olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

VisionSys AI Inc VSA

Services-Educational Services · SIC 8200 · Verticală: Services-Educational Services (SIC 8200)

1,50USD−9,09 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

VisionSys AI Inc, fosta TCTM Kids IT Education, și-a încheiat activitatea în educație și se concentrează acum pe tehnologia interfeței creier-calculator (BCI). În exercițiul financiar 2025 a obținut venituri de doar 149 mil. USD, din care o mare parte au fost absorbite de costuri operaționale, ceea ce face ca tranziția să fie încă la început și dependentă de finanțare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea VisionSys AI Inc (VSA) costa 1,50 USD (−9,09 % într-o zi), cu capitalizare 81,8 mil USD, P/E 1,4 pe un EPS diluat de 1,05 USD în ultimele 12 luni, beta -0,87, interval pe 52 de săptămâni 1,50–1.245,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
81,8 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2015
P/E (TTM)
1,4
EPS diluat TTM 1,05 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
70,00 %
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,87
Volatilitate (1 an) 257 %
Interval 52 săpt.
1,501.245,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
31,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,51 – 2,07
sub banda inferioară · %B -0,02 · lățimea benzii 31,2 %
SMA 50 / 200
2,36 / 6,77
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,23
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−26,1 %−2,0 %−24,1 pp—
3 luni−52,7 %−2,2 %−50,5 pp—
6 luni−77,9 %+4,3 %−82,2 pp—
De la început de an−93,8 %+10,6 %−104,4 pp—
1 an−99,9 %+10,5 %−110,3 pp−30,3 %
3 ani−99,8 %+73,7 %−173,5 pp−13,1 %
5 ani−99,9 %+61,7 %−161,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−99,9 %
05 nov. 2025 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
26 aug. 2022 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−76,3 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 2.223,8, mediană 2.223,8, max 2.223,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibil294,7 mil290,9 mil374,5 mil357,8 mil193,7 mil160,4 mil149,0 mii
Venituri an/anindisponibilindisponibil−1,3 %+28,8 %−4,4 %−45,9 %−17,2 %−99,9 %
Profit netindisponibil-149,2 mil-118,2 mil-74,7 mil12,4 mil1,5 mil-80,4 mil245,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−88,2 %−5.612,8 %indisponibil
EPS diluatindisponibil-2,79-2,16-1,321,05indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-50,6 %-40,6 %-19,9 %3,5 %0,8 %-50,1 %164.963,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-37,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
14,7 mil USD
Active totale
15,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
14,44x
ROE
indisponibil
ROA
1.693,8 %
Marja FCF
-25.371,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
193,7 mil
2024
160,4 mil
2025
149,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
105,8 mil
2024
102,4 mil
2025
116,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Profit brut
2023
87,9 mil
2024
58,0 mil
2025
33,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
1,6 mil
2024
2,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat

Profit operațional
2023
1,9 mil
2024
-69,4 mil
2025
-5,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
6,6 mil
2024
5,6 mil
2025
545,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

EBITDA
2023
8,5 mil ≈
2024
-63,7 mil ≈
2025
-5,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 mai 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
929,0 mii
2024
467,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,0 mil
2024
-69,0 mil
2025
-5,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-1,1 mil
2024
4,3 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat

Profit net
2023
1,5 mil
2024
-80,4 mil
2025
245,8 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 apr. 2023verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
53,9 mil
2024
50,0 mil
2025
193,8 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
39,4 mil
2024
6,6 mil
2025
7,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 apr. 2023verificat

Stocuri
2023
9,4 mil
2024
10,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat

Active curente
2023
79,0 mil
2024
7,7 mil
2025
7,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
9,3 mil
2024
3,0 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat

Fond comercial
2023
7,0 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 19 apr. 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
745,0 mii
2024
—
2025
7,4 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Active totale
2023
143,4 mil
2024
13,8 mil
2025
15,2 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
704,0 mii
2024
818,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 apr. 2022verificat

Datorii curente
2023
339,6 mil
2024
248,4 mil
2025
546,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
354,9 mil
2024
260,9 mil
2025
546,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
-211,5 mil
2024
-247,1 mil
2025
14,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-16,8 mil
2024
-16,6 mil
2025
-26,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
—
2025
10,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
-37,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
10,1 mil
2024
-12,5 mil
2025
-10,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-5,0 mil
2024
1,5 mil
2025
20,0 mil

SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
342,0 mii
2024
1,0 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-99,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-92,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-78,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
170,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
22,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-3.471,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-3.836,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
164.963,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-25.371,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
1.693,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-38,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-12,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
14,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
14,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-26,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
10,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-37,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-15,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
81,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
0,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
0,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
300,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
549,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-46,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
1,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,50 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 81,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
81,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
164.963,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-99,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2015
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 mai 2026
verificat 303

Scorul pe grupe

56 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
45,92
USD pe acțiune
Mijloc
58,07
USD pe acțiune
Sus
80,34
USD pe acțiune
Preț: 1,50 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 3.771,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 97,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 45,92 – 80,34 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E45,92 – 80,34 (Mijloc 58,07)
    15 firme folosite · multiplul median 12,9x · quartile 10,2x – 17,8x
    APEI, CVSA, IH, LAUR, LFS, LGCY, LINC, LOPE, LRN, PRDO, PXED, STG, STRA, TAL, YOUL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Educational Services (SIC 8200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate164.963,8 %100 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-15,4 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-92,5 %0 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-12,2x0 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie14,4x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare0,3x95 (față de colegi)19 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-46,2 %0 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,2 %18 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial18/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare53/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VisionSys AI Inc (VSA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 149,0 mii USD în 2025; creștere an/an -99,9 %; marjă netă 164 963,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 45,92–80,34 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 58,07 USD, prețul de 1,50 USD lasă un potențial de 3 771,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 97,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 164 963,8 %
  • Lichiditatea curentă: 14,4x
  • P/E (TTM): 0,3x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -15,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: -92,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: -12,2x
  • Randament FCF: -46,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Educational Services (SIC 8200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
0,3x
mediana verticalei 17,0x
sub mediană (−98,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
549,3x
mediana verticalei 1,5x
peste mediană (+37.123,0 %)
P/B
5,6x
mediana verticalei 2,4x
peste mediană (+133,2 %)
ROE
—
mediana verticalei 9,1 %
Marja netă
164.963,8 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+5.443.193,5 %)
Marja EBIT
-3.836,9 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−120.101,9 %)
Venituri an/an
-99,9 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−1.783,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EDUNew Oriental Education & Technology Group Inc.80,7 mld169,712,4 %8,4 %+15,5 %+2 % / −36 %
LAURLaureate Education, Inc.4,8 mld12,934,1 %20,3 %+8,6 %+14 % / +168 %
CVSACovista Inc.4,1 mld17,017,9 %12,8 %+9,3 %+34 % / +118 %
COE51Talk Online Education Group4,1 mld——-17,6 %+88,6 %−73 % / +43 %
LOPEGrand Canyon Education, Inc.3,9 mld18,231,0 %19,6 %+7,1 %−4 % / +10 %
LRNStride, Inc.3,3 mld10,920,9 %13,2 %+4,7 %+25 % / +31 %
DAOYoudao, Inc.2,5 mld159,2—1,6 %+9,6 %+105 % / +397 %
PRDOPerdoceo Education Corp1,9 mld10,917,6 %20,6 %+24,2 %+7 % / +72 %
STRAStrategic Education, Inc.1,7 mld12,48,2 %10,5 %+4,0 %−5 % / −16 %
YQ17 Education & Technology Group Inc.1,5 mld—-46,5 %-145,6 %−41,5 %−41 % / +14 %
UTIUniversal Technical Institute, Inc1,2 mld36,310,5 %3,9 %+14,0 %−3 % / +91 %
PXEDPhoenix Education Partners, Inc.794,4 mil9,530,1 %8,7 %+1,0 %−36 % / indisponibil
APEIAmerican Public Education, Inc.776,2 mil17,515,6 %6,8 %+3,9 %+22 % / +439 %
LINCLincoln Educational Services Corporation637,9 mil28,011,9 %4,0 %+17,8 %−2 % / +117 %
JZJianzhi Education Technology Group Company Limited522,3 mil—-44,4 %-22,4 %−70,6 %−98 % / −100 %
GOTUGaotu Techedu Inc.373,9 mil—-20,8 %-5,3 %+40,9 %−0 % / −9 %
IHiHuman Inc.245,2 mil22,810,0 %11,8 %−8,7 %−60 % / −59 %
FEDUFour Seasons Education (Cayman) Inc.210,5 mil46,66,8 %12,1 %+7,6 %−30 % / +13 %
LXEHLixiang Education Holding Co. Ltd.155,2 mil—-83,1 %-395,4 %−1,9 %−63 % / −99 %
LGCYLegacy Education Inc.118,1 mil14,019,5 %11,4 %+24,8 %−12 % / indisponibil
EEIQEpicQuest Education Group International Limited93,6 mil—-34,8 %-27,2 %+9,6 %−23 % / −81 %
VSAVisionSys AI Inc81,8 mil0,3—164.963,8 %−99,9 %−100 % / −100 %
CHGGChegg, Inc71,1 mil—-30,7 %-17,2 %−39,0 %−34 % / −94 %
AMBOAmbow Education Holding Ltd.62,3 mil—-2,9 %-2,6 %+0,8 %−61 % / −10 %
LFSLEIFRAS Co., Ltd.53,1 mil18,523,7 %3,7 %indisponibil−60 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VSA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,80
Randament total -47 % · Pe an -47 %
1,43
Randament total -5 % · Pe an -5 %
2,16
Randament total 44 % · Pe an 44 %
3 ani
0,64
Randament total -58 % · Pe an -25 %
1,29
Randament total -14 % · Pe an -5 %
2,16
Randament total 44 % · Pe an 13 %
5 ani
0,51
Randament total -66 % · Pe an -20 %
1,16
Randament total -23 % · Pe an -5 %
2,16
Randament total 44 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,32
  • Marja netă± 0,23
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,20
  • Diluare anuală± 0,02

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (10 iul. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (05 iun. 2026).

Pe scurt

VisionSys AI Inc, fosta TCTM Kids IT Education, și-a încheiat activitatea în educație și se concentrează acum pe tehnologia interfeței creier-calculator (BCI). În exercițiul financiar 2025 a obținut venituri de doar 149 mil. USD, din care o mare parte au fost absorbite de costuri operaționale, ceea ce face ca tranziția să fie încă la început și dependentă de finanțare.

SWOT

Puncte tari

  • Compania a eliminat afacerile de educație și și-a concentrat resursele pe o singură direcție tehnologică, ceea ce simplifică strategia 1.
  • Achiziția algoritmilor și a sistemelor software-hardware pentru BCI oferă un punct de plecare tehnic pentru produse și servicii 1.
  • Portofoliul de produse vizează atât servicii tehnice, cât și dispozitive de consum și pentru aplicații profesionale, ceea ce oferă mai multe surse de venit potențiale 1.

Puncte slabe

  • Veniturile din BCI sunt încă limitate, iar pierderile din activitatea continuă au crescut semnificativ în 2025 1.
  • Marja brută este scăzută, deoarece costul echipamentelor achiziționate consumă cea mai mare parte a veniturilor 1.
  • Compania a dezvoltat o activitate nouă și nu are încă o istorie operațională dovedită în BCI, ceea ce face performanțele trecute puțin relevante 1.

Oportunități

  • Aplicațiile non-invazive de bunăstare, somn și meditație ar putea genera vânzări rapide și date despre cererea pieței 1.
  • Extinderea spre aplicații medicale și de reabilitare ar putea deschide segmente cu valoare mai mare, dacă validarea clinică reușește 1.
  • Parteneriatele cu producători și distribuitori ar putea extinde accesul la canale de vânzare și la clienți din mai multe regiuni 1.

Amenințări

  • Schimbările de reglementare sau aplicarea mai strictă a normelor ar putea crește costurile sau întârzia lansările de produse 1.
  • Concurența din partea companiilor tehnologice mari și a instituțiilor de cercetare ar putea reduce cota de piață sau presiona prețurile 1.
  • Riscurile legate de guvernanța și reglementarea din China, inclusiv posibile limitări ale transferului de fonduri, ar putea afecta operațiunile 1.

Riscuri

  • Adoptare de piață incertăridicat

    Dacă utilizatorii și partenerii comerciali nu adoptă soluțiile BCI cum se așteaptă compania, perspectivele financiare ar putea fi afectate 1.

  • Necesitatea de finanțare continuăridicat

    Pierderile operaționale și investițiile în dezvoltare ar putea necesita capital suplimentar, iar condițiile de finanțare ar putea fi mai puțin favorabile 1.

  • Reglementare medicală și de datemediu

    Aplicațiile medicale și de prelucrare a datelor cerebrale sunt supuse unor cerințe în schimbare privind conformitatea, confidențialitatea și securitatea informațiilor 1.

  • Dependența de furnizori și partenerimediu

    Activitatea de produs depinde de furnizori de echipamente și componente, iar probleme de calitate sau de livrare ar putea afecta vânzările și garanțiile 1.

  • Riscuri de guvernanță și structurămediu

    Structura cu clase multiple de acțiuni și riscurile legate de activitatea în China pot limita influența acționarilor și capacitatea de a obține despăgubiri în instanțele din SUA 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tehnologia BCI își găsește aplicații de piață în bunăstare și reabilitare, compania ar putea beneficia de o cerere în creștere pentru soluții bazate pe algoritmii pe care i-a achiziționat 1.
  • Transformarea completă, prin ieșirea din educație, ar putea simplifica structura și concentra eforturile pe o singură piață de creștere 1.
  • Dacă modelul de servicii tehnice se dovedește repetabil, veniturile recurente ar putea deveni o sursă mai stabilă decât vânzările punctuale de echipamente 1.

Ce ar strica teza

  • Veniturile sunt încă minime față de cheltuielile operaționale, iar pierderile ar putea continua dacă tranziția durează mai mult decât s-a planificat 1.
  • Marja brută redusă sugerează că vânzările de echipamente nu sunt încă profitabile, ceea ce ar putea limita capacitatea de autofinanțare 1.
  • Dacă aplicațiile medicale întârzie din cauza validării clinice și a aprobărilor, planul pe termen lung ar putea fi amânat sau redus 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din BCI și a marjei bruteQ1 2027
  • Ritmul cheltuielilor operaționale și al pierderilor din activitatea continuă2027
  • Progresul aprobărilor și validărilor pentru aplicații medicale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (10 iul. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (05 iun. 2026).

Afacerea

Compania a fost înființată la Beijing în 2002 ca furnizor de servicii de educație IT și STEM și a fost listată pe Nasdaq din 2014. După Divestiture 2024 și Disposition 2025, a vândut complet afacerile de educație și a încetat operațiunile aferente, iar acum activitatea ei este concentrată exclusiv pe dezvoltarea tehnologiilor BCI 1. Modelul de afaceri combină servicii tehnice de decodare a semnalelor multimodale cu vânzarea și distribuția unor dispozitive BCI sau adiacente acestora, în special non-invazive, bazate pe EEG 1. Compania se descrie ca holding fără operațiuni materiale proprii, activitatea desfășurându-se prin filiale, iar veniturile din BCI sunt, până acum, limitate 1.

Achiziția de algoritmi de bază și sisteme software-hardware pentru BCI, încheiată în aprilie 2025 prin emiterea de acțiuni clasă A, reprezintă fundamentul noii activități, iar sistemul este conceput să colecteze semnale cerebrale, expresii faciale și mișcări ale capului pentru a controla dispozitive externe 1. Pe termen scurt, compania spune că se va concentra pe produse non-invazive cu bariere de reglementare mai reduse, precum gestionarea stării de bine, sprijinul pentru somn și monitorizarea atenției 1. Aplicațiile medicale și de reabilitare sunt menționate ca posibile etape ulterioare, condiționate de validare clinică, aprobări și capital 1.

Sursele de venit declarate includ contracte de servicii tehnice, vânzări de dispozitive BCI și servicii de suport tehnic, iar compania precizează că nu există nicio garanție că va genera venituri substanțiale sau va ajunge la profitabilitate 1. Activitatea de servicii și cea de produse sunt încă în fază timpurie, iar modelul de afaceri ar putea evolua pe măsură ce testează cererea pieței 1.

Segmente

Servicii tehnice BCI

Compania intenționează să ofere decodare multimodală a semnalelor și dezvoltare, testare, optimizare și integrare de sisteme pentru clienți corporativi, din sectorul tehnologiei, medical sau de cercetare 1. Venitul este așteptat din contracte de proiect și servicii de mentenanță, dar capacitatea de a obține venituri recurente rămâne incertă 1.

Produse și dispozitive BCI

În această categorie intră dispozitive EEG, căști pentru monitorizarea atenției, dispozitive de meditație și suport pentru reabilitare, pe care compania le poate achiziționa de la furnizori și le poate revinde sau distribui 1. Pentru extinderea scării, compania ia în calcul parteneriate ODM, OEM sau de licențiere, cu riscuri legate de calitate și controlul producției 1. Costul de achiziție a echipamentelor a reprezentat 78.0 % din veniturile din BCI în 2025 1.

Aplicații medicale și de reabilitare

Compania lasă aceste aplicații pentru o etapă ulterioară, care ar putea include produse pentru reabilitare funcțională, asistență pentru mobilitate și monitorizare neurologică 1. Acestea necesită validare clinică, înregistrare de dispozitiv medical și aprobări de reglementare, deci calendarul ar putea fi lung 1.

Piața în context

Compania citează proiecții de creștere pentru piața globală a BCI, dar precizează că acestea sunt incerte și nu indică performanța viitoare a societății 1. Până în prezent, oportunitățile comerciale din sector sunt concentrate în principal în aplicații medicale și de sănătate, iar adoptarea pe scară largă a tehnologiei rămâne nedovedită 1. Piața în care compania activează este încă la început, cu bariere tehnice și de reglementare ridicate 1.

Piețele vizate sunt, în primul rând, Asia, unde compania operează prin filiala din China, dar sunt menționate și piețe externe, inclusiv Statele Unite și Europa, în funcție de deciziile viitoare 1. Creșterea companiei ar putea depinde de capacitatea de a construi un ecosistem de parteneri, canale de vânzare și distribuție 1.

Tendințe

  • Interes crescut pentru interfețele creier-calculatorvânt din spate

    Compania descrie BCI ca posibilă interfață importantă între semnale biologice, inteligență artificială și dispozitive, ceea ce ar putea deschide aplicații noi în sănătate și bunăstare 1. Totuși, sectorul rămâne în fază incipientă, iar adoptarea pe scară largă nu este dovedită 1.

  • Accent pe aplicații non-invazive de bunăstarevânt din spate

    Produsele non-invazive, precum cele pentru somn, meditație și atenție, au bariere de reglementare mai reduse și ar putea fi comercializate mai rapid decât aplicațiile medicale 1.

  • Reglementări medicale și tehnologice în schimbarevânt din față

    Politicile de reglementare din sectoarele medical și tehnologic se pot modifica în jurisdicțiile în care compania operează, ceea ce ar putea crește costurile de conformitate sau întârzia lansările 1.

  • Finanțare dependentă de piețele de capitalmixt

    Compania a atras capital prin mai multe emisiuni de acțiuni și warranturi în 2025 și 2026, dar pierderile operaționale continue fac ca accesul la capital să rămână un factor important pentru continuitate 1.

Poziția concurențială

Sectorul BCI este descris de companie ca fiind concurențial, cu jucători tehnologici globali, instituții academice, agenții guvernamentale și organizații de cercetare private care concurează pentru dezvoltare, talent și capital 1. Compania se așteaptă să se confrunte cu concurență în Asia și, potențial, în Statele Unite și Europa, unde ar putea opera ulterior 1.

Avantajul companiei ar putea veni din algoritmii și sistemele software-hardware achiziționate, dar protejarea acestora prin brevete și secrete comerciale rămâne o provocare 1. Dacă nu reușește să compenseze lipsa de resurse față de concurenți mai mari, poziția sa competitivă ar putea fi afectată 1.

  • Mari companii tehnologice globale

    Companiile tehnologice mari care integrează biotehnologie, analiza semnalelor și calcul în produsele lor sunt descrise ca potențiali concurenți, cu resurse financiare și tehnice superioare 1.

  • Institute academice și centre de cercetare

    Universitățile și centrele de cercetare publice sau private concurează pe dezvoltarea tehnologică și pe personalul de specialitate, fiind un factor de presiune în sector 1.

  • Agenții guvernamentale și organizații de cercetare

    Entitățile guvernamentale și private de cercetare sunt menționate ca concurenți în dezvoltarea de produse și în atragerea investițiilor 1.

  • Jucători BCI specializați din Asia

    Compania se așteaptă să se confrunte cu concurență regională în Asia, unde își desfășoară activitatea și caută clienți 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / VisionSys AI Inc · 11 mai 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

VisionSys AI Inc (VSA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw