olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Vantage Corp VNTG

Arrangement of Transportation of Freight & Cargo · SIC 4731 · Verticală: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)

0,46USD−1,48 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Vantage Corp este o firmă de brokeraj maritim specializată în transportul petrolier pe tancuri, care oferă servicii de charter, negociere și gestionare a operațiunilor, având birouri în Singapore, Emiratele Arabe Unite, Hong Kong și China. Compania a intrat la NYSE American în iunie 2025, iar în anul fiscal 2026 veniturile au scăzut ușor din cauza condițiilor mai slabe de pe piața globală a transportului maritim, în timp ce achizițiile din anul respectiv au extins prezența regională.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Vantage Corp (VNTG) costa 0,46 USD (−1,48 % într-o zi), cu capitalizare 14,3 mil USD, randament al dividendului 15,54 %, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 0,46–1,08 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
14,3 mil USD
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,04 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-8,69 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
15,54 %
DPS 12 luni 0,07
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 72 %
Interval 52 săpt.
0,461,08

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,40 – 0,65
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 48,4 %
SMA 50 / 200
0,59 / 0,73
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−28,6 %−2,0 %−26,6 pp—
3 luni−29,1 %−2,2 %−26,9 pp—
6 luni−43,2 %+4,3 %−47,5 pp—
De la început de an−47,1 %+10,6 %−57,7 pp—
1 an−46,9 %+10,5 %−57,4 pp−42,6 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil−70,0 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−57,4 %
07 nov. 2025 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,0 %
07 oct. 2025 → 26 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2023202420252026
Venituri24,0 mil20,0 mil18,7 mil17,8 mil
Venituri an/anindisponibil−16,6 %−6,7 %−4,4 %
Profit net5,9 mil5,0 mil3,8 mil-1,3 mil
Profit net an/anindisponibil−15,5 %−22,4 %−134,3 %
EPS diluat0,210,170,14-0,04
EPS diluat an/anindisponibil−19,0 %−17,6 %−128,6 %
netă %24,4 %24,8 %20,6 %-7,4 %
Flux de numerar liber12,9 mil-210,1 mii1,8 mil-4,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
8,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
9,9 mil USD
Active totale
22,8 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,48x
ROE
indisponibil
ROA
-7,8 %
Marja FCF
-26,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
20,0 mil
2025
18,7 mil
2026
17,8 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
10,6 mil
2025
10,0 mil
2026
10,4 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Profit brut
2024
9,4 mil
2025
8,6 mil
2026
7,4 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Profit operațional
2024
5,8 mil
2025
4,4 mil
2026
-834,1 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
175,5 mii
2025
272,7 mii
2026
598,5 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

EBITDA
2024
6,0 mil ≈
2025
4,7 mil ≈
2026
-235,6 mii ≈

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
9,3 mii
2025
12,3 mii
2026
355,9 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
6,0 mil
2025
4,7 mil
2026
-1,2 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
1,0 mil
2025
825,9 mii
2026
155,7 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Profit net
2024
5,0 mil
2025
3,8 mil
2026
-1,3 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,17
2025
0,14
2026
-0,04

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
28,0 mil
2025
28,0 mil
2026
31,0 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
—
2025
0,41
2026
0,07

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2024
16,6 mil
2025
5,9 mil
2026
8,9 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Creanțe
2024
4,7 mil
2025
3,8 mil
2026
5,6 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Active curente
2024
21,8 mil
2025
10,9 mil
2026
15,7 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
40,2 mii
2025
108,7 mii
2026
201,1 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Fond comercial
2024
—
2025
—
2026
2,9 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
—
2025
—
2026
1,3 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Active totale
2024
22,1 mil
2025
11,2 mil
2026
22,8 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
200,5 mii
2025
46,2 mii
2026
211,0 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Datorii curente
2024
14,4 mil
2025
10,0 mil
2026
10,6 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Datorii totale
2024
14,5 mil
2025
11,5 mil
2026
12,9 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Capital propriu
2024
7,6 mil
2025
-360,2 mii
2026
9,9 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
28,0 mil
2026
31,0 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-173,3 mii
2025
1,9 mil
2026
-4,4 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
36,9 mii
2025
126,5 mii
2026
213,4 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-210,1 mii ≈
2025
1,8 mil ≈
2026
-4,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-36,9 mii
2025
-126,5 mii
2026
-997,2 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-2,2 mil
2025
-12,4 mil
2026
8,4 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Dividende plătite
2024
2,1 mil
2025
11,4 mil
2026
2,2 mil

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
—
2025
—
2026
749,4 mii

SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-9,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-118,9 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-134,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-128,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-363,5 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
41,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
-1,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
-4,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-7,4 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
-26,1 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
-31,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
-7,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-6,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-2,3x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-4,4 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
213,4 mii USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
-4,7 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
95 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
5 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
14,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-8,7 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-32,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
15,5 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
20,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,46 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 14,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
14,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-31,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
-7,4 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
15,5 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 iul. 2026
verificat 111derivat 2

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,94
USD pe acțiune
Mijloc
1,08
USD pe acțiune
Sus
1,26
USD pe acțiune
Preț: 0,46 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 134,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 57,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,94 – 1,26 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)0,94 – 1,26 (Mijloc 1,08)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-7,4 %50 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-9,4 %0 (pe interval fix)21 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-2,3x0 (pe interval fix)16 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x56 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-32,7 %0 (pe interval fix)21 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente20,8 %100 (pe interval fix)16 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie23/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Vantage Corp (VNTG). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 17,8 mil USD în 2026; creștere an/an -4,4 %; marjă netă -7,4 %; ROE -31,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,94–1,26 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,08 USD, prețul de 0,46 USD lasă un potențial de 134,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 57,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 20,8 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -9,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: -2,3x
  • Randament FCF: -32,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−5,9 %)
P/B
1,6x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+111,2 %)
ROE
-31,1 %
mediana verticalei -24,6 %
sub mediană
Marja netă
-7,4 %
mediana verticalei -8,6 %
peste mediană
Marja EBIT
-4,7 %
mediana verticalei -4,6 %
la mediană
Venituri an/an
-4,4 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−622,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,7x
Randament dividend
15,5 %
mediana verticalei 1,4 %
peste mediană (+1.013,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EXPDExpeditors International Of Washington, Inc.26,6 mld29,742,6 %7,6 %+4,4 %+39 % / +70 %
CHRWC.h. Robinson Worldwide, Inc.15,5 mld24,038,9 %3,7 %−8,4 %−16 % / +63 %
BCOBrink’s Co4,7 mld26,164,0 %3,3 %+5,0 %+1 % / +43 %
FWRDForward Air Corporation644,5 mil—-1.574,1 %-11,4 %+0,8 %−17 % / −70 %
RLGTRadiant Logistics, Inc.450,2 mil24,68,0 %2,0 %+3,5 %+54 % / +60 %
NCEWNew Century Logistics (bvi) Limited422,8 mil—-185,6 %-24,2 %−15,5 %+311 % / indisponibil
PSIGPS International Group Ltd.80,1 mil—-440,7 %-28,6 %−39,0 %+28 % / indisponibil
CRGOFreightos Ltd32,8 mil—-35,8 %-59,5 %+23,9 %−79 % / −79 %
VNTGVantage Corp14,3 mil—-31,1 %-7,4 %−4,4 %−47 % / indisponibil
QNMEQuanome Technologies, Inc.13,4 mil—-192,5 %-162,1 %+111,8 %−55 % / indisponibil
SLGBSmart Logistics Global Limited9,5 mil—-13,4 %-2,9 %indisponibil−87 % / indisponibil
ELOGEastern International Ltd.9,2 mil—-8,6 %-454,0 %−24,4 %−65 % / indisponibil
JYDJayud Global Logistics Limited9,0 mil—-36,8 %-5,9 %+8,7 %−65 % / −99 %
SGLYSingularity Future Technology Ltd.2,6 mil—-55,6 %-347,5 %−6,6 %−95 % / −99 %
FRGTFreight Technologies, Inc.1,6 mil—-338,3 %-60,5 %−4,9 %−95 % / −100 %
GVHGlobavend Holdings Limited1,4 mil0,69,0 %2,9 %+42,5 %−76 % / −100 %
HUBGHub Group, Inc.—0,16,3 %2,8 %−6,1 %−30 % / −29 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VNTG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (21 sept. 2026).

    Pe scurt

    Vantage Corp este o firmă de brokeraj maritim specializată în transportul petrolier pe tancuri, care oferă servicii de charter, negociere și gestionare a operațiunilor, având birouri în Singapore, Emiratele Arabe Unite, Hong Kong și China. Compania a intrat la NYSE American în iunie 2025, iar în anul fiscal 2026 veniturile au scăzut ușor din cauza condițiilor mai slabe de pe piața globală a transportului maritim, în timp ce achizițiile din anul respectiv au extins prezența regională 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Experiența fondatorilor și rețeaua de relații cu companiile petroliere, armatorii și comercianții de mărfuri sunt puncte forte evidente în sursă.
    • Prezența în mai multe centre, precum Singapore, Hong Kong, Shanghai și Dubai, oferă acoperire regională extinsă.
    • Platforma proprietară OpsWiz și divizia IT separată susțin eficiența operațională și pot genera opțiuni strategice.

    Puncte slabe

    • Veniturile depind în mare parte de comisioane pentru fret, care sunt sensibile la condițiile pieței și la volatilitatea tarifelor.
    • Costurile generale și administrative au crescut substanțial după listare și achiziții, ceea ce a redus rentabilitatea în anul fiscal 2026.
    • Scara companiei este mică, ceea ce poate limita capacitatea de a concura cu brokerii globali mari.

    Oportunități

    • Integrarea achizițiilor recente și extinderea diviziilor de petrochimie și biocombustibili ar putea deschide noi surse de comisioane.
    • Creșterea ponderii contractelor de charter pe timp poate aduce venituri mai stabile și recurente.
    • Comercializarea software-ului Hadō pentru industria maritimă ar putea crea un flux de venituri separat.

    Amenințări

    • O scădere a cererii de petrol sau o tranziție energetică mai rapidă ar putea reduce volumul transporturilor pe tancuri.
    • Conflictele geopolitice pot perturba rutele maritime și pot schimba brusc condițiile de piață.
    • Reglementările de mediu și schimbările tehnologice ar putea reduce disponibilitatea navelor compatibile.

    Riscuri

    • Dependența de condițiile pieței de fretridicat

      Comisioanele sunt calculate ca procent din fret, astfel încât o scădere a tarifelor ar putea reduce direct veniturile companiei.

    • Costurile de a fi companie listatămediu

      Costurile legale, de conformitate și de relații cu investitorii au crescut și vor continua, ceea ce ar putea presa marjele.

    • Riscuri geopolitice și maritimeridicat

      Conflictele regionale pot întrerupe transporturile și pot crește costurile, cu efecte imprevizibile asupra veniturilor.

    • Integrarea achizițiilormediu

      Integrarea celor trei entități achiziționate în anul fiscal 2026 poate fi complexă și poate afecta rezultatele dacă nu reușește.

    • Tranziția energetică pe termen lungscăzut

      Reducerea pe termen lung a cererii de combustibili fosili ar putea afecta baza de venituri dacă diversificarea nu avansează suficient.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă expansiunea în Asia și Orientul Mijlociu se traduce în volum de tranzacții, compania ar putea recupera ritmul de creștere după anul fiscal 2026.
    • Creșterea ponderii contractelor de charter pe timp ar putea stabiliza veniturile și reduce dependența de fluctuațiile fretului.
    • Dacă Hadō și platforma OpsWiz generează venituri, compania ar putea avea un profil de afaceri mai diversificat.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile au scăzut în anul fiscal 2026, iar dacă piața fretului rămâne slabă, presiunea asupra rezultatelor ar putea continua.
    • Creșterea costurilor după listare și achiziții ar putea rămâne ridicată și ar putea diminua profitabilitatea.
    • Dacă cererea pentru petrol scade mai repede decât s-a estimat, baza de comisioane ar putea fi afectată sever.

    De urmărit

    • Integrarea entităților PJ și contribuția lor la venituri2027
    • Dezvoltarea veniturilor din Hadō și OpsWiz2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (21 sept. 2026).

    Afacerea

    Vantage Corp, fondată în 2012 de cinci brokeri maritimi cu experiență, își câștigă veniturile în principal din comisioane pentru fret, charter pe timp, demurrage și tranzacții de vânzare și cumpărare de nave. Compania leagă proprietarii de nave de charterere, oferind și servicii operaționale și de consultanță pentru piața de petrol, produse petroliere curate și petrochimice 1. În anul fiscal 2026 a achiziționat PJ Marine Singapore, PJ Marine Hong Kong și PJ Marine Shanghai, iar din februarie 2026 divizia IT funcționează ca entitate separată, Hadō, care dezvoltă produse software pentru industria maritimă 1.

    Platforma proprietară OpsWiz, o soluție cloud pentru gestionarea operațiunilor de tancuri, susține managementul voiajelor, documentația contractelor și fluxurile operaționale. Dezvoltarea sa a fost sprijinită printr-un grant de la Enterprise Singapore, ceea ce arată investiția companiei în digitalizare 1.

    Structura operațională este organizată pe divizii dedicate: petrol brut și produse grele, produse petroliere curate, petrochimicale, biocombustibili și uleiuri vegetale, precum și proiecte de charter pe termen lung. Fiecare divizie are un șef responsabil de brokeri și de relațiile cu clienții 1.

    Segmente

    Comisioane pentru fret

    Comisioanele pentru fret sunt cea mai mare sursă de venit, reprezentând 75,6% din veniturile anului fiscal 2026, cu circa 13,5 milioane USD, relativ stabile față de anul precedent 1.

    Charter pe timp

    Comisioanele pentru charter pe timp au crescut constant și au ajuns la 16,6% din venituri în anul fiscal 2026, ceea ce indică o orientare către tranzacții pe perioade mai lungi, cu venituri mai previzibile 1.

    Demurrage și alte comisioane

    Comisioanele pentru demurrage au scăzut în fiecare an din ultimii trei, din cauza unor cereri de daune mai reduse, iar alte comisioane au scăzut și ele, ceea ce arată o activitate tranzacțională mai slabă 1.

    Piața în context

    Compania operează pe piața brokerajului pentru tancuri, unde venitul depinde de nivelul fretului, de prețurile petrolului și de cerere, precum și de numărul navelor disponibile. Sursa notează că volumele de tranzacții și condițiile globale de transport s-au înrăutățit în anul fiscal 2026 1.

    Tensiunile geopolitice și conflictele din zone strategice, precum Strâmtoarea Ormuz sau Marea Chinei de Sud, pot crește costurile combustibilului și întârzierile, ceea ce poate ridica nivelul fretului și al demurrage-ului. Ar putea fi însă și o reducere a activității dacă rutele devin nesigure 1.

    Tendințe

    • Tensiuni geopolitice și riscuri pe rutemixt

      Conflictele regionale pot crește fretul și demurrage-ul, dar pot reduce și volumul transporturilor. Sursa arată că efectul net ar putea fi pozitiv pentru brokeraj dacă scumpirea combustibilului domină.

    • Prețul petrolului și cererea globalămixt

      Prețurile mai mari ale petrolului pot duce la rate mai ridicate pentru transport și la comisioane mai mari. Stocurile globale și creșterea economică influențează, de asemenea, volumul cererii de transport maritim 1.

    • Tranziția energeticăvânt din față

      Politicile climatice și trecerea la vehicule electrice ar putea reduce cererea pentru combustibili fosili pe termen lung, ceea ce ar limita veniturile dacă compania nu își extinde diviziile de biocombustibili și petrochimie 1.

    • Reglementări de mediu ale IMOvânt din față

      Standardele mai stricte pentru combustibil și emisii pot reduce temporar disponibilitatea navelor compatibile, ceea ce ar putea afecta volumul de tranzacții dacă nu există legături solide cu armatorii care au flote conforme 1.

    Poziția concurențială

    Concurența include alți brokeri maritimi globali care lucrează pe segmentul tancurilor. Vantage Corp se diferențiază prin prezența regională în Asia și Orientul Mijlociu și prin platforma sa digitală, dar scara sa este mică față de marii actori din domeniu 1.

    Avantajul companiei ar putea veni din relațiile cu armatorii și cu companiile petroliere, precum și din capacitatea de a oferi analize de piață. Dacă aceste relații nu se mențin, poziția competitivă ar putea slăbi 1.

    • Alți brokeri maritimi pentru tancuri

      Sursa nu identifică concurenți cu nume; competitorii sunt brokeri globali de tancuri care acoperă aceleași divizii.

    • Case de brokeraj din Asia și Orientul Mijlociu

      Concurență regională în Singapore, Hong Kong, Shanghai și Dubai, unde compania are deja birouri.

    • Armatori cu departamente comerciale proprii

      Unele companii pot negocia direct cu charterii, reducând nevoia de intermediari.

    • Operatori de platforme digitale de shipping

      Platformele software pot concura pentru gestionarea operațiunilor și a documentelor de transport.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Vantage Corp · 27 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.