olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

The Brink's Company BCO

Arrangement of Transportation of Freight & Cargo · SIC 4731 · Verticală: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)

113,02USD+4,65 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

The Brink's Company (BCO) este un furnizor global de servicii de gestionare a numerarului și valorilor, soluții digitale de retail și servicii gestionate pentru bancomate, cu clienți în peste 100 de țări. Ponderea în creștere a serviciilor tehnologice, recurente, sprijină marja, iar achiziția NCR Atleos este în curs, în timp ce veniturile din 2025 au atins [5261.2] milioane USD, iar veniturile trimestriale din T2 2026 au fost de [1392.3] milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea The Brink's Company (BCO) costa 113,02 USD (+4,65 % într-o zi), cu capitalizare 4,7 mld USD, P/E 26,1 pe un EPS diluat de 4,33 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,90 %, beta 0,79, interval pe 52 de săptămâni 92,16–135,58 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,4 mld USD (+7,1 % an/an), profit net de 44,4 mil USD (+1,6 % an/an), EPS diluat 1,07 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,7 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
26,1
EPS diluat TTM 4,33 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
3,83 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,90 %
DPS 12 luni 1,02
Beta (2 ani)
0,79
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
92,16135,58

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
98,54 – 113,13
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,99 · lățimea benzii 13,8 %
SMA 50 / 200
106,35 / 110,22
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,64 / 0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+10,0 %−2,0 %+12,0 pp—
3 luni−2,4 %−2,2 %−0,2 pp—
6 luni+3,7 %+4,3 %−0,6 pp—
De la început de an−3,2 %+10,6 %−13,7 pp—
1 an+6,7 %+10,5 %−3,7 pp−52,6 %
3 ani+59,4 %+73,7 %−14,3 pp−74,3 %
5 ani+60,4 %+61,7 %−1,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,0 %
26 feb. 2026 → 29 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,5 %
14 ian. 2022 → 30 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,4 mld USD
+7,1 % an/an
Profit net
44,4 mil USD
+1,6 % an/an
EPS diluat
1,07
+3,9 % an/an
netă / operațională
3,2 % / 9,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,3 mld1,3 mld1,2 mld1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld
Costul vânzărilor943,6 mil934,5 mil939,5 mil976,7 mil990,4 mil996,6 mil1,0 mld1,0 mld
Profit operațional111,6 mil104,5 mil119,1 mil133,9 mil152,4 mil180,1 mil110,2 mil133,3 mil
Amortizare și depreciere74,8 mil73,0 mil70,7 mil59,8 mil78,2 mil82,1 mil79,7 mil79,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile63,0 mil60,1 mil57,5 mil60,9 mil63,4 mil63,7 mil63,5 mil62,9 mil
Profit înainte de impozit59,1 mil56,8 mil69,5 mil74,8 mil90,5 mil119,1 mil45,8 mil67,9 mil
Impozit pe profit27,2 mil17,2 mil15,6 mil27,2 mil53,0 mil47,5 mil11,0 mil20,5 mil
Profit net28,9 mil38,5 mil51,6 mil43,7 mil36,3 mil68,1 mil32,1 mil44,4 mil
EPS diluat0,650,87 ≈1,181,030,861,63 ≈0,771,07
Flux de numerar operațional58,4 mil ≈—-60,2 mil204,0 mil ≈122,1 mil ≈—28,7 mil36,5 mil ≈
Investiții (capex)51,0 mil ≈62,6 mil58,9 mil51,8 mil ≈44,7 mil ≈47,7 mil40,1 mil34,8 mil ≈
Dividende plătite10,7 mil ≈10,5 mil10,4 mil10,7 mil ≈10,6 mil ≈10,6 mil10,5 mil10,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni59,6 mil ≈78,3 mil44,8 mil85,2 mil ≈23,6 mil ≈55,8 mil30,2 mil0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 32 din propriul istoric de 34 trimestre (min 13,4, mediană 36,5, max 1.189,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,5 mld3,7 mld3,7 mld4,2 mld4,5 mld4,9 mld5,0 mld5,3 mld
Venituri an/an+4,2 %+5,6 %+0,2 %+13,8 %+8,0 %+7,5 %+2,8 %+5,0 %
Profit net-33,3 mil29,0 mil16,0 mil105,2 mil170,6 mil87,7 mil162,9 mil199,7 mil
Profit net an/an−299,4 %indisponibil−44,8 %+557,5 %+62,2 %−48,6 %+85,7 %+22,6 %
EPS diluat-0,650,570,312,103,571,873,634,69
EPS diluat an/an−303,1 %indisponibil−45,6 %+577,4 %+70,0 %−47,6 %+94,1 %+29,2 %
netă %-1,0 %0,8 %0,4 %2,5 %3,8 %1,8 %3,3 %3,8 %
Flux de numerar liber209,0 mil203,8 mil199,2 mil310,1 mil297,3 milindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,7 mld USD
Datorie financiară
4,2 mld USD
Datorie netă
2,5 mld USD
Capitaluri proprii
407,3 mil USD
Active totale
7,3 mld USD
Datorie / capitaluri
10,35x
Lichiditate curentă
1,51x
ROE
55,5 %
ROA
2,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,9 mld
2024
5,0 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,7 mld
2024
3,7 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,2 mld ≈
2024
1,3 mld ≈
2025
1,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
425,2 mil
2024
453,0 mil
2025
585,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
275,8 mil
2024
293,3 mil
2025
290,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
701,0 mil ≈
2024
746,3 mil ≈
2025
876,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
203,8 mil
2024
235,4 mil
2025
245,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
235,8 mil
2024
266,3 mil
2025
353,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
139,2 mil
2024
92,7 mil
2025
143,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
87,7 mil
2024
162,9 mil
2025
199,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,87
2024
3,63
2025
4,69

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
46,9 mil
2024
44,8 mil
2025
42,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,86
2024
0,95
2025
1,01

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,2 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
779,0 mil
2024
733,5 mil
2025
766,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,8 mld
2024
2,9 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,0 mld
2024
982,7 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
488,3 mil
2024
422,3 mil
2025
385,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
6,6 mld
2024
6,6 mld
2025
7,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
249,7 mil
2024
316,6 mil
2025
319,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
268,8 mil
2024
291,0 mil
2025
404,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,3 mld
2024
3,6 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,9 mld
2024
1,9 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,1 mld
2024
6,3 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
520,2 mil
2024
312,5 mil
2025
407,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat

Investiții (capex)
2023
202,7 mil
2024
222,5 mil
2025
203,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-179,8 mil
2024
-216,2 mil
2025
-202,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-207,1 mil
2024
42,2 mil
2025
-114,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
39,6 mil
2024
41,8 mil
2025
42,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
169,9 mil
2024
203,6 mil
2025
209,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
29,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
22,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
5,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
65,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
29,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
9,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
72,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
26,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
64,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
11,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
23,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
13,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
167,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
56 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
28 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
25,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
26,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
15,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
8,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
12,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 51 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

113,02 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
26,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
15,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
8,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
64,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 2796derivat 172

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie33
  • Evaluare41
  • Calitate83
  • Creștere53
  • Randamente47

Interval de valoare estimat

Jos
2,55
USD pe acțiune
Mijloc
103,68
USD pe acțiune
Sus
106,46
USD pe acțiune
Preț: 113,02 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -8,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -9,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,55 – 106,46 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E2,55 – 106,46 (Mijloc 103,68)
    5 firme folosite · multiplul median 24,0x · quartile 0,6x – 24,6x
    CHRW, EXPD, GVH, HUBG, RLGT
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului13,24 – 17,80 (Mijloc 15,19)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 51/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,1 %80 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate3,3 %88 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,1 %42 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere9,5 %63 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,9x32 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,3x12 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x68 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare26,1x20 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare8,1x63 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,3 %47 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie33/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere53/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial47/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare41/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BRINK’S CO (BCO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,3 mld USD în 2025; creștere an/an 5,0 %; marjă netă 3,3 %; ROE 64,0 %; datorie netă/EBITDA 2,9x.

Intervalul de valoare estimat este 2,55–106,46 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 103,68 USD, prețul de 113,02 USD lasă un potențial de -8,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -9,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 11,1 %
  • Marja netă: 3,3 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,3x
  • P/E (TTM): 26,1x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
26,1x
mediana verticalei 24,0x
peste mediană (+9,0 %)
EV/EBITDA
8,1x
mediana verticalei —
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,8x
la mediană
P/B
15,0x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+1.860,2 %)
ROE
64,0 %
mediana verticalei -33,5 %
peste mediană
Marja netă
3,3 %
mediana verticalei -9,4 %
peste mediană
Marja EBIT
10,5 %
mediana verticalei -5,5 %
peste mediană
Venituri an/an
5,0 %
mediana verticalei -4,4 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
2,9x
mediana verticalei —
Randament dividend
0,9 %
mediana verticalei 6,9 %
sub mediană (−86,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EXPDExpeditors International Of Washington, Inc.26,6 mld29,742,6 %7,6 %+4,4 %+39 % / +70 %
CHRWC.h. Robinson Worldwide, Inc.15,5 mld24,038,9 %3,7 %−8,4 %−16 % / +63 %
BCOBrink’s Co4,7 mld26,164,0 %3,3 %+5,0 %+7 % / +59 %
FWRDForward Air Corporation644,5 mil—-1.574,1 %-11,4 %+0,8 %−17 % / −70 %
RLGTRadiant Logistics, Inc.450,2 mil24,68,0 %2,0 %+3,5 %+54 % / +60 %
NCEWNew Century Logistics (bvi) Limited422,8 mil—-185,6 %-24,2 %−15,5 %+311 % / indisponibil
PSIGPS International Group Ltd.80,1 mil—-440,7 %-28,6 %−39,0 %+28 % / indisponibil
CRGOFreightos Ltd32,8 mil—-35,8 %-59,5 %+23,9 %−79 % / −79 %
VNTGVantage Corp14,3 mil—-31,1 %-7,4 %−4,4 %−50 % / indisponibil
QNMEQuanome Technologies, Inc.13,4 mil—-192,5 %-162,1 %+111,8 %−55 % / indisponibil
SLGBSmart Logistics Global Limited9,5 mil—-13,4 %-2,9 %indisponibil−87 % / indisponibil
ELOGEastern International Ltd.9,2 mil—-8,6 %-454,0 %−24,4 %−65 % / indisponibil
JYDJayud Global Logistics Limited9,0 mil—-36,8 %-5,9 %+8,7 %−65 % / −99 %
SGLYSingularity Future Technology Ltd.2,6 mil—-55,6 %-347,5 %−6,6 %−95 % / −99 %
FRGTFreight Technologies, Inc.1,6 mil—-338,3 %-60,5 %−4,9 %−95 % / −100 %
GVHGlobavend Holdings Limited1,4 mil0,69,0 %2,9 %+42,5 %−76 % / −100 %
HUBGHub Group, Inc.—0,16,3 %2,8 %−6,1 %−30 % / −29 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BCO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
68,23
Randament total -39 % · Pe an -39 %
120,59
Randament total 8 % · Pe an 8 %
181,59
Randament total 62 % · Pe an 62 %
3 ani
66,98
Randament total -39 % · Pe an -15 %
133,13
Randament total 21 % · Pe an 7 %
220,02
Randament total 99 % · Pe an 26 %
5 ani
65,75
Randament total -38 % · Pe an -9 %
146,98
Randament total 35 % · Pe an 6 %
266,57
Randament total 143 % · Pe an 19 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 33,28
  • Marja netă± 23,30
  • Creșterea anuală a veniturilor± 19,02
  • Diluare anuală± 1,96

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

The Brink's Company (BCO) este un furnizor global de servicii de gestionare a numerarului și valorilor, soluții digitale de retail și servicii gestionate pentru bancomate, cu clienți în peste 100 de țări. Ponderea în creștere a serviciilor tehnologice, recurente, sprijină marja, iar achiziția NCR Atleos este în curs, în timp ce veniturile din 2025 au atins [5261.2] milioane USD, iar veniturile trimestriale din T2 2026 au fost de [1392.3] milioane USD 123.

SWOT

Puncte tari

  • Recunoașterea mărcii, reputația pentru securitate și rețeaua globală oferă un avantaj competitiv clar.
  • Serviciile DRS și AMS sunt recurente, cu contracte pe mai mulți ani, ceea ce oferă venituri mai previzibile.
  • Compania a raportat creșteri ale profitului operațional și ale EBITDA ajustat în ultimele perioade.

Puncte slabe

  • Costurile fixe mari legate de flota de vehicule blindate și rețeaua de sucursale limitează flexibilitatea.
  • Dependența de operațiuni din afara SUA expune compania la riscuri valutare și politice.
  • Datoriile au crescut odată cu finanțarea achiziției NCR Atleos, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru gestionarea digitală a bancomatelor și a depozitelor ar putea susține creșterea segmentului DRS și AMS.
  • Sinergiile din achiziția NCR Atleos ar putea îmbunătăți marjele dacă integrarea decurge bine.
  • Dezvoltarea de noi soluții tehnologice ar putea deschide piețe noi pentru servicii recurente.

Amenințări

  • Scăderea utilizării numerarului ar putea reduce volumul serviciilor de bază din segmentul CVS.
  • Presiunea concurențială asupra prețurilor ar putea duce la pierderea de volum sau la marje mai mici.
  • Investigațiile și obligațiile de conformitate legate de reglementările AML pot genera amenzi și costuri suplimentare.

Riscuri

  • Strategia nu se realizeazămediu

    Dacă obiectivele strategice nu sunt atinse, rezultatele și fluxurile de numerar ar putea fi afectate negativ.

  • Concurență și presiune asupra prețurilorridicat

    Concurența intensă poate duce la pierderea de clienți sau la prețuri mai mici.

  • Declinul utilizării numeraruluiridicat

    Creșterea plăților alternative ar putea reduce cererea pentru serviciile legate de numerar.

  • Riscuri de reglementare și conformitateridicat

    Încălcarea reglementărilor AML sau ale legii anticorupție ar putea duce la amenzi și la pierderea licențelor.

  • Riscuri internaționale și valutaremediu

    Operațiunile din afara SUA sunt expuse la riscuri politice, la inflație și la fluctuații valutare, care pot afecta rezultatele raportate.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea organică a serviciilor DRS și AMS continuă la ritmul actual, marjele ar putea crește pe măsură ce ponderea veniturilor recurente se mărește.
  • Dacă integrarea achiziției NCR Atleos decurge conform planului, sinergiile anunțate ar putea susține profitabilitatea pe termen lung.
  • Conversia fluxului de numerar ar putea rămâne solidă, iar compania a raportat o creștere a fluxului de numerar liber pe ultimele douăsprezece luni.

Ce ar strica teza

  • Dacă utilizarea numerarului continuă să scadă, segmentul de bază CVS ar putea pierde din volum și din venituri.
  • Achiziția NCR Atleos ar putea aduce costuri de integrare mai mari decât cele estimate și ar putea crește datoria companiei.
  • Dacă presiunea concurențială asupra prețurilor se intensifică, marjele din segmentele tradiționale ar putea scădea.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției NCR Atleos și obținerea aprobărilor de reglementare rămaseQ1 2027
  • Realizarea ghidajului trimestrial pentru veniturile și EBITDA ajustat din T3 2026Q3 2026
  • Evoluția creșterii organice a serviciilor DRS și AMS față de ținta de medie spre înaltă2026
  • Progresul sinergiilor de aproximativ 200 milioane USD după închiderea achiziției2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Brink's oferă transport blindat de numerar și valori, servicii de tip Brink's Global Services pentru bunuri de mare valoare, precum și soluții digitale de retail și servicii gestionate pentru bancomate. Compania își gestionează activitatea pe patru segmente: America de Nord, America Latină, Europa și restul lumii, cu sediul central în Richmond, Virginia 1.

În 2025, veniturile din gestionarea numerarului și valorilor au reprezentat 72% din total, iar DRS și AMS au reprezentat 28%, aceste din urmă fiind servicii tehnologice cu contracte recurente pe mai mulți ani 1. Veniturile au fost mai mari în a doua jumătate a anului, în special în trimestrul patru 1.

Strategia se bazează pe patru piloni: parteneriat pentru succesul clientului, inovare pentru creștere, operare mai bună a afacerii și atragerea talentelor 1. Compania a încheiat în 2025 un număr de achiziții mici, iar în 2026 a anunțat achiziția NCR Atleos, cu finalizare estimată la începutul trimestrului unu 2027 3.

Segmente

Cash and Valuables Management (CVS)

Acest segment acoperă transportul blindat de numerar, serviciile de vault, gestionarea numerarului și transportul de bunuri de valoare mare, cu venituri de aproximativ 3,8 miliarde USD în 2025 1. Veniturile sunt influențate de nivelul activității economice și de cererea pentru metale prețioase 1.

Digital Retail Solutions și ATM Managed Services (DRS și AMS)

Acest segment oferă dispozitive inteligente, software și gestionarea completă a bancomatelor, cu venituri de aproximativ 1,5 miliarde USD în 2025 1. În trimestrul doi 2026, creșterea organică a fost de peste zece procente, iar compania a raportat a paisprezecea trimestru consecutiv de creștere organică de medie spre înaltă 3.

Segmentele geografice

Veniturile din afara SUA au reprezentat 69% din total în 2025, iar segmentele Americii Latine și Europei au fost influențate de cursurile de schimb, în special peso-ul mexican și peso-ul argentinian 12.

Piața în context

Piața serviciilor de transport de numerar și gestionare a numerarului este dominată de câțiva jucători globali, iar cererea depinde de cât de mult se folosește numerarul în plățile cu cardul și de nivelul activității economice 1. Compania notează că tendința de scădere a utilizării numerarului ar putea reduce cererea pentru aceste servicii, dacă nu sunt compensate de noile soluții 1.

Cererea pentru soluțiile tehnologice de gestionare a bancomatelor și a depozitelor este susținută de inițiativele băncilor și retailerilor de a reduce costurile operaționale, iar creșterea din T2 2026 indică un interes continuu 3.

Tendințe

  • Declinul folosirii numeraruluivânt din față

    Plățile alternative ar putea reduce volumul de servicii legate de numerar, ceea ce ar pune presiune pe segmentul CVS dacă inițiativele de modernizare nu compensează scăderea.

  • Creșterea serviciilor tehnologice recurentevânt din spate

    Creșterea serviciilor DRS și AMS, cu contracte pe mai mulți ani, ar putea consolida marjele și fluxul de numerar.

  • Integrarea NCR Atleosmixt

    Dacă integrarea achiziției NCR Atleos decurge conform planului, sinergiile estimate ar putea susține rezultatele, dar costurile tranzitorii au crescut cheltuielile în prima jumătate a anului 2026.

  • Fluctuațiile valutare și inflațiamixt

    Valorile monedelor din America Latină și Europa influențează veniturile raportate în dolari, iar inflația ridicată din anumite țări poate afecta marjele.

Poziția concurențială

Brink's concurează cu companii multinaționale, regionale și mai mici; principalii concurenți multinaționali indicați de companie sunt Loomis AB din Suedia, Prosegur din Spania și GardaWorld din Canada 1. Compania susține că avantajele sale constau în recunoașterea mărcii, reputația serviciilor și rețeaua globală 1.

Presiunea concurențială asupra prețurilor este continuă pe multe piețe, iar compania spune că preferă să nu concureze doar pe preț, punând accentul pe securitate și soluții cu valoare adăugată 1.

  • Loomis AB

    Companie suedeză de transport blindat, menționată în raportul companiei ca cel mai mare concurent multinațional.

  • Prosegur Compania de Seguridad, S.A.

    Companie spaniolă de securitate, menționată ca un concurent multinațional important.

  • GardaWorld Security Corporation

    Companie canadiană de securitate, menționată ca un concurent multinațional important.

  • Concurenți regionali și mai mici

    Compania menționează și concurenți regionali și mai mici din întreaga lume, fără a-i numi în sursele analizate.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent08 oct. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent30 sept. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent05 aug. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent24 iul. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport curent30 iun. 2026
    Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent18 iun. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent02 iun. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent06 mai 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Brink's Company · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / The Brink's Company · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Brink's Company · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.