olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Covista Inc. CVSA

Services-Educational Services · SIC 8200 · Verticală: Services-Educational Services (SIC 8200)

124,19USD+1,35 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Covista Inc. este cel mai mare furnizor de educație în domeniul sănătății din Statele Unite, care operează prin cinci instituții acreditate, printre care Chamberlain University, Walden University și școlile de medicină și medicină veterinară Ross și AUC. Într-un moment în care penuria de forță de muncă din sănătate rămâne o problemă majoră, compania a încheiat anul fiscal 2026 cu venituri de 1.954,1 milioane USD, în creștere de 9,3%, și a anunțat un ghid pentru anul fiscal 2027 care presupune o creștere a veniturilor de circa 5% până la 7%.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Covista Inc. (CVSA) costa 124,19 USD (+1,35 % într-o zi), cu capitalizare 4,1 mld USD, P/E 17,0 pe un EPS diluat de 7,32 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 89,36–140,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 511,5 mil USD (+10,7 % an/an), profit net de 67,4 mil USD (+9,0 % an/an), EPS diluat 1,95 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,1 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
17,0
EPS diluat TTM 7,32 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
5,90 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,65
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
89,36140,98

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
122,78 – 133,11
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 8,1 %
SMA 50 / 200
127,29 / 119,76
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,58 / 0,14
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,0 %−2,0 %+1,0 pp—
3 luni−3,7 %−2,2 %−1,5 pp—
6 luni+7,7 %+4,3 %+3,4 pp—
De la început de an+20,0 %+10,6 %+9,5 pp—
1 an+34,7 %+10,5 %+24,2 pp−30,6 %
3 ani+125,0 %+73,7 %+51,3 pp−18,2 %
5 ani+289,8 %+61,7 %+228,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,6 %
22 ian. 2026 → 12 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,1 %
30 sept. 2025 → 24 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+31,3 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 sept. 2026

Venituri
511,5 mil USD
+10,7 % an/an
Profit net
67,4 mil USD
+9,0 % an/an
EPS diluat
1,95
+16,8 % an/an
netă / operațională
13,2 % / 19,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Venituri447,7 mil466,1 mil457,1 mil462,3 mil503,4 mil487,0 mil501,4 mil511,5 mil
Costul vânzărilor186,6 mil199,9 mil198,9 mil200,8 mil205,4 mil210,7 mil216,7 mil220,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare156,9 mil175,2 mil180,9 mil175,7 mil182,8 mil184,1 mil188,1 mil192,6 mil
Profit operațional103,9 mil90,5 mil76,9 mil85,5 mil111,1 mil91,3 mil95,4 mil98,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile13,9 mil13,1 mil10,9 mil11,1 mil10,9 mil13,6 mil9,8 mil9,9 mil
Profit înainte de impozit92,2 mil79,3 mil68,6 mil76,9 mil101,9 mil77,9 mil88,4 mil89,5 mil
Impozit pe profit21,0 mil18,5 mil14,1 mil15,8 mil25,7 mil20,0 mil16,2 mil18,0 mil
Profit net75,9 mil60,8 mil54,2 mil61,8 mil76,4 mil41,6 mil71,7 mil67,4 mil
EPS diluat1,981,591,44 ≈1,672,111,202,06 ≈1,95
Flux de numerar operațional-19,0 mil ≈207,9 mil ≈59,7 mil130,5 mil29,7 mil ≈186,2 mil ≈124,0 mil114,0 mil
Investiții (capex)10,7 mil ≈10,2 mil ≈19,0 mil16,0 mil14,6 mil ≈20,2 mil ≈26,8 mil37,6 mil
Răscumpărări de acțiuni40,9 mil ≈72,4 mil ≈66,7 mil7,6 mil164,8 mil ≈67,5 mil ≈081,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 36 din propriul istoric de 28 trimestre (min 4,6, mediană 18,7, max 54,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri1,0 mld866,4 mil899,2 mil1,4 mld1,5 mld1,6 mld1,8 mld2,0 mld
Venituri an/an+5,6 %−14,5 %+3,8 %+53,7 %+5,0 %+9,2 %+12,9 %+9,3 %
Profit net95,2 mil-85,3 mil70,0 mil311,0 mil93,4 mil136,8 mil237,1 mil251,6 mil
Profit net an/an+181,8 %−189,7 %indisponibil+344,1 %−70,0 %+46,5 %+73,3 %+6,1 %
EPS diluat1,60-1,581,366,432,053,396,187,04
EPS diluat an/an+196,3 %−198,8 %indisponibil+372,8 %−68,1 %+65,4 %+82,3 %+13,9 %
netă %9,4 %-9,8 %7,8 %22,5 %6,4 %8,6 %13,3 %12,9 %
Flux de numerar liber147,3 mil68,1 mil152,3 mil-20,5 mil165,9 mil246,9 mil287,6 mil392,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
406,3 mil USD
Datorie financiară
662,9 mil USD
Datorie netă
256,5 mil USD
Capitaluri proprii
1,4 mld USD
Active totale
3,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,46x
Lichiditate curentă
1,09x
ROE
17,5 %
ROA
8,7 %
Marja FCF
20,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
1,6 mld
2025
1,8 mld
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
698,5 mil
2025
771,4 mil
2026
833,7 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Profit brut
2024
886,1 mil ≈
2025
1,0 mld ≈
2026
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
633,0 mil
2025
672,0 mil
2026
730,7 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Profit operațional
2024
217,1 mil
2025
341,5 mil
2026
383,4 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
63,7 mil
2025
52,3 mil
2026
45,4 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
163,9 mil
2025
298,5 mil
2026
345,1 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
26,2 mil
2025
65,8 mil
2026
77,7 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Profit net
2024
136,8 mil
2025
237,1 mil
2026
251,6 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

EPS diluat
2024
3,39
2025
6,18
2026
7,04

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
40,3 mil
2025
38,3 mil
2026
35,7 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
219,3 mil
2025
199,6 mil
2026
406,3 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Creanțe
2024
124,1 mil
2025
143,4 mil
2026
166,9 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Active curente
2024
418,1 mil
2025
416,2 mil
2026
652,4 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
248,5 mil
2025
256,1 mil
2026
302,6 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Fond comercial
2024
961,3 mil
2025
961,3 mil
2026
961,3 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
776,7 mil
2025
765,5 mil
2026
754,3 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Active totale
2024
2,7 mld
2025
2,8 mld
2026
3,0 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
102,6 mil
2025
105,0 mil
2026
124,8 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
—
2025
0
2026
5,1 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
648,7 mil
2025
552,7 mil
2026
657,8 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorii curente
2024
487,7 mil
2025
507,9 mil
2026
596,8 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorii totale
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld
2026
1,6 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,4 mld †
2025
1,4 mld †
2026
1,4 mld †

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
295,8 mil
2025
337,9 mil
2026
470,4 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
48,9 mil
2025
50,3 mil
2026
77,7 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
246,9 mil ≈
2025
287,6 mil ≈
2026
392,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-47,9 mil
2025
-41,9 mil
2026
-83,7 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-301,8 mil
2025
-316,0 mil
2026
-180,1 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
262,0 mil
2025
213,1 mil
2026
239,9 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
10,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
16,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
12,2 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
6,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
39,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
29,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
13,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
50,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
38,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
36,6 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
57,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
19,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
12,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
17,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
17,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
17,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
278,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
8,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
453,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
99,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
354,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
137,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
39 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
43 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
16,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
17,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
11,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
11,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
8,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 79 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

124,19 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
17,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
17,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
12,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2719derivat 198

Scorul pe grupe

  • Evaluare71
  • Bilanț și datorie60
  • Calitate78
  • Creștere93
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
112,90
USD pe acțiune
Mijloc
154,89
USD pe acțiune
Sus
208,14
USD pe acțiune
Preț: 124,19 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 24,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 19,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 47,83 – 285,68 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)177,97 – 285,68 (Mijloc 219,08)
    WACC 8,8 % · FCFF de pornire 389,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -12,4 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E47,83 – 130,60 (Mijloc 90,69)
    15 firme folosite · multiplul median 12,4x · quartile 6,5x – 17,8x
    APEI, IH, LAUR, LFS, LGCY, LINC, LOPE, LRN, PRDO, PXED, STG, STRA, TAL, VSA, YOUL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Educational Services (SIC 8200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 79/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate17,8 %65 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate12,8 %79 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate137,9 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,4 %87 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere50,9 %100 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie8,9x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x1 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare17,0x47 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare8,6 %100 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,6 %100 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie60/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere93/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate78/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare71/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Covista Inc. (CVSA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld USD în 2026; creștere an/an 9,3 %; marjă netă 12,8 %; ROE 17,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 112,90–208,14 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 154,89 USD, prețul de 124,19 USD lasă un potențial de 24,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 19,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 79/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 12,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 137,9 %
  • CAGR venituri 3 ani: 10,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: 50,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 8,9x
  • Randament FCF: 8,6 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,6 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,8x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Educational Services (SIC 8200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
17,0x
mediana verticalei 14,0x
peste mediană (+21,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
2,1x
mediana verticalei 1,5x
peste mediană (+39,7 %)
P/B
2,9x
mediana verticalei 2,4x
peste mediană (+21,6 %)
ROE
17,9 %
mediana verticalei 8,2 %
peste mediană (+119,1 %)
Marja netă
12,8 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+323,6 %)
Marja EBIT
19,8 %
mediana verticalei 1,5 %
peste mediană (+1.211,4 %)
Venituri an/an
9,3 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+97,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,5x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,1 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EDUNew Oriental Education & Technology Group Inc.80,7 mld169,712,4 %8,4 %+15,5 %+2 % / −36 %
LAURLaureate Education, Inc.4,8 mld12,934,1 %20,3 %+8,6 %+14 % / +168 %
CVSACovista Inc.4,1 mld17,017,9 %12,8 %+9,3 %+35 % / +125 %
COE51Talk Online Education Group4,1 mld——-17,6 %+88,6 %−73 % / +43 %
LOPEGrand Canyon Education, Inc.3,9 mld18,231,0 %19,6 %+7,1 %−4 % / +10 %
LRNStride, Inc.3,3 mld10,920,9 %13,2 %+4,7 %+25 % / +31 %
DAOYoudao, Inc.2,5 mld159,2—1,6 %+9,6 %+105 % / +397 %
PRDOPerdoceo Education Corp1,9 mld10,917,6 %20,6 %+24,2 %+7 % / +72 %
STRAStrategic Education, Inc.1,7 mld12,48,2 %10,5 %+4,0 %−5 % / −16 %
YQ17 Education & Technology Group Inc.1,5 mld—-46,5 %-145,6 %−41,5 %−41 % / +14 %
UTIUniversal Technical Institute, Inc1,2 mld36,310,5 %3,9 %+14,0 %−3 % / +91 %
PXEDPhoenix Education Partners, Inc.794,4 mil9,530,1 %8,7 %+1,0 %−36 % / indisponibil
APEIAmerican Public Education, Inc.776,2 mil17,515,6 %6,8 %+3,9 %+22 % / +439 %
LINCLincoln Educational Services Corporation637,9 mil28,011,9 %4,0 %+17,8 %−2 % / +117 %
JZJianzhi Education Technology Group Company Limited522,3 mil—-44,4 %-22,4 %−70,6 %−98 % / −100 %
GOTUGaotu Techedu Inc.373,9 mil—-20,8 %-5,3 %+40,9 %−0 % / −9 %
IHiHuman Inc.245,2 mil22,810,0 %11,8 %−8,7 %−60 % / −59 %
FEDUFour Seasons Education (Cayman) Inc.210,5 mil46,66,8 %12,1 %+7,6 %−30 % / +13 %
LXEHLixiang Education Holding Co. Ltd.155,2 mil—-83,1 %-395,4 %−1,9 %−63 % / −99 %
LGCYLegacy Education Inc.118,1 mil14,019,5 %11,4 %+24,8 %−12 % / indisponibil
EEIQEpicQuest Education Group International Limited93,6 mil—-34,8 %-27,2 %+9,6 %−23 % / −81 %
VSAVisionSys AI Inc81,8 mil0,3—164.963,8 %−99,9 %−97 % / −100 %
CHGGChegg, Inc71,1 mil—-30,7 %-17,2 %−39,0 %−34 % / −94 %
AMBOAmbow Education Holding Ltd.62,3 mil—-2,9 %-2,6 %+0,8 %−61 % / −10 %
LFSLEIFRAS Co., Ltd.53,1 mil18,523,7 %3,7 %indisponibil−60 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CVSA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
82,14
Randament total -34 % · Pe an -34 %
144,83
Randament total 17 % · Pe an 17 %
217,61
Randament total 75 % · Pe an 75 %
3 ani
89,51
Randament total -28 % · Pe an -10 %
176,63
Randament total 42 % · Pe an 12 %
289,98
Randament total 133 % · Pe an 33 %
5 ani
97,55
Randament total -21 % · Pe an -5 %
215,42
Randament total 73 % · Pe an 12 %
386,41
Randament total 211 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 44,16
  • Marja netă± 30,91
  • Creșterea anuală a veniturilor± 24,01
  • Diluare anuală± 2,60

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Covista Inc. este cel mai mare furnizor de educație în domeniul sănătății din Statele Unite, care operează prin cinci instituții acreditate, printre care Chamberlain University, Walden University și școlile de medicină și medicină veterinară Ross și AUC. Într-un moment în care penuria de forță de muncă din sănătate rămâne o problemă majoră, compania a încheiat anul fiscal 2026 cu venituri de 1.954,1 milioane USD, în creștere de 9,3%, și a anunțat un ghid pentru anul fiscal 2027 care presupune o creștere a veniturilor de circa 5% până la 7%.

SWOT

Puncte tari

  • Compania este cel mai mare furnizor de educație în sănătate din SUA și are o rețea extinsă de studenți și absolvenți, ceea ce îi oferă scală și vizibilitate.
  • Creșterea veniturilor, a numărului de studenți și a marjei ajustate EBITDA arată capacitatea de a converti cererea în rezultate financiare.
  • Rate ridicate de plasare la rezidențiat pentru absolvenții școlilor medicale susțin reputația programelor.

Puncte slabe

  • Dependența mare de programele federale de ajutor financiar face veniturile sensibile la schimbările de reglementare.
  • Înscrierile la programele post-licență de nursing au scăzut în anul fiscal 2026, ceea ce arată o slăbiciune într-un segment important.
  • Costurile de marketing și de achiziție a studenților au crescut, iar acest lucru poate reduce randamentul investițiilor dacă cererea scade.

Oportunități

  • Penuria de personal medical din SUA poate susține o cerere durabilă pentru programele de nursing și sănătate.
  • Noile campusuri și programele lansate recent pot extinde accesul și pot crește veniturile, dacă înscrierile răspund planului.
  • Parteneriatele cu sisteme de sănătate și cu furnizori de tehnologie pot crea căi directe de angajare pentru absolvenți.

Amenințări

  • Un control mai strict al autorităților de reglementare sau al Departamentului Educației poate limita eligibilitatea instituțiilor la programele federale.
  • Acțiunile în justiție, investigațiile și publicitatea negativă ar putea afecta reputația și înscrierile.
  • Concurența din partea universităților online și a școlilor noi poate presa asupra prețurilor și asupra costurilor de achiziție a studenților.

Riscuri

  • Dependența de Title IVridicat

    Majoritatea veniturilor provine din programele federale de ajutor financiar, iar o restricție a eligibilității ar avea efecte semnificative asupra companiei 1.

  • Răspundere și litigiiridicat

    Compania este supusă unor audituri, investigații și procese, iar rezultatele acestora pot include amenzi, rambursări sau restricții operaționale 1.

  • Scrisori de creditmediu

    Autoritățile ar putea cere garanții suplimentare, iar dacă acestea depășesc plafonul de credit, companiei i-ar putea fi necesară o modificare a acordului de credit 1.

  • Scăderea înscrierilor post-licențămediu

    Declinul înscrierilor la programele post-licență de nursing ar putea limita creșterea segmentului Chamberlain dacă managementul nu reușește să le redreseze.

  • Datorii și refinanțarescăzut

    Compania și-a refinanțat datoriile și a extins linia de credit, dar costurile financiare și condițiile de piață pot influența rezultatele viitoare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru personal medical rămâne ridicată, Covista ar putea continua să crească prin Walden și prin programele pre-licență ale Chamberlain.
  • Creșterea veniturilor și a marjei ajustate EBITDA ar putea arăta o eficiență operațională care să susțină ghidul pentru anul fiscal 2027.
  • Parteneriatele cu sisteme de sănătate și extinderea campusurilor ar putea deschide noi surse de înscrieri.

Ce ar strica teza

  • Dacă regulile federale privind ajutorul financiar se înăspresc, veniturile ar putea scădea rapid, având în vedere ponderea mare a programelor Title IV.
  • Scăderea înscrierilor la programele post-licență ar putea indica o slăbire a cererii într-un segment important.
  • Litigiile și investigațiile în curs ar putea genera costuri neprevăzute sau restricții care să limiteze operațiunile.

De urmărit

  • Realizarea ghidului de venituri și de EPS ajustat2027
  • Evoluția înscrierilor la programele post-licență ChamberlainQ1 2027
  • Deschiderea noilor campusuri din Cincinnati și Salt Lake City2027
  • Evoluția litigiilor și a reglementărilor federale privind Title IVnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

Covista, fostă Adtalem Global Education, își definește misiunea prin deschiderea accesului la educație în nursing, medicină, medicină veterinară și științele sociale și comportamentale. Compania are trei segmente raportabile: Chamberlain, cu programe de licență și certificate în nursing și profesii sanitare, Walden, cu programe aproape în totalitate online pentru adulți care lucrează, și școlile medicale și veterinare, care includ AUC, RUSM și RUSVM. Strategia actuală, numită « Purpose at Scale », urmărește extinderea accesului la educația în sănătate și reducerea deficitului de personal medical din SUA, pe baza a patru principii: excelență operațională, extinderea platformei, integrarea cu angajatorii și accentul pe tehnologie 1.

Modelul de venituri depinde în mare măsură de programele federale de ajutor financiar. Instituțiile care participă la programele Title IV obțin 78% din venituri din aceste programe, ceea ce face ca reglementarea să fie un factor central pentru întreaga companie 1.

Începând cu anul fiscal 2026, Covista a raportat o creștere a numărului de studenți și a veniturilor în toate cele trei segmente, în timp ce a continuat să ramburseze datorii și să răscumpere acțiuni. Compania a anunțat și două colaborări cu sisteme de sănătate, printre care Advocate Health, pentru a crea căi directe de la studii la practica medicală 2.

Segmente

Chamberlain

Chamberlain a generat 750,2 milioane USD venituri în anul fiscal 2026, în creștere de 3,4%. Creșterea provine în principal din tarife mai mari și din înscrierile la programele pre-licență, în timp ce înscrierile la programele post-licență au scăzut pe parcursul anului 1.

Walden

Walden a fost segmentul cu cea mai rapidă creștere, cu venituri de 804,9 milioane USD, în creștere de 16,1%. Înscrierile totale au crescut cu 14,0% până la 30 iunie 2026, un ritm susținut de programe mai flexibile pentru adulți care lucrează 12.

Școli medicale și veterinare

Segmentul medical și veterinar a raportat venituri de 398,9 milioane USD în anul fiscal 2026, în creștere de 8,1%, cu o creștere a numărului mediu de studenți de 4,5% 12.

Piața în context

Piața educației în nursing din SUA include peste 2.000 de programe care duc la licența RN, iar mulți furnizori tradiționali au capacitate limitată de admitere. Piața online pentru adulți este mai competitivă, dar continuă să crească pe măsură ce cererea pentru studii superioare din partea profesioniștilor care lucrează se extinde 1.

Piața profesiilor medicale și veterinare depinde de accesul studenților la rezidențiat în SUA. Rata de plasare la rezidențiat a absolvenților AUC a ajuns la 98% în 2026, ceea ce sprijină atractivitatea acestor programe 1.

Tendințe

  • Deficitul de personal medicalvânt din spate

    Cererea de personal medical și lipsa de forță de muncă din sănătate susțin cererea pentru programele Covista, mai ales în nursing și în profesiile sanitare.

  • Presiunea reglementării federalevânt din față

    Modificările regulilor Title IV și ale regulamentelor privind împrumuturile pot restrânge înscrierile sau pot amâna plățile, iar un ritm mai strict de aplicare ar putea afecta veniturile companiei.

  • Educația online pentru adulțimixt

    Cererea pentru studii online flexibile, destinate profesioniștilor care lucrează, favorizează Walden, dar atrage și concurenți noi.

  • Instrumentele AI în educațievânt din spate

    Certificările în inteligență artificială dezvoltate împreună cu Google Cloud pot extinde oferta, dacă cererea din partea studenților și angajatorilor continuă să crească.

Poziția concurențială

În nursing, Chamberlain concurează cu universități cu patru ani, colegii comunitare și școli mai mici, în timp ce în programele post-licență concurează cu peste 700 de instituții care oferă RN-BSN și peste 600 care oferă MSN 1.

Walden concurează atât cu universități cuprinzătoare, cât și cu școli specializate care oferă doar câteva programe, iar piața este fragmentată și în continuă schimbare 1.

  • Universități comunitare și colegii cu patru ani

    Concurează pe programele pre-licență în nursing, unde capacitatea limitată a acestora poate lăsa spațiu pentru furnizori ca Chamberlain.

  • Universități online cuprinzătoare

    Concurează cu Walden pentru adulții care lucrează și caută diplome de licență sau masterat online.

  • Școli specializate în programe de nursing post-licență

    Concurează pe programele RN-BSN și MSN, unde există un număr mare de furnizori.

  • Alte școli de medicină din Caraibe

    Concurează cu AUC și RUSM pentru studenții care urmăresc o diplomă de medic în afara SUA.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Covista Inc. · 06 aug. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Covista Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Covista Inc. (CVSA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw