olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Jayud Global Logistics Ltd JYD
Arrangement of Transportation of Freight & Cargo · SIC 4731 · Verticală: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)
Jayud Global Logistics este un furnizor de soluții logistice end-to-end cu sediul în Shenzhen, specializat în logistica transfrontalieră pentru comerțul electronic și producătorii care exportă din China. În exercițiul 2025 veniturile au crescut la 600,8 milioane RMB (85,5 milioane USD), dar compania a rămas în pierdere netă, ceea ce face relevantă evoluția marjei brute și a capacității de finanțare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Jayud Global Logistics Ltd (JYD) costa 1,41 USD (−12,96 % într-o zi), cu capitalizare 9,0 mil USD, beta 0,99, interval pe 52 de săptămâni 0,68–5,52 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,84 – 2,16
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 87,4 %
- SMA 50 / 200
- 1,12 / 1,97
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,18 / 0,20
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +60,4 % | −1,1 % | +61,5 pp | — |
| 3 luni | +65,5 % | −0,5 % | +65,9 pp | — |
| 6 luni | −70,6 % | +4,4 % | −75,0 pp | — |
| De la început de an | −71,8 % | +12,3 % | −84,1 pp | — |
| 1 an | −65,4 % | +13,5 % | −78,9 pp | −40,0 % |
| 3 ani | −98,5 % | +76,4 % | −175,0 pp | −49,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 93,6 mil | 70,3 mil | 78,6 mil | 85,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −24,9 % | +11,9 % | +8,7 % |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | 197,8 mii | -10,2 mil | -6,9 mil | -5,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −5.279,4 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 0,03 | -0,49 | -0,24 | -2,22 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −1.733,3 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | 0,2 % | -14,6 % | -8,8 % | -5,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | -2,5 mil | -6,9 mil | -13,7 mil | -5,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,5 mil USD
- Datorie financiară
- 3,7 mil USD
- Datorie netă
- -1,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- 13,3 mil USD
- Active totale
- 32,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,28x
- Lichiditate curentă
- 1,51x
- ROE
- -41,6 %
- ROA
- -17,5 %
- Marja FCF
- -6,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 93,6 mil | 70,3 mil | 78,6 mil | 85,5 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 88,2 mil | 62,0 mil | 80,2 mil | 82,6 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 5,4 mil | -2,2 mil | -1,6 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 301,0 mii | 196,8 mii | 150,1 mii | 120,4 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 100,8 mii | -11,3 mil | -7,2 mil | -5,4 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 121,9 mii | 159,8 mii | 104,4 mii | 77,0 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 222,7 mii ≈ | -11,1 mil ≈ | -7,1 mil ≈ | -5,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 135,4 mii | 140,5 mii | 363,0 mii | 31,3 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 568,6 mii | -11,7 mil | -7,9 mil | -5,4 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 370,8 mii | -396,5 mii | -74,6 mii | -63,6 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Profit net | 197,8 mii | -10,2 mil | -6,9 mil | -5,1 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,03 | -0,49 | -0,24 | -2,22 | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 18,1 mil | 418,5 mii | 581,7 mii | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 418,5 mii
- 2024
- 581,7 mii
- 2025
- 2,3 mil
SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,0 mil | 3,7 mil | 5,3 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 4,4 mil | 5,8 mil | 5,4 mil | 9,6 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Active curente | 11,1 mil | 11,7 mil | 19,5 mil | 25,1 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 375,2 mii | 158,7 mii | 2,2 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 108,8 mii | 281,7 mii | 290,3 mii | 780,6 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Active totale | 18,0 mil | 14,2 mil | 25,6 mil | 32,2 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 5,6 mil | — | — | SEC (XBRL)· 26 apr. 2024verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,1 mil | 3,6 mil | 1,5 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 631,8 mii | — | — | 569,1 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 11,0 mil | 15,5 mil | 13,4 mil | 16,7 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 13,6 mil | 17,8 mil | 14,6 mil | 18,9 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,4 mil | -3,6 mil | 11,0 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
- 2023
- 281,7 mii
- 2024
- 290,3 mii
- 2025
- 780,6 mii
SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -2,2 mil | -6,2 mil | -13,6 mil | -5,1 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 308,8 mii | 627,5 mii | 100,1 mii | 724,6 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,5 mil ≈ | -6,9 mil ≈ | -13,7 mil ≈ | -5,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -822,6 mii | -627,5 mii | -79,8 mii | -878,9 mii | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,3 mil | 6,8 mil | 15,1 mil | 6,7 mil | SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 889,3 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -627,5 mii
- 2024
- -79,8 mii
- 2025
- -878,9 mii
SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 9,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -47,9 % | 20 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -5,9 % | 56 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -3,0 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -171,1x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 59 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -64,6 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate34/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Jayud Global Logistics Limited (JYD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 85,5 mil USD în 2025; creștere an/an 8,7 %; marjă netă -5,9 %; ROE -36,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -47,9 %
- CAGR venituri 3 ani: -3,0 %
- Acoperirea dobânzilor: -171,1x
- Randament FCF: -64,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EXPDExpeditors International Of Washington, Inc. | 25,5 mld | 25,1 | 45,0 % | 7,9 % | +4,4 % | +35 % / +64 % |
| CHRWC.h. Robinson Worldwide, Inc. | 15,5 mld | 24,0 | 38,9 % | 3,7 % | −8,4 % | −16 % / +63 % |
| BCOBrink’s Co | 4,7 mld | 29,6 | 56,0 % | 2,9 % | +5,0 % | +1 % / +43 % |
| FWRDForward Air Corporation | 644,5 mil | — | -1.574,1 % | -11,4 % | +0,8 % | −17 % / −70 % |
| RLGTRadiant Logistics, Inc. | 450,2 mil | 24,6 | 8,0 % | 2,0 % | +3,5 % | +54 % / +60 % |
| NCEWNew Century Logistics (bvi) Limited | 422,8 mil | — | -185,6 % | -24,2 % | −15,5 % | +311 % / indisponibil |
| PSIGPS International Group Ltd. | 80,1 mil | — | -440,7 % | -28,6 % | −39,0 % | +28 % / indisponibil |
| CRGOFreightos Ltd | 32,8 mil | — | -35,8 % | -59,5 % | +23,9 % | −79 % / −79 % |
| VNTGVantage Corp | 14,3 mil | — | -31,1 % | -7,4 % | −4,4 % | −50 % / indisponibil |
| QNMEQuanome Technologies, Inc. | 13,4 mil | — | -192,5 % | -162,1 % | +111,8 % | −55 % / indisponibil |
| SLGBSmart Logistics Global Limited | 9,5 mil | — | -13,4 % | -2,9 % | indisponibil | −87 % / indisponibil |
| ELOGEastern International Ltd. | 9,2 mil | — | -8,6 % | -454,0 % | −24,4 % | −65 % / indisponibil |
| JYDJayud Global Logistics Limited | 9,0 mil | — | -36,8 % | -5,9 % | +8,7 % | −65 % / −99 % |
| SGLYSingularity Future Technology Ltd. | 2,6 mil | — | -55,6 % | -347,5 % | −6,6 % | −95 % / −99 % |
| FRGTFreight Technologies, Inc. | 1,6 mil | — | -338,3 % | -60,5 % | −4,9 % | −95 % / −100 % |
| GVHGlobavend Holdings Limited | 1,4 mil | 0,6 | 9,0 % | 2,9 % | +42,5 % | −76 % / −100 % |
| HUBGHub Group, Inc. | — | 0,1 | 6,3 % | 2,8 % | −6,1 % | −30 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JYD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 mai 2026), 6-K (24 apr. 2026), 6-K (22 apr. 2026).
Pe scurt
Jayud Global Logistics este un furnizor de soluții logistice end-to-end cu sediul în Shenzhen, specializat în logistica transfrontalieră pentru comerțul electronic și producătorii care exportă din China. În exercițiul 2025 veniturile au crescut la 600,8 milioane RMB (85,5 milioane USD), dar compania a rămas în pierdere netă, ceea ce face relevantă evoluția marjei brute și a capacității de finanțare.
SWOT
Puncte tari
- Poziționarea geografică la Shenzhen și accesul la rute aeriene dedicate oferă un avantaj operațional real. Sistemele IT proprii permit integrarea cu clienții mari.
- Compania a reușit să treacă de la pierderi brute la profit brut, ceea ce arată o capacitate de îmbunătățire a eficienței.
- Portofoliul de servicii acoperă expediere, managementul lanțului de aprovizionare și servicii vamale, ceea ce oferă clienților o soluție unică.
Puncte slabe
- Compania rămâne în pierdere operațională și netă, ceea ce înseamnă că activitatea nu s-a transformat încă în profit.
- Dependența de câțiva clienți mari face veniturile sensibile la pierderea unuia dintre ei.
- Segmentul de managementul lanțului de aprovizionare are marjă brută aproape nulă, deci contribuie puțin la profit.
Oportunități
- Extinderea în depozitare și în servicii vamale ar putea diversifica veniturile și ar putea reduce dependența de expediere.
- Creșterea comerțului electronic transfrontalier ar putea genera volume noi pentru rețeaua companiei.
- Dacă marjele se consolidează, compania ar putea finanța mai ușor extinderea infrastructurii.
Amenințări
- Intrarea a mai multor concurenți ar putea presa tarifele și marjele pe o piață deja fragmentată.
- Restricțiile comerciale și politicile guvernamentale din China și din SUA ar putea afecta volumele și costurile de conformitate.
- Costurile combustibililor și instabilitatea din lanțurile de aprovizionare ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților.
Riscuri
- Pierderea clienților mariridicat
Un procent semnificativ din venituri provine de la un număr mic de clienți, iar contractele nu garantează continuitatea. Dacă un client mare renunță, veniturile ar putea scădea rapid.
- Acțiune colectivă în SUAridicat
Compania este dată în judecată într-o acțiune colectivă pentru presupuse declarații inexacte în documentele depuse la SEC. Rezultatul ar putea afecta financiar și reputațional compania.
- Riscuri legate de Chinaridicat
Schimbările de politică, reglementare și control din China pot limita operațiunile sau capacitatea de a atrage capital pe piețele externe. Compania menționează că aceste schimbări ar putea afecta semnificativ valoarea titlurilor.
- Necesar de capitalmediu
Strategia de extindere și pierderile operaționale pot cere finanțare suplimentară. Dacă finanțarea nu este disponibilă în condiții acceptabile, planurile ar putea fi amânate.
- Volatilitatea acțiuniimediu
Compania afirmă că prețul acțiunilor Clasa A a fost volatil și ar putea rămâne volatil, ceea ce poate duce la pierderi pentru investitori.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Trecerea de la pierderi brute la profit brut în 2025 arată că modelul de afaceri poate deveni mai eficient. Dacă marjele se mențin, compania ar putea transforma veniturile de peste 600 de milioane RMB în profit operațional.
- Poziția la Shenzhen și rutele aeriene dedicate oferă un avantaj de cost pe care concurenții mai mici greu îl pot copia. Dacă volumele cresc, avantajul ar putea deveni mai vizibil.
- Extinderea în depozitare și în servicii vamale ar putea reduce dependența de expediere și ar putea crește marja medie.
Ce ar strica teza
- Compania rămâne în pierdere netă și operațională, iar investitorii ar putea cere dovezi că trecerea la profit este durabilă.
- Dependența de câțiva clienți mari face veniturile vulnerabile la pierderea unui contract important.
- Acțiunea colectivă din SUA și riscurile de reglementare din China pot adăuga costuri și incertitudine, mai ales dacă finanțarea devine mai scumpă.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și reducerea pierderii operaționaleQ1 2027
- Numărul de clienți și veniturile medii per client2027
- Rezultatul acțiunii colective din SUAnext 10-K
- Noi operațiuni de finanțare prin emisiuni de acțiuni2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 mai 2026), 6-K (24 apr. 2026), 6-K (22 apr. 2026).
Afacerea
Compania își desfășoară activitatea în principal în China prin filialele sale din Shenzhen și oferă trei categorii de servicii: expediere de marfă (freight forwarding), managementul lanțului de aprovizionare și servicii cu valoare adăugată, precum brokeraj vamal și depozitare. Clienții sunt în special companii din industria electronicelor, a bateriilor pentru vehicule electrice și a comerțului electronic transfrontalier, iar Jayud coordonează transportul aerian, maritim și terestru într-un singur flux integrat. Compania este listată la Nasdaq din aprilie 2023 sub simbolul JYD, conform formularului 20-F.
Serviciile de expediere includ logistica integrată transfrontalieră, logistica fragmentată (transport aerian, maritim sau terestru separat) și transportul aerian charter. Logistica integrată cuprinde atât contracte personalizate pentru clienți mari, cât și module standardizate pentru IMM-uri și vânzătorii online. Compania cumpără spațiu de cargo de la companiile aeriene și îl revinde clienților, ceea ce îi permite să ofere tarife sub cele negociate direct.
Din punct de vedere financiar, compania a trecut de la pierderi brute în 2023 și 2024 la un profit brut de 20,1 milioane RMB în 2025, dar pierderea operațională a rămas semnificativă. Numărul de clienți a scăzut de la 1.930 la 1.701 în 2025, în timp ce venitul mediu per client a crescut, iar structura de venituri s-a mutat către managementul lanțului de aprovizionare, cu marje mai mici.
Segmente
Managementul lanțului de aprovizionare
Segmentul a ajuns la 264,3 milioane RMB în 2025, adică 44,0% din venituri, datorită în principal activității de comerț internațional. Marja brută este însă aproape nulă, ceea ce arată că acest segment contribuie mai mult la volum decât la profit.
Servicii cu valoare adăugată
Veniturile din servicii precum brokerajul vamal și integrarea cu stațiile vamale au fost de 6,95 milioane RMB în 2025, cu o marjă brută de aproximativ 20%. Segmentul este mic, dar are marjă mai bună decât celelalte două.
Piața în context
Piața logisticii transfrontaliere din China este fragmentată, iar Shenzhen, parte a zonei Golfului Greater Bay, este un hub important pentru comerțul electronic internațional. Creșterea depinde de volumul comerțului internațional și al comerțului electronic, ambele sensibile la ciclurile economice globale și la politicile comerciale.
Inflația din China a fost de 0,2% în 2025, deci presiunea inflaționistă internă este redusă, dar prețurile combustibililor fosili influențează costul transportului, care depinde în continuare de combustibili. Compania spune că se așteaptă ca presiunea din prețul combustibililor să fie limitată, deoarece extinde serviciile de depozitare.
Tendințe
- Redresarea marjei brutevânt din spate
Compania a trecut de la pierderi brute în 2023 și 2024 la profit brut în 2025, ceea ce arată o îmbunătățire a eficienței în expediere. Dacă tendința se menține, marjele ar putea sprijini valoarea firmei pe termen lung.
- Comerțul electronic transfrontaliermixt
Dezvoltarea comerțului internațional și a comerțului electronic influențează direct volumele de expediere ale companiei. Dacă cererea de consum internațional crește, compania ar putea beneficia de volume mai mari.
- Tensiuni comerciale și sancțiunivânt din față
Restricțiile comerciale și schimbările de politică din China și din Statele Unite pot reduce volumele transportate și pot crește costurile de conformitate. Efectul depinde de direcția politicilor și de capacitatea companiei de a-și diversifica rutele.
- Costurile combustibiluluivânt din față
Prețurile combustibililor fosili, crescute după tensiunile din 2022, cresc costul serviciilor de expediere, care încă depind de transportul pe bază de combustibili. Efectul asupra marjei depinde de capacitatea companiei de a transfera costurile către clienți.
Poziția concurențială
Piața logisticii transfrontaliere de la Shenzhen este fragmentată, iar companiile mari dețin capacități complete și putere de negociere mai bună. Compania afirmă că se așteaptă ca mai mulți concurenți să intre pe această piață, ceea ce ar putea presa marjele.
Diferențierea companiei se bazează pe integrarea sistemelor IT proprii cu cele ale clienților mari și pe rute aeriene dedicate, de exemplu către Asia de Sud-Est și India. Rămâne însă dependentă de câțiva clienți mari, ceea ce limitează puterea de negociere.
- Concurenți din China care oferă logistică transfrontalieră integrată
Companiile de pe piața internă din China care oferă aceleași servicii end-to-end sunt concurenți directi, dar nu sunt listate în SUA, conform sursei.
- Companii de transport aerian charter și consolidatori de cargo
Concurența vine din consolidatorii de spațiu aerian care revând capacitate către clienți mai mici, același model pe care îl folosește compania.
- Furnizori de servicii vamale și depozitare în SUA
Compania își extinde activitatea în SUA prin filiale de depozitare și brokeraj vamal, unde concurează cu operatori locali.
- Transportatori aerieni și maritimi
Companiile aeriene și maritime sunt atât furnizori, cât și potențiali concurenți pentru clienții finali, fiindcă pot vinde direct.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)27 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)24 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 apr. 2026
- Raport anual (emitent străin)20 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 ian. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 dec. 2025
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2025
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2025
- Raport curent (emitent străin)10 sept. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Jayud Global Logistics Ltd · 20 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.