olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Singularity Future Technology Ltd. SGLY
Arrangement of Transportation of Freight & Cargo · SIC 4731 · Verticală: Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731)
Singularity Future Technology Ltd. (fostă Sino-Global Shipping America) oferă servicii de logistică a mărfurilor, cu o concentrare puternică pe industria oțelului din China. Compania își extinde demersurile spre active digitale și infrastructură pentru calcul AI, într-o perioadă în care veniturile din transport au scăzut și pierderile s-au adâncit.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Singularity Future Technology Ltd. (SGLY) costa 0,48 USD (−10,19 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mil USD, beta 0,30, interval pe 52 de săptămâni 0,32–11,06 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 834,1 mii USD (+75,9 % an/an), profit net de -256,4 mii USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,27 – 0,75
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 94,2 %
- SMA 50 / 200
- 0,97 / 4,73
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,20 / -0,26
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −51,4 % | −2,0 % | −49,4 pp | — |
| 3 luni | −92,8 % | −2,2 % | −90,6 pp | — |
| 6 luni | −92,6 % | +4,3 % | −96,9 pp | — |
| De la început de an | −94,7 % | +10,6 % | −105,3 pp | — |
| 1 an | −94,2 % | +10,5 % | −104,7 pp | −40,0 % |
| 3 ani | −99,3 % | +73,7 % | −173,0 pp | −49,3 % |
| 5 ani | −99,9 % | +61,7 % | −161,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 501,4 mii | 474,6 mii | 363,1 mii | 474,1 mii | 307,9 mii | 147,6 mii | 403,7 mii | 834,1 mii |
| Costul vânzărilor | 773,3 mii | 464,1 mii | 60,3 mii | 464,1 mii | 297,6 mii | 169,0 mii | 353,9 mii | 818,9 mii |
| Profit brut | -271,9 mii | 10,5 mii | 302,8 mii | 10,0 mii | 10,3 mii | -21,5 mii | 49,8 mii | 15,2 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | 62,8 mii | 62,0 mii | — | — | — | — | — |
| Profit operațional | -1,0 mil | -684,5 mii | -1,2 mil | 180,0 mii | -564,8 mii | -600,7 mii | -315,5 mii | -497,6 mii |
| Amortizare și depreciere | 17,9 mii | 18,5 mii | 12,4 mii | 0 | — | — | — | — |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | — | 114,4 mii | 75,5 mii | 25,8 mii | 90,6 mii |
| Profit înainte de impozit | -1,0 mil | -337,3 mii | -1,0 mil | -931,9 mii | -9,5 mil | -676,4 mii | 4,5 mil | -260,9 mii |
| Profit net | -961,8 mii | -327,8 mii | -1,7 mil | -952,5 mii | -9,5 mil | -665,9 mii | 4,5 mil | -256,4 mii |
| EPS diluat | -0,27 | -0,09 | -0,46 | — | -2,25 | -0,12 | 0,83 | — |
| Flux de numerar operațional | -9,1 mii | 407,0 mii ≈ | -745,2 mii ≈ | -2,3 mil | -1,3 mil | -8,6 mil ≈ | -11,3 mil ≈ | -473,5 mii |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 41,8 mil | 6,5 mil | 5,2 mil | 4,0 mil | 4,5 mil | 3,1 mil | 1,8 mil | 1,7 mil |
| Venituri an/an | +81,1 % | −84,4 % | −21,2 % | −22,6 % | +13,8 % | −30,9 % | −42,2 % | −6,6 % |
| Profit net | -6,5 mil | -17,9 mil | -11,3 mil | -28,3 mil | -23,0 mil | -5,1 mil | -3,9 mil | -5,9 mil |
| Profit net an/an | −1.523,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,45 | indisponibil | -1,26 | -1,58 | -1,09 | -2,05 | -14,78 | -12,96 |
| EPS diluat an/an | −1.225,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -15,6 % | -274,3 % | -219,4 % | -708,5 % | -506,7 % | -162,9 % | -215,8 % | -347,5 % |
| Flux de numerar liber | -4,4 mil | -3,9 mil | -10,2 mil | 5,0 mil | -33,7 mil | -4,4 mil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 2,2 mil USD
- Datorie financiară
- 3,8 mil USD
- Datorie netă
- 1,6 mil USD
- Capitaluri proprii
- 7,6 mil USD
- Active totale
- 22,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,50x
- Lichiditate curentă
- 1,88x
- ROE
- -65,1 %
- ROA
- -28,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,2 mil | 4,0 mil | 4,5 mil | 3,1 mil | 1,8 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 5,0 mil | 4,1 mil | 4,0 mil | 3,6 mil | 1,8 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Profit brut | 176,6 mii | -148,1 mii | 548,1 mii | -478,3 mii | 51,4 mii | 53,9 mii | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | -10,8 mil | -22,7 mil | -14,6 mil | -5,9 mil | -2,7 mil | -2,0 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 432,9 mii | 533,6 mii | 164,3 mii | 132,2 mii | 48,9 mii | — | SEC (XBRL)· 14 oct. 2025verificat |
| EBITDA | -10,4 mil ≈ | -22,2 mil ≈ | -14,4 mil ≈ | -5,8 mil ≈ | -2,7 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 14 oct. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,8 mii | 2,4 mii | — | 21,9 mii | 146,4 mii | 306,4 mii | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -11,3 mil | -28,9 mil | -23,0 mil | -5,5 mil | -3,3 mil | -5,9 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,5 mii | — | 135,9 mii | — | 30,2 mii | — | SEC (XBRL)· 14 oct. 2025verificat |
| Profit net | -11,3 mil | -28,3 mil | -23,0 mil | -5,1 mil | -3,9 mil | -5,9 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,26 | -1,58 | -1,09 | -2,05 | -14,78 | -12,96 | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 8,6 mil | 17,9 mil | 21,1 mil | 2,5 mil | 264,8 mii | 453,8 mii | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 2,5 mil
- 2025
- 264,8 mii
- 2026
- 453,8 mii
SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 44,8 mil | 55,8 mil | 17,4 mil | 17,7 mil | 17,7 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Creanțe | 113,2 mii | 108,4 mii | 198,6 mii | 267,2 mii | 396,7 mii | 928,4 mii | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Active curente | 46,9 mil | 63,2 mil | 18,2 mil | 18,2 mil | 18,1 mil | 22,4 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 757,3 mii | 426,3 mii | 426,3 mii | 183,6 mii | — | — | SEC (XBRL)· 19 feb. 2025verificat |
| Active totale | 48,2 mil | 64,8 mil | 19,2 mil | 18,7 mil | 18,2 mil | 22,5 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 574,9 mii | 508,5 mii | 494,3 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 sept. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 155,4 mii | — | — | — | — | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 5,3 mil | 25,2 mil | 5,0 mil | 5,3 mil | 7,3 mil | 11,9 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,7 mil | 31,1 mil | 10,3 mil | 5,5 mil | 7,8 mil | 14,9 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 42,4 mil | 33,8 mil | 9,0 mil | 13,3 mil | 10,5 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -8,7 mil | 5,9 mil | -33,6 mil | -4,4 mil | -2,7 mil | -21,6 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,5 mil | 874,5 mii | 35,6 mii | 589 | — | — | SEC (XBRL)· 14 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -10,2 mil ≈ | 5,0 mil ≈ | -33,7 mil ≈ | -4,4 mil ≈ | — | — | SEC (XBRL)· 14 oct. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,5 mil | -3,6 mil | -2,2 mil | 75,6 mii | — | 108,3 mii | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 54,2 mil | 8,4 mil | -2,1 mil | 4,5 mil | 2,6 mil | 6,0 mil | SEC (XBRL)· 29 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -18,0 % | 40 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -347,5 % | 6 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -28,0 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -6,5x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 90 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie36/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate27/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SINGULARITY FUTURE TECHNOLOGY LTD. (SGLY). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mil USD în 2026; creștere an/an -6,6 %; marjă netă -347,5 %; ROE -55,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,9x
Ce o infirmă
- Marja netă: -347,5 %
- CAGR venituri 3 ani: -28,0 %
- Acoperirea dobânzilor: -6,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Arrangement of Transportation of Freight & Cargo (SIC 4731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EXPDExpeditors International Of Washington, Inc. | 26,6 mld | 29,7 | 42,6 % | 7,6 % | +4,4 % | +39 % / +70 % |
| CHRWC.h. Robinson Worldwide, Inc. | 15,5 mld | 24,0 | 38,9 % | 3,7 % | −8,4 % | −16 % / +63 % |
| BCOBrink’s Co | 4,7 mld | 26,1 | 64,0 % | 3,3 % | +5,0 % | +1 % / +43 % |
| FWRDForward Air Corporation | 644,5 mil | — | -1.574,1 % | -11,4 % | +0,8 % | −17 % / −70 % |
| RLGTRadiant Logistics, Inc. | 450,2 mil | 24,6 | 8,0 % | 2,0 % | +3,5 % | +54 % / +60 % |
| NCEWNew Century Logistics (bvi) Limited | 422,8 mil | — | -185,6 % | -24,2 % | −15,5 % | +311 % / indisponibil |
| PSIGPS International Group Ltd. | 80,1 mil | — | -440,7 % | -28,6 % | −39,0 % | +28 % / indisponibil |
| CRGOFreightos Ltd | 32,8 mil | — | -35,8 % | -59,5 % | +23,9 % | −79 % / −79 % |
| VNTGVantage Corp | 14,3 mil | — | -31,1 % | -7,4 % | −4,4 % | −50 % / indisponibil |
| QNMEQuanome Technologies, Inc. | 13,4 mil | — | -192,5 % | -162,1 % | +111,8 % | −55 % / indisponibil |
| SLGBSmart Logistics Global Limited | 9,5 mil | — | -13,4 % | -2,9 % | indisponibil | −87 % / indisponibil |
| ELOGEastern International Ltd. | 9,2 mil | — | -8,6 % | -454,0 % | −24,4 % | −65 % / indisponibil |
| JYDJayud Global Logistics Limited | 9,0 mil | — | -36,8 % | -5,9 % | +8,7 % | −65 % / −99 % |
| SGLYSingularity Future Technology Ltd. | 2,6 mil | — | -55,6 % | -347,5 % | −6,6 % | −94 % / −99 % |
| FRGTFreight Technologies, Inc. | 1,6 mil | — | -338,3 % | -60,5 % | −4,9 % | −95 % / −100 % |
| GVHGlobavend Holdings Limited | 1,4 mil | 0,6 | 9,0 % | 2,9 % | +42,5 % | −76 % / −100 % |
| HUBGHub Group, Inc. | — | 0,1 | 6,3 % | 2,8 % | −6,1 % | −30 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SGLY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Singularity Future Technology Ltd. (fostă Sino-Global Shipping America) oferă servicii de logistică a mărfurilor, cu o concentrare puternică pe industria oțelului din China. Compania își extinde demersurile spre active digitale și infrastructură pentru calcul AI, într-o perioadă în care veniturile din transport au scăzut și pierderile s-au adâncit.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o istorie lungă în logistica internațională și o rețea operațională în China și în principalele coridoare comerciale.
- Marja brută a entităților din China s-a îmbunătățit ușor, ceea ce sugerează o disciplină de prețuri în segmentul principal.
- Reorganizarea costurilor generale a redus semnificativ cheltuielile administrative, ceea ce arată capacitatea conducerii de a ajusta structura companiei.
Puncte slabe
- Veniturile sunt foarte concentrate, iar un singur client a generat integral veniturile din exercițiul 2026.
- Pierderea netă s-a adâncit, iar datoria către terți a crescut considerabil, cu dobânzi ridicate.
- Compania a avut probleme de control intern și de restatare a situațiilor financiare, ceea ce afectează încrederea investitorilor.
Oportunități
- Extinderea în comercializarea produselor agricole ar putea diversifica sursele de venit față de logistica din oțel.
- Dacă proiectul pentru infrastructura AI se va concretiza, ar putea deschide o nouă linie de activitate cu cerere ridicată.
- Rețeaua logistică existentă ar putea susține noi servicii de drop-shipping pentru comerțul electronic.
Amenințări
- Dacă încetinirea comerțului cu China continuă, volumele de transport ar putea scădea în continuare.
- Restricțiile de pe piețele de capital și riscurile de delistare de pe Nasdaq ar putea reduce lichiditatea acțiunilor.
- Litigiile și reglementările din China și SUA ar putea genera costuri suplimentare și restricții operaționale.
Riscuri
- Dependența de un client majorridicat
Un singur client a generat integral veniturile în exercițiul 2026, iar pierderea sau reducerea comenzilor ar putea afecta grav rezultatele.
- Litigii și decontăriridicat
Compania a convenit să plătească o sumă importantă pentru soluționarea unei acțiuni colective, iar alte litigii ar putea genera noi costuri.
- Îndatorarea și costul dobânzilormediu
Datoria către terți a crescut, iar dobânzile ridicate pot apăsa asupra fluxurilor de numerar dacă veniturile nu se refac.
- Controlul capitalului în Chinamediu
Restricțiile valutare și regulile de transfer al dividendelor pot întârzia accesul la fonduri dacă autoritățile își înăspresc controalele.
- Listarea pe Nasdaqmediu
Compania a fost în neconformitate cu cerința de preț minim, iar o nouă neconformitate ar putea duce la retragerea acțiunilor de la tranzacționare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reducerea cheltuielilor se menține și marjele din China continuă să crească, compania ar putea reveni la o structură operațională mai eficientă.
- Planurile în domeniul infrastructurii AI și al agriculturii ar putea deschide surse noi de venit, dacă vor fi finanțate și executate.
- Accesul la capital prin plasamente private recente ar putea sprijini finanțarea activității curente și a proiectelor noi.
Ce ar strica teza
- Dacă veniturile continuă să scadă și clientul principal își reduce comenzile, pierderile ar putea rămâne ridicate.
- Îndatorarea crescută și dobânzile mari ar putea limita capacitatea companiei de a investi în proiectele anunțate.
- Proiectele noi sunt încă în fază de planificare, iar realizarea lor ar putea întâmpina întârzieri, costuri neprevăzute sau refuzul finanțării.
De urmărit
- Evoluția veniturilor de la clientul principal din industria oțeluluinext 10-K
- Nivelul datoriei către terți și al cheltuielilor cu dobânzile2027
- Progresul proiectului AI din South Carolina și al aprobărilor necesare2027
- Menținerea conformității cu cerința de preț minim a Nasdaq și plata acordului de soluționareQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania este un furnizor integrat de soluții logistice, cu o istorie de peste 25 de ani, care deservește clienți industriali și comerciali din America de Nord, Greater China și din principalele coridoare comerciale globale. Activitatea principală rămâne transportul de marfă de la capăt la capăt, cu o specializare istorică în sprijinirea industriei globale a oțelului, prin entități din China precum Trans Pacific Logistic Shanghai Ltd. Oferta acoperă colectarea mărfii în interiorul Chinei, transportul maritim FCL și LCL, livrarea finală și suport pentru drop-shipping în comerțul electronic 1. În 2026, veniturile au fost de 1,7 milioane de dolari, în scădere cu 6,6% 1.
Dincolo de logistică, compania a anunțat planuri de extindere în comercializarea cerealelor și a semințelor oleaginoase, precum și o posibilă dezvoltare a unei platforme americane pentru calcul AI și centre de date de mare performanță. Pentru această din urmă ideea, compania a semnat în august 2026 un acord de dezvoltare neobligatoriu pentru un teren industrial de aproximativ 900 de acri în Florence, South Carolina 1. Aceste direcții sunt încă în fază incipientă și nu au generat venituri la data raportului.
Structura juridică include mai multe filiale, majoritatea deținute integral, iar operațiunile din China sunt concentrate în entitățile PRC. Fluxurile de numerar către și dinspre China sunt supuse controalelor valutare și fiscale descrise în raport, ceea ce poate influența modul în care compania își transferă fondurile între entități 1.
Segmente
Servicii de logistică a mărfurilor
Segmentul principal acoperă transportul maritim, expedierea, vămuirea, depozitarea și serviciile auxiliare. Veniturile din acest segment au fost de 1,7 milioane de dolari în exercițiul 2026, iar marja brută a entităților din China a fost de 3,2%, cu o ușoară creștere față de exercițiul precedent 1.
Alte activități în dezvoltare
Activitățile legate de comerțul cu produse agricole în vrac și de infrastructura AI sunt descrise ca planuri și nu au generat încă venituri. Compania a menționat și intrarea în afacerea cu panouri solare, fără venituri raportate până acum 1.
Piața în context
Compania activează în logistica internațională de mărfuri, un sector sensibil la volumul comerțului dintre China și Statele Unite și la condițiile macroeconomice. În exercițiul 2026, volumul tranzacțiilor de transport a scăzut în China, ceea ce a redus veniturile companiei 1. Piața de logistică este fragmentată, iar companiile mici depind adesea de câțiva clienți mari, ca în cazul acestui emitent.
Pe lângă logistică, interesul investitorilor se îndreaptă din ce în ce mai mult către infrastructura pentru calcul AI și centrele de date, un segment cu cerere mare, dar cu capital intensiv. Pentru un emitent cu venituri modeste, trecerea către aceste piețe ar putea depinde de finanțarea externă și de capacitatea de a atrage parteneri.
Tendințe
- Încetinirea comerțului cu Chinavânt din față
Condițiile macroeconomice mai slabe au redus volumul de marfă transportat, ceea ce a împins veniturile în scădere și a redus costurile operaționale. Dacă cererea din China rămâne slabă, presiunea asupra volumelor ar putea continua.
- Controale valutare și fiscale în Chinavânt din față
Autoritățile chineze mențin controale stricte asupra conversiei și transferului de valută, iar dividendele din China pot fi taxate cu rețineri la sursă. Aceste reguli pot întârzia repatrierea fondurilor și pot limita flexibilitatea financiară a grupului.
- Reducerea costurilor generalevânt din spate
Un program de reorganizare a cheltuielilor a redus cheltuielile generale și administrative cu aproximativ 27% în 2026. Dacă reducerea se menține, ar putea susține rezultatele operaționale, deși nu a eliminat pierderea netă.
- Interesul pentru infrastructura AImixt
Cererea mare de calcul AI și de centre de date atrage capital și atenție, iar compania a anunțat planuri în acest sens. Realizarea lor depinde însă de finanțare, de aprobări și de executarea proiectului, ceea ce face rezultatul incert.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți furnizori de logistică și expediere care oferă servicii de transport și depozitare în Asia și America de Nord. Documentele furnizate nu identifică în mod detaliat concurenții direcți, iar analiza poziției de piață rămâne limitată la informațiile din raport 1.
Un risc competitiv important este dependența de un singur client mare din industria oțelului, care reprezintă integral veniturile din 2026 1. Diversificarea clientelei și a serviciilor ar putea reduce această vulnerabilitate, dar nu este demonstrată în raport.
- Furnizori de logistică internațională din Asia
Companii de transport și expediere care operează pe coridoarele China-SUA și oferă servicii similare. Raportul nu le identifică pe nume.
- Operatori de transport maritim de marfă
Operatori care gestionează transportul FCL și LCL și pot concura pentru aceiași clienți industriali. Nu sunt numiți în sursă.
- Agenți de expediere și vămuire din America de Nord
Firme care oferă vămuire și depozitare pentru importatorii din SUA. Concurența lor vizează partea de servicii auxiliare a companiei.
- Dezvoltatorii de centre de date AI
Companii care construiesc infrastructură de calcul de mare performanță, cu care compania ar putea concura pentru terenuri și finanțare dacă proiectul se va concretiza.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport anual29 sept. 2026
- Convocare AGA (proxy)27 aug. 2026
- Raport curent25 aug. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 aug. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 aug. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Alte evenimente
- Raport curent23 iul. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 iul. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Acord material · Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)09 iun. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Singularity Future Technology Ltd. · 29 sept. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Singularity Future Technology Ltd. · 06 iul. 2020
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.