olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Green Brick Partners, Inc. GRBK
Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)
Green Brick Partners este o companie americană de dezvoltare imobiliară și construcții rezidențiale, activă în Texas, Georgia și Florida, care își integrează terenurile, construcția și serviciile financiare. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat o creștere a comenzilor noi, în timp ce marjele s-au redus sub presiunea incentivelor, iar veniturile din locuințe livrate au fost de 471 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Green Brick Partners, Inc. (GRBK) costa 66,51 USD (+7,81 % într-o zi), cu capitalizare 2,8 mld USD, P/E 10,7 pe un EPS diluat de 6,24 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,10 %, beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 60,12–80,59 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 448,2 mil USD (−8,8 % an/an), profit net de 59,2 mil USD (−24,0 % an/an), EPS diluat 1,35 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 59,34 – 65,89
- peste banda superioară · %B 1,10 · lățimea benzii 10,5 %
- SMA 50 / 200
- 66,21 / 69,37
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,63 / -1,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,6 % | −1,1 % | +2,7 pp | — |
| 3 luni | −9,2 % | −0,5 % | −8,7 pp | — |
| 6 luni | −0,5 % | +4,4 % | −4,9 pp | — |
| De la început de an | +6,1 % | +12,3 % | −6,2 pp | — |
| 1 an | +4,9 % | +13,5 % | −8,6 pp | −12,9 % |
| 3 ani | +48,2 % | +76,4 % | −28,2 pp | +3,7 % |
| 5 ani | +156,6 % | +63,7 % | +92,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 555,5 mil | 489,3 mil | 540,9 mil | 491,6 mil | 518,2 mil | 465,5 mil | 493,8 mil | 448,2 mil |
| Costul vânzărilor | 335,8 mil | 328,7 mil | 367,0 mil | 328,8 mil | 374,7 mil | 324,3 mil | 336,3 mil | 314,5 mil |
| Profit brut | 194,0 mil | 155,8 mil | 167,5 mil | 155,5 mil | 162,0 mil | 131,7 mil | 145,3 mil | 122,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 60,7 mil | 52,6 mil | 57,4 mil | 55,2 mil | 66,1 mil | 52,6 mil | 54,4 mil | 51,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,3 mil | 1,4 mil | 1,1 mil ≈ | 1,5 mil ≈ | 1,2 mil | 1,1 mil | 1,1 mil ≈ | 1,0 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 138,1 mil | 106,1 mil | 112,3 mil | 106,6 mil | 113,1 mil | 84,3 mil | 99,5 mil | 78,0 mil |
| Impozit pe profit | 22,9 mil | 22,2 mil | 23,0 mil | 23,2 mil | 26,3 mil | 18,4 mil | 20,7 mil | 16,6 mil |
| Profit net | 103,8 mil | 75,1 mil | 81,9 mil | 77,9 mil | 78,4 mil | 60,9 mil | 74,2 mil | 59,2 mil |
| EPS diluat | 2,34 ≈ | 1,67 | 1,85 | 1,77 | 1,80 ≈ | 1,39 | 1,70 | 1,35 |
| Flux de numerar operațional | 28,9 mil | 68,7 mil | 74,7 mil ≈ | -10,2 mil ≈ | 80,0 mil | 56,3 mil | -8,8 mil ≈ | -52,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 883,0 mii | 713,0 mii | 687,0 mii ≈ | 1,8 mil ≈ | 1,6 mil | 1,2 mil | 963,0 mii ≈ | 1,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 719,0 mii | 719,0 mii | 719,0 mii ≈ | 718,0 mii ≈ | 719,0 mii | 719,0 mii | 719,0 mii ≈ | 719,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 393,0 mii | 16,9 mil | 43,8 mil ≈ | 0 ≈ | 23,0 mil | 7,3 mil | 9,4 mil ≈ | 17,9 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 75 din propriul istoric de 40 trimestre (min 3,5, mediană 8,6, max 35,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 623,6 mil | 791,7 mil | 976,0 mil | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,0 mld |
| Venituri an/an | +36,1 % | +26,9 % | +23,3 % | +43,7 % | +25,3 % | −0,5 % | +17,8 % | −1,0 % |
| Profit net | 51,6 mil | 58,7 mil | 113,7 mil | 190,2 mil | 291,9 mil | 284,6 mil | 381,6 mil | 313,2 mil |
| Profit net an/an | +244,8 % | +13,6 % | +93,8 % | +67,3 % | +53,5 % | −2,5 % | +34,1 % | −17,9 % |
| EPS diluat | 1,02 | 1,16 | 2,24 | 3,72 | 6,02 | 6,14 | 8,45 | 7,07 |
| EPS diluat an/an | +240,0 % | +13,7 % | +93,1 % | +66,1 % | +61,8 % | +2,0 % | +37,6 % | −16,3 % |
| netă % | 8,3 % | 7,4 % | 11,6 % | 13,6 % | 16,6 % | 16,3 % | 18,5 % | 15,4 % |
| Flux de numerar liber | -42,7 mil | -24,6 mil | 32,2 mil | -94,4 mil | 88,7 mil | 205,5 mil | 21,5 mil | 208,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 154,6 mil USD
- Datorie financiară
- 323,3 mil USD
- Datorie netă
- 168,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,9 mld USD
- Active totale
- 2,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,17x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 17,7 %
- ROA
- 13,1 %
- Marja FCF
- 10,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 976,0 mil | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 741,4 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat |
| Profit brut | 234,6 mil | 362,1 mil | 523,0 mil | 548,2 mil | 703,5 mil | 640,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 112,1 mil | 134,3 mil | 163,9 mil | 193,0 mil | 226,6 mil | 231,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,7 mil | 2,7 mil | 2,4 mil | 3,5 mil | 4,9 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 142,8 mil | 257,0 mil | 396,5 mil | 391,3 mil | 511,9 mil | 438,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 25,0 mil | 52,6 mil | 82,5 mil | 84,6 mil | 94,7 mil | 94,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 113,7 mil | 190,2 mil | 291,9 mil | 284,6 mil | 381,6 mil | 313,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,24 | 3,72 | 6,02 | 6,14 | 8,45 | 7,07 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 50,8 mil | 51,1 mil | 48,0 mil | 45,9 mil | 44,8 mil | 43,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 193,0 mil
- 2024
- 226,6 mil
- 2025
- 231,4 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 45,9 mil
- 2024
- 44,8 mil
- 2025
- 43,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 19,5 mil | 77,2 mil | 76,6 mil | 179,8 mil | 141,5 mil | 154,6 mil | SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,6 mil | 2,8 mil | 2,9 mil | 7,1 mil | 6,6 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 680,0 mii | 680,0 mii | 680,0 mii | 680,0 mii | 680,0 mii | 680,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 622,0 mii | 537,0 mii | 452,0 mii | 367,0 mii | 282,0 mii | 197,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 988,8 mil | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 220,5 mil | 339,5 mil | 371,9 mil | 350,5 mil | 339,9 mil | 323,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 325,9 mil | 511,3 mil | 543,6 mil | 548,7 mil | 551,8 mil | 601,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 649,4 mil | 888,7 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 367,0 mii
- 2024
- 282,0 mii
- 2025
- 197,0 mii
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 35,1 mil | -92,4 mil | 90,7 mil | 213,3 mil | 25,9 mil | 213,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,9 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | 7,8 mil | 4,4 mil | 4,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 32,2 mil ≈ | -94,4 mil ≈ | 88,7 mil ≈ | 205,5 mil ≈ | 21,5 mil ≈ | 208,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -13,3 mil | -2,0 mil | -6,5 mil | -13,3 mil | 27,8 mil | -43,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -25,9 mil | 154,3 mil | -84,5 mil | -93,8 mil | -93,5 mil | -138,4 mil | SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 2,8 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 101,5 mil | 45,8 mil | 48,4 mil | 83,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -13,3 mil
- 2024
- 27,8 mil
- 2025
- -43,6 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -93,8 mil
- 2024
- -93,5 mil
- 2025
- -138,4 mil
SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 88,75 – 100,82 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E88,75 – 100,82 (Mijloc 94,02)12 firme folosite · multiplul median 15,1x · quartile 14,2x – 16,2xCCS, DFH, DHI, ECG, KBH, LGIH, MHO, MTH, NVR, PHM, SDHC, TOL
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 14,2 % | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 25,7 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,1 % | 42 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 5,5 % | 37 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 10,7x | 100 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 2,5 % | 31 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,1 % | 31 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 4,1 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere40/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente58/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare69/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Green Brick Partners, Inc. (GRBK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld USD în 2025; creștere an/an -1,0 %; marjă netă 14,2 %; ROE 14,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 88,75–100,82 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 94,02 USD, prețul de 66,51 USD lasă un potențial de 41,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 29,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 14,2 %
- P/E (TTM): 10,7x
- Rata de distribuire (FCF): 4,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 25,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHID.R. Horton, Inc. | 43,9 mld | 14,9 | 12,8 % | 9,2 % | −6,9 % | −1 % / +23 % |
| PHMPultegroup, Inc. | 25,0 mld | 14,5 | 13,9 % | 11,2 % | −3,5 % | +7 % / +54 % |
| NVRNVR, Inc. | 16,9 mld | 17,6 | 28,3 % | 11,2 % | −1,9 % | −15 % / +4 % |
| TOLToll Brothers, Inc. | 14,6 mld | 12,7 | 14,4 % | 11,1 % | +1,1 % | +13 % / +85 % |
| MTHMeritage Homes Corporation | 4,7 mld | 16,5 | 5,8 % | — | indisponibil | +0 % / +4 % |
| ECGEverus Construction Group, Inc. | 4,1 mld | 16,0 | 39,5 % | 6,0 % | +31,5 % | −13 % / indisponibil |
| MHOM/i Homes, Inc. | 3,5 mld | 13,1 | 8,7 % | 6,6 % | −1,9 % | +0 % / +31 % |
| KBHKb Home | 3,2 mld | 14,9 | 5,9 % | 4,4 % | −10,0 % | −17 % / +2 % |
| GRBKGreen Brick Partners, Inc. | 2,8 mld | 10,7 | 14,3 % | 14,2 % | −1,0 % | +5 % / +48 % |
| CCSCentury Communities, Inc. | 1,6 mld | 15,2 | 4,2 % | 2,9 % | −6,4 % | −12 % / −21 % |
| LGIHLgi Homes, Inc. | 1,1 mld | 16,0 | 3,4 % | 4,2 % | −22,6 % | −6 % / −59 % |
| BZHBeazer Homes USA Inc | 893,2 mil | — | -0,7 % | -0,4 % | +1,8 % | +49 % / +38 % |
| HOVHovnanian Enterprises Inc | 79,6 mil | 81,2 | 2,2 % | 0,6 % | −0,9 % | −16 % / +22 % |
| LRELead Real Estate Co., Ltd | — | — | 12,2 % | 3,5 % | −3,5 % | −14 % / −84 % |
| LGPSLogprostyle Inc. | — | — | 19,7 % | 3,4 % | +7,6 % | −43 % / indisponibil |
| DFHDream Finders Homes, Inc. | — | 13,3 | 7,6 % | 2,6 % | −2,9 % | −35 % / −47 % |
| SDHCSmith Douglas Homes Corp. | — | 18,0 | 6,0 % | 0,5 % | −0,4 % | −50 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GRBK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 40,74 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 72,00 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 108,43 Randament total 63 % · Pe an 63 % |
| 3 ani | 40,01 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 79,52 Randament total 20 % · Pe an 6 % | 131,41 Randament total 98 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 39,29 Randament total -41 % · Pe an -10 % | 87,81 Randament total 32 % · Pe an 6 % | 159,26 Randament total 139 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 19,88
- Marja netă± 13,92
- Creșterea anuală a veniturilor± 11,36
- Diluare anuală± 1,17
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Pe scurt
Green Brick Partners este o companie americană de dezvoltare imobiliară și construcții rezidențiale, activă în Texas, Georgia și Florida, care își integrează terenurile, construcția și serviciile financiare. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat o creștere a comenzilor noi, în timp ce marjele s-au redus sub presiunea incentivelor, iar veniturile din locuințe livrate au fost de 471 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție solidă de loturi autodezvoltate și o structură de capital conservatoare, cu lichiditate ridicată.
- Modelul de infrastructură integrat, de la teren până la ipotecă și asigurare, oferă un avantaj de control asupra experienței clientului.
- Rata redusă de anulare a contractelor arată o cerere stabilă și un proces de vânzare eficient.
Puncte slabe
- Marjele brute au scăzut în mod constant, deoarece incentivele și discounturile sunt necesare pentru a menține ritmul vânzărilor.
- Prețul mediu de vânzare a scăzut, iar schimbarea mixului spre brandul Trophy reduce valoarea medie a fiecărei locuințe.
- Activitatea este concentrată geografic în câteva state, ceea ce crește expunerea la condițiile economice locale.
Oportunități
- Extinderea brandului Trophy în noi piețe ar putea deschide volum suplimentar pentru cumpărătorii aflați la prima achiziție.
- Creșterea activității de servicii financiare ar putea adăuga venituri recurente și ar putea sprijini marjele pe termen lung.
- Dacă costurile de finanțare scad, cererea pentru ipoteci ar putea crește și ar putea sprijini vânzările.
Amenințări
- Dacă ratele ipotecare rămân ridicate, cumpărătorii ar putea amâna achiziția sau ar putea anula contractele.
- Tarifele și lipsa forței de muncă ar putea crește costurile de construcție și ar putea întârzia livrările.
- Un declin economic regional ar putea reduce cererea în piețele cheie ale companiei.
Riscuri
- Ciclicitatea industrieiridicat
Cererea pentru locuințe depinde de ocuparea forței de muncă, de încrederea consumatorilor și de dobânzi, iar o scădere a acestora ar putea afecta grav activitatea 1.
- Presiunea asupra marjelorridicat
Incentivele și costurile de închidere au redus marjele, iar dacă piața rămâne competitivă, aceste presiuni ar putea continua 2.
- Tarife și costuri de materialemediu
Tarifele asupra lemnului și oțelului ar putea crește costurile, iar compania nu le-ar putea transfera întotdeauna clienților 1.
- Dependența de subcontractorimediu
Companiei i se pot livra întârzieri dacă subcontractorii nu sunt disponibili sau nu își îndeplinesc corect lucrările 1.
- Dependența de conducerescăzut
Pierderea cheilor din management sau dificultatea de a atrage talente ar putea afecta achiziția de terenuri și execuția proiectelor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania are loturi suficiente pentru o perioadă lungă și o structură de capital care îi oferă flexibilitate pentru a investi în momente favorabile.
- Dacă cererea din Texas rămâne robustă și vânzările continuă să crească, creșterea volumului ar putea compensa presiunea asupra prețurilor.
- Serviciile financiare aflate în creștere ar putea adăuga un flux de venituri mai stabil, care să sprijine rezultatele pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Marjele brute au scăzut de la un an la altul, iar dacă incentivele rămân necesare, profitabilitatea ar putea fi comprimată în continuare.
- Prețul mediu de vânzare a scăzut, iar creșterea ponderii brandului Trophy ar putea menține presiunea asupra veniturilor pe locuință.
- Activitatea este concentrată în câteva piețe, astfel încât un declin regional ar putea afecta simultan majoritatea rezultatelor.
De urmărit
- Evoluția marjei brute a construcțiilor rezidențiale și a nivelului incentivelorQ3 2026
- Ritmul comenzilor noi și rata de anulare în TexasQ3 2026
- Ghidajul companiei pentru a doua jumătate a anului 2026 și livrările din Houston2026
- Evoluția veniturilor din servicii financiare și a ratei de captare a ipotecilornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Afacerea
Green Brick Partners, Inc. este o companie diversificată de construcții rezidențiale și dezvoltare de terenuri, care achiziționează terenuri, le dezvoltă și construiește locuințe prin șapte brand-uri de constructori în trei mari piețe 1. Principalele zone sunt Dallas-Fort Worth, Austin, Houston, Atlanta și zona Treasure Coast din Florida, iar compania gestionează toate etapele, de la obținerea autorizațiilor până la marketing și vânzare 1. Compania oferă și servicii de ipotecă, titluri și asigurări prin GRBK Mortgage, Green Brick Title și Green Brick Insurance 1.
La 31 decembrie 2025, compania deținea sau avea sub contract aproximativ 48.828 de loturi, dintre care 75,8% erau deținute în proprietate, o poziție care îi permite să controleze ritmul livrărilor 1. Modelul său se bazează pe achiziția de terenuri în zone infill și infill-adiacente și pe autodezvoltarea acestora, ceea ce îi oferă control asupra autorizărilor și a calității comunităților 1. În 2025 compania a livrat 3.943 de locuințe, iar veniturile din închideri de locuințe au fost de 2.091,3 milioane USD 1.
Structura de capital rămâne conservatoare: raportul datorie-capital al activității de construcții a fost de 11,2% la 30 iunie 2026, iar lichiditatea totală de 462 milioane USD 3. Compania spune că își propune un raport țintă de aproximativ 20%, dar acesta se află sub nivelul țintă 1. Această disciplină financiară este un element central al strategiei declarate.
Segmente
Construcții rezidențiale
Segmentul principal vinde locuințe prin mărci precum Trophy Signature Homes, CB JENI, Normandy Homes, Southgate, Centre Living, TPG și GRBK GHO, cu prețuri de la sub 200.000 USD până la peste 1,8 milioane USD 1. În 2025 veniturile din locuințe au reprezentat aproape întreaga cifră de afaceri a companiei, iar în primul semestru din 2026 veniturile rezidențiale au scăzut la 920,5 milioane USD 3.
Piața în context
Piețele în care operează compania sunt printre cele cu cea mai rapidă creștere din SUA, iar Texas, Florida și Georgia se aflau pe primele locuri ca număr de autorizații de construcție unifamiliale, conform NAHB 1. Presiunea asupra accesibilității locuințelor și incertitudinea economică încă afectează cumpărătorii, iar prețurile medii de vânzare au scăzut în 2026 3. Dacă cererea din Texas rămâne solidă, compania ar putea menține ritmul vânzărilor, dar marjele depind de nivelul incentivelor 3.
Tendințe
- Creșterea populației în sunbeltvânt din spate
Migrarea către statele din sudul SUA sprijină cererea pe termen lung pentru locuințe în zonele unde operează compania 1.
- Presiunea incentivelor asupra marjelorvânt din față
Incentivele și discounturile ridicate au redus prețurile medii și marjele brute în 2025 și în primul semestru din 2026 2.
- Costuri cu materialele și tarifelevânt din față
Tarifele asupra importurilor, inclusiv cele asupra lemnului din Canada, pot crește costurile de construcție, iar compania nu este sigură că le poate transfera integral clienților 1.
- Cererea pentru locuințe accesibilemixt
Brandul Trophy, orientat spre prima locuință, a crescut ponderea în comenzi, ceea ce ajută volumul dar reduce prețul mediu 2.
Poziția concurențială
Piața construcțiilor rezidențiale din SUA este competitivă, în special pentru terenuri bune, unde concurează cu alți constructori și investitori în terenuri 1. Compania susține că disciplina de achiziție și modelul de autodezvoltare îi oferă un avantaj, dar concurența pentru terenuri poate ridica prețurile 1.
Compania afirmă că rata sa de anulare este printre cele mai mici dintre companiile publice din domeniu, ceea ce indică o execuție comparativ bună 3. Diferențierea depinde însă de capacitatea de a menține marjele în condițiile unei concurențe sporite pe preț 1.
- Alți constructori publici din SUA
Companiile publice de construcții rezidențiale din aceleași piețe sunt menționate în sursă ca termen de comparație pentru rata de anulare, fără a fi numite individual.
- Constructori privați locali
Constructorii care concurează pentru terenuri și loturi în Dallas-Fort Worth, Austin, Houston și Atlanta fac parte din piața descrisă ca fiind competitivă.
- Investitori instituționali în terenuri
Fondurile de investiții cu capital mare concurează cu compania pentru achiziția de terenuri potrivite pentru construcții.
- Alți dezvoltatori de terenuri
Dezvoltatorii care vând loturi finisate sunt concurenți și, în același timp, posibili furnizori ai companiei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent27 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent30 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent11 iun. 2026Schimbări în conducere
- Convocare AGA (proxy)22 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Green Brick Partners, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Green Brick Partners, Inc. · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Green Brick Partners, Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.