olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Freight Technologies, Inc. FRGT

Arrangement of Transportation of Freight & Cargo · SIC 4731 · Verticală: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)

0,99USD−6,19 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Freight Technologies, cunoscută și sub numele Fr8Tech, este o companie de tehnologie logistică ce conectează expeditori și transportatori în principal pe coridorul Statelor Unite–Mexic–Canada. În 2025 și-a schimbat modelul de afaceri spre software și inteligență artificială, în timp ce veniturile au scăzut la 13.1 milioane USD, iar pierderea netă s-a adâncit.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Freight Technologies, Inc. (FRGT) costa 0,99 USD (−6,19 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mil USD, beta 2,00, interval pe 52 de săptămâni 0,15–22,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2025): venituri de 3,0 mil USD (−22,1 % an/an), profit net de 649,2 mii USD, EPS diluat 0,02 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,6 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -13,95 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-1.416,24 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,00
Volatilitate (1 an) 282 %
Interval 52 săpt.
0,1522,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,6
neutru
Bollinger (20, 2)
-0,08 – 1,73
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,59 · lățimea benzii 219,4 %
SMA 50 / 200
0,81 / 3,56
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,08 / 0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+302,0 %−2,0 %+304,0 pp—
3 luni−71,2 %−2,2 %−69,0 pp—
6 luni−74,1 %+4,3 %−78,4 pp—
De la început de an−88,3 %+10,6 %−98,8 pp—
1 an−95,3 %+10,5 %−105,7 pp−40,0 %
3 ani−100,0 %+73,7 %−173,7 pp−49,3 %
5 ani−100,0 %+61,7 %−161,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−99,3 %
19 nov. 2025 → 16 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
14 dec. 2021 → 16 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−94,0 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2025 · 30 iun. 2025

Venituri
3,0 mil USD
−22,1 % an/an
Profit net
649,2 mii USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,02
indisponibil an/an
netă / operațională
21,7 % / -49,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '24Q2 '24Q1 '25Q2 '25
Venituri4,3 mil3,8 mil4,1 mil3,0 mil
Profit operațional-2,1 mil-1,7 mil-1,5 mil-1,5 mil
Amortizare și depreciere110,2 mii110,0 mii103,9 mii106,9 mii
Cheltuieli cu dobânzile172,7 mii231,8 mii134,9 mii208,2 mii
Profit înainte de impozit-2,3 mil-1,9 mil-1,6 mil668,5 mii
Impozit pe profit—40,4 mii3,1 mii19,2 mii
Profit net-2,3 mil-2,0 mil-1,6 mil649,2 mii
EPS diluat-10,76-24,66-0,730,02
Flux de numerar operațional-3,3 mil-1,6 mil ≈-3,1 mil-1,9 mil ≈
Investiții (capex)1,9 mii1 ≈——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu201820192020⚠ 20212022202320242025
Venituri14,4 mil1,4 mil61821,5 mil25,9 mil17,1 mil13,7 mil13,1 mil
Venituri an/an−42,7 %−90,5 %−100,0 %—+20,6 %−34,1 %−19,5 %−4,9 %
Profit net-3,8 mil-62,0 mil-9,1 mil-8,2 mil-8,2 mil-9,3 mil-5,6 mil-7,9 mil
Profit net an/an−115,9 %indisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-14,02-1,42-105,35-20,96-3.897,87-122,72-13,95
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-26,5 %-4.537,1 %-1.468.503,7 %-38,2 %-31,6 %-54,7 %-40,8 %-60,5 %
Flux de numerar liber-17,4 milindisponibil-3,9 mil-5,9 mil-8,5 mil-5,8 mil-4,2 mil-4,5 mil

Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
346,7 mii USD
Datorie financiară
2,9 mil USD
Datorie netă
2,5 mil USD
Capitaluri proprii
5,3 mil USD
Active totale
12,6 mil USD
Datorie / capitaluri
0,54x
Lichiditate curentă
1,00x
ROE
indisponibil
ROA
-86,5 %
Marja FCF
-34,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
17,1 mil
2024
13,7 mil
2025
13,1 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 05 mai 2021verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2022verificat

Profit operațional
2023
-8,3 mil
2024
-6,5 mil
2025
-5,9 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
404,6 mii
2024
430,4 mii
2025
449,4 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

EBITDA
2023
-7,9 mil ≈
2024
-6,1 mil ≈
2025
-5,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 14 mai 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
807,9 mii
2024
673,9 mii
2025
762,4 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-9,2 mil
2024
-5,5 mil
2025
-7,8 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
104,9 mii
2024
67,5 mii
2025
52,4 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Profit net
2023
-9,3 mil
2024
-5,6 mil
2025
-7,9 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
-3.897,87
2024
-122,72
2025
-13,95

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
2,4 mii
2024
45,6 mii
2025
566,3 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,6 mil
2024
204,0 mii
2025
346,7 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Creanțe
2023
5,4 mil
2024
3,5 mil
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Active curente
2023
9,2 mil
2024
5,0 mil
2025
6,3 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
18,2 mii
2024
13,2 mii
2025
12,3 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
6,4 mii
2024
5,5 mii
2025
4,7 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Active totale
2023
10,0 mil
2024
5,7 mil
2025
12,6 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,9 mil
2024
1,4 mil
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,8 mil
2024
3,3 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
7,2 mil
2024
6,3 mil
2025
6,3 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
7,4 mil
2024
6,3 mil
2025
7,3 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
2,6 mil †
2024
-654,8 mii †
2025
5,3 mil †

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
21,9 mil
2024
—
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-5,8 mil
2024
-4,2 mil
2025
-4,5 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
34,7 mii
2024
9,6 mii
2025
6,1 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-5,8 mil ≈
2024
-4,2 mil ≈
2025
-4,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 14 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-363,4 mii
2024
-345,7 mii
2025
-302,3 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
6,8 mil
2024
4,2 mil
2025
4,8 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-20,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
632,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-41,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-45,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-60,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-34,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-338,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-86,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-95,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-93,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-7,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-4,5 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
6,1 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-4,5 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
83 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
4,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1.416,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-277,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,99 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,6 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-338,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-60,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 mai 2026
verificat 391

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-95,7 %0 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate-60,5 %19 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-20,4 %0 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-7,7x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x17 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-277,4 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie7/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate7/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Freight Technologies, Inc. (FRGT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,1 mil USD în 2025; creștere an/an -4,9 %; marjă netă -60,5 %; ROE -338,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -95,7 %
  • Marja netă: -60,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: -20,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: -7,7x
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Randament FCF: -277,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−85,3 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−81,0 %)
ROE
-338,3 %
mediana verticalei -22,2 %
sub mediană
Marja netă
-60,5 %
mediana verticalei -6,7 %
sub mediană
Marja EBIT
-45,1 %
mediana verticalei -3,8 %
sub mediană
Venituri an/an
-4,9 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−675,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,7x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EXPDExpeditors International Of Washington, Inc.26,6 mld29,742,6 %7,6 %+4,4 %+39 % / +70 %
CHRWC.h. Robinson Worldwide, Inc.15,5 mld24,038,9 %3,7 %−8,4 %−16 % / +63 %
BCOBrink’s Co4,7 mld26,164,0 %3,3 %+5,0 %+1 % / +43 %
FWRDForward Air Corporation644,5 mil—-1.574,1 %-11,4 %+0,8 %−17 % / −70 %
RLGTRadiant Logistics, Inc.450,2 mil24,68,0 %2,0 %+3,5 %+54 % / +60 %
NCEWNew Century Logistics (bvi) Limited422,8 mil—-185,6 %-24,2 %−15,5 %+311 % / indisponibil
PSIGPS International Group Ltd.80,1 mil—-440,7 %-28,6 %−39,0 %+28 % / indisponibil
CRGOFreightos Ltd32,8 mil—-35,8 %-59,5 %+23,9 %−79 % / −79 %
VNTGVantage Corp14,3 mil—-31,1 %-7,4 %−4,4 %−50 % / indisponibil
QNMEQuanome Technologies, Inc.13,4 mil—-192,5 %-162,1 %+111,8 %−55 % / indisponibil
SLGBSmart Logistics Global Limited9,5 mil—-13,4 %-2,9 %indisponibil−87 % / indisponibil
ELOGEastern International Ltd.9,2 mil—-8,6 %-454,0 %−24,4 %−65 % / indisponibil
JYDJayud Global Logistics Limited9,0 mil—-36,8 %-5,9 %+8,7 %−65 % / −99 %
SGLYSingularity Future Technology Ltd.2,6 mil—-55,6 %-347,5 %−6,6 %−95 % / −99 %
FRGTFreight Technologies, Inc.1,6 mil—-338,3 %-60,5 %−4,9 %−95 % / −100 %
GVHGlobavend Holdings Limited1,4 mil0,69,0 %2,9 %+42,5 %−76 % / −100 %
HUBGHub Group, Inc.—0,16,3 %2,8 %−6,1 %−30 % / −29 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FRGT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (19 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (15 iul. 2026), 6-K (23 iun. 2026).

    Pe scurt

    Freight Technologies, cunoscută și sub numele Fr8Tech, este o companie de tehnologie logistică ce conectează expeditori și transportatori în principal pe coridorul Statelor Unite–Mexic–Canada. În 2025 și-a schimbat modelul de afaceri spre software și inteligență artificială, în timp ce veniturile au scăzut la 13.1 milioane USD, iar pierderea netă s-a adâncit.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o experiență îndelungată în coridorul transfrontalier și o bază de date operațională considerată greu de replicat.
    • Portofoliul de produse digitale acoperă mai multe moduri de transport, de la camion la transport oceanic.
    • Reducerea costurilor prin automatizare a permis îmbunătățirea marjelor în al doilea trimestru din 2025.

    Puncte slabe

    • Pierderea netă s-a adâncit în 2025 și veniturile au scăzut, ceea ce pune presiune pe lichiditate.
    • Veniturile din software sunt încă neglijabile în raport cu activitatea de brokerage.
    • Compania s-a bazat pe finanțare prin capital și datorii, iar activele de criptomonede au generat pierderi realizate semnificative.

    Oportunități

    • Dacă vânzările Fleet Rocket și Zayren cresc, veniturile recurente ar putea reduce dependența de brokerajul volatil.
    • Creșterea comerțului dintre Statele Unite și Mexic ar putea sprijini volumele pe coridorul vizat.
    • Portofoliul de credite solare ar putea aduce fluxuri de numerar independente de ciclul transportului de marfă.

    Amenințări

    • Tarifele și incertitudinea politicii comerciale pot reduce volumele transfrontaliere și marjele.
    • Concurenții mai mari cu resurse substanțiale pot reduce tarifele sau pot copia funcționalitățile software.
    • Diluarea acționarilor prin emisiuni de acțiuni, inclusiv prin facilitatea de capital, ar putea afecta valoarea acțiunilor.

    Riscuri

    • Lichiditate și continuitate operaționalăridicat

      Compania a raportat o cifră de numerar redusă la finalul anului 2025 și se bazează pe finanțare externă pentru a-și continua operațiunile. Dacă finanțarea nu se materializează, planurile ar putea fi afectate.

    • Diluare prin emisiuni de acțiuniridicat

      Facilitatea de capital și emisiunile de acțiuni preferențiale pot crește numărul de acțiuni în circulație și pot diminua participarea acționarilor existenți.

    • Dependența de un client principalmediu

      Segmentul dedicat depinde în mare măsură de un singur client, a cărui schimbare de cerere a redus veniturile.

    • Riscul politicii comercialemediu

      Tarifele și schimbările regulatorii în comerțul SUA-Mexic pot afecta direct volumele și cererea din coridorul principal.

    • Volatilitatea activelor criptomediu

      Trezoreria de criptomonede a generat pierderi realizate mari în 2025 și poate reînnoi volatilitatea în rezultatele financiare.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă produsele software câștigă tracțiune, compania ar putea reduce dependența de brokerajul cu marje mici.
    • Specializarea pe coridorul transfrontalier și datele proprii ar putea oferi un avantaj dificil de replicat.
    • Reducerea costurilor și îmbunătățirea marjelor din al doilea trimestru ar putea continua dacă automatizarea se extinde.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile au scăzut în 2025, iar pierderea netă s-a adâncit, ceea ce ar putea indica dificultăți de a reveni la creștere.
    • Dacă finanțarea prin diluare rămâne necesară, acționarii existenți ar putea suporta costuri semnificative.
    • Segmentul software este încă foarte mic, iar strategia depinde de adoptarea sa pe scară largă, ceea ce rămâne incert.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestriale și evoluția veniturilor softwareQ1 2027
    • Utilizarea facilității de capital și efectele asupra numărului de acțiuni2027
    • Evoluția tarifelor și a volumelor pe coridorul SUA-Mexicnext 10-K
    • Rezultatul activității cu criptomonedele și a expunerii la active volatilenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (19 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (15 iul. 2026), 6-K (23 iun. 2026).

    Afacerea

    Strategia companiei se concentrează pe coridorul transfrontalier dintre Statele Unite și Mexic, unde Fr8Tech consideră că specializarea bilingvă și cunoașterea a două cadre de reglementare creează o barieră la intrarea concurenților nespecializați 1. Compania susține că datele operaționale acumulate în peste un deceniu de activitate ca agent de expediție stau la baza modelului său propriu de inteligență artificială 1.

    În 2025 compania a lansat Fleet Rocket, un sistem de management al transportului vândut ca abonament, și Zayren, un asistent de vânzări bazat pe inteligență artificială, reducând în același timp numărul angajaților cu aproximativ 34% 1. În decembrie 2025 a achiziționat un portofoliu de credite pentru sisteme solare rezidențiale din SUA, urmărind diversificarea veniturilor cu fluxuri de numerar contractuale 1.

    Segmente

    Software (Fleet Rocket și Zayren)

    Segmentul de software este nou și încă mic, cu venituri inițiale din vânzarea Fleet Rocket de 17.7 mii USD în 2025 1. Compania îl consideră direcția strategică principală pentru creștere, dar contribuția sa la venituri rămâne nesemnificativă în prezent 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piața transportului rutier de marfă din America de Nord, în special pe fluxurile dintre Statele Unite și Mexic. Biroul american de statistici al transporturilor a raportat că în decembrie 2025 valoarea transportului rutier între SUA și Mexic a atins aproximativ 51.5 miliarde USD, iar Mexicul a devenit cel mai mare partener comercial al SUA în 2024 1.

    Piața este sensibilă la tarife și la incertitudinea politicii comerciale, factori care au afectat brokerajul în al doilea trimestru din 2025 2. Compania a scăzut prognoza de venituri pentru 2025 la intervalul 13 până la 16 milioane USD, invocând și impactul potențial al tarifelor asupra comerțului transfrontalier 2.

    Tendințe

    • Comerțul transfrontalier SUA-Mexicvânt din spate

      Mexicul a devenit cel mai mare partener comercial al SUA, ceea ce ar putea sprijini volumele pe coridorul pe care compania se concentrează 1. Compania consideră că ponderea acestui flux în comerțul american crește cerința pentru operatori bilingvi 1.

    • Tarife și incertitudine comercialăvânt din față

      Tarifele mai mari și politica comercială incertă au afectat brokerajul în 2025 și au stat la baza scăderii prognozei 2. Dacă instabilitatea persistă, volumele și marjele din coridorul transfrontalier ar putea fi afectate 2.

    • Automatizare prin inteligență artificialămixt

      Automatizarea și software-ul de management al transportului pot reduce costurile operaționale și pot deschide venituri recurente, după cum sugerează reducerea personalului și lansarea produselor SaaS 1. Rezultatele efective ale acestei strategii sunt încă incerte, deoarece veniturile software sunt foarte mici 1.

    • Presiunea asupra veniturilor din transport dedicatvânt din față

      Clientul principal din segmentul dedicat a trecut la rute scurte și cu tarife mai mici, ceea ce a erodat veniturile din acest serviciu 1. Dacă tiparul continuă, segmentul ar putea rămâne sub presiune 1.

    Poziția concurențială

    Freight Technologies nu urmărește concurența directă cu brokerii globali fără active, precum C.H. Robinson Worldwide, Inc., sau cu transportatorii cu flotă proprie, precum J.B. Hunt Transport Services, Inc., pe întreaga piață nord-americană 1. Compania se poziționează pe nișa transfrontalieră SUA-Mexic, unde spune că operatorii nespecializați au dificultăți 1.

    Concurența include atât companii mari de logistică, cât și operatori digitali mai mici, iar diferențierea companiei depinde de cunoașterea coridorului și de datele proprii 1. Compania nu a prezentat în sursele date o cotă de piață, astfel că poziția sa relativă rămâne neclară 1.

    • C.H. Robinson Worldwide, Inc.CHRW

      Broker global de transport fără active, menționat în raport ca termen de comparație pentru modelul de brokerage.

    • J.B. Hunt Transport Services, Inc.JBHT

      Transportator cu active, menționat ca exemplu de operator de flotă pe piața nord-americană.

    • Fetch.ai (Fetch Compute, Inc.)

      Partener de inteligență artificială al companiei, cu care are un contract de servicii prepaid; nu este un concurent direct.

    • Operatorii locali de transport transfrontalier

      Companii mai mici care deservesc coridorul SUA-Mexic și pot concura pe tarife sau relații cu clienții.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Freight Technologies, Inc. · 14 mai 2026
    2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Freight Technologies, Inc. · 21 aug. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Freight Technologies, Inc. (FRGT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw