olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Ambow Education Holding Ltd. AMBO
Services-Educational Services · SIC 8200 · Verticală: Services-Educational Services (SIC 8200)
Ambow Education Holding Ltd. este o companie holding din Insulele Cayman, cu operațiuni în SUA, care s-a reorientat către HybriU, o platformă AI pentru educație, conferințe corporative și evenimente hibride. Veniturile sunt foarte mici, iar în primul semestru din 2026 au crescut ușor, cu 5.2 milioane USD, în timp ce vânzările de licențe HybriU au scăzut.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Ambow Education Holding Ltd. (AMBO) costa 1,61 USD (+0,63 % într-o zi), cu capitalizare 62,3 mil USD, P/E 68,2 pe un EPS diluat de 0,02 USD în ultimele 12 luni, beta -0,27, interval pe 52 de săptămâni 1,35–4,83 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,4 mil USD (−13,5 % an/an), profit net de -146,0 mii USD (−108,2 % an/an), EPS diluat -0,00 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,40 – 1,90
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 30,6 %
- SMA 50 / 200
- 1,88 / 2,18
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,11 / -0,11
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −12,1 % | −2,0 % | −10,1 pp | — |
| 3 luni | −19,1 % | −2,2 % | −16,9 pp | — |
| 6 luni | −25,5 % | +4,3 % | −29,7 pp | — |
| De la început de an | −41,7 % | +10,6 % | −52,2 pp | — |
| 1 an | −54,0 % | +10,5 % | −64,5 pp | −30,3 % |
| 3 ani | +10,3 % | +73,7 % | −63,4 pp | −18,2 % |
| 5 ani | −87,4 % | +61,7 % | −149,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mil | 2,8 mil | 2,8 mil | 2,4 mil |
| Costul vânzărilor | 978,0 mii | 1,3 mil | 1,1 mil | 1,2 mil |
| Profit brut | 1,3 mil | 1,5 mil | 1,7 mil | 1,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 101,0 mii | 102,0 mii | 156,0 mii | 220,0 mii |
| Profit operațional | 138,0 mii | 329,0 mii | 442,0 mii | -128,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,0 mii | 29,0 mii | -16,0 mii | 5,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 109,0 mii | 1,8 mil | 434,0 mii | -142,0 mii |
| Impozit pe profit | — | 47,0 mii | 10,0 mii | 4,0 mii |
| Profit net | 109,0 mii | 1,8 mil | 424,0 mii | -146,0 mii |
| EPS diluat | 0,00 | 0,03 | 0,01 | -0,00 |
| Flux de numerar operațional | -923,0 mii | 1,9 mil ≈ | -1,2 mil | 1,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 116,9, mediană 339,4, max 388,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | ⚠ 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 77,3 mil | 83,9 mil | 81,5 mil | 17,8 mil | 14,8 mil | 9,2 mil | 9,4 mil | 9,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +8,5 % | −2,8 % | — | −16,7 % | −38,3 % | +2,5 % | +0,8 % |
| Profit net | 6,5 mil | -14,4 mil | -9,6 mil | 470,0 mii | -14,3 mil | -3,2 mil | 309,0 mii | 1,4 mil |
| Profit net an/an | −8,4 % | −319,4 % | indisponibil | — | −3.144,3 % | indisponibil | indisponibil | +339,8 % |
| EPS diluat | 0,16 | -0,33 | -0,22 | -0,14 | -0,19 | -0,06 | 0,01 | 0,02 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −306,3 % | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +337,0 % |
| netă % | 8,5 % | -17,1 % | -11,8 % | 2,6 % | -96,4 % | -34,7 % | 3,3 % | 14,4 % |
| Flux de numerar liber | 3,7 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 435,0 mii | -463,0 mii |
Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 831,0 mii USD
- Datorie financiară
- 3,2 mil USD
- Datorie netă
- 2,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 8,3 mil USD
- Active totale
- 20,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,39x
- Lichiditate curentă
- 2,20x
- ROE
- 18,1 %
- ROA
- 7,1 %
- Marja FCF
- -4,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 81,5 mil | 17,8 mil | 14,8 mil | 9,2 mil | 9,4 mil | 9,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 59,4 mil | 15,4 mil | 14,6 mil | 6,7 mil | 4,4 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 22,1 mil | 2,4 mil | 284,0 mii | 2,5 mil | 5,0 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 874,0 mii | 2,3 mil | — | 484,0 mii | 438,0 mii | 628,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -19,1 mil | -8,6 mil | -9,5 mil | -4,3 mil | -722,0 mii | 112,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 4,8 mil | 378,0 mii | 226,0 mii | 18,0 mii | 16,0 mii | 77,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -14,3 mil ≈ | -8,3 mil ≈ | -9,3 mil ≈ | -4,3 mil ≈ | -706,0 mii ≈ | 189,0 mii ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 101,0 mii | 57,0 mii | 63,0 mii | -103,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -9,6 mil | -7,2 mil | -9,3 mil | -3,2 mil | -530,0 mii | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 163,0 mii | -505,0 mii | — | 14,0 mii | -839,0 mii | 6,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | -9,6 mil | 470,0 mii | -14,3 mil | -3,2 mil | 309,0 mii | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,22 | -0,14 | -0,19 | -0,06 | 0,01 | 0,02 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 44,4 mil | 46,7 mil | 49,5 mil | 56,3 mil | 57,1 mil | 57,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 56,3 mil
- 2024
- 57,1 mil
- 2025
- 57,6 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 18,2 mil | 24,7 mil | 3,3 mil | 274,0 mii | 1,1 mil | 831,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 3,2 mil | 4,0 mil | 2,0 mil | 2,3 mil | 2,5 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | — | — | — | — | 80,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active curente | 65,0 mil | 70,3 mil | 15,8 mil | 12,5 mil | 11,6 mil | 10,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 22,1 mil | 16,0 mil | 276,0 mii | 6,0 mii | 1,2 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,9 mil | 3,4 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 02 mai 2022verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 8,4 mil | 4,7 mil | 537,0 mii | 522,0 mii | 512,0 mii | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 160,9 mil | 152,2 mil | 25,5 mil | 20,6 mil | 17,4 mil | 20,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,0 mil | 4,6 mil | 2,4 mil | 1,4 mil | 749,0 mii | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,5 mil | 1,6 mil | 3,0 mil | 3,9 mil | 2,7 mil | 500,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,5 mil | — | — | — | — | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 98,6 mil | 94,7 mil | 11,9 mil | 9,8 mil | 6,8 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 139,2 mil | 129,2 mil | 17,6 mil | 14,1 mil | 10,6 mil | 12,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 20,4 mil | 21,3 mil | 7,9 mil | 6,4 mil | 6,7 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 522,0 mii
- 2024
- 512,0 mii
- 2025
- 1,7 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 738,0 mii | -2,5 mil | — | — | 1,6 mil | 137,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | — | — | 1,2 mil | 600,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | — | — | 435,0 mii ≈ | -463,0 mii ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -15,1 mil | 16,8 mil | — | — | -2,0 mil | -987,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 8,5 mil | 916,0 mii | — | — | -1,2 mil | 500,0 mii | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 31 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 62,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate34
- Creștere0
- Evaluare0
- Bilanț și datorie70
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,04 – 0,04 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDA0,04 – 0,04 (Mijloc 0,04)6 firme folosite · multiplul median 8,1x · quartile 7,7x – 8,8xAPEI, LAUR, LFS, LGCY, LINC, LRN
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 31/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -0,5 % | 29 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | -2,6 % | 42 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -13,9 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -35,3x | 100 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,3x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 1.695,5x | 0 (față de colegi) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | -2,5 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie70/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate34/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AMBOW EDUCATION HOLDING LTD. (AMBO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 9,5 mil USD în 2025; creștere an/an 0,8 %; marjă netă -2,6 %; ROE -2,9 %; datorie netă/EBITDA -35,2x.
Intervalul de valoare estimat este 0,04–0,04 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,04 USD, prețul de 1,61 USD lasă un potențial de -97,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -3 889,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 31/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Datorie netă / EBITDA: -35,2x
- Lichiditatea curentă: 2,4x
Ce o infirmă
- ROIC: -0,5 %
- CAGR venituri 3 ani: -13,9 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,3x
- EV/EBITDA: 1 695,5x
- Randament FCF: -2,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Educational Services (SIC 8200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EDUNew Oriental Education & Technology Group Inc. | 80,7 mld | 169,7 | 12,4 % | 8,4 % | +15,5 % | +2 % / −36 % |
| LAURLaureate Education, Inc. | 4,8 mld | 12,9 | 34,1 % | 20,3 % | +8,6 % | +14 % / +168 % |
| CVSACovista Inc. | 4,1 mld | 17,0 | 17,9 % | 12,8 % | +9,3 % | +34 % / +118 % |
| COE51Talk Online Education Group | 4,1 mld | — | — | -17,6 % | +88,6 % | −73 % / +43 % |
| LOPEGrand Canyon Education, Inc. | 3,9 mld | 18,2 | 31,0 % | 19,6 % | +7,1 % | −4 % / +10 % |
| LRNStride, Inc. | 3,3 mld | 10,9 | 20,9 % | 13,2 % | +4,7 % | +25 % / +31 % |
| DAOYoudao, Inc. | 2,5 mld | 159,2 | — | 1,6 % | +9,6 % | +105 % / +397 % |
| PRDOPerdoceo Education Corp | 1,9 mld | 10,9 | 17,6 % | 20,6 % | +24,2 % | +7 % / +72 % |
| STRAStrategic Education, Inc. | 1,7 mld | 12,4 | 8,2 % | 10,5 % | +4,0 % | −5 % / −16 % |
| YQ17 Education & Technology Group Inc. | 1,5 mld | — | -46,5 % | -145,6 % | −41,5 % | −41 % / +14 % |
| UTIUniversal Technical Institute, Inc | 1,2 mld | 36,3 | 10,5 % | 3,9 % | +14,0 % | −3 % / +91 % |
| PXEDPhoenix Education Partners, Inc. | 794,4 mil | 9,5 | 30,1 % | 8,7 % | +1,0 % | −36 % / indisponibil |
| APEIAmerican Public Education, Inc. | 776,2 mil | 17,5 | 15,6 % | 6,8 % | +3,9 % | +22 % / +439 % |
| LINCLincoln Educational Services Corporation | 637,9 mil | 28,0 | 11,9 % | 4,0 % | +17,8 % | −2 % / +117 % |
| JZJianzhi Education Technology Group Company Limited | 522,3 mil | — | -44,4 % | -22,4 % | −70,6 % | −98 % / −100 % |
| GOTUGaotu Techedu Inc. | 373,9 mil | — | -20,8 % | -5,3 % | +40,9 % | −0 % / −9 % |
| IHiHuman Inc. | 245,2 mil | 22,8 | 10,0 % | 11,8 % | −8,7 % | −60 % / −59 % |
| FEDUFour Seasons Education (Cayman) Inc. | 210,5 mil | 46,6 | 6,8 % | 12,1 % | +7,6 % | −30 % / +13 % |
| LXEHLixiang Education Holding Co. Ltd. | 155,2 mil | — | -83,1 % | -395,4 % | −1,9 % | −63 % / −99 % |
| LGCYLegacy Education Inc. | 118,1 mil | 14,0 | 19,5 % | 11,4 % | +24,8 % | −12 % / indisponibil |
| EEIQEpicQuest Education Group International Limited | 93,6 mil | — | -34,8 % | -27,2 % | +9,6 % | −23 % / −81 % |
| VSAVisionSys AI Inc | 81,8 mil | 0,3 | — | 164.963,8 % | −99,9 % | −97 % / −100 % |
| CHGGChegg, Inc | 71,1 mil | — | -30,7 % | -17,2 % | −39,0 % | −34 % / −94 % |
| AMBOAmbow Education Holding Ltd. | 62,3 mil | — | -2,9 % | -2,6 % | +0,8 % | −54 % / +10 % |
| LFSLEIFRAS Co., Ltd. | 53,1 mil | 18,5 | 23,7 % | 3,7 % | indisponibil | −60 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMBO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Ambow Education Holding Ltd. este o companie holding din Insulele Cayman, cu operațiuni în SUA, care s-a reorientat către HybriU, o platformă AI pentru educație, conferințe corporative și evenimente hibride. Veniturile sunt foarte mici, iar în primul semestru din 2026 au crescut ușor, cu 5.2 milioane USD, în timp ce vânzările de licențe HybriU au scăzut.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o structură de costuri relativ controlată, cu o marjă brută în creștere și o reducere a cheltuielilor generale și administrative în ultimii ani.
- Portofoliul de produse HybriU este extins și acoperă educație, conferințe, evenimente și traducere, ceea ce oferă opțiuni multiple de dezvoltare.
- NewSchool are acreditare regională și accesul la programele federale de ajutor financiar, ceea ce sprijină atragerea studenților.
Puncte slabe
- Veniturile sunt foarte mici, iar profitabilitatea depinde în mare măsură de câteva elemente punctuale, cum ar fi câștigurile neobișnuite din reglementarea contractelor de închiriere.
- Veniturile din licențele HybriU au scăzut în al doilea trimestru din 2026, ceea ce arată dependența de comenzi individuale și de contracte cu un istoric limitat.
- Compania depinde de un număr restrâns de persoane cheie din conducere, iar pierderea acestora ar putea perturba operațiunile.
Oportunități
- Extinderea parteneriatelor internaționale pentru HybriU ar putea crește veniturile din licențiere, ca în acordul cu o companie din Singapore.
- Lansarea de noi produse AI și extinderea ofertei HybriU ar putea atrage clienți din educație, corporații și industria evenimentelor.
- Programele de microcredite și parteneriatele cu instituții ar putea diversifica sursele de venit din educație.
Amenințări
- Concurența din partea instituțiilor mai mari și a furnizorilor de tehnologie poate reduce cota de piață și presiona marjele.
- Schimbările legislative privind finanțarea studenților și reglementarea instituțiilor cu scop lucrativ ar putea afecta enrolmentul.
- Riscurile reputaționale legate de algoritmi AI sau de practicile de date ar putea afecta încrederea clienților în HybriU.
Riscuri
- Dependența de atragerea studențilorridicat
Dacă numărul de studenți înscriși scade sau taxele trebuie reduse din cauza concurenței, veniturile și profitabilitatea ar putea scădea.
- Adoptarea și succesul tehnologiei AIridicat
Compania nu poate garanta că investițiile în HybriU vor genera venituri suficiente, iar produsele ar putea fi mai greu de adoptat decât se estimează.
- Venituri volatile din licențemediu
Veniturile din HybriU licențiere și vânzări au fluctuat, iar comenzile individuale pot influența semnificativ rezultatele trimestriale.
- Dependența de personalul cheiemediu
Pierderea membrilor conducerii sau a cadrelor didactice calificate ar putea afecta calitatea programelor și reputația companiei.
- Structura juridică a investițieiscăzut
Investitorii dețin acțiuni în holdingul din Insulele Cayman, nu direct în filialele din SUA, ceea ce ar putea complica exercitarea drepturilor lor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă HybriU va atrage mai mulți clienți corporativi și instituționali, veniturile din licențe ar putea reveni la un nivel mai ridicat și ar putea susține o creștere mai durabilă.
- Marja brută în creștere și controlul costurilor ar putea duce la rezultate operaționale mai bune, dacă veniturile cresc în continuare.
- Parteneriatele internaționale și lansările de produse ar putea extinde baza de clienți și diversifica sursele de venit.
Ce ar strica teza
- Veniturile sunt foarte mici, iar în al doilea trimestru din 2026 au scăzut, ceea ce ar putea indica dificultăți în transformarea HybriU într-o sursă de venit stabilă.
- Profitul din anii recenți a fost influențat de câștiguri neobișnuite, iar fără acestea rezultatele ar putea fi negative.
- Concurența din educația superioară și din tehnologia hibridă ar putea limita creșterea și presiona marjele pe termen lung.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din licențele HybriU și noile comenziQ3 2026
- Nivelul de înscriere la NewSchool și evoluția taxelor2027
- Cheltuielile de cercetare și dezvoltare pentru HybriU și efectul lor asupra profitabilitățiinext 10-K
- Nivelul numerarului și al capitalului de lucru, inclusiv fondurile restricționateQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Ambow Education Holding Ltd. nu are activitate operațională proprie, ci operează prin filiale din SUA, care oferă programe educaționale și soluții tehnologice. Compania a fost fondată în 2000 de fondatorul său, iar din 2017 și-a extins activitatea în SUA, prin achiziții de instituții de învățământ superior. După ieșirea din China în 2022 și închiderea Bay State College în 2023, activitatea principală s-a concentrat pe NewSchool of Architecture & Design și pe platforma HybriU.
În exercițiul financiar 2025, veniturile nete au fost de 9.5 milioane USD, iar în primul semestru din 2026 au atins 5.2 milioane USD, potrivit rapoartelor depuse la SEC și comunicatului de presă. Creșterea a fost determinată în principal de programele educaționale și de servicii, în timp ce veniturile din licențele HybriU s-au redus în trimestrul al doilea.
Compania menționează în mod explicit că investitorii dețin acțiuni doar în entitatea holding din Insulele Cayman și nu direct în filialele operaționale din SUA, ceea ce ar putea conta în evaluarea structurii juridice a investiției.
Segmente
Programe educaționale și servicii
Această linie include NewSchool of Architecture & Design din San Diego, o instituție privată de învățământ superior cu programe de licență și masterat în arhitectură și design. În primul semestru din 2026, veniturile din această linie au crescut, fiind principalul motor al creșterii totale a cifrei de afaceri.
HybriU licențiere și vânzări
HybriU reunește soluții AI pentru educație, conferințe corporative, evenimente live, traducere în timp real și gestionarea cunoștințelor. Veniturile din această linie au scăzut în al doilea trimestru din 2026, iar în primul semestru nu au mai fost înregistrate costuri de vânzare, ceea ce indică faptul că încasările sunt sensibile la comenzile individuale.
Piața în context
Ambow activează la intersecția pieței comunicării hibride, a evenimentelor digitale și a tehnologiei educaționale. Cererea depinde de adoptarea formatelor hibride, de progresele tehnologice și de nevoia unor soluții scalabile pentru participare în persoană și la distanță, factori care pot influența veniturile dacă piața se extinde.
Pe piața educației superioare din SUA, enrolmentul și taxele școlare depind de incertitudinea legislativă, de reglementare și de condițiile macroeconomice, iar aceste elemente ar putea afecta pe termen lung capacitatea companiei de a atrage studenți.
Tendințe
- Adoptarea formatelor hibridevânt din spate
Creșterea utilizării formatelor hibride în educație și în conferințe ar putea favoriza platforma HybriU, dacă instituțiile și companiile vor adopta soluțiile propuse.
- Inteligența artificială în educațiemixt
Interesul pentru AI în educație ar putea deschide oportunități comerciale, dar tehnologia evoluează rapid, iar compania recunoaște incertitudini privind succesul investițiilor sale.
- Presiunea competitivă în educația superioarăvânt din față
Concurența din partea instituțiilor publice și private, unele cu resurse mai mari sau taxe mai mici, ar putea reduce numărul de înscrieri și marjele de profit ale NewSchool.
- Incertitudinea reglementară și macroeconomicăvânt din față
Schimbările legislative, activitatea de reglementare și condițiile economice pot afecta cererea pentru programele educaționale, cu efecte greu de anticipat pe termen lung.
Poziția concurențială
În educația superioară din SUA, Ambow concurează cu colegii publice și private cu doi sau patru ani, cu alte instituții cu scop lucrativ și cu alternative la învățământul superior. Concurenții pot avea resurse financiare mai mari și pot oferi taxe mai mici datorită subvențiilor guvernamentale sau donațiilor.
În zona HybriU, compania se confruntă cu firme specializate pe un singur segment, care pot adapta mai rapid tehnologia și preferințele clienților, ceea ce poate limita cota de piață a Ambow.
- Instituții publice și private de învățământ superior din SUA
Concurează cu NewSchool prin programe similare, uneori la taxe mai mici datorită finanțării publice sau a donațiilor.
- Alte instituții de învățământ superior cu scop lucrativ
Oferă programe concurente pentru aceiași studenți și pot avea resurse mai mari pentru marketing și dezvoltare.
- Firme specializate în tehnologie educațională
Concurează cu platforma HybriU prin soluții de învățare hibridă, adaptate mai rapid la schimbările tehnologice.
- Furnizori de soluții pentru conferințe și evenimente hibride
Oferă sisteme de participare la distanță și traducere în timp real, care concurează direct cu linia de produse HybriU Conference și WeSpeak.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent14 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport anual13 feb. 2026
- Raport curent12 ian. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ambow Education Holding Ltd. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ambow Education Holding Ltd. · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ambow Education Holding Ltd. · 14 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.