olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Meritage Homes Corporation MTH
Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)
Meritage Homes construiește locuințe unifamiliale atașate și detașate, orientate spre cumpărătorii de prima casă și de prima mutare, cu un model integral speculativ și promisiunea de predare în 60 de zile. Într-un context de cerere slabă și accesibilitate redusă, veniturile din livrări au scăzut la 5,8 miliarde USD în 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 încasările din livrări au scăzut cu 14%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Meritage Homes Corporation (MTH) costa 71,03 USD (−3,08 % într-o zi), cu capitalizare 4,6 mld USD, P/E 16,0 pe un EPS diluat de 4,43 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,45 %, beta 0,86, interval pe 52 de săptămâni 57,85–85,18 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 67,8 mil USD (−31,7 % an/an), EPS diluat 1,04 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 54,05 – 71,65
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 28,0 %
- SMA 50 / 200
- 64,09 / 68,77
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,74 / 0,39
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,1 % | −1,1 % | +14,2 pp | — |
| 3 luni | −1,7 % | −0,5 % | −1,2 pp | — |
| 6 luni | +10,2 % | +4,4 % | +5,8 pp | — |
| De la început de an | +7,9 % | +12,3 % | −4,4 pp | — |
| 1 an | +7,0 % | +13,5 % | −6,6 pp | −13,7 % |
| 3 ani | +8,3 % | +76,4 % | −68,1 pp | +16,0 % |
| 5 ani | +26,0 % | +63,7 % | −37,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 6,6 mil | 5,9 mil | 6,7 mil ≈ | 6,0 mil ≈ | 6,7 mil | 5,4 mil | 6,1 mil ≈ | 5,5 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 587,0 mii | 2,2 mil | 1,4 mil |
| Profit înainte de impozit | 221,6 mil | 160,2 mil | 193,1 mil | 128,2 mil | 103,1 mil | 72,5 mil | 120,6 mil | 84,8 mil |
| Impozit pe profit | 48,9 mil | 37,4 mil | 46,2 mil | 29,0 mil | 19,1 mil | 17,2 mil | 29,9 mil | 17,0 mil |
| Profit net | 172,6 mil | 122,8 mil | 146,9 mil | 99,3 mil | 84,0 mil | 55,3 mil | 90,6 mil | 67,8 mil |
| EPS diluat | 2,36 ≈ | 1,69 | 2,04 | 1,39 | 1,20 ≈ | 0,82 | 1,37 | 1,04 |
| Flux de numerar operațional | -99,6 mil | -42,6 mil | 13,7 mil ≈ | -96,5 mil ≈ | 243,7 mil | 101,3 mil | 189,5 mil ≈ | -31,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 7,5 mil | 5,6 mil | 6,8 mil ≈ | 7,8 mil ≈ | 5,6 mil | 4,3 mil | 5,6 mil ≈ | 4,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 27,0 mil | 30,9 mil | 30,6 mil ≈ | 30,3 mil ≈ | 29,3 mil | 32,0 mil | 31,3 mil ≈ | 30,9 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 40,0 mil | 45,0 mil | 45,0 mil ≈ | 55,0 mil ≈ | 150,0 mil | 130,0 mil | 100,0 mil ≈ | 55,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 98 din propriul istoric de 40 trimestre (min 1,4, mediană 5,0, max 17,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 227,3 mil | 249,7 mil | 423,5 mil | 737,4 mil | 992,2 mil | 738,7 mil | 786,2 mil | 453,0 mil |
| Profit net an/an | +58,7 % | +9,8 % | +69,6 % | +74,1 % | +34,5 % | −25,5 % | +6,4 % | −42,4 % |
| EPS diluat | 5,58 | 6,42 | 11,00 | 19,29 | 13,37 | 9,96 | 10,72 | 6,35 |
| EPS diluat an/an | +63,6 % | +15,1 % | +71,3 % | +75,4 % | −30,7 % | −25,5 % | +7,6 % | −40,8 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 228,8 mil | 322,4 mil | 510,4 mil | -177,8 mil | 378,3 mil | 317,4 mil | -256,2 mil | 92,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 775,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 5,2 mld USD
- Active totale
- 7,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 8,8 %
- ROA
- 6,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 31,1 mil | 26,2 mil | 24,7 mil | 25,3 mil | 26,0 mil | 25,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,2 mil | 318,0 mii | 41,0 mii | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 533,6 mil | 954,8 mil | 1,3 mld | 949,4 mil | 1,0 mld | 584,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 110,1 mil | 217,4 mil | 297,1 mil | 210,7 mil | 216,7 mil | 131,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | 423,5 mil | 737,4 mil | 992,2 mil | 738,7 mil | 786,2 mil | 453,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 11,00 | 19,29 | 13,37 | 9,96 | 10,72 | 6,35 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 38,5 mil | 38,2 mil | 74,2 mil | 74,1 mil | 73,3 mil | 71,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | 0,14 | 0,38 | 0,43 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 74,1 mil
- 2024
- 73,3 mil
- 2025
- 71,3 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 745,6 mil | 618,3 mil | 861,6 mil | 921,2 mil | 651,6 mil | 775,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 38,9 mil | 37,3 mil | 38,6 mil | 49,0 mil | 47,3 mil | 46,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 33,0 mil | 33,0 mil | 33,0 mil | 33,0 mil | 33,0 mil | 33,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,9 mld | 4,8 mld | 5,8 mld | 6,4 mld | 7,2 mld | 7,6 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,5 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,3 mld † | 3,0 mld † | 3,9 mld † | 4,6 mld † | 5,1 mld † | 5,2 mld † | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 530,4 mil | -152,1 mil | 405,3 mil | 355,6 mil | -227,6 mil | 118,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 19,9 mil | 25,7 mil | 27,0 mil | 38,2 mil | 28,7 mil | 25,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 510,4 mil ≈ | -177,8 mil ≈ | 378,3 mil ≈ | 317,4 mil ≈ | -256,2 mil ≈ | 92,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -18,2 mil | -26,8 mil | -32,3 mil | -43,6 mil | -44,1 mil | -57,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -86,0 mil | 51,6 mil | -129,8 mil | -252,3 mil | 2,0 mil | 63,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 0 | 0 | 39,5 mil | 108,6 mil | 121,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 69,6 mil | 61,0 mil | 109,3 mil | 59,1 mil | 125,9 mil | 295,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 355,6 mil
- 2024
- -227,6 mil
- 2025
- 118,3 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- -43,6 mil
- 2024
- -44,1 mil
- 2025
- -57,7 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,65 – 67,68 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E57,34 – 67,68 (Mijloc 64,74)12 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 12,9x – 15,3xCCS, DFH, DHI, ECG, GRBK, KBH, LGIH, MHO, NVR, PHM, SDHC, TOL
- Dividende actualizate (DDM)5,65 – 7,60 (Mijloc 6,48)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 162,5 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -22,0 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,0x | 23 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 10,6 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 12,2 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 25,5 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare57/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Meritage Homes Corporation (MTH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 5,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 31,50–37,64 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 35,61 USD, prețul de 71,03 USD lasă un potențial de -49,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -99,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 162,5 %
- Randament FCF: 10,6 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 12,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 25,5 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -22,0 %
- P/E (TTM): 16,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHID.R. Horton, Inc. | 43,9 mld | 14,9 | 12,8 % | 9,2 % | −6,9 % | −1 % / +23 % |
| PHMPultegroup, Inc. | 25,0 mld | 14,5 | 13,9 % | 11,2 % | −3,5 % | +7 % / +54 % |
| NVRNVR, Inc. | 16,9 mld | 17,6 | 28,3 % | 11,2 % | −1,9 % | −15 % / +4 % |
| TOLToll Brothers, Inc. | 14,3 mld | 12,5 | 14,4 % | 11,1 % | +1,1 % | +11 % / +81 % |
| MTHMeritage Homes Corporation | 4,6 mld | 16,0 | 5,8 % | — | indisponibil | +7 % / +8 % |
| ECGEverus Construction Group, Inc. | 3,7 mld | 14,6 | 39,5 % | 6,0 % | +31,5 % | −21 % / indisponibil |
| MHOM/i Homes, Inc. | 3,4 mld | 12,8 | 8,7 % | 6,6 % | −1,9 % | −2 % / +27 % |
| KBHKb Home | 3,2 mld | 14,6 | 5,9 % | 4,4 % | −10,0 % | −19 % / −0 % |
| GRBKGreen Brick Partners, Inc. | 2,8 mld | 10,6 | 14,3 % | 14,2 % | −1,0 % | −3 % / +39 % |
| CCSCentury Communities, Inc. | 1,6 mld | 15,2 | 4,2 % | 2,9 % | −6,4 % | −13 % / −21 % |
| LGIHLgi Homes, Inc. | 1,1 mld | 15,5 | 3,4 % | 4,2 % | −22,6 % | −9 % / −60 % |
| BZHBeazer Homes USA Inc | 893,2 mil | — | -0,7 % | -0,4 % | +1,8 % | +49 % / +38 % |
| HOVHovnanian Enterprises Inc | 75,5 mil | 77,0 | 2,2 % | 0,6 % | −0,9 % | −20 % / +16 % |
| LRELead Real Estate Co., Ltd | — | — | 12,2 % | 3,5 % | −3,5 % | −15 % / −84 % |
| LGPSLogprostyle Inc. | — | — | 19,7 % | 3,4 % | +7,6 % | −48 % / indisponibil |
| DFHDream Finders Homes, Inc. | — | 13,0 | 7,6 % | 2,6 % | −2,9 % | −37 % / −49 % |
| SDHCSmith Douglas Homes Corp. | — | 19,1 | 6,0 % | 0,5 % | −0,4 % | −47 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Meritage Homes construiește locuințe unifamiliale atașate și detașate, orientate spre cumpărătorii de prima casă și de prima mutare, cu un model integral speculativ și promisiunea de predare în 60 de zile. Într-un context de cerere slabă și accesibilitate redusă, veniturile din livrări au scăzut la 5,8 miliarde USD în 2025 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 încasările din livrări au scăzut cu 14% 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o scară națională mare, putere de cumpărare față de furnizori și un model speculativ integral care reduce variabilitatea și crește eficiența construcțiilor 12.
- Bilanțul rămâne solid, cu rating de investiție și un nivel controlat al datoriei, ceea ce a permis atât reducerea acțiunilor, cât și plata dividendelor în perioada dificilă 13.
- Oferta de locuințe accesibile, gata de intrat și cu predare rapidă îi diferențiază de revânzările existente, mai ales prin stimulentele de finanțare pe care le poate oferi 1.
Puncte slabe
- Marjele brute au scăzut semnificativ în ultimele perioade, din cauza stimulentelor de finanțare, a costurilor mai mari ale terenurilor și a pierderii efectului de levier al costurilor fixe 13.
- Veniturile din livrări și volumul de livrări au scăzut în 2025 și în primul semestru din 2026, iar profitul net s-a redus considerabil față de anii anteriori 13.
- Compania a înregistrat deprecieri ale stocului imobiliar și cheltuieli pentru terenuri abandonate, ceea ce arată expunerea la reevaluări când piața se înrăutățește 13.
Oportunități
- Dacă cererea și accesibilitatea se îmbunătățesc, portofoliul de comenzi și cota de piață ar putea crește rapid, mai ales datorită ciclului scurt de construcție 12.
- Parteneriatul cu agenții imobiliari externi poate extinde baza de cumpărători, în special pentru prima casă 12.
- Achizițiile de terenuri ieftine și reducerile de costuri la furnizori ar putea sprijini marjele, dacă prețurile terenurilor se stabilizează 2.
Amenințări
- Ratele ridicate ale dobânzii și eventualele restricții de creditare ar putea reduce capacitatea cumpărătorilor de a obține ipoteci 13.
- Creșterea anulărilor de comenzi și presiunea concurenților cu resurse financiare mai mari ar putea afecta veniturile 12.
- Tarifele asupra materialelor de construcție și riscurile lanțului de aprovizionare ar putea crește costurile și întârzia livrările 1.
Riscuri
- Cererea și accesibilitatearidicat
Cererea slabă și problemele de accesibilitate pot continua, ceea ce ar putea împinge compania să folosească stimulente mai mari și să reducă marjele 13.
- Marjele bruteridicat
Stimulentele de finanțare, costurile ridicate ale terenurilor și pierderea efectului de levier al costurilor fixe pot comprima marjele dacă volumul rămâne redus 13.
- Deprecierea stocului imobiliarmediu
Dacă piața se înrăutățește, reevaluările pot duce la noi depreciări și la reducerea valorii contabile a activelor 13.
- Costurile construcțiilor și lanțul de aprovizionaremediu
Tarifele, lipsa forței de muncă calificate și întreruperile furnizorilor ar putea crește costurile și întârzia predările 1.
- Garanții și defecte de construcțiescăzut
Reclamațiile privind garanțiile și defectele de construcție pot genera rezerve suplimentare, iar asigurarea ar putea să nu acopere toate pretențiile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru locuințe accesibile revine, compania ar putea beneficia de scara sa, de ciclul scurt de construcție și de portofoliul de comenzi care se convertește rapid în livrări 12.
- Angajamentul față de disciplina capitalului, inclusiv reducerea acțiunilor și plata dividendelor, poate sprijini randamentul acționarilor chiar și într-un ciclu slab 3.
- Modelul gata de intrat și garanția de predare rapidă pot atrage cumpărători care altfel ar cumpăra revânzări, ceea ce ar putea crește cota de piață 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile macroeconomice și ratele ridicate persistă, volumul de livrări și marjele ar putea rămâne sub nivelurile anterioare pentru o perioadă prelungită 23.
- Dependența de stimulente de finanțare poate comprima prețurile medii și marjele, iar costurile terenurilor rămân ridicate 12.
- Scăderea profitului și reevaluările stocului imobiliar ar putea afecta încrederea investitorilor dacă deprecierile se repetă 13.
De urmărit
- Evoluția marjei brute a livrărilor și a volumului de livrări față de ghidajul actualizatQ3 2026
- Ritmul comenzilor și nivelul anulărilor de comenziQ3 2026
- Îndeplinirea ghidajului privind creșterea comunităților cu 5-10% în 20262026
- Nivelul stimulentelor de finanțare și evoluția prețului mediu de vânzarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Meritage Homes Corporation este un constructor important de locuințe din SUA, care proiectează și construiește case unifamiliale atașate și detașate, mai ales în piețe cu creștere pe termen lung 1. Compania activează în trei regiuni (Vest, Central și Est), care reprezintă segmentele sale principale de construcții, acoperind douăsprezece state 1. Potrivit raportului anual, la 31 decembrie 2025 vindea activ locuințe în 336 de comunități, cu prețuri de bază de la aproximativ 161.000 USD la 1.000.000 USD 1.
Modelul operațional se bazează pe locuințe accesibile, gata de intrat, construite integral speculativ, adică fiecare casă este pornită în construcție cu planuri și dotări predeterminate 1. Din mijlocul anului 2024, compania a trecut la vânzarea mai târziu în procesul de construcție și și-a propus să scurteze termenul de la vânzare la predare, cu o garanție de predare în 60 de zile începând cu 2025 1. Locuințele respectă standardele ENERGY STAR și sunt dotate standard cu un pachet de automatizare smart home 1.
Compania are și o divizie de servicii financiare, care oferă servicii de titlu și sechestru, de ipoteci și de asigurări cumpărătorilor de locuințe, prin filiala de titluri Carefree Title și prin brokerul de asigurări Meritage Insurance 1. Serviciile ipotecare sunt furnizate printr-o asociere în participație neconsolidată 1.
Segmente
Construcții rezidențiale (Vest, Central, Est)
Segmentele de construcții sunt cele trei regiuni, care grupează piețele din Arizona, California, Colorado, Utah, Texas, Florida, Georgia, Carolina de Nord și altele 1. Pentru 2025, companiile nu au detaliat în acest fragment cifre separate pe regiune, iar veniturile agregate din livrări sunt cele de mai sus 1.
Piața în context
Piața locuințelor noi a fost marcată în 2025 de o cerere mult mai slabă decât se anticipase, pe fondul problemelor de accesibilitate și al scăderii încrederii consumatorilor 1. Cumpărătorii se bazează tot mai mult pe asistență la finanțare, iar în primul semestru din 2026 comenzile au scăzut cu 7% față de anul precedent, iar cota de anulare a crescut la 12% 23. Tensiunile macroeconomice și volatilitatea ratelor dobânzii rămân presiuni asupra cererii 3.
Costurile terenurilor rămân ridicate după ani de achiziții și dezvoltări la prețuri istorice, în timp ce costurile materialelor s-au ameliorat 12. Compania spune că scara și puterea de cumpărare îi permit să obțină reduceri de volum de la furnizorii naționali, ceea ce compensează parțial presiunea 2.
Tendințe
- Accesibilitatea ipotecară și ratele dobânzilorvânt din față
Ratele ridicate ale dobânzii și standardele de creditare mai stricte pot reduce capacitatea cumpărătorilor de a obține finanțare, ceea ce ar putea afecta vânzările, mai ales dacă cumpărătorii nu sunt blocați la o rată favorabilă 13.
- Ciclul de construcție mai scurtvânt din spate
Timpul de construcție a scăzut sub 110 zile calendaristice, sub media istorică normalizată de aproximativ 120 de zile, ceea ce sprijină conversia rapidă a portofoliului de comenzi în livrări 12.
- Cumpărătorii care depind de stimulente financiaremixt
Utilizarea mai mare a stimulentelor de finanțare, precum blocările ratei sau reducerea dobânzii, susține volumul, dar comprimă prețurile medii și marjele, ceea ce poate continua dacă mediul rămâne dificil 12.
- Cererea pe segmentul de prima casăvânt din spate
Cererea din partea generațiilor millennial, Gen Z și baby boomer pentru locuințe accesibile și gata de intrat persistă, ceea ce ar putea sprijini cota de piață a companiei dacă cererea se îmbunătățește 12.
Poziția concurențială
Piața construcțiilor de locuințe este foarte competitivă, cu dezvoltatori și constructori naționali, regionali și locali, cu revânzări de locuințe existente și cu piața închirierilor 1. Unii concurenți au resurse financiare mai mari sau costuri mai mici, iar concurența se bazează pe locație, reputație, produs, preț și inovație 1.
Compania se poziționează ca al cincilea cel mai mare constructor de locuințe din SUA și își propune să rămână în top 5 pe fiecare piață 12. Diferențierea vine din locuințele gata de intrat, garanția de predare în 60 de zile și parteneriatul cu agenții imobiliari externi, pe care îi vede ca parteneri strategici 12.
- D.R. HortonDHI
Constructor național de locuințe din SUA, citat în surse ca rival pe piețele din sud și vest, fără detalii financiare în fragmentele analizate.
- LennarLEN
Constructor național de locuințe, concurent direct pe segmentul de locuințe accesibile, menționat ca parte a concurenței din industrie.
- PulteGroupPHM
Constructor național de locuințe care concurează pe aceleași piețe regionale, citat în contextul concurenței din industrie.
- Piața revânzărilor de locuințe existente
Vânzătorii individuali de locuințe existente sunt concurenți indirecți, fiindcă nu pot oferi stimulente de finanțare comparabile cu cele ale constructorului.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Meritage Hospitality Group files Chapter 11 bankruptcy over Wendy's strugglesYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Meritage files for Chapter 11 bankruptcy protection in USYahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- Here Are Wednesday’s Top Wall Street Analyst Research Calls: Airbnb, Booking Holdings, Credicorp, Dutch Bros, Expedia, Hartford Financial Services, Group, Meritage Homes, Patchex, Yum! Brands, and MoreYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 aug. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial24 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)07 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Meritage Homes Corporation · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Meritage Homes Corporation · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Meritage Homes Corporation · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.