olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Perdoceo Education Corporation PRDO
Services-Educational Services · SIC 8200 · Verticală: Services-Educational Services (SIC 8200)
Perdoceo Education Corporation furnizează educație postsecundară online, pe campus și hibrid prin trei instituții accreditate: CTU, AIUS și USAHS. Compania a crescut cifra de afaceri la 846,1 milioane USD în 2025, în principal datorită achiziției USAHS, într-un context de reglementare federală în schimbare.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Perdoceo Education Corporation (PRDO) costa 29,99 USD (+1,11 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, P/E 10,9 pe un EPS diluat de 2,74 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,00 %, beta 0,46, interval pe 52 de săptămâni 27,41–37,95 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 213,4 mil USD (+1,8 % an/an), profit net de 48,0 mil USD (+16,9 % an/an), EPS diluat 0,75 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 29,41 – 35,62
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 19,1 %
- SMA 50 / 200
- 32,43 / 33,33
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,67 / -0,25
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,9 % | −2,0 % | −2,9 pp | — |
| 3 luni | −9,2 % | −2,2 % | −7,0 pp | — |
| 6 luni | −12,1 % | +4,3 % | −16,3 pp | — |
| De la început de an | +2,3 % | +10,6 % | −8,3 pp | — |
| 1 an | −3,3 % | +10,5 % | −13,8 pp | −30,6 % |
| 3 ani | +71,3 % | +73,7 % | −2,4 pp | −18,2 % |
| 5 ani | +173,9 % | +61,7 % | +112,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 169,8 mil | 176,4 mil | 213,0 mil | 209,6 mil | 211,9 mil | 211,6 mil | 221,7 mil | 213,4 mil |
| Profit operațional | 44,8 mil | 37,2 mil | 51,7 mil | 51,4 mil | 51,0 mil | 41,9 mil | 63,1 mil | 54,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 3,1 mil | 5,5 mil | 11,8 mil | 10,1 mil | 10,0 mil | 9,7 mil | 9,3 mil | 9,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 82,0 mii | 84,0 mii | 1,7 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,5 mil | 1,5 mil |
| Impozit pe profit | 14,1 mil | 11,7 mil | 12,8 mil | 15,2 mil | 16,2 mil | 12,7 mil | 14,2 mil | 12,2 mil |
| Profit net | 38,3 mil | 31,5 mil | 43,7 mil | 41,0 mil | 39,9 mil | 35,3 mil | 54,0 mil | 48,0 mil |
| EPS diluat | 0,57 | 0,47 ≈ | 0,65 | 0,62 | 0,60 | 0,54 ≈ | 0,85 | 0,75 |
| Flux de numerar operațional | 51,0 mil ≈ | 17,6 mil | 65,1 mil | 78,8 mil ≈ | 41,2 mil ≈ | 40,1 mil | 69,4 mil | 74,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 25,2 mil | 20,9 mil ≈ | 20,6 mil ≈ | 54,1 mil | 8,1 mil | 6,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 55 din propriul istoric de 31 trimestre (min 6,6, mediană 10,5, max 25,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 581,3 mil | 627,7 mil | 687,3 mil | 693,0 mil | 695,2 mil | 710,0 mil | 681,3 mil | 846,1 mil |
| Venituri an/an | −2,5 % | +8,0 % | +9,5 % | +0,8 % | +0,3 % | +2,1 % | −4,0 % | +24,2 % |
| Profit net | 55,2 mil | 70,0 mil | 124,3 mil | 109,6 mil | 95,9 mil | 147,7 mil | 147,6 mil | 159,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +26,8 % | +77,6 % | −11,8 % | −12,6 % | +54,0 % | −0,0 % | +8,4 % |
| EPS diluat | 0,77 | 0,97 | 1,74 | 1,55 | 1,39 | 2,18 | 2,19 | 2,42 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +26,0 % | +79,4 % | −10,9 % | −10,3 % | +56,8 % | +0,5 % | +10,5 % |
| netă % | 9,5 % | 11,1 % | 18,1 % | 15,8 % | 13,8 % | 20,8 % | 21,7 % | 18,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 111,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 972,4 mil USD
- Active totale
- 1,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 5,06x
- ROE
- 16,6 %
- ROA
- 12,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 687,3 mil | 693,0 mil | 695,2 mil | 710,0 mil | 681,3 mil | 846,1 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 142,9 mil | 149,0 mil | 129,6 mil | 150,4 mil | 174,3 mil | 196,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 14,8 mil | 16,8 mil | 19,7 mil | 16,9 mil | 14,6 mil | 41,6 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 157,7 mil ≈ | 165,8 mil ≈ | 149,4 mil ≈ | 167,3 mil ≈ | 188,9 mil ≈ | 237,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 167,0 mii | 920,0 mii | 400,0 mii | 404,0 mii | 613,0 mii | 6,5 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 22,5 mil | 39,4 mil | 38,4 mil | 44,5 mil | 53,9 mil | 56,9 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit net | 124,3 mil | 109,6 mil | 95,9 mil | 147,7 mil | 147,6 mil | 159,9 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,74 | 1,55 | 1,39 | 2,18 | 2,19 | 2,42 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 71,3 mil | 70,9 mil | 69,0 mil | 67,8 mil | 67,2 mil | 66,2 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | 0,22 | 0,48 | 0,56 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 67,8 mil
- 2024
- 67,2 mil
- 2025
- 66,2 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 105,7 mil | 320,0 mil | 109,4 mil | 118,0 mil | 109,1 mil | 111,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 596,0 mii | 904,0 mii | 1,9 mil | 5,0 mil | 3,4 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active curente | 467,1 mil | 554,5 mil | 575,1 mil | 655,0 mil | 640,2 mil | 696,9 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 27,8 mil | 28,4 mil | 26,0 mil | 21,4 mil | 95,5 mil | 83,3 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 118,3 mil | 162,6 mil | 243,5 mil | 241,2 mil | 258,0 mil | 265,7 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 15,5 mil | 32,2 mil | 53,6 mil | 36,2 mil | 95,0 mil | 77,9 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active totale | 721,5 mil | 847,4 mil | 957,4 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 13,3 mil | 10,8 mil | 13,5 mil | 10,8 mil | 12,8 mil | 14,3 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 103,8 mil | 140,2 mil | 163,4 mil | 111,0 mil | 132,2 mil | 137,8 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 555,9 mil † | 650,1 mil † | 725,8 mil † | 841,4 mil † | 959,5 mil † | 972,4 mil † | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 36,2 mil
- 2024
- 95,0 mil
- 2025
- 77,9 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 180,0 mil | 191,1 mil | 148,2 mil | 112,0 mil | 161,6 mil | 225,2 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -165,9 mil | 54,3 mil | -326,8 mil | -88,5 mil | -107,8 mil | -53,6 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -13,1 mil | -29,9 mil | -27,7 mil | -23,4 mil | -41,1 mil | -171,1 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 14,4 mil | — | — | SEC (XBRL)· 21 feb. 2024verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 17,9 mil | 25,3 mil | 23,1 mil | 8,3 mil | 6,8 mil | 120,8 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- -88,5 mil
- 2024
- -107,8 mil
- 2025
- -53,6 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
- 2023
- -23,4 mil
- 2024
- -41,1 mil
- 2025
- -171,1 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,91 – 48,92 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E17,91 – 48,92 (Mijloc 35,36)15 firme folosite · multiplul median 12,9x · quartile 6,5x – 17,8xAPEI, CVSA, IH, LAUR, LFS, LGCY, LINC, LOPE, LRN, PXED, STG, STRA, TAL, VSA, YOUL
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului7,36 – 9,90 (Mijloc 8,44)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 20,6 % | 97 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,8 % | 56 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 20,3 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 34,1x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,7x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 10,9x | 68 (față de colegi) | 21 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,8 % | 68 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere78/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial97/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial68/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial68/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PERDOCEO EDUCATION CORP (PRDO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 846,1 mil USD în 2025; creștere an/an 24,2 %; marjă netă 20,6 %; ROE 17,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 17,91–48,92 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 35,36 USD, prețul de 29,99 USD lasă un potențial de 17,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 15,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 20,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 20,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 34,1x
- Lichiditatea curentă: 4,7x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Educational Services (SIC 8200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EDUNew Oriental Education & Technology Group Inc. | 80,7 mld | 169,7 | 12,4 % | 8,4 % | +15,5 % | +2 % / −36 % |
| LAURLaureate Education, Inc. | 4,8 mld | 12,9 | 34,1 % | 20,3 % | +8,6 % | +14 % / +168 % |
| CVSACovista Inc. | 4,1 mld | 17,0 | 17,9 % | 12,8 % | +9,3 % | +34 % / +118 % |
| COE51Talk Online Education Group | 4,1 mld | — | — | -17,6 % | +88,6 % | −73 % / +43 % |
| LOPEGrand Canyon Education, Inc. | 3,9 mld | 18,2 | 31,0 % | 19,6 % | +7,1 % | −4 % / +10 % |
| LRNStride, Inc. | 3,3 mld | 10,9 | 20,9 % | 13,2 % | +4,7 % | +25 % / +31 % |
| DAOYoudao, Inc. | 2,5 mld | 159,2 | — | 1,6 % | +9,6 % | +105 % / +397 % |
| PRDOPerdoceo Education Corp | 1,9 mld | 10,9 | 17,6 % | 20,6 % | +24,2 % | −3 % / +71 % |
| STRAStrategic Education, Inc. | 1,7 mld | 12,4 | 8,2 % | 10,5 % | +4,0 % | −5 % / −16 % |
| YQ17 Education & Technology Group Inc. | 1,5 mld | — | -46,5 % | -145,6 % | −41,5 % | −41 % / +14 % |
| UTIUniversal Technical Institute, Inc | 1,2 mld | 36,3 | 10,5 % | 3,9 % | +14,0 % | −3 % / +91 % |
| PXEDPhoenix Education Partners, Inc. | 794,4 mil | 9,5 | 30,1 % | 8,7 % | +1,0 % | −36 % / indisponibil |
| APEIAmerican Public Education, Inc. | 776,2 mil | 17,5 | 15,6 % | 6,8 % | +3,9 % | +22 % / +439 % |
| LINCLincoln Educational Services Corporation | 637,9 mil | 28,0 | 11,9 % | 4,0 % | +17,8 % | −2 % / +117 % |
| JZJianzhi Education Technology Group Company Limited | 522,3 mil | — | -44,4 % | -22,4 % | −70,6 % | −98 % / −100 % |
| GOTUGaotu Techedu Inc. | 373,9 mil | — | -20,8 % | -5,3 % | +40,9 % | −0 % / −9 % |
| IHiHuman Inc. | 245,2 mil | 22,8 | 10,0 % | 11,8 % | −8,7 % | −60 % / −59 % |
| FEDUFour Seasons Education (Cayman) Inc. | 210,5 mil | 46,6 | 6,8 % | 12,1 % | +7,6 % | −30 % / +13 % |
| LXEHLixiang Education Holding Co. Ltd. | 155,2 mil | — | -83,1 % | -395,4 % | −1,9 % | −63 % / −99 % |
| LGCYLegacy Education Inc. | 118,1 mil | 14,0 | 19,5 % | 11,4 % | +24,8 % | −12 % / indisponibil |
| EEIQEpicQuest Education Group International Limited | 93,6 mil | — | -34,8 % | -27,2 % | +9,6 % | −23 % / −81 % |
| VSAVisionSys AI Inc | 81,8 mil | 0,3 | — | 164.963,8 % | −99,9 % | −97 % / −100 % |
| CHGGChegg, Inc | 71,1 mil | — | -30,7 % | -17,2 % | −39,0 % | −34 % / −94 % |
| AMBOAmbow Education Holding Ltd. | 62,3 mil | — | -2,9 % | -2,6 % | +0,8 % | −61 % / −10 % |
| LFSLEIFRAS Co., Ltd. | 53,1 mil | 18,5 | 23,7 % | 3,7 % | indisponibil | −60 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRDO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 18,71 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 33,04 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 49,72 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 18,99 Randament total -32 % · Pe an -12 % | 37,66 Randament total 33 % · Pe an 10 % | 62,11 Randament total 116 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 19,28 Randament total -27 % · Pe an -6 % | 42,93 Randament total 56 % · Pe an 9 % | 77,59 Randament total 175 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 9,42
- Marja netă± 6,59
- Creșterea anuală a veniturilor± 5,30
- Diluare anuală± 0,55
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Perdoceo Education Corporation furnizează educație postsecundară online, pe campus și hibrid prin trei instituții accreditate: CTU, AIUS și USAHS. Compania a crescut cifra de afaceri la 846,1 milioane USD în 2025, în principal datorită achiziției USAHS, într-un context de reglementare federală în schimbare.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un bilanț solid, cu lichidități importante, și a crescut atât veniturile, cât și profitul operațional în anul fiscal 2025.
- Diversitatea programelor din trei instituții și prezența în domeniul sănătății oferă o bază de studenți mai largă.
- Parteneriatele cu angajatori și tehnologia de consiliere susțin retenția, care a rămas la niveluri ridicate.
Puncte slabe
- Dependența de finanțarea federală face ca veniturile să fie sensibile la regulile privind împrumuturile și la limitele de ponderare a veniturilor.
- Segmentul AIUS a avut venituri aproape stabile și o scădere a înscrierilor la o universitate din sistem.
- Costurile cu cheltuielile juridice au crescut la CTU, ceea ce a redus profitul operațional al segmentului.
Oportunități
- Dacă cererea din partea angajatorilor rămâne ridicată, parteneriatele corporative ar putea extinde înscrierile fără costuri mari de marketing.
- Programele de sănătate ale USAHS ar putea beneficia de cererea continuă pentru personal medical calificat.
- Utilizarea inteligenței artificiale în recrutare și sprijinul studenților ar putea reduce costurile operaționale.
Amenințări
- Noile reguli privind câștigul absolvenților ar putea închide programe sau limita accesul studenților la finanțare.
- Schimbările de politică ale administrației federale pot modifica rapid regulile aplicabile sectorului.
- Concurența din partea universităților online tradiționale și a furnizorilor noi poate presa asupra prețurilor și înscrierilor.
Riscuri
- Conformare cu reglementările federaleridicat
Nerespectarea cerințelor Titlului IV ar putea duce la sancțiuni financiare, restricții sau pierderea autorizației de funcționare a instituțiilor.
- Regula 90-10ridicat
Dacă o instituție depășește pragul de venituri din surse federale două exerciții consecutive, ar putea pierde accesul la finanțarea federală a studenților.
- Criteriile de câștig al absolvențilormediu
Programele care nu ating pragurile salariale ar putea pierde eligibilitatea pentru împrumuturi, iar detaliile finale nu sunt încă stabilite.
- Costuri juridicemediu
Litigiile în curs și cheltuielile juridice ar putea continua să afecteze profitabilitatea, așa cum s-a văzut la CTU în 2026.
- Scăderea înscrierilorscăzut
O scădere a interesului pentru programele online sau a înscrierilor la un singur institut ar putea afecta veniturile întregii grupări.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea înscrierilor și retenția rămân ridicate, profitul operațional ar putea continua să crească față de anul precedent, conform ghidajului companiei.
- Bilanțul solid și dividendul în creștere ar putea susține flexibilitatea companiei în investiții și în răscumpărări de acțiuni.
- Segmentul de sănătate și parteneriatele cu angajatorii ar putea atrage studenți stabili, cu costuri de recrutare mai mici.
Ce ar strica teza
- Noile reguli federale ar putea reduce înscrierile la programele de masterat și profesionale, dacă finanțarea devine mai restrictivă.
- Cheltuielile juridice și de conformare ar putea continua să diminueze profitul, chiar dacă veniturile cresc.
- Dacă instituțiile nu respectă pragurile de câștig al absolvenților, ar putea pierde accesul la programe importante.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de profit operațional ajustat pentru 20262026
- Evoluția înscrierilor la AIUS și la Trident UniversityQ3 2026
- Regulile finale privind câștigul absolvenților și efectele lor asupra programelor2027
- Efectul eliminării împrumuturilor Grad PLUS asupra înscrierilor la masteratnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Perdoceo oferă programe de diplomă de la nivel asociat până la doctorat, precum și programe de dezvoltare profesională fără grad, prin Colorado Technical University, American InterContinental University System și University of St. Augustine for Health Sciences. Compania se adresează în special adulților nonconvenționali, militarilor și angajaților trimiși de angajatori care le finanțează studiile. Studenții sunt în mare parte din SUA, iar peste 90% urmează programe integral online.
Segmente
CTU
Colorado Technical University oferă programe de afaceri, asistență medicală, informatică, inginerie și securitate cibernetică, fiind cel mai mare segment după cifra de afaceri din trimestrul al doilea 2026.
AIUS
American InterContinental University System reunește trei universități cu programe de afaceri, tehnologia informației și educație, iar veniturile sale au fost aproape stabile în 2026, cu o ușoară scădere a înscrierilor la Trident University.
USAHS
University of St. Augustine for Health Sciences oferă studii universitare de sănătate, în special fizioterapie, terapie ocupațională, logopedie și asistență medicală, cu o componentă clinică puternică și o creștere a veniturilor în 2026.
Piața în context
Piața educației postsecundare pentru adulți este sensibilă la programele finanțate federal, iar sectorul privat de învățământ superior este supus unei atenții sporite din partea autorităților. Compania raportează în același timp o creștere a înscrierilor, ceea ce sugerează că cererea pentru programele sale online rămâne activă.
Tendințe
- Reforma federală a împrumuturilorvânt din față
Legea de reconciliere din iulie 2025 elimină împrumuturile Grad PLUS pentru noii studenți la masterat și profesionali și introduce plafoane de împrumut, ceea ce ar putea reduce cererea pentru programele de masterat.
- Cerința de câștig al absolvențilorvânt din față
Un nou criteriu de premiu salarial pentru toate programele de grad ar putea restricționa accesul la finanțarea federală dacă programele nu ating pragurile stabilite.
- Angajatori care finanțează studiilevânt din spate
Parteneriatele cu angajatori care oferă beneficii educaționale ar putea atrage studenți pe care compania nu i-ar fi atins altfel, cu costuri de recrutare mai mici.
- Investiții în tehnologie și AIvânt din spate
Chatboturile bazate pe modele lingvistice mari și instrumentele de analiză a datelor pot îmbunătăți recrutarea și retenția, dacă rămân eficiente în practică.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți furnizori de educație online pentru adulți și cu universitățile tradiționale care oferă programe la distanță. Reglementarea strictă a sectorului și atenția publicului asupra școlilor cu profit fac ca presiunea concurențială să fie influențată și de costurile de conformare.
- Strategic EducationSTRA
Furnizor american de educație postsecundară, cu programe online pentru adulți, având un profil comparabil de student.
- Adtalem Global EducationATGE
Grup american de educație cu programe profesionale în sănătate și finanțe, care concurează pe aceeași bază de studenți adulți.
- American Public EducationAPEI
Universitate online americană orientată spre adulți și militari, cu programe similare celor din segmentul AIUS.
- Universitatea online tradițională
Universitățile publice și private cu programe la distanță concurează pentru aceiași studenți, dar au costuri și structuri diferite.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- For-profit Perdoceo Education to acquire South University for $140MYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent14 sept. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)09 apr. 2026
- Raport curent13 mar. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport anual19 feb. 2026
- Raport curent19 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Perdoceo Education Corporation · 19 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Perdoceo Education Corporation · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Perdoceo Education Corporation · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.