olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Youdao, Inc. DAO

Services-Educational Services · SIC 8200 · Verticală: Services-Educational Services (SIC 8200)

20,69USD+4,87 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Youdao, Inc. este un furnizor de soluții AI pentru învățare și publicitate din China, cu servicii educaționale, dispozitive inteligente și marketing online. În exercițiul financiar 2025 veniturile totale au atins 5909,0 milioane RMB, iar marketingul online a devenit principala sursă de venit, reprezentând 43,0% din total. Compania își orientează strategia spre modele lingvistice proprii și agenți AI.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Youdao, Inc. (DAO) costa 20,69 USD (+4,87 % într-o zi), cu capitalizare 2,5 mld USD, P/E 159,2 pe un EPS diluat de 0,13 USD în ultimele 12 luni, beta 0,77, interval pe 52 de săptămâni 8,43–20,69 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,5 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
159,2
EPS diluat TTM 0,13 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
0,63 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,77
Volatilitate (1 an) 60 %
Interval 52 săpt.
8,4320,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
70,8
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
16,88 – 20,79
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 20,8 %
SMA 50 / 200
16,67 / 13,20
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,01 / 0,94
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+32,4 %−1,1 %+33,5 pp—
3 luni+20,0 %−0,5 %+20,5 pp—
6 luni+78,4 %+4,4 %+74,0 pp—
De la început de an+105,3 %+12,3 %+92,9 pp—
1 an+98,9 %+13,5 %+85,4 pp−30,6 %
3 ani+375,6 %+76,4 %+299,2 pp−18,2 %
5 ani+65,9 %+63,7 %+2,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,4 %
14 ian. 2026 → 12 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−83,0 %
16 nov. 2021 → 16 sept. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+10,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 74,0, mediană 75,8, max 77,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibil187,4 mil485,4 mil630,2 mil1,0 mld759,1 mil770,7 mil845,0 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil+159,0 %+29,8 %+60,8 %−25,1 %+1,5 %+9,6 %
Profit netindisponibil-86,4 mil-268,6 mil-156,2 mil-108,1 mil-77,5 mil10,3 mil13,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+34,6 %
EPS diluatindisponibil-0,96-2,38-1,28-0,85-0,640,100,13
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+30,0 %
netă %indisponibil-46,1 %-55,3 %-24,8 %-10,7 %-10,2 %1,3 %1,6 %
Flux de numerar liberindisponibil-56,1 mil-54,9 mil-221,2 mil-97,4 mil-64,2 mil-10,9 mil4,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
62,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
-276,6 mil USD
Active totale
282,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,59x
ROE
indisponibil
ROA
5,2 %
Marja FCF
0,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
759,1 mil
2024
770,7 mil
2025
845,0 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
369,3 mil
2024
394,2 mil
2025
470,8 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
389,8 mil
2024
376,5 mil
2025
374,2 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
104,7 mil
2024
74,0 mil
2025
73,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-65,7 mil
2024
20,4 mil
2025
31,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,2 mil
2024
4,0 mil
2025
3,3 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
-61,5 mil ≈
2024
24,4 mil ≈
2025
35,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
9,8 mil
2024
10,0 mil
2025
9,0 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-75,9 mil
2024
11,1 mil
2025
16,2 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,6 mil
2024
823,0 mii
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-77,5 mil
2024
10,3 mil
2025
13,9 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,64
2024
0,10
2025
0,13

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
121,4 mil
2024
118,2 mil
2025
119,9 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
64,0 mil
2024
81,2 mil
2025
62,9 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
49,9 mil
2024
57,4 mil
2025
54,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
30,6 mil
2024
23,9 mil
2025
20,1 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Active curente
2023
183,1 mil
2024
203,7 mil
2025
246,3 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 apr. 2021verificat

Fond comercial
2023
15,5 mil
2024
15,1 mil
2025
15,7 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Active totale
2023
234,7 mil
2024
248,6 mil
2025
282,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
22,4 mil
2024
19,9 mil
2025
15,7 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
436,5 mil
2024
403,7 mil
2025
419,7 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
534,6 mil
2024
534,8 mil
2025
559,0 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
-305,2 mil
2024
-286,2 mil
2025
-276,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-61,7 mil
2024
-9,3 mil
2025
7,9 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,5 mil
2024
1,6 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-64,2 mil ≈
2024
-10,9 mil ≈
2025
4,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
17,7 mil
2024
-1,9 mil
2025
-36,2 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,7 mil
2024
31,3 mil
2025
6,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
18,0 mil
2024
8,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-5,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
55,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
34,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
30,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
44,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
3,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
0,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
5,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
3,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
7,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
3,7 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
4,2 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
30,5 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
22,5 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
24 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
17 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
14 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
27 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
176,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
159,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
0,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
2,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
580,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

20,69 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
159,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 15 apr. 2026
verificat 201

Scorul pe grupe

56 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1,04
USD pe acțiune
Mijloc
1,64
USD pe acțiune
Sus
2,22
USD pe acțiune
Preț: 20,69 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -92,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -1.159,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,04 – 2,22 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E1,04 – 2,22 (Mijloc 1,64)
    16 firme folosite · multiplul median 12,6x · quartile 8,0x – 17,1x
    APEI, CVSA, IH, LAUR, LFS, LGCY, LINC, LOPE, LRN, PRDO, PXED, STG, STRA, TAL, VSA, YOUL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Educational Services (SIC 8200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,6 %45 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate30,5 %1 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-5,9 %0 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,5x31 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare159,2x5 (față de colegi)19 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare0,2 %2 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,3 %5 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie19/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate23/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial5/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare4/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Youdao, Inc. (DAO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 845,0 mil USD în 2025; creștere an/an 9,6 %; marjă netă 1,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 1,04–2,22 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,64 USD, prețul de 20,69 USD lasă un potențial de -92,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1 159,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 30,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: -5,9 %
  • Lichiditatea curentă: 0,6x
  • P/E (TTM): 159,2x
  • Randament FCF: 0,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Educational Services (SIC 8200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
159,2x
mediana verticalei 14,0x
peste mediană (+1.039,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
2,9x
mediana verticalei 1,5x
peste mediană (+96,8 %)
P/B
—
mediana verticalei 2,5x
ROE
—
mediana verticalei 9,1 %
Marja netă
1,6 %
mediana verticalei 3,8 %
sub mediană (−56,9 %)
Marja EBIT
3,7 %
mediana verticalei 1,5 %
peste mediană (+148,5 %)
Venituri an/an
9,6 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+105,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EDUNew Oriental Education & Technology Group Inc.80,7 mld169,712,4 %8,4 %+15,5 %+2 % / −36 %
LAURLaureate Education, Inc.4,8 mld12,934,1 %20,3 %+8,6 %+14 % / +168 %
CVSACovista Inc.4,1 mld17,017,9 %12,8 %+9,3 %+34 % / +118 %
COE51Talk Online Education Group4,1 mld——-17,6 %+88,6 %−73 % / +43 %
LOPEGrand Canyon Education, Inc.3,8 mld16,135,9 %21,9 %+7,1 %−4 % / +10 %
LRNStride, Inc.3,3 mld10,920,9 %13,2 %+4,7 %+25 % / +31 %
DAOYoudao, Inc.2,5 mld159,2—1,6 %+9,6 %+99 % / +376 %
PRDOPerdoceo Education Corp1,9 mld10,917,6 %20,6 %+24,2 %+7 % / +72 %
STRAStrategic Education, Inc.1,7 mld12,48,2 %10,5 %+4,0 %−5 % / −16 %
YQ17 Education & Technology Group Inc.1,5 mld—-46,5 %-145,6 %−41,5 %−41 % / +14 %
UTIUniversal Technical Institute, Inc1,2 mld36,310,5 %3,9 %+14,0 %−3 % / +91 %
PXEDPhoenix Education Partners, Inc.794,4 mil9,530,1 %8,7 %+1,0 %−36 % / indisponibil
APEIAmerican Public Education, Inc.776,2 mil17,515,6 %6,8 %+3,9 %+22 % / +439 %
LINCLincoln Educational Services Corporation637,9 mil28,011,9 %4,0 %+17,8 %−2 % / +117 %
JZJianzhi Education Technology Group Company Limited522,3 mil—-44,4 %-22,4 %−70,6 %−98 % / −100 %
GOTUGaotu Techedu Inc.373,9 mil—-20,8 %-5,3 %+40,9 %−0 % / −9 %
IHiHuman Inc.245,2 mil22,810,0 %11,8 %−8,7 %−60 % / −59 %
FEDUFour Seasons Education (Cayman) Inc.210,5 mil46,66,8 %12,1 %+7,6 %−30 % / +13 %
LXEHLixiang Education Holding Co. Ltd.155,2 mil—-83,1 %-395,4 %−1,9 %−63 % / −99 %
LGCYLegacy Education Inc.118,1 mil14,019,5 %11,4 %+24,8 %−12 % / indisponibil
EEIQEpicQuest Education Group International Limited93,6 mil—-34,8 %-27,2 %+9,6 %−23 % / −81 %
VSAVisionSys AI Inc81,8 mil0,3—164.963,8 %−99,9 %−97 % / −100 %
CHGGChegg, Inc71,1 mil—-30,7 %-17,2 %−39,0 %−34 % / −94 %
AMBOAmbow Education Holding Ltd.62,3 mil—-2,9 %-2,6 %+0,8 %−61 % / −10 %
LFSLEIFRAS Co., Ltd.53,1 mil18,523,7 %3,7 %indisponibil−60 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DAO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
9,95
Randament total -52 % · Pe an -52 %
17,69
Randament total -15 % · Pe an -15 %
26,76
Randament total 29 % · Pe an 29 %
3 ani
7,90
Randament total -62 % · Pe an -27 %
15,96
Randament total -23 % · Pe an -8 %
26,76
Randament total 29 % · Pe an 9 %
5 ani
6,28
Randament total -70 % · Pe an -21 %
14,41
Randament total -30 % · Pe an -7 %
26,76
Randament total 29 % · Pe an 5 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,99
  • Marja netă± 2,79
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,52
  • Diluare anuală± 0,23

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (20 aug. 2026), 6-K (21 mai 2026).

Pe scurt

Youdao, Inc. este un furnizor de soluții AI pentru învățare și publicitate din China, cu servicii educaționale, dispozitive inteligente și marketing online. În exercițiul financiar 2025 veniturile totale au atins 5909,0 milioane RMB 1, iar marketingul online a devenit principala sursă de venit, reprezentând 43,0% din total 1. Compania își orientează strategia spre modele lingvistice proprii și agenți AI.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o bază largă de utilizatori pentru aplicațiile sale de învățare și un model LLM propriu integrat în produse 1.
  • Marketingul online a crescut rapid și a devenit cel mai mare segment de venituri 1.
  • Strategia AI-native permite utilizarea aceleiași tehnologii în mai multe produse și servicii 1.

Puncte slabe

  • Marjele brute s-au redus în toate segmentele, în special în marketingul online 1.
  • Tutoriatul tradițional s-a redus ca pondere, ceea ce schimbă profilul de venituri al companiei 1.
  • Structura VIE implică dependența de acorduri contractuale și de riscuri legale specifice 1.

Oportunități

  • Extinderea conținutului digital și a abonamentelor AI ar putea aduce venituri mai stabile 1.
  • Diversificarea clientelei de publicitate în industrii verticale noi ar putea reduce dependența de un singur grup 1.
  • Produsele cu inteligență artificială pot deschide piețe externe pentru învățare și publicitate 1.

Amenințări

  • Reglementările din China privind educația pot limita din nou serviciile de învățare 1.
  • Costurile ridicate de achiziție a traficului pot comprima marjele din publicitate 1.
  • Concurența tehnologică în AI și în dispozitive poate cere investiții suplimentare 1.

Riscuri

  • Dependența de grupul NetEaseridicat

    O parte importantă a cererii din marketingul online provine din grupul NetEase, iar o schimbare a acestei relații ar putea afecta veniturile 1.

  • Riscuri de reglementare în Chinaridicat

    Modificările normelor privind educația și publicitatea pot afecta modelul de afaceri și pot impune restructurări 1.

  • Structura VIEmediu

    Controlul asupra entităților operaționale se bazează pe acorduri contractuale, ceea ce poate crea incertitudini juridice 1.

  • Presiunea asupra marjelormediu

    Scăderea marjei brute în marketingul online și în servicii de învățare ar putea reduce rentabilitatea 1.

  • Pierderea de inovație în dispozitivescăzut

    Dacă produsele noi nu găsesc cerere, segmentul de dispozitive ar putea continua să piardă din pondere 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marketingul online continuă să crească și să se diversifice, compania ar putea reduce dependența de tutoriat și de un singur client 1.
  • Modelul Confucius și integrarea lui în produse ar putea sprijini noi abonamente și creșterea marjelor în timp 1.
  • O bază de utilizatori extinsă ar putea susține vânzarea de conținut digital și de dispozitive inteligente 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă presiunea asupra costurilor de achiziție a traficului persistă, marjele din publicitate ar putea scădea în continuare 1.
  • O nouă rundă de reglementări în educație ar putea afecta serviciile de învățare care rămân principala sursă de venit în ansamblu 1.
  • Dacă dispozitivele noi nu recuperează cota pierdută, segmentul ar putea continua să aducă o contribuție mai mică 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute în marketingul onlineQ1 2027
  • Ponderea NetEase în veniturile din publicitate2027
  • Noi măsuri de reglementare privind educația în China2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (20 aug. 2026), 6-K (21 mai 2026).

Afacerea

Youdao, Inc. se prezintă ca o companie care « face învățarea să se întâmple » și care dezvoltă aplicații, conținut, dispozitive și soluții de învățare pentru utilizatori de toate vârstele 1. Compania se definește ca furnizor de soluții AI specializat în învățare și publicitate, cu o strategie AI-native bazată pe modele lingvistice verticale pentru educație și marketing 1. Sediul central se află în Hangzhou, China, iar acțiunile sunt tranzacționate la NYSE sub simbolul DAO 1.

Activitatea operațională este organizată în trei segmente raportabile: servicii de învățare, dispozitive inteligente și servicii de marketing online 1. După retragerea din afacerea de tutoriat academic de bază în 2021, compania s-a concentrat pe conținut digital de învățare și cursuri STEAM 1. Modelul său LLM propriu, Confucius, este integrat în produse precum Youdao Lingshi, Hi Echo și Mr. P AI Tutor 1.

Compania și-a diversificat mixul de venituri în ultimii ani, marketingul online crescând din 2023 până în 2025 în timp ce tutoriatul s-a redus ca pondere 1. Structura de consolidare include entități VIE din China, ceea ce înseamnă că o parte semnificativă a activității este operată prin acorduri contractuale 1.

Segmente

Marketing online

Segmentul vinde publicitate performantă, de regulă plătită pe clic, și servicii de promovare globală, cu o pondere de 43,0% din venituri în 2025 1. Creșterea din 2025 a fost susținută de cererea din grupul NetEase și din piețele externe 1. Marja brută a scăzut la 27,1% în 2025, pe fondul costurilor mai mari de achiziție de trafic 1.

Piața în context

Compania operează în industria chineză a învățării inteligente, unde cheltuielile pentru educație cresc odată cu extinderea internetului și a serviciilor mobile 1. Veniturile din publicitate depind de bugetele advertiserilor, iar veniturile din învățare depind de cererea consumatorilor privați 1. Scăderea ponderii tutoriatului tradițional și creșterea marketingului online arată o schimbare a structurii pieței în care activează compania 1.

Piața este influențată de reglementările guvernamentale din China privind educația, care au impus în 2021 retragerea din tutoriatul academic obligatoriu 1. Presiunile asupra costurilor de achiziție a traficului și concurența pentru bugetele publicitare afectează marjele segmentelor 1.

Tendințe

  • Inteligența artificială generativămixt

    Compania a dezvoltat modelul propriu Confucius și l-a integrat în servicii și dispozitive, ceea ce ar putea sprijini noi produse și eficiență operațională 1. Costurile de cercetare și dezvoltare ar putea însă rămâne ridicate în perioada de investiții 1.

  • Creșterea publicității digitalevânt din spate

    Cererea din grupul NetEase și din piețele externe a susținut creșterea marketingului online, care a devenit cel mai mare segment 1. Dacă această cerere se extinde la noi industrii verticale, segmentul ar putea continua să crească 1.

  • Reglementarea educației în Chinavânt din față

    Reglementările din a doua jumătate a anului 2021 au obligat compania să renunțe la tutoriatul academic obligatoriu, iar activitatea rămasă rămâne sub supraveghere 1. Noi măsuri ar putea limita segmentul de servicii de învățare 1.

  • Consumul de dispozitive educaționalemixt

    Cererea pentru dispozitive de învățare inteligente depinde de inovația produselor și de adaptarea la nevoile utilizatorilor 1. Vânzările de dispozitive au scăzut ca pondere în ultimii ani, ceea ce arată o presiune asupra acestei linii de produse 1.

Poziția concurențială

Compania concurează în învățarea digitală, în tutoriatul online și în publicitatea performantă, unde trebuie să ofere produse diferențiate pentru utilizatori și advertiseri 1. Presiunea concurențială se resimte mai ales în marketingul online, unde costurile de achiziție a traficului au crescut 1. Sursele furnizate nu identifică în detaliu toți concurenții direcți 1.

Pe piața dispozitivelor inteligente și a conținutului educațional, compania se confruntă cu produse similare ale altor furnizori chinezi, iar diferențierea se bazează pe tehnologia AI și pe ecosistemul de conținut 1. Avantajul său este legat de modelul Confucius și de integrarea lui în produse 1.

  • NetEase

    Grupul din care compania s-a desprins și care rămâne un client important pentru segmentul de marketing online 1.

  • Furnizori de tutoriat online din China

    Concurenți în segmentul de servicii de învățare și cursuri digitale, cu oferte similare pentru aceiași consumatori 1.

  • Platforme de publicitate performantă din China

    Concurenți pentru bugetele advertiserilor în segmentul de marketing online bazat pe clic 1.

  • Producători de dispozitive de învățare inteligente

    Concurenți pentru vânzările de dispozitive educaționale, unde inovația produselor este decisivă 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Youdao, Inc. · 15 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.