olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Century Communities, Inc. CCS

Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)

57,13USD+8,99 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Century Communities este unul dintre cei mai mari constructori de locuințe din Statele Unite, cu accent pe locuințe accesibile pentru cumpărătorii de prima casă și pe vânzările online. În 2026 compania își crește ritmul de livrări, dar cererea rămâne sub presiunea ratelor ipotecare ridicate și a încrederii scăzute a consumatorilor, cu 2 506 de case livrate în trimestrul al doilea.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Century Communities, Inc. (CCS) costa 57,13 USD (+8,99 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld USD, P/E 15,2 pe un EPS diluat de 3,75 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,23 %, beta 0,78, interval pe 52 de săptămâni 48,41–74,84 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 864,5 mil USD (−11,8 % an/an), profit net de 12,6 mil USD (−66,3 % an/an), EPS diluat 0,44 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,6 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
15,2
EPS diluat TTM 3,75 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
6,57 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,23 %
Beta (2 ani)
0,78
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
48,4174,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,8
neutru
Bollinger (20, 2)
51,97 – 58,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 12,5 %
SMA 50 / 200
59,52 / 61,90
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,33 / -1,52
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,7 %−1,1 %−0,6 pp—
3 luni−19,8 %−0,5 %−19,4 pp—
6 luni+5,3 %+4,4 %+0,9 pp—
De la început de an−3,7 %+12,3 %−16,1 pp—
1 an−4,2 %+13,5 %−17,7 pp−9,7 %
3 ani−18,2 %+76,4 %−94,6 pp+22,3 %
5 ani−17,9 %+63,7 %−81,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,3 %
13 feb. 2026 → 15 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,7 %
19 sept. 2024 → 15 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,9 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
864,5 mil USD
−11,8 % an/an
Profit net
12,6 mil USD
−66,3 % an/an
EPS diluat
0,44
−64,8 % an/an
netă / operațională
1,5 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,3 mld903,2 mil1,0 mld980,3 mil1,2 mld789,7 mil927,2 mil864,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare143,4 mil120,8 mil128,8 mil119,9 mil135,4 mil116,1 mil127,4 mil118,8 mil
Amortizare și depreciere6,8 mil6,4 mil6,4 mil ≈6,0 mil ≈6,0 mil5,4 mil5,4 mil ≈5,4 mil ≈
Profit înainte de impozit135,2 mil52,5 mil47,1 mil47,8 mil47,0 mil33,3 mil49,1 mil15,8 mil
Impozit pe profit32,5 mil13,1 mil12,2 mil10,4 mil11,0 mil8,9 mil12,9 mil3,2 mil
Profit net102,7 mil39,4 mil34,9 mil37,4 mil36,0 mil24,4 mil36,1 mil12,6 mil
EPS diluat3,20 ≈1,261,141,251,21 ≈0,841,260,44
Flux de numerar operațional299,7 mil-36,6 mil-11,0 mil ≈-10,0 mil ≈210,7 mil-50,3 mil-82,1 mil ≈-135,0 mil ≈
Investiții (capex)9,1 mil3,4 mil6,4 mil ≈10,7 mil ≈8,3 mil6,8 mil7,5 mil ≈7,4 mil ≈
Dividende plătite8,1 mil8,9 mil8,8 mil ≈8,6 mil ≈8,4 mil9,3 mil9,2 mil ≈9,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni30,7 mil55,6 mil48,0 mil ≈20,0 mil ≈20,0 mil40,0 mil19,6 mil ≈11,6 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 93 din propriul istoric de 40 trimestre (min 2,4, mediană 8,3, max 16,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,1 mld2,5 mld3,2 mld4,2 mld4,5 mld3,7 mld4,4 mld4,1 mld
Venituri an/an+50,8 %+18,1 %+24,7 %+33,4 %+6,9 %−18,1 %+19,1 %−6,4 %
Profit net96,5 mil113,0 mil206,2 mil498,5 mil525,1 mil259,2 mil333,8 mil147,6 mil
Profit net an/an+91,8 %+17,1 %+82,4 %+141,8 %+5,3 %−50,6 %+28,8 %−55,8 %
EPS diluat3,173,626,1314,4715,928,0510,404,86
EPS diluat an/an+56,2 %+14,2 %+69,3 %+136,1 %+10,0 %−49,4 %+29,2 %−53,3 %
netă %4,5 %4,5 %6,5 %11,8 %11,7 %7,0 %7,6 %3,6 %
Flux de numerar liber-211,4 mil-85,6 mil331,6 mil-210,1 mil294,9 mil-1,7 mil86,7 mil124,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
109,4 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
2,6 mld USD
Active totale
4,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
5,7 %
ROA
3,3 %
Marja FCF
3,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,7 mld
2024
4,4 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
447,3 mil
2024
516,5 mil
2025
504,9 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
15,8 mil
2024
24,3 mil
2025
24,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
58,1 mil
2024
78,9 mil
2025
81,3 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
350,8 mil
2024
440,1 mil
2025
194,4 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
91,6 mil
2024
106,2 mil
2025
46,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Profit net
2023
259,2 mil
2024
333,8 mil
2025
147,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
8,05
2024
10,40
2025
4,86

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
32,2 mil
2024
32,1 mil
2025
30,4 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
226,2 mil
2024
150,0 mil
2025
109,4 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
69,1 mil
2024
155,2 mil
2025
69,4 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Fond comercial
2023
30,4 mil
2024
41,1 mil
2025
41,1 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Active totale
2023
4,1 mld
2024
4,5 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,8 mld
2024
1,9 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,4 mld †
2024
2,6 mld †
2025
2,6 mld †

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
41,6 mil
2024
125,7 mil
2025
153,1 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
43,3 mil
2024
39,0 mil
2025
28,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,7 mil ≈
2024
86,7 mil ≈
2025
124,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-132,0 mil
2024
-232,7 mil
2025
44,9 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
23,9 mil
2024
40,3 mil
2025
-233,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Dividende plătite
2023
29,4 mil
2024
32,8 mil
2025
34,7 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
19,2 mil
2024
83,8 mil
2025
143,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-3,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-55,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-34,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-6,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-53,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-32,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-4,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
43,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-56,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
30,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-86,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
-79,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
14,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

57,13 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 1507derivat 117

Scorul pe grupe

54 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
49,90
USD pe acțiune
Mijloc
56,04
USD pe acțiune
Sus
60,68
USD pe acțiune
Preț: 57,13 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -1,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -2,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 49,90 – 60,68 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E49,90 – 60,68 (Mijloc 56,04)
    12 firme folosite · multiplul median 14,9x · quartile 13,3x – 16,2x
    DFH, DHI, ECG, GRBK, KBH, LGIH, MHO, MTH, NVR, PHM, SDHC, TOL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Operative Builders (SIC 1531)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2,9 %27 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-79,5 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,0 %0 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-32,7 %0 (pe interval fix)15 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare15,2x46 (față de colegi)19 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-5,4 %0 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,9 %100 (pe interval fix)12 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare26/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Century Communities, Inc. (CCS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,1 mld USD în 2025; creștere an/an -6,4 %; marjă netă 2,9 %; ROE 4,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 49,90–60,68 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 56,04 USD, prețul de 57,13 USD lasă un potențial de -1,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -2,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,9 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: 2,9 %
  • Conversia profitului în FCF: -79,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: -3,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: -32,7 %
  • Randament FCF: -5,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,2x
mediana verticalei 14,9x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,4x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−55,6 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−48,7 %)
ROE
4,2 %
mediana verticalei 10,4 %
sub mediană (−59,2 %)
Marja netă
2,9 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−34,9 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 7,1 %
Venituri an/an
-6,4 %
mediana verticalei -1,9 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,2 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+99,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DHID.R. Horton, Inc.43,9 mld14,912,8 %9,2 %−6,9 %−1 % / +23 %
PHMPultegroup, Inc.25,0 mld14,513,9 %11,2 %−3,5 %+7 % / +54 %
NVRNVR, Inc.16,9 mld17,628,3 %11,2 %−1,9 %−15 % / +4 %
TOLToll Brothers, Inc.14,6 mld12,714,4 %11,1 %+1,1 %+13 % / +85 %
MTHMeritage Homes Corporation4,7 mld16,55,8 %—indisponibil+0 % / +4 %
ECGEverus Construction Group, Inc.4,1 mld16,039,5 %6,0 %+31,5 %−13 % / indisponibil
MHOM/i Homes, Inc.3,5 mld13,18,7 %6,6 %−1,9 %+0 % / +31 %
KBHKb Home3,2 mld14,95,9 %4,4 %−10,0 %−17 % / +2 %
GRBKGreen Brick Partners, Inc.2,8 mld10,714,3 %14,2 %−1,0 %−2 % / +40 %
CCSCentury Communities, Inc.1,6 mld15,24,2 %2,9 %−6,4 %−4 % / −18 %
LGIHLgi Homes, Inc.1,1 mld16,03,4 %4,2 %−22,6 %−6 % / −59 %
BZHBeazer Homes USA Inc893,2 mil—-0,7 %-0,4 %+1,8 %+49 % / +38 %
HOVHovnanian Enterprises Inc79,6 mil81,22,2 %0,6 %−0,9 %−16 % / +22 %
LRELead Real Estate Co., Ltd——12,2 %3,5 %−3,5 %−14 % / −84 %
LGPSLogprostyle Inc.——19,7 %3,4 %+7,6 %−43 % / indisponibil
DFHDream Finders Homes, Inc.—13,37,6 %2,6 %−2,9 %−35 % / −47 %
SDHCSmith Douglas Homes Corp.—18,06,0 %0,5 %−0,4 %−50 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CCS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
32,13
Randament total -44 % · Pe an -44 %
57,02
Randament total -0 % · Pe an -0 %
86,19
Randament total 51 % · Pe an 51 %
3 ani
26,68
Randament total -53 % · Pe an -22 %
53,69
Randament total -6 % · Pe an -2 %
89,74
Randament total 57 % · Pe an 16 %
5 ani
22,16
Randament total -61 % · Pe an -17 %
50,57
Randament total -11 % · Pe an -2 %
93,45
Randament total 64 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 13,42
  • Marja netă± 9,40
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,31
  • Diluare anuală± 0,79

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Century Communities este unul dintre cei mai mari constructori de locuințe din Statele Unite, cu accent pe locuințe accesibile pentru cumpărătorii de prima casă și pe vânzările online. În 2026 compania își crește ritmul de livrări, dar cererea rămâne sub presiunea ratelor ipotecare ridicate și a încrederii scăzute a consumatorilor, cu 2 506 de case livrate în trimestrul al doilea.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o prezență largă în mai multe state și o gamă de produse care acoperă mai multe segmente de cumpărători, cu accent pe locuințele accesibile. Are un bilanț considerat solid de conducere, cu lichiditate suficientă și un nivel controlat al datoriei.
  • Modelul de locuințe gata de livrare și controlul costurilor de construcție permit cicluri de livrare mai scurte și o mai bună previzibilitate a încasărilor. Integrarea serviciilor de finanțare și de tranzacție ajută la alinierea construcției cu nevoile de credit ale clienților.
  • Strategia de achiziție de terenuri prin opțiuni contractuale limitează expunerea la pierderi de valoare a terenurilor și oferă flexibilitate în perioadele de incertitudine.

Puncte slabe

  • Dependența de condițiile ipotecare face ca vânzările să fie sensibile la nivelul ratelor dobânzilor și la accesul cumpărătorilor la credit.
  • Marjele brute s-au comprimat în 2025 față de anul anterior, pe fondul stimulentelor de vânzare și al costurilor de construcție ridicate.
  • Segmentul de servicii financiare și cel de multi-family sunt relativ mici și depind în mare parte de volumul de construcții, ceea ce limitează diversificarea veniturilor.

Oportunități

  • Dacă ratele dobânzilor scad, accesul la credit ipotecar ar putea relansa cererea pentru locuințele accesibile ale companiei.
  • Achizițiile de la alți constructori sau intrarea pe piețe noi ar putea extinde cota de piață, mai ales în perioadele de consolidare din industrie.
  • Creșterea dezvoltării proiectelor de închiriere în segmentul Century Living ar putea diversifica sursele de venit pe termen lung.

Amenințări

  • O recesiune economică sau o creștere a șomajului ar putea reduce cererea și ar putea crește anulările de contracte.
  • Tarifele și inflația materialelor ar putea reduce marjele dacă companiei nu îi reușește transferul costurilor către prețurile de vânzare.
  • Schimbări în politicile federale privind creditele ipotecare sau fiscalitatea locuințelor ar putea afecta cererea și accesibilitatea.

Riscuri

  • Sensibilitatea cererii la dobânziridicat

    Ratele ipotecare ridicate pot reduce vânzările și pot crește anulările de contracte, mai ales pentru cumpărătorii de prima casă.

  • Presiunea asupra marjelorridicat

    Stimulentele de preț și costurile de construcție ar putea continua să comprime marja brută, dacă cererea nu își revine.

  • Costuri de materiale și tarifemediu

    Tarifele asupra unor produse folosite în construcții pot crește costurile sau pot cauza întreruperi ale lanțului de aprovizionare.

  • Dependența de contractori și de forța de muncămediu

    Lipsa de forță de muncă calificată sau creșterea costurilor cu subcontractorii ar putea întârzia livrările.

  • Expunerea geograficăscăzut

    Concentrarea pe anumite state face compania vulnerabilă la condițiile economice locale, la reglementări și la evenimente climatice.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea se redresează odată cu scăderea ratelor, volumul de livrări ar putea crește rapid, pe baza unui stoc de comenzi și a unui număr record de comunități active.
  • Disciplina în gestionarea terenurilor și a stocurilor ar putea susține marjele pe măsură ce presiunea stimulentelor se reduce.
  • Poziția pe segmentul accesibil și bilanțul solid ar putea permite companiei să profite de achiziții sau de recâștigarea cotei de piață.

Ce ar strica teza

  • Dacă ratele ipotecare rămân ridicate, cererea ar putea rămâne slabă, iar stimulentele ar putea continua să afecteze marjele.
  • Tarifele și costurile de forță de muncă ar putea crește mai repede decât prețurile de vânzare, ceea ce ar comprima rentabilitatea.
  • Dependența de finanțarea clienților face ca o criză de credit ar putea afecta rapid volumul de vânzări și de livrări.

De urmărit

  • Realizarea livrărilor și a veniturilor din vânzări de locuințe față de ghidajul revizuit pentru 2026Q3 2026
  • Evoluția marjei brute ajustate a construcțiilor și nivelul stimulentelor de vânzareQ3 2026
  • Numărul de comenzi nete și de contracte anulate, ca indicatori ai cereriiQ3 2026
  • Evoluția ratelor ipotecare și a politicii Federal Reserve, cu efect asupra accesului la credit2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Century Communities, Inc. (NYSE: CCS) dezvoltă, proiectează, construiește, comercializează și vinde case unifamiliale atașate și detașate în 16 state. Compania operează sub două mărci: Century Communities, cu accent pe piața accesibilă a locuințelor, și Century Complete, orientată spre cumpărătorii de prima casă, care vinde prin studiouri de retail și pe internet, fără opțiuni sau upgrade-uri. Compania preferă locuințele gata de livrare (move-in-ready), ceea ce îi permite un ciclu de construcție mai rapid și o legătură mai strânsă cu finanțarea clienților 1.

Pe lângă construcții, compania își dezvoltă terenurile, iar în cea mai mare parte achiziționează loturi prin contracte de opțiune, ceea ce limitează expunerea la terenuri. Segmentul Financial Services, care include Inspire Home Loans, Parkway Title și serviciile de asigurare și escrow, oferă finanțare și servicii de tranzacție clienților, iar segmentul Century Living dezvoltă și administrează proprietăți rezidențiale de închiriat, toate situate în Colorado 1.

Compania rămâne sensibilă la ciclul imobiliar, deoarece veniturile depind de volumul de livrări, de marjele brute și de accesul clienților la credite ipotecare. Ritmul de creștere a fost susținut în principal de achiziții de la alți constructori, pe lângă extinderea organică pe piețe noi 1.

Segmente

Segmentele de construcții (West, Mountain, Texas, Southeast)

Cele patru segmente regionale de construcții acoperă California și Washington (West), Arizona, Colorado, Nevada și Utah (Mountain), Texas și statele din sud-estul țării (Southeast). Aceste segmente generează cea mai mare parte a veniturilor din vânzări de locuințe și sunt expuse direct condițiilor economice locale 1.

Century Complete

Segmentul Century Complete vinde locuințe accesibile pentru cumpărătorii de prima casă prin studiouri închiriate în centre comerciale, cu un număr limitat de planuri și fără opțiuni, cu scopul de a fi liderul de preț al zonei. Brandul este prezent în mai multe state, inclusiv Alabama, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Kentucky, Michigan, North Carolina și South Carolina 1.

Piața în context

Piața locuințelor noi din SUA a fost afectată în 2025 de rate ipotecare ridicate, de incertitudinea economică și de scăderea încrederii consumatorilor. Compania spune că există în continuare o nevoie de locuințe accesibile, susținută de tendințe demografice favorabile, dar cererea a rămas volatilă, iar cumpărătorii au cerut tot mai des stimulente de preț și ipoteci cu rată variabilă 12.

În primul semestru din 2026, Century a raportat o redresare a traficului și a comenzilor nete față de trimestrul precedent, dar și presiuni din partea condițiilor macroeconomice, a încrederii slabe a consumatorilor și a tarifelor asupra costurilor materialelor. Gradul în care cererea se va stabiliza depinde de evoluția ratelor dobânzilor și a pieței muncii 23.

Tendințe

  • Rate ipotecare ridicatevânt din față

    Ratele ipotecare au crescut ascuțit din 2022 și au rămas ridicate în 2025, reducând puterea de cumpărare și numărul de tranzacții. Dacă ratele scad, accesul la credit ar putea sprijini cererea, dar un nivel ridicat le-ar menține presiunea asupra vânzărilor.

  • Tarife și costuri de materialevânt din față

    Tarifele noi asupra unor produse importate, precum dulapuri și lemn, au intrat în vigoare în octombrie 2025. Compania nu a raportat creșteri semnificative de costuri până la data depunerii raportului, dar ar putea apărea presiuni asupra marjelor dacă tarifele se extind.

  • Cerere demografică pentru locuințe accesibilevânt din spate

    Creșterea populației și nevoia de locuințe accesibile sprijină cererea pe termen lung în piețele unde compania este prezentă. Acest avantaj depinde însă de capacitatea cumpărătorilor de a obține finanțare.

  • Ajustarea stocurilor și a terenurilormixt

    Compania și-a redus numărul de loturi deținute sau controlate, de la un nivel mai ridicat din 2024, prin reziliere de contracte care nu mai îndeplineau criteriile de investiție. Această disciplină poate limita expunerea la depreciere, dar poate reduce și capacitatea de creștere.

Poziția concurențială

Century Communities concurează cu alți constructori de locuințe, cu revânzările de case existente și cu alte forme de locuire, precum apartamentele. Compania spune că prețurile de start ale mărcii Century Complete sunt adesea mai mici decât cele ale revânzărilor și ale altor locuințe noi din aceeași zonă, ceea ce îi permite să ocupe o poziție de preț accesibil 1.

Industria s-a consolidat, iar concurența pe prețuri și pe stimulente de vânzare influențează marjele. Competitorii cu bilanțuri mai puternice sau cu acces mai bun la terenuri pot avea un avantaj în perioadele de cerere scăzută 12.

  • D.R. HortonDHI

    Constructor de locuințe de dimensiuni mari care concurează în piețe de locuințe accesibile din SUA; mențiune generală, fără cifre.

  • LennarLEN

    Constructor major cu activitate pe mai multe piețe regionale, cunoscut pentru strategii de vânzare cu stimulente și de finanțare integrată.

  • PulteGroupPHM

    Constructor cu prezență națională, care concurează pentru cumpărătorii de prima casă și de tip move-up.

  • Revânzările de case existente

    Alternativa principală pentru cumpărători; prețurile lor mai mici în unele submarchete pot pune presiune pe vânzările de case noi.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Century Communities, Inc. · 29 ian. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Century Communities, Inc. · 23 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Century Communities, Inc. · 22 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Century Communities, Inc. (CCS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw