olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Xior Student Housing NV XIOR.BR
Belgia · Euronext Brussels · Verticală: Companii listate din Belgia
Xior Student Housing este cel mai mare proprietar și administrator de locuințe pentru studenți din Europa continentală, cu un portofoliu de peste 3,6 miliarde EUR în opt țări. Compania a redus îndatorarea și continuă dezvoltarea într-o nișă ancorată de cererea structurală pentru locuințe accesibile pentru studenți, cu un nivel de ocupare de 98% și un LTV de 49,87%.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Xior Student Housing NV (XIOR.BR) costa 25,65 EUR (+1,18 % într-o zi), cu capitalizare 1,2 mld EUR, P/E 17,3 pe un EPS diluat de 1,48 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,89 %, beta 0,35, interval pe 52 de săptămâni 23,00–30,10 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 67,7
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 23,10 – 25,48
- peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 9,8 %
- SMA 50 / 200
- 24,79 / 26,94
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,20 / -0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +8,2 % | +0,4 % | +7,9 pp | — |
| 3 luni | −8,2 % | −3,3 % | −5,0 pp | — |
| 6 luni | −7,7 % | +4,0 % | −11,7 pp | — |
| De la început de an | −11,4 % | +8,1 % | −19,5 pp | — |
| 1 an | −10,0 % | +10,7 % | −20,7 pp | +7,2 % |
| 3 ani | −11,9 % | +50,1 % | −61,9 pp | −5,5 % |
| 5 ani | −50,0 % | +43,6 % | −93,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 4,6, mediană 18,3, max 19,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 186,5 mil | -9,4 mil | 66,5 mil | 68,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −105,0 % | indisponibil | +3,3 % |
| EPS diluat | 6,22 | -0,25 | 1,62 | 1,48 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −104,0 % | indisponibil | −8,6 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 3,6 mil | 23,8 mil | 54,6 mil | 84,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,8 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 1,8 mld EUR
- Active totale
- 3,7 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,48x
- ROE
- 4,1 %
- ROA
- 1,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 137,2 mil | 41,6 mil | 131,5 mil | 112,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,2 mil | 24,8 mil | 37,4 mil | 38,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 201,2 mil | -16,2 mil | 75,9 mil | 82,5 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 14,7 mil | -6,8 mil | 9,4 mil | 13,8 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | 186,5 mil | -9,4 mil | 66,5 mil | 68,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 6,22 | -0,25 | 1,62 | 1,48 | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 1,77 | — | 1,77 | esef· 15 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,8 mil | 13,8 mil | 9,5 mil | 4,8 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 71,1 mil | 111,6 mil | 121,5 mil | 93,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,5 mil | 3,2 mil | 4,9 mil | 6,5 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | 3,7 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 256,5 mil | 566,0 mil | 215,2 mil | 195,2 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 30,0 mil | 37,6 mil | 41,1 mil | 46,4 mil | esef· 15 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 7,3 mil | 26,1 mil | 56,5 mil | 86,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,7 mil | 2,3 mil | 1,9 mil | 1,2 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 3,6 mil ≈ | 23,8 mil ≈ | 54,6 mil ≈ | 84,9 mil ≈ | esef· 15 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -552,9 mil | -134,6 mil | -13,6 mil | -204,0 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 528,2 mil | 114,1 mil | -48,2 mil | 112,9 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,2 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,83 – 34,51 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E15,83 – 34,51 (Mijloc 21,63)25 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 10,7x – 23,3xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)24,04 – 32,79 (Mijloc 27,74)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 123,6 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -38,0 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,9x | 22 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 17,3x | 46 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,1 % | 89 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie13/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare65/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
XIOR STUDENT HOUSING (XIOR.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 4,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 19,94–33,65 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 24,69 EUR, prețul de 25,65 EUR lasă un potențial de -3,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -3,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 123,6 %
- Randament FCF: 7,1 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -38,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,9x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru XIOR.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Xior Student Housing este cel mai mare proprietar și administrator de locuințe pentru studenți din Europa continentală, cu un portofoliu de peste 3,6 miliarde EUR în opt țări. Compania a redus îndatorarea și continuă dezvoltarea într-o nișă ancorată de cererea structurală pentru locuințe accesibile pentru studenți, cu un nivel de ocupare de 98% și un LTV de 49,87%.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider continental în locuințe pentru studenți, cu o platformă pan-europeană care reduce riscul concentrat pe o singură piață.
- Nivel de ocupare ridicat și satisfacție declarată a clienților, care susțin venitul din chirii.
- Îndatorare redusă față de anii anteriori, cu un LTV în scădere care oferă mai mult spațiu de manevră financiară.
Puncte slabe
- Dependență de integrarea rapidă a noilor achiziții și a sistemelor operaționale, ceea ce poate genera ineficiențe.
- Expunere la regimuri fiscale diferite în fiecare țară, cu riscul unor reinterpretări sau proceduri costisitoare.
- Portofoliu cu clădiri de vârste diferite, unele cu performanță energetică slabă care ar putea necesita investiții mari.
Oportunități
- Dezvoltarea pipeline-ului planificat pentru 2026 și 2027 ar putea extinde semnificativ numărul de unități închiriabile.
- Digitalizarea prin platforma MyXior ar putea crește eficiența și fideliza studenții.
- Piețele din Europa de Est, unde randamentele de evaluare sunt mai ridicate, ar putea oferi creștere suplimentară.
Amenințări
- Schimbări de reglementare energetică ar putea forța renovări sau dezinvestiri și ar putea reduce valoarea activelor.
- Modificări ale regimului fiscal GVV sau ale unor regimuri locale ar putea crește sarcina fiscală a grupului.
- Evenimente climatice extreme sau atacuri cibernetice ar putea genera costuri de reparație și întreruperi operaționale.
Riscuri
- Pierderea statutului GVVridicat
Pierderea statutului de societate imobiliară reglementată ar putea elimina avantajele fiscale și ar putea declanșa clauze de rambursare anticipată în contractele de credit.
- Fiscalitate în mai multe jurisdicțiimediu
Diferențele de regim fiscal și de calcul al bazei impozabile în țările de operare ar putea duce la discuții și proceduri cu autoritățile.
- Reglementare energetică și EPCmediu
Clădirile cu certificate energetice slabe ar putea pierde din atractivitate și din valoare dacă normele devin mai stricte.
- Riscuri climatice și de exploataremediu
Furtunile, inundațiile și temperaturile extreme ar putea genera costuri de reparație și afecta confortul studenților și ocuparea.
- Securitate ciberneticăscăzut
Atacurile asupra sistemelor IT ar putea duce la indisponibilitatea serviciilor, la scurgeri de date și la pierderi financiare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea structurală pentru locuințe studențești se menține, poziția de lider continental și ocuparea ridicată ar putea susține venitul din chirii și creșterea EPRA.
- Reducerea îndatorării și livrarea proiectelor din pipeline ar putea deschide spațiu pentru creștere fără o expunere financiară excesivă.
- Platforma pan-europeană și digitalizarea ar putea consolida avantajul de scară față de operatorii mai mici.
Ce ar strica teza
- Dacă regimul GVV sau fiscalitatea din țările de operare se modifică, sarcina fiscală ar putea crește și ar putea reduce dividendele disponibile.
- Cerințele energetice mai stricte ar putea impune investiții mari sau dezinvestiri, cu impact asupra valorii portofoliului.
- Integrarea rapidă a noilor achiziții ar putea genera ineficiențe și presiune asupra marjelor operaționale.
De urmărit
- Livrarea proiectelor Brinktoren (Amsterdam) și Boavista (Porto) și creșterea numărului de unități2026-2027
- Evoluția LTV și a costului finanțării, în raport cu nivelul de 49,87% din 2025next 10-K
- Rezultatul EPRA per acțiune și nivelul ocupării în raport cu 98% din 2025Q1 2027
- Evoluția regimurilor fiscale GVV și SOCIMI în țările de operare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Xior este un SIIC-GVV, adică o societate imobiliară reglementată, specializată în achiziția, dezvoltarea și închirierea de locuințe pentru studenți. Compania a fost fondată în 2007 și a fost listată la bursă în 2015, pornind de la un portofoliu local din Belgia și Olanda. Din raportul anual pentru 2025 reiese că oferă locuințe și servicii integrate, nu doar spații construite, cu accent pe o experiență de locuire pentru studenții aflați la început de drum profesional 1.
Modelul operațional este unul pan-european, cu operațiuni în Belgia, Olanda, Spania, Portugalia, Polonia, Germania, Danemarca și Suedia. Platforma digitală MyXior susține integrarea activităților, eficiența și legătura cu studenții. Compania recunoaște că integrarea rapidă a noilor achiziții și a sistemelor precum Yardi poate pune presiune pe eficiență 1.
Structura de guvernanță include un consiliu cu șapte administratori, dintre care cinci independenți, iar acționariatul este dominat de free float, cu o participare semnificativă a fondatorilor prin Aloxe NV. Obiectivele strategice declarate sunt randamentul, eficiența și calitatea, pe fundamentul creșterii EPS 1.
Segmente
Olanda
Olanda reprezintă 34% din venitul net din chirii la 31 decembrie 2025, fiind cea mai mare contribuție individuală la rezultatul închiriat 1.
Danemarca și Polonia
Danemarca contribuie cu 11% și Polonia cu 9% din venitul net din chirii, iar Polonia are cel mai ridicat randament brut de evaluare din portofoliu, ceea ce face din această piață una cu profil diferit de restul grupului 1.
Portofoliu total
Numărul de unități închiriabile a crescut cu circa 8% în 2025, cu achiziții în Wrocław și Varșovia și livrarea rezidenței Wenedów, iar pipeline-ul include Brinktoren în Amsterdam și Boavista în Porto 1.
Piața în context
Cererea pentru locuințe studențești de calitate și accesibile rămâne ridicată, susținută de creșterea populației studențești internaționale, de un deficit persistent de ofertă și de profesionalizarea sectorului. Conducerea descrie piața ca fiind una în care digitalizarea și scara devin tot mai importante 1.
Randamentele brute de evaluare variază între țări, de la aproximativ 5% în Belgia și Danemarca până la peste 8% în Polonia la 31 decembrie 2025. Diferențele reflectă atât profilul de risc, cât și nivelul chiriilor în fiecare piață 1.
Tendințe
- Cerere structurală pentru studențivânt din spate
Creșterea numărului de studenți internaționali și lipsa de ofertă accesibilă sprijină ocuparea și chiriile, atâta timp cât cererea rămâne susținută.
- Profesionalizarea sectoruluivânt din spate
Operatorii cu scară și procese digitale pot câștiga cotă, ceea ce avantajează un actor pan-european precum Xior.
- Reglementare energeticăvânt din față
Normele tot mai stricte privind certificatele EPC ar putea impune renovări sau dezinvestiri costisitoare pentru clădirile slab clasate.
- Fiscalitate și presiune politicămixt
Schimbările regimurilor fiscale din țările de operare ar putea crește sarcina fiscală, dacă regimul GVV sau SOCIMI este modificat.
Poziția concurențială
Xior se prezintă drept cel mai mare proprietar și administrator de locuințe pentru studenți din Europa continentală. Concurența vine atât din operatori specializați locali, cât și din dezvoltatori generaliști care intră pe segmentul studențesc, iar sursele analizate nu identifică explicit concurenți listați la Wall Street.
Avantajul declarat constă în scara pan-europeană, în platforma digitală comună și în nivelul de ocupare ridicat, care pot susține poziția față de operatorii mai mici. Presiunea competitivă ar putea crește dacă noi investitori intră pe piețele cu randamente mai ridicate.
- Operatori locali de locuințe studențești
Actori regionali din Olanda, Belgia și Germania, care concurează pe aceleași segmente de chirie pentru studenți.
- Dezvoltatori rezidențiali generaliști
Companii care construiesc sau închiriază spații pentru studenți ca parte din portofoliul lor rezidențial mai larg.
- Fonduri imobiliare specializate
Investitori instituționali care ar putea cumpăra active studențești și intra în concurență pentru proiecte.
- Operatori de residence-uri pentru studenți din Europa de Est
Actori activi în Polonia și Germania, unde Xior își extinde portofoliul prin achiziții și dezvoltări.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202515 apr. 2026
- Raportul anual 202323 apr. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Xior Student Housing NV · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.