe un EPS diluat de 31,41 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 60,60–111,00 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,4 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2021
P/E (TTM)
2,1
EPS diluat TTM 31,41 · TTM până la 31 dec. 2021
E/P (TTM)
47,23 %
TTM până la 31 dec. 2021
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,82
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
60,60111,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
59,96 – 65,49
peste banda superioară · %B 1,18 · lățimea benzii 8,8 %
SMA 50 / 200
68,27 / 83,67
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,05 / -1,94
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,5 %+0,4 %+2,1 pp—
3 luni−20,2 %−3,3 %−16,9 pp—
6 luni−26,3 %+4,0 %−30,2 pp—
De la început de an−32,5 %+8,1 %−40,6 pp—
1 an−33,8 %+10,7 %−44,5 pp+6,3 %
3 ani−20,4 %+50,1 %−70,4 pp−6,5 %
5 ani−69,5 %+43,6 %−113,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−45,4 %
17 feb. 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−75,3 %
22 nov. 2021 → 30 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−21,1 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,1, mediană 7,4, max 7,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu201920202021
Venituri26,0 mil29,6 mil44,3 mil
Venituri an/anindisponibil+13,5 %+49,7 %
Profit net205,6 mil370,9 mil650,1 mil
Profit net an/anindisponibil+80,4 %+75,2 %
EPS diluat11,0618,5831,41
EPS diluat an/anindisponibil+68,0 %+69,1 %
netă %789,7 %1.255,0 %1.468,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2021 · 31 dec. 2021

Numerar
222,2 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
2,2 mld EUR
Active totale
3,9 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
3,93x
ROE
37,3 %
ROA
21,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2019
26,0 mil
2020
29,6 mil
2021
44,3 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Profit operațional
2019
252,4 mil
2020
419,4 mil
2021
776,6 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2019
19,8 mil
2020
17,9 mil
2021
25,0 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Profit înainte de impozit
2019
238,1 mil
2020
410,8 mil
2021
763,9 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Impozit pe profit
2019
32,5 mil
2020
39,9 mil
2021
113,8 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Profit net
2019
205,6 mil
2020
370,9 mil
2021
650,1 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

EPS diluat
2019
11,06
2020
18,58
2021
31,41

esef· 19 apr. 2022verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2019
176,1 mil
2020
222,4 mil
2021
222,2 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Creanțe
2019
28,8 mil
2020
44,8 mil
2021
148,0 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Active curente
2019
374,6 mil
2020
369,5 mil
2021
872,1 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Imobilizări corporale nete
2019
5,3 mil
2020
16,9 mil
2021
32,1 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2019
46,0 mii
2020
557,0 mii
2021
1,0 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Active totale
2019
1,6 mld
2020
2,2 mld
2021
3,9 mld

esef· 19 apr. 2022verificat

Datorii curente
2019
112,5 mil
2020
118,9 mil
2021
221,8 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Datorii totale
2019
924,6 mil
2020
922,0 mil
2021
1,7 mld

esef· 19 apr. 2022verificat

Capital propriu
2019
699,8 mil
2020
1,3 mld
2021
2,2 mld

esef· 19 apr. 2022verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2019
18,6 mil
2020
20,0 mil
2021
20,7 mil

esef· 19 apr. 2022derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2019
-29,3 mil
2020
-52,2 mil
2021
-87,5 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Flux de numerar din investiții
2019
-125,5 mil
2020
-134,5 mil
2021
-720,4 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Flux de numerar din finanțare
2019
162,3 mil
2020
233,6 mil
2021
812,6 mil

esef· 19 apr. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
49,7 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
85,2 %
calculat olivLawFY 2021
Creșterea profitului net (an/an)
75,2 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
69,1 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
1.754,7 %
calculat olivLawFY 2021
Marja netă
1.468,9 %
calculat olivLawFY 2021
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
37,3 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROA
21,3 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
21,2 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
31,1x
calculat olivLawFY 2021

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-87,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2021
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
795 zile
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
2,1x
calculat olivLawFY 2021
P/E (TTM)
2,1x
calculat olivLawFY 2021
Randamentul profitului
47,2 %
calculat olivLawFY 2021
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
P/S
31,1x
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

66,50 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,4 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
P/E (TTM)
2,1x
calculat olivLawFY 2021
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
37,3 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Marja netă
1.468,9 %
calculat olivLawFY 2021
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
49,7 %
calculat olivLawFY 2021
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2021
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2021
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2021
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2021
Sursă: esefpublicat 19 apr. 2022
verificat 65derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
333,58
EUR pe acțiune
Mijloc
483,17
EUR pe acțiune
Sus
742,04
EUR pe acțiune
Preț: 66,50 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 626,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 86,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 333,58 – 742,04 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E333,58 – 742,04 (Mijloc 483,17)
    24 firme folosite · multiplul median 15,4x · quartile 10,6x – 23,6x
    ACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1.468,9 %100 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie31,1x100 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,9x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluare2,1x96 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial96/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VGP (VGP.BR). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2021-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 44,3 mil EUR în 2021; creștere an/an 49,7 %; marjă netă 1 468,9 %; ROE 37,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 333,58–742,04 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 483,17 EUR, prețul de 66,50 EUR lasă un potențial de 626,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 86,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 1 468,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 31,1x
  • Lichiditatea curentă: 3,9x
  • P/E (TTM): 2,1x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
2,1x
mediana verticalei 17,2x
sub mediană (−87,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,7x
P/S
31,1x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+2.923,8 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−43,3 %)
ROE
37,3 %
mediana verticalei 8,3 %
peste mediană (+352,1 %)
Marja netă
1.468,9 %
mediana verticalei 3,8 %
peste mediană (+38.852,7 %)
Marja EBIT
1.754,7 %
mediana verticalei 7,9 %
peste mediană (+22.100,1 %)
Venituri an/an
49,7 %
mediana verticalei 1,0 %
peste mediană (+4.927,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,9 mld23,39,6 %13,6 %−2,0 %+28 % / +34 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,420,9 %12,7 %+10,0 %+82 % / +76 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,6 mld82,40,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +9 %
DIE.BRD'ieteren Group9,7 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +16 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,8 mld22,28,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +77 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,69,4 %2,9 %+3,1 %+12 % / −6 %
DEME.BRDeme Group4,2 mld12,215,5 %8,3 %+1,3 %+21 % / +72 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,16,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,1 mld12,430,7 %18,4 %−3,3 %−1 % / −38 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld22,216,7 %9,2 %+14,3 %+15 % / +40 %
VGP.BRVgp1,4 mld2,137,3 %1.468,9 %+49,7 %−36 % / −30 %
KIN.BRKinepolis Group1,4 mld33,919,3 %7,0 %−4,5 %+62 % / +11 %
JEN.BRJensen Group706,9 mil17,215,1 %9,1 %+13,3 %+28 % / +111 %
BAR.BRBarco563,5 mil9,17,9 %6,7 %−9,9 %−48 % / −59 %
IBAB.BRIon Beam Applications487,2 mil39,510,7 %2,1 %+24,5 %+48 % / +52 %
DECB.BRDeceuninck341,3 mil24,64,3 %1,7 %−4,5 %+8 % / +8 %
CAMB.BRCampine272,3 mil12,228,6 %6,1 %+13,4 %−12 % / +161 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment245,9 mil6,020,8 %21,7 %+14,3 %−49 % / −36 %
BPOST.BRBpost229,8 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−39 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group210,7 mil40,51,2 %0,2 %+4,3 %−1 % / −36 %
IMMO.BRImmobel172,2 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−24 % / −36 %
MONNI.BRKeyware Technologies171,0 mil162,03,5 %4,5 %−5,9 %−5 % / −17 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC121,3 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−4 % / +13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VGP.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
43,46
Randament total -35 % · Pe an -35 %
76,47
Randament total 15 % · Pe an 15 %
114,71
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
51,55
Randament total -22 % · Pe an -8 %
101,14
Randament total 52 % · Pe an 15 %
165,19
Randament total 148 % · Pe an 35 %
5 ani
61,14
Randament total -8 % · Pe an -2 %
133,76
Randament total 101 % · Pe an 15 %
237,87
Randament total 258 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 25,28
  • Marja netă± 17,70
  • Creșterea anuală a veniturilor± 13,20
  • Diluare anuală± 1,49

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

VGP NV este un dezvoltator și investitor european în spații logistice și industriale, activ mai ales în Germania, Spania, Olanda, Italia și Portugalia. Raportul anual pentru 2021 arată o piață de investiții dinamică, cu logistica în rolul de segment cu cel mai puternic avans, ceea ce face ca poziția companiei să fie relevantă în contextul cerereii pentru depozite. Volumul total al tranzacțiilor din Germania a ajuns la 111,1 miliarde EUR în 2021 1.

SWOT

Puncte tari

  • Prezență pe mai multe piețe europene, ceea ce diversifică expunerea geografică.
  • Concentrare pe logistică, segmentul considerat cel mai dinamic în raport.
  • Poziționare în piețe cu cerere ridicată pentru spații de depozitare moderne.

Puncte slabe

  • Sursa analizată nu oferă cifre financiare complete ale companiei în acest extras.
  • Expunere la costurile energetice și de construcție, subliniate în raport.
  • Randamente în scădere pot reduce marja de profit la achiziții noi.

Oportunități

  • Creșterea comerțului electronic și a logisticii terță parte ar putea sustine cererea.
  • Modernizarea depozitelor prin automatizare poate genera proiecte noi.
  • Relocarea producției mai aproape de piețele de consum, menționată în raport, ar putea crea cerere suplimentară.

Amenințări

  • Concurența intensă pentru active logistice poate ridica prețurile de achiziție.
  • Inflația și creșterea dobânzilor ar putea afecta costul finanțării.
  • Riscul unei bule de prețuri, deși raportul îl consideră puțin probabil.

Riscuri

  • Presiune pe prețurile de achizițiemediu

    Concurența pentru active logistice ar putea reduce randamentele investițiilor noi.

  • Costuri energeticemediu

    Creșterea prețului energiei ar putea mări costurile de exploatare și de construcție.

  • Dobânzi mai ridicateridicat

    Dacă dobânzile cresc, finanțarea proiectelor ar putea deveni mai scumpă.

  • Cerere mai slabăscăzut

    Dacă consumul încetinește, cererea pentru spații logistice ar putea scădea.

  • Lipsa de personalscăzut

    Dificultatea de a găsi personal pentru depozite ar putea împinge chiriașii spre automatizare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Cererea structurală pentru logistică, susținută de comerțul electronic, ar putea sprijini creșterea activității.
  • Lipsa de produs de calitate din piață ar putea menține chiriile ridicate.
  • Prezența în mai multe țări europene oferă o bază diversificată.

Ce ar strica teza

  • Randamentele în scădere ar putea comprima marjele pe proiectele noi.
  • Dacă dobânzile cresc, costul finanțării ar putea afecta rentabilitatea.
  • Concurența puternică pentru active ar putea limita oportunitățile de achiziție.

De urmărit

  • Evoluția randamentelor de vârf în logistică2022
  • Nivelul dobânzilor și al costului finanțării2022
  • Evoluția prețurilor energiei și a inflației2022
  • Următorul raport anual al companieinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Conform raportului anual pentru exercițiul 2021, VGP NV își desfășoară activitatea în domeniul imobiliar logistic și industrial, cu prezență în mai multe țări europene. Documentul include analize de piață pe Germania, Spania, Olanda, Italia și Portugalia, din care reiese strategia de concentrare pe spații de distribuție, producție și depozitare 1. Sursa nu oferă detalii financiare complete despre cifra de afaceri a companiei în acest extras.

Segmente

Logistică și industrial

Segmentul de logistică este descris în raport ca cel mai dinamic din piața imobiliară, cu capital tot mai mare atras de spațiile de distribuție, producție și depozitare 1. Raportul menționează ca motoare e-commerce, sănătate și life science.

Birouri și alte active

Raportul tratează și birourile premium, descrise ca cel mai scump produs de investiție, dar cu o cerere mai puțin liniară decât logistica 1. Activitatea în acest segment este prezentată pe piețele naționale, fără o separare financiară detaliată.

Piața în context

Piața europeană de investiții imobiliare, descrisă în raport, a fost susținută în 2021 de capitalul internațional și de lipsa de produs, în special în logistică. În Spania, randamentele de vârf în logistică au scăzut sub 4 la sută, cel mai jos nivel din istoria sectorului 1. Analiza sugerează că prețurile ar putea continua să crească dacă oferta rămâne limitată.

Tendințe

  • Automatizarea depozitelormixt

    Raportul indică o creștere a cererii de automatizare și robotică în magazii, ceea ce ar putea schimba cerințele privind specificațiile clădirilor și alimentarea cu energie.

  • Comerțul electronicvânt din spate

    E-commerce rămâne un motor important al cererii pentru spații logistice, conform analizei din raport, susținută de creșterea livrărilor expres și a logisticii terță parte.

  • Creșterea inflației și a energieivânt din față

    Prețurile ridicate la energie și inflația din mai multe țări europene, menționate în raport, ar putea încetini consumul și costurile de construcție.

  • Randamente în scăderemixt

    Randamentele de vârf în logistică au scăzut în mai multe țări, ceea ce indică un interes investitor puternic, dar și prețuri de intrare mai mari.

Poziția concurențială

Raportul nu identifică explicit concurenții VGP NV pe nume. Piața de investiții logistice este descrisă ca fiind disputată de fonduri europene și internaționale, ceea ce indică o concurență intensă pentru active de calitate 1.

  • Fonduri internaționale de investiții imobiliare

    Investitori europeni și globali care concurează pentru aceleași active logistice, conform descrierii din raport 1.

  • Dezvoltatori logistici locali

    Actori locali din piețele analizate, menționați în contextul ofertei limitate de produs 1.

  • Investitori instituționali

    Investitori care caută randamente stabile în clădiri logistice, descriși ca motor al presiunii pe prețuri 1.

  • Portofolii de birouri premium

    Actori activi în segmentul birourilor din marile orașe, aflat în concurență pentru capital 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2021-12-31 (ESEF) · SEC / VGP NV · 31 dec. 2021

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

VGP NV (VGP.BR): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw