olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Gaotu Techedu Inc. GOTU
Services-Educational Services · SIC 8200 · Verticală: Services-Educational Services (SIC 8200)
Gaotu Techedu Inc. este o companie de educație digitală din China, care oferă cursuri online și offline, aplicații bazate pe inteligență artificială și conținut educațional, după ce a încetat tutoratul academic pentru învățământul obligatoriu la sfârșitul anului 2021. Veniturile din învățarea serviciilor au ajuns la 6039,033 milioane RMB în exercițiul financiar 2025, iar compania rămâne sub presiunea reglementărilor chineze din domeniul educației private.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Gaotu Techedu Inc. (GOTU) costa 2,35 USD (+3,07 % într-o zi), cu capitalizare 373,9 mil USD, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 1,42–2,84 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,17 – 2,92
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 29,5 %
- SMA 50 / 200
- 2,36 / 2,03
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / 0,02
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,1 % | −1,1 % | −6,0 pp | — |
| 3 luni | +25,0 % | −0,5 % | +25,5 pp | — |
| 6 luni | +19,3 % | +4,4 % | +14,9 pp | — |
| De la început de an | +1,3 % | +12,3 % | −11,0 pp | — |
| 1 an | −15,5 % | +13,5 % | −29,0 pp | −34,1 % |
| 3 ani | −2,9 % | +76,4 % | −79,3 pp | −16,5 % |
| 5 ani | −17,8 % | +63,7 % | −81,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 303,8 mil | 1,1 mld | 1,0 mld | 362,2 mil | 417,0 mil | 623,8 mil | 879,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +259,4 % | −5,7 % | −64,8 % | +15,1 % | +49,6 % | +40,9 % |
| Profit net | indisponibil | 32,6 mil | -213,5 mil | -487,0 mil | 1,9 mil | -1,0 mil | -143,7 mil | -46,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −755,7 % | indisponibil | indisponibil | −153,8 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | 0,19 | -1,34 | -2,85 | 0,01 | -0,01 | -0,84 | -0,28 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −805,3 % | indisponibil | indisponibil | −200,0 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | 10,7 % | -19,6 % | -47,3 % | 0,5 % | -0,2 % | -23,0 % | -5,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 175,8 mil | 48,9 mil | -699,6 mil | 5,2 mil | 44,1 mil | 10,9 mil | 35,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 85,3 mil USD
- Datorie financiară
- 18,9 mil USD
- Datorie netă
- -66,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 179,3 mil USD
- Active totale
- 886,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,11x
- Lichiditate curentă
- 0,94x
- ROE
- -20,8 %
- ROA
- -5,5 %
- Marja FCF
- 4,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,0 mld | 362,2 mil | 417,0 mil | 623,8 mil | 879,0 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 270,1 mil | 376,2 mil | 101,6 mil | 111,3 mil | 199,3 mil | 286,2 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 821,8 mil | 653,4 mil | 260,6 mil | 305,7 mil | 424,5 mil | 592,7 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 112,6 mil | 196,6 mil | 64,5 mil | 65,1 mil | 88,8 mil | 89,7 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -269,0 mil | -499,1 mil | -17,1 mil | -21,0 mil | -161,9 mil | -72,0 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -218,8 mil | -480,5 mil | -367,0 mii | 1,8 mil | -142,5 mil | -46,8 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -5,3 mil | 6,4 mil | -2,3 mil | 1,5 mil | 1,2 mil | -588,0 mii | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Profit net | -213,5 mil | -487,0 mil | 1,9 mil | -1,0 mil | -143,7 mil | -46,2 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,34 | -2,85 | 0,01 | -0,01 | -0,84 | -0,28 | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 159,7 mil | 170,8 mil | 176,0 mil | 173,7 mil | 171,4 mil | 163,1 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
- 2023
- 173,7 mil
- 2024
- 171,4 mil
- 2025
- 163,1 mil
SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 54,4 mil | 114,4 mil | 118,9 mil | 89,6 mil | 181,0 mil | 85,3 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 7,4 mil | 2,4 mil | 3,3 mil | 3,5 mil | 5,0 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Active curente | 1,3 mld | 617,8 mil | 604,1 mil | 505,2 mil | 498,7 mil | 569,2 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 107,9 mil | 106,7 mil | 80,0 mil | 75,1 mil | 91,8 mil | 144,3 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 6,7 mil | 52,0 mii | 48,0 mii | 47,0 mii | 45,0 mii | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,0 mil | 12,0 mii | 2,7 mil | 2,3 mil | 2,5 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Active totale | 1,6 mld | 788,5 mil | 707,0 mil | 762,4 mil | 798,4 mil | 886,5 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 201,6 mil | 108,8 mil | 96,0 mil | 113,4 mil | 170,6 mil | 219,9 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | — | — | 14,3 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | — | — | 4,6 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 643,3 mil | 276,2 mil | 233,3 mil | 277,9 mil | 446,7 mil | 607,1 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 759,5 mil | 336,4 mil | 258,1 mil | 324,9 mil | 533,6 mil | 707,3 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 878,1 mil † | 452,1 mil † | 448,9 mil † | 437,5 mil † | 264,9 mil † | 179,3 mil † | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 2,3 mil
- 2024
- 2,5 mil
- 2025
- 6,1 mil
SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 92,5 mil | -656,8 mil | 7,9 mil | 49,8 mil | 35,3 mil | 59,5 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 43,5 mil | 42,7 mil | 2,7 mil | 5,7 mil | 24,4 mil | 24,2 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 48,9 mil ≈ | -699,6 mil ≈ | 5,2 mil ≈ | 44,1 mil ≈ | 10,9 mil ≈ | 35,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -857,7 mil | 755,2 mil | -23,0 mil | -59,7 mil | 85,1 mil | -117,1 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 808,0 mil | -15,8 mil | 0 | -12,7 mil | -28,1 mil | -30,6 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 43,3 mil | 0 | 0 | 12,7 mil | 28,1 mil | 49,1 mil | SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -59,7 mil
- 2024
- 85,1 mil
- 2025
- -117,1 mil
SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat
- 2023
- -12,7 mil
- 2024
- -28,1 mil
- 2025
- -30,6 mil
SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 373,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -53,5 % | 12 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -5,3 % | 42 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 34,4 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 11 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,4 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 13,1 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial11/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate23/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Gaotu Techedu Inc. (GOTU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 879,0 mil USD în 2025; creștere an/an 40,9 %; marjă netă -5,3 %; ROE -20,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 34,4 %
- Randament FCF: 9,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 13,1 %
Ce o infirmă
- ROIC: -53,5 %
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Educational Services (SIC 8200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EDUNew Oriental Education & Technology Group Inc. | 80,7 mld | 169,7 | 12,4 % | 8,4 % | +15,5 % | +2 % / −36 % |
| LAURLaureate Education, Inc. | 4,8 mld | 12,9 | 34,1 % | 20,3 % | +8,6 % | +14 % / +168 % |
| CVSACovista Inc. | 4,1 mld | 17,0 | 17,9 % | 12,8 % | +9,3 % | +34 % / +118 % |
| COE51Talk Online Education Group | 4,1 mld | — | — | -17,6 % | +88,6 % | −73 % / +43 % |
| LOPEGrand Canyon Education, Inc. | 3,8 mld | 16,1 | 35,9 % | 21,9 % | +7,1 % | −4 % / +10 % |
| LRNStride, Inc. | 3,3 mld | 10,9 | 20,9 % | 13,2 % | +4,7 % | +25 % / +31 % |
| NAMIJinxin Technology Holding Company | 2,6 mld | — | -89,7 % | -22,8 % | +6,1 % | −89 % / indisponibil |
| DAOYoudao, Inc. | 2,5 mld | 159,2 | — | 1,6 % | +9,6 % | +105 % / +397 % |
| PRDOPerdoceo Education Corp | 1,9 mld | 10,9 | 17,6 % | 20,6 % | +24,2 % | +7 % / +72 % |
| STRAStrategic Education, Inc. | 1,7 mld | 12,4 | 8,2 % | 10,5 % | +4,0 % | −5 % / −16 % |
| YQ17 Education & Technology Group Inc. | 1,5 mld | — | -46,5 % | -145,6 % | −41,5 % | −41 % / +14 % |
| UTIUniversal Technical Institute, Inc | 1,2 mld | 36,3 | 10,5 % | 3,9 % | +14,0 % | −3 % / +91 % |
| PXEDPhoenix Education Partners, Inc. | 794,4 mil | 9,5 | 30,1 % | 8,7 % | +1,0 % | −36 % / indisponibil |
| APEIAmerican Public Education, Inc. | 776,2 mil | 17,5 | 15,6 % | 6,8 % | +3,9 % | +22 % / +439 % |
| LINCLincoln Educational Services Corporation | 637,9 mil | 28,0 | 11,9 % | 4,0 % | +17,8 % | −2 % / +117 % |
| JZJianzhi Education Technology Group Company Limited | 522,3 mil | — | -44,4 % | -22,4 % | −70,6 % | −98 % / −100 % |
| GOTUGaotu Techedu Inc. | 373,9 mil | — | -20,8 % | -5,3 % | +40,9 % | −15 % / −3 % |
| IHiHuman Inc. | 245,2 mil | 22,8 | 10,0 % | 11,8 % | −8,7 % | −60 % / −59 % |
| FEDUFour Seasons Education (Cayman) Inc. | 210,5 mil | 46,6 | 6,8 % | 12,1 % | +7,6 % | −30 % / +13 % |
| LXEHLixiang Education Holding Co. Ltd. | 155,2 mil | — | -83,1 % | -395,4 % | −1,9 % | −63 % / −99 % |
| LGCYLegacy Education Inc. | 118,1 mil | 14,0 | 19,5 % | 11,4 % | +24,8 % | −12 % / indisponibil |
| EEIQEpicQuest Education Group International Limited | 93,6 mil | — | -34,8 % | -27,2 % | +9,6 % | −23 % / −81 % |
| VSAVisionSys AI Inc | 81,8 mil | 0,3 | — | 164.963,8 % | −99,9 % | −97 % / −100 % |
| CHGGChegg, Inc | 71,1 mil | — | -30,7 % | -17,2 % | −39,0 % | −34 % / −94 % |
| AMBOAmbow Education Holding Ltd. | 62,3 mil | — | -2,9 % | -2,6 % | +0,8 % | −61 % / −10 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GOTU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 aug. 2026), 6-K (02 iun. 2026), 6-K (13 mai 2026).
Pe scurt
Gaotu Techedu Inc. este o companie de educație digitală din China, care oferă cursuri online și offline, aplicații bazate pe inteligență artificială și conținut educațional, după ce a încetat tutoratul academic pentru învățământul obligatoriu la sfârșitul anului 2021. Veniturile din învățarea serviciilor au ajuns la 6039,033 milioane RMB în exercițiul financiar 2025 1, iar compania rămâne sub presiunea reglementărilor chineze din domeniul educației private 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania se prezintă ca o platformă digitală nativă, cu un volum mare de date de învățare acumulate în timp și cu modele AI proprii, ceea ce îi poate sprijini personalizarea 1.
- Rețeaua de profesori, cursurile dezvoltate intern și brandul Gaotu sunt elemente pe care compania le descrie ca avantaje în atragerea studenților 1.
- Diversitatea formatelor de învățare, de la cursuri online în clasă mare la tutoriat individual și centre offline, poate reduce dependența de un singur tip de ofertă 1.
Puncte slabe
- Încetarea tutoriatului academic pentru învățământul obligatoriu a afectat semnificativ veniturile și rezultatele financiare, iar compania a raportat pierderi nete în trecut 1.
- Modelul de business actual este relativ nou, ceea ce face dificilă prezicerea performanței financiare pe termen lung 1.
- Cheltuielile de vânzare și de dezvoltare rămân ridicate, iar marjele operaționale depind de capacitatea de a le controla 1.
Oportunități
- Dezvoltarea tutoriatului non-academic, a educației pentru adulți și a produselor digitale ar putea crea noi surse de venit dacă atrage suficienți studenți 1.
- Extinderea rețelei de centre de învățare offline ar putea oferi experiențe de învățare față în față în mai multe regiuni 1.
- Utilizarea mai intensă a inteligenței artificiale în marketing și în predare ar putea reduce costurile și crește eficiența operațională 1.
Amenințări
- Reglementările din China privind educația privată pot fi modificate sau interpretate diferit, ceea ce ar putea limita accesul companiei la anumite segmente 1.
- Structura contractuală prin entități VIE ar putea fi contestată de autoritățile chineze, cu efecte asupra valorii titlurilor 1.
- Competiția intensă și presiunea asupra taxelor de curs pot reduce veniturile și marjele companiei 1.
Riscuri
- Reglementările din învățământul privatridicat
Interpretarea și aplicarea politicilor din China privind educația privată pot afecta sever activitatea, iar conformarea cu Opinia privind reducerea sarcinii elevilor a avut deja efecte negative 1.
- Structura VIEridicat
Investitorii dețin acțiuni într-o companie holding din Cayman, nu participații directe în entitățile operaționale din China, iar acest lucru ar putea afecta executarea contractelor 1.
- Reglementările privind datelemediu
Legile chineze privind securitatea cybernetică și protecția datelor sunt complexe și se schimbă, iar nerespectarea lor ar putea genera sancțiuni și costuri suplimentare 1.
- Auditarea de către PCAOBmediu
Dacă autoritățile din SUA nu pot inspecta complet auditorii din China, acțiunile ar putea fi suspendate de la tranzacționare, cu efecte asupra valorii 1.
- Dependența de profesorimediu
Dificultatea de a atrage și păstra profesori de calitate ar putea afecta constanța calității cursurilor și rezultatele financiare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noile linii de business reușesc să compenseze încetarea tutoriatului academic, compania ar putea reveni la o creștere stabilă a veniturilor din învățarea serviciilor 1.
- Platforma bazată pe date și pe inteligență artificială ar putea îmbunătăți conversia și retenția, reducând costurile de achiziție a studenților 1.
- Diversificarea spre educație pentru adulți și conținut digital ar putea reduce dependența de un singur segment reglementat 1.
Ce ar strica teza
- Efectele încetării tutoriatului academic au fost resimțite în mai mulți ani și ar putea continua, ceea ce ar putea limita revenirea veniturilor 1.
- Structura VIE și riscurile de interpretare a regulilor chinezești ar putea duce la pierderea valorii investiției în cazul unor schimbări de politică 1.
- Cheltuielile de vânzare mari și presiunea asupra taxelor pot menține marjele sub nivelul dorit, dacă concurența se intensifică 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din învățarea serviciilor după trecerea la noile linii de businessexercițiul financiar 2026
- Nivelul cheltuielilor de vânzare în raport cu veniturileurmătorul raport anual
- Modificările reglementărilor chineze privind educația privată și aplicarea lor2026
- Statutul inspecțiilor PCAOB asupra auditorilor din Chinaurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 aug. 2026), 6-K (02 iun. 2026), 6-K (13 mai 2026).
Afacerea
Gaotu Techedu Inc. a început activitatea în iunie 2014 prin Beijing BaiJiaHuLian Technology Co., Ltd. și se prezintă ca o companie de educație bazată pe date, cu o platformă digitală nativă, cu accent pe învățarea asistată de inteligență artificială 1. Compania își desfășoară activitatea în principal în China continentală, prin filiale și entități cu care are acorduri contractuale (VIE), iar acțiunile sale sunt tranzacționate la NYSE sub simbolul GOTU 1. Structura de oferte include cursuri online în format clasă mare, clasă mică și tutoriat individual, completate de o rețea de centre de învățare offline 1.
Segmente
Servicii de învățare
Serviciile de învățare includ tutoriatul pentru învățământul tradițional, tutoriatul non-academic și educația pentru studenți și adulți, și reprezintă aproape toate veniturile companiei: 6039,033 milioane RMB în exercițiul financiar 2025, adică 98,2% din total 1.
Conținut educațional și produse digitale
Această linie include vânzări de cărți și instrumente auxiliare digitale de învățare, cu venituri de 77,089 milioane RMB în exercițiul financiar 2025, o contribuție mică la total 1.
Piața în context
Compania activează pe piața educației private din China continentală, care a beneficiat de creșterea economică, de urbanizarea și de veniturile disponibile mai mari ale gospodăriilor urbane, dar care este puternic reglementată 1. Totalul veniturilor a crescut de la 2960,813 milioane RMB în 2023 la 6146,772 milioane RMB în 2025, dar reglementările pot limita sau modifica oricând accesul la acest segment 1.
Tendințe
- Reglementarea tutoriatului academicvânt din față
Restricțiile impuse prin Opinia privind reducerea sarcinii elevilor au forțat compania să înceteze tutoriatul academic pentru învățământul obligatoriu, cu efecte negative asupra veniturilor și rezultatelor, care ar putea continua în anii următori 1.
- Trecerea spre noi linii de businessmixt
Accentul s-a mutat către tutoriatul non-academic, educația pentru adulți și conținutul digital, iar succesul acestei tranziții depinde de capacitatea de a atrage studenți pentru noile pachete de cursuri 1.
- Inteligența artificială în educațievânt din spate
Platforma se bazează pe modele AI proprii și pe modele terțe, care pot îmbunătăți personalizarea și eficiența operațională, dacă se traduc în conversii și retenție mai bune 1.
- Presiunea asupra costurilor de vânzarevânt din față
Cheltuielile de vânzare au fost cea mai mare componentă a costurilor operaționale, iar menținerea marjelor depinde de eficiența marketingului și de brandul companiei 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alte companii de educație din China, care oferă cursuri similare online și offline, iar prețurile și disponibilitatea cursurilor concurente influențează capacitatea de a menține nivelul taxelor 1. Sursa nu identifică în detaliu concurenții directi, dar subliniază că noile linii de business pot fi afectate de concurența acerbă din industrie 1.
- Alți furnizori de educație privată din China
Sursa menționează concurența acerbă în industrie și prețurile cursurilor concurente, fără a numi companii specifice 1.
- Furnizori de cursuri online pentru copii
Concurența vizează în special cursurile online în format live și tutoriatul pentru elevi, unde apar presiuni asupra taxelor 1.
- Furnizori de educație pentru adulți și studenți
Compania dezvoltă acest segment, unde marjele noilor produse ar putea fi diferite de cele din trecut 1.
- Platforme de conținut educațional digital
Concurența din zona aplicațiilor și a produselor digitale de învățare este menționată ca sursă de incertitudine 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Gaotu (GOTU) Narrows Its Losses While A New Growth Question EmergesYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)27 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 mai 2026
- Raport anual (emitent străin)22 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)26 aug. 2025
- Raport curent (emitent străin)15 mai 2025
- Raport anual (emitent străin)22 apr. 2025
- Raport curent (emitent străin)22 apr. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Gaotu Techedu Inc. · 22 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.