olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
KB Home KBH
Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)
KB Home este unul dintre cei mai mari constructori de locuințe din SUA, cu activitatea concentrată pe locuințe noi destinate în special cumpărătorilor pentru prima casă. Compania resimte acum o cerere mai slabă, marje în scădere și prețuri sub presiune, în contextul ratelor ipotecare ridicate și al inventarului tot mai mare de locuințe revândute.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea KB Home (KBH) costa 52,06 USD (−2,00 % într-o zi), cu capitalizare 3,2 mld USD, P/E 14,6 pe un EPS diluat de 3,56 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,92 %, beta 0,68, interval pe 52 de săptămâni 41,63–66,36 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,3 mld USD (−20,0 % an/an), profit net de 65,3 mil USD (−40,6 % an/an), EPS diluat 1,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 39,18 – 52,59
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 29,2 %
- SMA 50 / 200
- 47,64 / 53,42
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,15 / 0,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,7 % | −1,1 % | +15,8 pp | — |
| 3 luni | −8,6 % | −0,5 % | −8,1 pp | — |
| 6 luni | +5,9 % | +4,4 % | +1,5 pp | — |
| De la început de an | −7,7 % | +12,3 % | −20,0 pp | — |
| 1 an | −13,9 % | +13,5 % | −27,5 pp | −11,0 % |
| 3 ani | +2,8 % | +76,4 % | −73,6 pp | +16,0 % |
| 5 ani | +22,8 % | +63,7 % | −40,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 31 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld |
| Amortizare și depreciere | 9,0 mil | 8,8 mil | 9,2 mil ≈ | 9,4 mil ≈ | 9,9 mil | 10,1 mil | 10,4 mil ≈ | 10,6 mil ≈ |
| Impozit pe profit | 57,1 mil | 29,8 mil | 34,5 mil | 33,4 mil | 27,7 mil | 6,9 mil | 9,9 mil | 15,9 mil |
| Profit net | 190,6 mil | 109,6 mil | 107,9 mil | 109,8 mil | 101,5 mil | 33,4 mil | 27,3 mil | 65,3 mil |
| EPS diluat | 2,54 ≈ | 1,49 | 1,50 | 1,61 | 1,56 ≈ | 0,52 | 0,43 | 1,05 |
| Flux de numerar operațional | 362,6 mil | -334,3 mil | 168,4 mil ≈ | 197,7 mil ≈ | 303,8 mil | -125,4 mil | 31,9 mil ≈ | -135,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 10,1 mil | 11,2 mil | 11,5 mil ≈ | 11,9 mil ≈ | 13,8 mil | 13,2 mil | 9,7 mil ≈ | 9,6 mil ≈ |
| Dividende plătite | 18,0 mil | 19,3 mil | 17,2 mil ≈ | 16,3 mil ≈ | 15,8 mil | 17,3 mil | 15,3 mil ≈ | 15,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 103,7 mil | 50,0 mil | 200,0 mil ≈ | 188,5 mil ≈ | 102,8 mil | 50,0 mil | 80,1 mil ≈ | 50,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 40 trimestre (min 3,3, mediană 10,4, max 32,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mld | 4,6 mld | 4,2 mld | 5,7 mld | 6,9 mld | 6,4 mld | 6,9 mld | 6,2 mld |
| Venituri an/an | +4,1 % | +0,1 % | −8,1 % | +36,9 % | +20,6 % | −7,1 % | +8,1 % | −10,0 % |
| Profit net | 170,4 mil | 268,8 mil | 296,2 mil | 564,7 mil | 816,7 mil | 590,2 mil | 655,0 mil | 428,8 mil |
| Profit net an/an | −5,7 % | +57,8 % | +10,2 % | +90,6 % | +44,6 % | −27,7 % | +11,0 % | −34,5 % |
| EPS diluat | 1,71 | 2,85 | 3,13 | 6,01 | 9,09 | 7,03 | 8,45 | 6,15 |
| EPS diluat an/an | −7,6 % | +66,7 % | +9,8 % | +92,0 % | +51,2 % | −22,7 % | +20,2 % | −27,2 % |
| netă % | 3,7 % | 5,9 % | 7,1 % | 9,9 % | 11,8 % | 9,2 % | 9,5 % | 6,9 % |
| Flux de numerar liber | 214,1 mil | 210,6 mil | 281,8 mil | -76,7 mil | 138,2 mil | 1,0 mld | 323,4 mil | 287,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 nov. 2025
- Numerar
- 230,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 3,9 mld USD
- Active totale
- 6,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 10,8 %
- ROA
- 6,3 %
- Marja FCF
- 4,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,2 mld | 5,7 mld | 6,9 mld | 6,4 mld | 6,9 mld | 6,2 mld | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 28,4 mil | 28,6 mil | 32,3 mil | 36,4 mil | 37,3 mil | 37,3 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 67,8 mil | 130,6 mil | 255,4 mil | 181,1 mil | 195,9 mil | 125,4 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Profit net | 296,2 mil | 564,7 mil | 816,7 mil | 590,2 mil | 655,0 mil | 428,8 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,13 | 6,01 | 9,09 | 7,03 | 8,45 | 6,15 | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 94,1 mil | 93,6 mil | 89,3 mil | 83,4 mil | 77,0 mil | 69,3 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,60 | 0,70 | 0,95 | 1,00 | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
- 2023
- 83,4 mil
- 2024
- 77,0 mil
- 2025
- 69,3 mil
SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 682,5 mil | 292,1 mil | 330,2 mil | 727,3 mil | 599,2 mil | 230,4 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 65,5 mil | 76,3 mil | 89,2 mil | 88,3 mil | 90,4 mil | 101,5 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Active totale | 5,4 mld | 5,8 mld | 6,7 mld | 6,6 mld | 6,9 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,7 mld † | 3,0 mld † | 3,7 mld † | 3,8 mld † | 4,1 mld † | 3,9 mld † | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 310,7 mil | -37,3 mil | 183,4 mil | 1,1 mld | 362,7 mil | 335,7 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 28,8 mil | 39,4 mil | 45,2 mil | 35,5 mil | 39,3 mil | 48,4 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 281,8 mil ≈ | -76,7 mil ≈ | 138,2 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | 323,4 mil ≈ | 287,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -26,6 mil | -38,1 mil | -71,8 mil | -58,1 mil | -50,1 mil | -61,8 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -56,4 mil | -315,0 mil | -73,6 mil | -627,5 mil | -440,8 mil | -642,6 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Dividende plătite | 38,1 mil | 54,1 mil | 52,5 mil | 56,8 mil | 71,6 mil | 68,6 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 188,2 mil | 150,0 mil | 411,4 mil | 353,7 mil | 541,3 mil | SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -58,1 mil
- 2024
- -50,1 mil
- 2025
- -61,8 mil
SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat
- 2023
- -627,5 mil
- 2024
- -440,8 mil
- 2025
- -642,6 mil
SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,14 – 55,56 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E46,04 – 55,56 (Mijloc 52,52)12 firme folosite · multiplul median 14,8x · quartile 12,9x – 15,6xCCS, DFH, DHI, ECG, GRBK, LGIH, MHO, MTH, NVR, PHM, SDHC, TOL
- Dividende actualizate (DDM)13,14 – 17,67 (Mijloc 15,07)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 4,4 % | 53 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 12,6 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -3,3 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -12,2 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,6x | 54 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,9 % | 11 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 11,0 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 221,6 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate27/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente60/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare35/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KB HOME (KBH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-08-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,2 mld USD în 2025; creștere an/an -10,0 %; marjă netă 4,4 %; ROE 5,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 29,59–36,62 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 33,80 USD, prețul de 52,06 USD lasă un potențial de -35,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -54,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 11,0 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 12,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -3,3 %
- CAGR EPS 3 ani: -12,2 %
- Randament FCF: 0,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 221,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHID.R. Horton, Inc. | 43,9 mld | 14,9 | 12,8 % | 9,2 % | −6,9 % | −1 % / +23 % |
| PHMPultegroup, Inc. | 25,0 mld | 14,5 | 13,9 % | 11,2 % | −3,5 % | +7 % / +54 % |
| NVRNVR, Inc. | 16,9 mld | 17,6 | 28,3 % | 11,2 % | −1,9 % | −15 % / +4 % |
| TOLToll Brothers, Inc. | 14,3 mld | 12,5 | 14,4 % | 11,1 % | +1,1 % | +11 % / +81 % |
| MTHMeritage Homes Corporation | 4,6 mld | 16,0 | 5,8 % | — | indisponibil | −3 % / +1 % |
| ECGEverus Construction Group, Inc. | 3,7 mld | 14,6 | 39,5 % | 6,0 % | +31,5 % | −21 % / indisponibil |
| MHOM/i Homes, Inc. | 3,4 mld | 12,8 | 8,7 % | 6,6 % | −1,9 % | −2 % / +27 % |
| KBHKb Home | 3,2 mld | 14,6 | 5,9 % | 4,4 % | −10,0 % | −14 % / +3 % |
| GRBKGreen Brick Partners, Inc. | 2,8 mld | 10,6 | 14,3 % | 14,2 % | −1,0 % | −3 % / +39 % |
| CCSCentury Communities, Inc. | 1,6 mld | 15,2 | 4,2 % | 2,9 % | −6,4 % | −13 % / −21 % |
| LGIHLgi Homes, Inc. | 1,1 mld | 15,5 | 3,4 % | 4,2 % | −22,6 % | −9 % / −60 % |
| BZHBeazer Homes USA Inc | 893,2 mil | — | -0,7 % | -0,4 % | +1,8 % | +49 % / +38 % |
| HOVHovnanian Enterprises Inc | 75,5 mil | 77,0 | 2,2 % | 0,6 % | −0,9 % | −20 % / +16 % |
| LRELead Real Estate Co., Ltd | — | — | 12,2 % | 3,5 % | −3,5 % | −15 % / −84 % |
| LGPSLogprostyle Inc. | — | — | 19,7 % | 3,4 % | +7,6 % | −48 % / indisponibil |
| DFHDream Finders Homes, Inc. | — | 13,0 | 7,6 % | 2,6 % | −2,9 % | −37 % / −49 % |
| SDHCSmith Douglas Homes Corp. | — | 19,1 | 6,0 % | 0,5 % | −0,4 % | −47 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KBH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 29,82 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 52,94 Randament total 4 % · Pe an 4 % | 80,04 Randament total 56 % · Pe an 56 % |
| 3 ani | 24,57 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 49,47 Randament total 1 % · Pe an 0 % | 82,73 Randament total 66 % · Pe an 18 % |
| 5 ani | 20,24 Randament total -55 % · Pe an -15 % | 46,23 Randament total -2 % · Pe an -0 % | 85,51 Randament total 76 % · Pe an 12 % |
- P/E la ieșire± 12,37
- Marja netă± 8,66
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,68
- Diluare anuală± 0,73
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
KB Home este unul dintre cei mai mari constructori de locuințe din SUA, cu activitatea concentrată pe locuințe noi destinate în special cumpărătorilor pentru prima casă. Compania resimte acum o cerere mai slabă, marje în scădere și prețuri sub presiune, în contextul ratelor ipotecare ridicate și al inventarului tot mai mare de locuințe revândute.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o strategie Built to Order care diferențiază produsul și sprijină satisfacția clienților, iar timpii de construcție s-au redus semnificativ 12. Bilanțul și lichiditatea oferă flexibilitate în perioade de cerere slabă 13.
- Prezența într-un număr mare de piețe din SUA și o gamă de produse adaptate cumpărătorilor pentru prima casă reduc dependența de o singură regiune 1.
- Programul de răscumpărare de acțiuni și dividendele trimestriale arată o alocare disciplinată a capitalului 3.
Puncte slabe
- Marjele brute s-au redus în 2025 și în 2026, din cauza prețurilor mai mici, a costurilor de teren mai mari și a scăderii eficienței operaționale 12.
- Ponderea mare a cumpărătorilor pentru prima casă face compania sensibilă la accesibilitatea creditelor și la schimbările de pe piața muncii 1.
- Datoriile au crescut față de sfârșitul anului trecut, iar utilizarea liniei de credit a sporit presiunea asupra structurii de capital 3.
Oportunități
- Deficitul structural de locuințe noi și factorii demografici favorabili ar putea susține cererea pe termen lung dacă ratele ipotecare scad 1.
- Creșterea ponderii comenzilor Built to Order ar putea îmbunătăți marjele, dacă prețurile se stabilizează 23.
- Noile comunități deschise și reintrarea pe piețe precum Atlanta ar putea extinde baza de livrări 13.
Amenințări
- Ratele ipotecare ridicate, inflația persistentă și incertitudinile geopolitice ar putea limita din nou cererea și capacitatea de achiziție a clienților 12.
- Creșterea inventarului de locuințe revândute ar putea forța reduceri de prețuri suplimentare și mai multe facilități 12.
- Dificultățile de acces la teren și întârzierile în aprobările guvernamentale ar putea încetini dezvoltarea comunităților noi 1.
Riscuri
- Cerere slabă și încredere scăzutăridicat
Condițiile economice nefavorabile și încrederea redusă a consumatorilor ar putea reduce comenzile noi și ar putea crește anulările de contracte 12.
- Presiune asupra marjelorridicat
Reducerile de prețuri și costurile mai mari de teren și construcție ar putea scădea marjele brute și profitabilitatea 12.
- Dependență de creditorii terțimediu
Compania se bazează pe creditori terți pentru finanțarea cumpărătorilor, iar întârzierile sau refuzurile acestora ar putea amâna livrările 1.
- Accesul la terenmediu
Lipsa terenurilor adecvate și concurența pentru achiziții ar putea limita creșterea comunităților și a scalei operațiunilor 1.
- Costuri de finanțaremediu
Împrumuturile cu dobândă variabilă ar putea deveni mai scumpe dacă ratele de referință cresc, iar datoria a crescut în 2026 13.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Modelul Built to Order și timpii mai scurți de construcție au susținut o recuperare secvențială a livrărilor și a marjelor, iar compania a revenit la o creștere a comunităților active 23.
- Deficitul structural de locuințe noi și creșterea demografică ar putea susține cererea pe termen lung, dacă ratele ipotecare scad 1.
- Programul de răscumpărare de acțiuni și bilanțul cu lichiditate disponibilă ar putea sprijini valoarea pentru acționari, chiar în perioade de presiune 13.
Ce ar strica teza
- Cererea rămâne sub presiune din cauza ratelor ipotecare ridicate, a accesibilității limitate și a încrederii scăzute, iar comenzile au scăzut în trimestrul al treilea 12.
- Marjele brute s-au redus față de anul precedent, iar prețurile în scădere din unele zone ar putea continua să le apese 12.
- Datoria și utilizarea liniei de credit au crescut, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară dacă piața nu se redresează 3.
De urmărit
- Evoluția comenzilor nete și a valorii backloguluiQ4 2026
- Realizarea ghidajului privind livrările și veniturile din locuințe2026
- Evoluția marjei brute a locuințelor fără sarcini legate de stocQ4 2026
- Nivelul datoriei și utilizarea liniei de creditnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
KB Home construiește locuințe unifamiliale atașate și detașate, townhouse-uri și apartamente, destinate în principal cumpărătorilor pentru prima casă și celor care trec la o locuință mai mare. Activitatea de construcții reprezintă 99.6% din veniturile totale din 2025 1, iar restul provine din servicii financiare, inclusiv asigurări, servicii de titluri și intermedierea creditelor ipotecare prin asocierea KBHS. Modelul central, numit Built to Order, pornește construcția doar după ce există un contract semnat cu cumpărătorul, ceea ce reduce riscul de stoc nevândut 1.
Strategia KB Edge urmărește o poziție de top cinci în fiecare piață deservită, prin achiziția de terenuri cu autorizații, de regulă pentru una până la trei ani de aprovizionare. Compania oferă un preț de bază transparent, cu puține sau fără facilități, și personalizare prin studiourile de design. Gestionarea activelor și rotația stocurilor sunt prioritățile operaționale 1.
În 2026, compania a raportat revenirea spre un mix predominant Built to Order, cu o creștere a comunităților active și a portofoliului de terenuri, dar cu marje mai reduse 23. Structura operațională se bazează pe divizii regionale cu autonomie considerabilă asupra achizițiilor de terenuri, dezvoltării și prețurilor 1.
Segmente
Construcții de locuințe
Segmentul de construcții de locuințe a generat 99.6% din veniturile totale în 2025 1. În trimestrul încheiat la 31 august 2026, veniturile din locuințe au scăzut cu 20% an la an, iar numărul de livrări a fost în scădere cu 19% 23.
Servicii financiare
Serviciile financiare, care au reprezentat restul veniturilor, includ asigurări, servicii de titluri și intermedierea creditelor ipotecare prin KBHS, o asociere cu o parte terță 1. Profitul ante-impozitare din acest segment a scăzut în trimestrul al treilea din 2026, pe fondul rezultatelor mai slabe din titluri și asigurări 3.
Piața în context
Piața locuințelor noi din SUA a fost în 2025 și în 2026 o piață dificilă, în care cererea a fost limitată de ratele ipotecare ridicate, de problemele de accesibilitate și de încrederea scăzută a consumatorilor 12. Totuși, factorii structurali, precum creșterea demografică și deficitul cronic de locuințe noi, rămân susținători pe termen lung, potrivit companiei 1.
În trimestrul al treilea din 2026, inventarul de locuințe revândute a crescut la cele mai ridicate niveluri dintr-un deceniu, iar prețurile scad în mai multe zone, ceea ce face concurența mai acerbă 2. Creșterea costurilor cu materialele și forța de muncă, precum și accesul limitat la terenuri adecvate, presează în continuare marjele 1.
Tendințe
- Rate ipotecare și accesibilitatevânt din față
Ratele ipotecare ridicate au redus puterea de cumpărare a clienților, în special a cumpărătorilor pentru prima casă, care sunt principala bază de clienți 12. Dacă ratele scad semnificativ, cererea ar putea reveni, dar compania nu poate garanta un efect asupra cererii sau rezultatelor 1.
- Inventar de locuințe revândutevânt din față
Inventarul de locuințe existente, care este cel mai mare concurent al companiei, a crescut în 2026, iar prețurile scad în unele zone 2. Această presiune ar putea forța reduceri de preț sau facilități suplimentare pentru atragerea clienților 1.
- Modelul Built to Ordervânt din spate
Reducerea duratei de construcție și creșterea ponderii comenzilor Built to Order au sprijinit recuperarea secvențială a cererii și a mixului de livrări 23. Aceste comenzi ar putea sprijini marjele pe termen lung, dacă prețurile se stabilizează 2.
- Costuri de teren și construcțiemixt
Investițiile în teren au crescut în trimestrul al treilea din 2026, în timp ce costurile de construcție și de teren au presat marjele brute 2. Presiunea pe costuri ar putea continua, iar eficiența operațională este un factor cheie pentru menținerea profitabilității 12.
Poziția concurențială
KB Home concurează cu alți constructori de locuințe, cu vânzătorii de locuințe existente și cu operatorii de închiriere, pe piețe în care oferta de locuințe revândute a crescut 1. Diferențierea companiei se bazează pe personalizarea prin modelul Built to Order, pe timpii scurți de construcție și pe satisfacția clienților 1.
Concurența a crescut, deoarece locuințele revândute sunt din ce în ce mai disponibile, iar presiunile de preț ar putea limita capacitatea companiei de a transfera costurile asupra clienților 12. Concurenții majori includ alți constructori naționali activi în aceleași regiuni 1.
- Alți constructori naționali de locuințe
Concurează direct pe aceleași piețe regionale și pe segmentul cumpărătorilor pentru prima casă, conform factorilor de risc ai companiei 1.
- Vânzătorii de locuințe existente
Reprezintă cel mai mare concurent, iar ofertă lor a crescut considerabil în 2026 12.
- Operatorii de închiriere de locuințe unifamiliale
Concurează pentru aceiași clienți potențiali, mai ales în piețele unde oferta de închirieri a crescut 1.
- Constructorii de locuințe din segmentul regional
Concurează pe prețuri și terenuri în piețele locale, unde achizițiile sunt disputate 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- KB Home (KBH) Q3 2026 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- KB Home Q3 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- KB Home Cuts Margin Outlook as Housing Conditions WorsenYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- KB Home Stock Falls After Earnings Beat. High Rates and Cautious Buyers Lie Ahead.Yahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Says KB Home (KBH) Could Report Weaker Numbers Like Lennar (LEN)Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- How To Earn $500 A Month From KB Home Stock Ahead Of Q3 EarningsYahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 23 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 14 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent14 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial08 oct. 2026
- Raport curent22 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial09 iul. 2026
- Raport curent23 iun. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 mai 2026Schimbări în conducere
- Raport curent24 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial09 apr. 2026
- Raport curent24 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)13 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-11-30 · SEC / KB Home · 23 ian. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-31 · SEC / KB Home · 08 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / KB Home · 22 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.