olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Forward Air Corporation FWRD
Arrangement of Transportation of Freight & Cargo · SIC 4731 · Verticală: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)
Forward Air este un furnizor de servicii de transport bazat pe un model asset-light, care combină transportul LTL expediat, logistica Omni și drayajul intermodal. În 2025 compania a raportat venituri operaționale de 2495.1 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 a înregistrat cele mai mari venituri trimestriale din istoria sa, în timp ce o depreciere de goodwill de 244 milioane USD în segmentul Omni a adus o pierdere operațională în acel trimestru.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Forward Air Corporation (FWRD) costa 19,08 USD (+3,70 % într-o zi), cu capitalizare 644,5 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 2,21, interval pe 52 de săptămâni 8,31–30,23 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 673,0 mil USD (+8,8 % an/an), profit net de -207,3 mil USD, EPS diluat -6,38 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 71,8
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 13,77 – 18,84
- peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 31,1 %
- SMA 50 / 200
- 16,09 / 17,50
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,70 / 0,30
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +26,6 % | −2,0 % | +28,6 pp | — |
| 3 luni | +23,8 % | −2,2 % | +26,0 pp | — |
| 6 luni | +3,9 % | +4,3 % | −0,3 pp | — |
| De la început de an | −23,7 % | +10,6 % | −34,2 pp | — |
| 1 an | +5,2 % | +10,5 % | −5,3 pp | −52,6 % |
| 3 ani | −71,2 % | +73,7 % | −144,9 pp | −53,7 % |
| 5 ani | −82,0 % | +61,7 % | −143,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 655,9 mil | 632,8 mil | 613,3 mil | 618,8 mil | 631,8 mil | 631,2 mil | 582,0 mil | 673,0 mil |
| Profit operațional | 22,7 mil | 75,9 mil | 4,8 mil | 19,5 mil | 15,0 mil | -2,9 mil | 20,4 mil | -201,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 25,9 mil | 37,7 mil | 37,4 mil | 36,8 mil | 37,7 mil | 40,7 mil | 38,5 mil | 38,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 52,8 mil | 48,4 mil | 45,5 mil | 45,3 mil | 44,8 mil | 45,1 mil | 43,6 mil | 43,7 mil |
| Profit înainte de impozit | -32,9 mil | 31,6 mil | -41,6 mil | -37,1 mil | -23,4 mil | -45,1 mil | -38,4 mil | -244,0 mil |
| Impozit pe profit | 1,3 mil | 67,0 mil | 19,6 mil | -16,7 mil | 385,0 mii | -8,7 mil | 1,8 mil | -174,0 mii |
| Profit net | -73,4 mil | -36,4 mil | -50,6 mil | -12,6 mil | -16,3 mil | -28,3 mil | -34,3 mil | -207,3 mil |
| EPS diluat | -2,66 | -1,24 | -1,68 | -0,41 | -0,52 | -0,91 ≈ | -1,09 | -6,38 |
| Flux de numerar operațional | — | — | 27,6 mil | -13,2 mil ≈ | — | — | 45,7 mil | -4,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 10,4 mil ≈ | 7,3 mil | 11,9 mil | 4,7 mil ≈ | 4,1 mil ≈ | 8,4 mil | 6,9 mil | 3,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 0 ≈ | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 2,5 mld | 2,5 mld |
| Venituri an/an | −2,7 % | +6,8 % | +4,5 % | +9,3 % | +21,1 % | −18,4 % | +80,5 % | +0,8 % |
| Profit net | 92,1 mil | 87,1 mil | 23,7 mil | 105,9 mil | 193,2 mil | 167,4 mil | -817,0 mil | -107,8 mil |
| Profit net an/an | +5,5 % | −5,4 % | −72,8 % | +346,0 % | +82,5 % | −13,4 % | −588,2 % | indisponibil |
| EPS diluat | 3,12 | 3,04 | 0,84 | 3,85 | 7,14 | 6,40 | -30,63 | -3,51 |
| EPS diluat an/an | +8,0 % | −2,6 % | −72,4 % | +358,3 % | +85,5 % | −10,4 % | −578,6 % | indisponibil |
| netă % | 8,1 % | 7,2 % | 1,9 % | 7,6 % | 11,5 % | 12,2 % | -33,0 % | -4,3 % |
| Flux de numerar liber | 113,0 mil | 137,0 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 106,0 mil USD
- Datorie financiară
- 1,7 mld USD
- Datorie netă
- 1,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 161,7 mil USD
- Active totale
- 2,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 10,44x
- Lichiditate curentă
- 1,22x
- ROE
- -48,2 %
- ROA
- -3,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 650,7 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat |
| Profit brut | 618,9 mil ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2021derivat |
| Profit operațional | 73,9 mil | 147,0 mil | 247,6 mil | 88,2 mil | -1,1 mld | 36,4 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 37,1 mil | 35,0 mil | 42,6 mil | 57,4 mil | 144,0 mil | 152,6 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 111,0 mil ≈ | 182,0 mil ≈ | 290,1 mil ≈ | 145,6 mil ≈ | -919,0 mil ≈ | 189,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,6 mil | 4,3 mil | 5,1 mil | 31,6 mil | 189,2 mil | 180,7 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 69,4 mil | 142,7 mil | 242,5 mil | 56,6 mil | -1,2 mld | -147,2 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 16,6 mil | 35,8 mil | 63,0 mil | 13,8 mil | -125,0 mil | -5,5 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Profit net | 23,7 mil | 105,9 mil | 193,2 mil | 167,4 mil | -817,0 mil | -107,8 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,84 | 3,85 | 7,14 | 6,40 | -30,63 | -3,51 | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,7 mil | 27,3 mil | 26,9 mil | 26,0 mil | 27,5 mil | 30,7 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,75 | 0,84 | 0,96 | 0,96 | 0,00 | 0,00 | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 26,0 mil
- 2024
- 27,5 mil
- 2025
- 30,7 mil
SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 40,3 mil | 37,3 mil | 45,8 mil | 122,0 mil | 104,9 mil | 106,0 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 156,5 mil | 208,1 mil | 188,2 mil | 153,3 mil | 322,3 mil | 343,6 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Active curente | 245,9 mil | 282,8 mil | 304,3 mil | 347,0 mil | 472,5 mil | 521,0 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 189,9 mil | 219,1 mil | 249,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat |
| Fond comercial | 245,0 mil | 218,6 mil | 258,0 mil | 278,7 mil | 522,7 mil | 522,7 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 145,0 mil | 154,7 mil | 115,6 mil | 134,8 mil | 999,2 mil | 906,8 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 3,0 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 38,4 mil | 44,8 mil | 50,1 mil | 45,4 mil | 105,7 mil | 121,8 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 1,5 mil | 1,5 mil | 0 | 16,9 mil | — | SEC (XBRL)· 24 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 112,4 mil | 155,5 mil | 106,6 mil | 0 | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 171,6 mil | 164,7 mil | 169,4 mil | 237,1 mil | 384,0 mil | 428,3 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | — | — | — | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 547,3 mil † | 593,7 mil | 707,2 mil | 764,3 mil | 285,9 mil | 161,7 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 134,8 mil
- 2024
- 999,2 mil
- 2025
- 906,8 mil
SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Investiții (capex) | 20,3 mil | 38,4 mil | 39,3 mil | 30,7 mil | 37,1 mil | 29,1 mil | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 20,9 mil | 23,0 mil | 25,9 mil | 25,0 mil | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 45,2 mil | 49,0 mil | 62,8 mil | 93,8 mil | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 644,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -11,4 % | 44 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 14,1 % | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1,0x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 43 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie17/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial44/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FORWARD AIR CORPORATION (FWRD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2025; creștere an/an 0,8 %; marjă netă -11,4 %; ROE -1 574,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 14,1 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -1,0x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EXPDExpeditors International Of Washington, Inc. | 26,6 mld | 29,7 | 42,6 % | 7,6 % | +4,4 % | +39 % / +70 % |
| CHRWC.h. Robinson Worldwide, Inc. | 15,5 mld | 24,0 | 38,9 % | 3,7 % | −8,4 % | −16 % / +63 % |
| BCOBrink’s Co | 4,7 mld | 26,1 | 64,0 % | 3,3 % | +5,0 % | +1 % / +43 % |
| FWRDForward Air Corporation | 644,5 mil | — | -1.574,1 % | -11,4 % | +0,8 % | +5 % / −71 % |
| RLGTRadiant Logistics, Inc. | 450,2 mil | 24,6 | 8,0 % | 2,0 % | +3,5 % | +54 % / +60 % |
| NCEWNew Century Logistics (bvi) Limited | 422,8 mil | — | -185,6 % | -24,2 % | −15,5 % | +311 % / indisponibil |
| PSIGPS International Group Ltd. | 80,1 mil | — | -440,7 % | -28,6 % | −39,0 % | +28 % / indisponibil |
| CRGOFreightos Ltd | 32,8 mil | — | -35,8 % | -59,5 % | +23,9 % | −79 % / −79 % |
| VNTGVantage Corp | 14,3 mil | — | -31,1 % | -7,4 % | −4,4 % | −50 % / indisponibil |
| QNMEQuanome Technologies, Inc. | 13,4 mil | — | -192,5 % | -162,1 % | +111,8 % | −55 % / indisponibil |
| SLGBSmart Logistics Global Limited | 9,5 mil | — | -13,4 % | -2,9 % | indisponibil | −87 % / indisponibil |
| ELOGEastern International Ltd. | 9,2 mil | — | -8,6 % | -454,0 % | −24,4 % | −65 % / indisponibil |
| JYDJayud Global Logistics Limited | 9,0 mil | — | -36,8 % | -5,9 % | +8,7 % | −65 % / −99 % |
| SGLYSingularity Future Technology Ltd. | 2,6 mil | — | -55,6 % | -347,5 % | −6,6 % | −95 % / −99 % |
| FRGTFreight Technologies, Inc. | 1,6 mil | — | -338,3 % | -60,5 % | −4,9 % | −95 % / −100 % |
| GVHGlobavend Holdings Limited | 1,4 mil | 0,6 | 9,0 % | 2,9 % | +42,5 % | −76 % / −100 % |
| HUBGHub Group, Inc. | — | 0,1 | 6,3 % | 2,8 % | −6,1 % | −30 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FWRD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Forward Air este un furnizor de servicii de transport bazat pe un model asset-light, care combină transportul LTL expediat, logistica Omni și drayajul intermodal. În 2025 compania a raportat venituri operaționale de 2495.1 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 a înregistrat cele mai mari venituri trimestriale din istoria sa, în timp ce o depreciere de goodwill de 244 milioane USD în segmentul Omni a adus o pierdere operațională în acel trimestru.
SWOT
Puncte tari
- Modelul asset-light reduce investițiile în echipamente și facilități, iar compania susține că are o rețea națională extinsă de terminale.
- Segmentul Expedited Freight a atins în trimestrul al doilea din 2026 cel mai bun rezultat operațional din ultimii doi ani și jumătate.
- Lichiditatea rămâne solidă, iar conducerea afirmă că integrarea Omni a depășit așteptările inițiale privind sinergiile de costuri.
Puncte slabe
- Compania are costuri fixe ridicate legate de rețelele de terminale, iar scăderea volumelor afectează rapid marjele.
- Clienții sunt concentrați, iar contractele pot fi reziliate pe termen scurt, ceea ce face veniturile mai puțin predictibile.
- Depinde de capacitatea oferită de transportatori independenți, iar retenția și recrutarea lor pot fi dificile.
Oportunități
- Dacă piața de transport continuă să se îmbunătățească, creșterea volumelor ar putea sprijini marjele mai bune în segmentele Expedited Freight și Intermodal.
- Oferta integrată de forwarding, logistică contractuală și transport terestru ar putea atrage clienții care cumpără deja alte servicii ale companiei.
- Revizuirea strategică în curs ar putea duce la o tranzacție care să aducă valoare suplimentară pentru acționari.
Amenințări
- Tarifele vamale și tensiunile comerciale ar putea reduce volumele de import și afecta cererea pentru segmentul Intermodal.
- Fluctuațiile prețului combustibilului pot afecta marjele dacă suprataxele nu compensează integral creșterile.
- Concurența fragmentată și barierele reduse la intrare pot pune presiune pe tarife și pe marje.
Riscuri
- Depreciere de goodwill în segmentul Omniridicat
Compania a înregistrat în trimestrul al doilea din 2026 o depreciere non-cash de goodwill legată de Omni, care a generat o pierdere operațională în acel trimestru. Dacă performanța segmentului nu se îmbunătățește, pot apărea încă depreciere.
- Concentrarea cliențilorridicat
O parte importantă a veniturilor provine de la câțiva clienți mari, iar o pierdere a unui client important ar putea afecta semnificativ rezultatele.
- Incertitudinea comercială și tarifarămediu
Politicile tarifare ale SUA și răspunsurile altor țări pot reduce volumele de transport, iar rezultatul final rămâne neclar.
- Costuri de forță de muncă și capacitatemediu
Lipsa de șoferi sau de personal pentru terminale poate crește costurile, iar capacitatea externă poate deveni mai scumpă.
- Procesul strategic și schimbările de conducerescăzut
Revizuirea alternativelor strategice nu are un calendar și nu garantează o tranzacție. Schimbările în conducere pot afecta strategia și execuția.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piața de transport continuă să se îmbunătățească, rezultatele record din trimestrul al doilea ar putea arăta că strategia companiei începe să dea rezultate pe mai multe segmente.
- Integrarea Omni și sinergiile de costuri ar putea susține marje mai bune, mai ales dacă serviciile combinate atrag clienți noi.
- Revizuirea strategică ar putea genera o tranzacție care să valorifice activele companiei.
Ce ar strica teza
- Deprecierea de goodwill din segmentul Omni arată că valoarea achiziției poate fi mai mică decât se estimase, iar pierderea operațională ar putea continua.
- Tarifele vamale și incertitudinea comercială ar putea reduce volumele, mai ales în segmentul Intermodal.
- Dacă clienții mari reduc volumele, veniturile ar putea scădea rapid din cauza structurii cu costuri fixe.
De urmărit
- Evoluția volumelor și a veniturilor în segmentul Expedited FreightQ3 2026
- Rezultatele Omni Logistics după depreciere și stadiul integrăriiQ3 2026
- Rezultatul revizuirii strategice și orice anunț privind o tranzacție2026
- Efectele tarifelor vamale asupra volumelor intermodale și de importnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Forward Air Corporation, cu sediul în Dallas, Texas, este un furnizor de servicii de transport și logistică asset-light care acoperă Americile, Europa și Asia. Compania oferă servicii premium, precum transport expediat, livrări în ferestre orare strânse și manipulare specială. Strategia asset-light urmărește minimizarea investițiilor în echipamente și facilități, ceea ce reduce cheltuielile de capital. Acțiunile sunt listate la Nasdaq sub simbolul FWRD.
Achiziția Omni Newco LLC, finalizată la 25 ianuarie 2024, a extins semnificativ activitatea companiei către logistica globală, servicii de forwarding aerian și maritim și contract logistics. În ianuarie 2025 consiliul de administrație a anunțat o revizuire completă a alternativelor strategice, care ar putea include o vânzare, o fuziune sau o altă tranzacție, fără un calendar stabilit.
Compania s-a mutat din Greeneville, Tennessee, la Dallas, Texas, și și-a schimbat statul de înregistrare în Delaware în 2025. Procesul de integrare a Omni rămâne în desfășurare, iar conducerea afirmă că a depășit așteptările inițiale privind sinergiile de costuri, dar mai rămân incertitudini privind integrarea completă a sistemelor.
Segmente
Expedited Freight
Segmentul Expedited Freight oferă servicii LTL expediate regional, inter-regional și național în SUA și include și livrări truckload. Reprezintă aproximativ 40% din veniturile consolidate din 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile segmentului au crescut la 319062 mii USD, cel mai bun rezultat operațional din ultimii doi ani și jumătate.
Omni Logistics
Omni Logistics furnizează servicii globale de forwarding aerian și maritim, logistică contractuală și transport terestru pentru clienți corporativi din tehnologie, retail și e-commerce. Segmentul generează aproximativ 50% din veniturile consolidate din 2025, dar în trimestrul al doilea din 2026 a fost afectat de depreciere de goodwill, în timp ce cererea pentru logistica contractuală și serviciile aeriene și maritime a crescut.
Intermodal
Segmentul Intermodal oferă servicii de drayaj intermodal de mare valoare între porturi maritime sau căi ferate și destinațiile finale, plus servicii de depozitare CFS. Reprezintă aproximativ 10% din veniturile consolidate din 2025, iar conducerea afirmă că recentele majorări strategice de tarife ar putea sprijini o recuperare a marjelor.
Piața în context
Piața transportului de marfă din SUA este fragmentată și cu bariere reduse la intrare, iar cererea depinde direct de ciclul economic și de volumele de import. Indicatorul industrial Cass Freight Index a scăzut pe parcursul anului 2025 față de 2024, dar în al doilea trimestru din 2026 conducerea vorbește despre o piață care se îmbunătățește treptat.
Tarifele vamale introduse de guvernul SUA, în special pentru importurile din China și Canada, au crescut incertitudinea privind volumele de transport. Dacă impactul tarifelor rămâne mai sever decât se estimează, cererea pentru transport și volumele intermodale ar putea continua să fie afectate.
Tendințe
- Îmbunătățirea treptată a pieței de transportvânt din spate
Conducerea raportează în august 2026 o piață de transport care se îmbunătățește, ceea ce a susținut veniturile record din trimestrul al doilea. Dacă această tendință continuă, creșterea volumelor ar putea sprijini marjele segmentului Expedited Freight.
- Incertitudinea tarifelor vamalevânt din față
Tarifele impuse de SUA pentru mărfurile importate din China și alte țări au creat tensiuni comerciale. Conducerea afirmă că rezultatul final rămâne neclar, iar impactul asupra volumelor de import ar putea rămâne o presiune pentru segmentul Intermodal.
- Integrarea Omni și transformarea modeluluimixt
Integrarea sistemelor și a ofertelor Omni este încă în desfășurare. Dacă procesul reușește, sinergiile de venituri ar putea sprijini creșterea, însă sistemele și retenția clienților rămân riscuri.
- Presiunea costurilor și prețul combustibiluluivânt din față
Costurile cu forța de muncă, asigurările și combustibilul pot crește, iar sistemul de suprataxe pentru combustibil nu acoperă integral fluctuațiile. Dacă cheltuielile cresc mai repede decât prețurile, marjele ar putea fi afectate.
Poziția concurențială
Forward Air concurează cu un număr mare de companii de logistică asset-light, transportatori bazați pe active, companii de logistică integrată și brokeri de transport. În segmentul Expedited Freight concurența vine în special din transportatori truckload și LTL naționali și regionali, iar în Omni din furnizorii globali de forwarding.
Compania susține că are avantaje în calitatea serviciului, siguranța livrărilor și vizibilitatea expedierilor, iar prețurile sunt menținute de multe ori sub cele ale transportului aerian. Concurența rămâne intensă, iar prețul, capacitatea disponibilă și flexibilitatea sunt factorii care decid între furnizori.
- Transportatori LTL și truckload naționali
Concurează direct cu segmentul Expedited Freight prin servicii terestre regionale și naționale.
- Companii integrate de logistică și curierat
Concurează în servicii de transport de marfă și logistică pentru clienți care caută soluții complete.
- Furnizori globali de forwarding și 3PL
Concurează cu segmentul Omni Logistics în forwarding aerian și maritim și logistică contractuală.
- Brokeri de transport și operatori de drayaj
Concurează cu segmentele Expedited Freight și Intermodal prin capacitate și rețele regionale.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Forward Air’s (FWRD) Record Revenue Comes With a Massive AsteriskYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 11 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent28 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 apr. 2026Schimbări în conducere
- Convocare AGA (proxy)29 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Forward Air Corporation · 11 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Forward Air Corporation · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Forward Air Corporation · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.