olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

LGI Homes, Inc. LGIH

Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)

47,15USD−3,58 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

LGI Homes construiește și vinde case noi, în special locuințe accesibile pentru cumpărătorii de prima casă, în mai multe state americane, iar activitatea sa este sensibilă la ratele dobânzilor ipotecare. În 2025 numărul de locuințe livrate a scăzut la 4685, iar pentru 2026 compania se află într-un context de presiune asupra cererii, cu marje sub presiune, dar cu bilanț întărit. Sprijinul din partea cumpărătorilor finanțați prin ipotecă rămâne esențial.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea LGI Homes, Inc. (LGIH) costa 47,15 USD (−3,58 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, P/E 15,5 pe un EPS diluat de 3,05 USD în ultimele 12 luni, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 34,24–65,84 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 444,5 mil USD (+10,2 % an/an), profit net de 24,6 mil USD (+24,6 % an/an), EPS diluat 1,05 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,1 mld USD
acțiuni la 29 oct. 2026
P/E (TTM)
15,5
EPS diluat TTM 3,05 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
6,46 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,13
Volatilitate (1 an) 60 %
Interval 52 săpt.
34,2465,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,6
neutru
Bollinger (20, 2)
39,45 – 47,90
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 19,3 %
SMA 50 / 200
47,68 / 50,09
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,34 / -1,27
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,3 %−5,9 %+8,2 pp—
3 luni−20,3 %−4,6 %−15,7 pp—
6 luni+1,9 %+0,2 %+1,6 pp—
De la început de an+9,8 %+7,4 %+2,3 pp—
1 an−3,0 %+8,2 %−11,2 pp−13,6 %
3 ani−56,8 %+68,4 %−125,3 pp+16,0 %
5 ani−65,9 %+56,5 %−122,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−44,3 %
10 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−78,6 %
10 dec. 2021 → 20 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−19,4 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
444,5 mil USD
+10,2 % an/an
Profit net
24,6 mil USD
+24,6 % an/an
EPS diluat
1,05
+23,5 % an/an
netă / operațională
5,5 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri557,4 mil351,4 mil488,2 mil403,5 mil430,4 mil319,7 mil516,0 mil444,5 mil
Costul vânzărilor429,9 mil277,7 mil378,6 mil316,2 mil352,4 mil259,8 mil414,4 mil355,3 mil
Profit operațional45,6 mil169,0 mii39,6 mil21,5 mil18,5 mil-582,0 mii——
Amortizare și depreciere828,0 mii861,0 mii1,0 mil ≈1,2 mil ≈1,3 mil1,2 mil1,3 mil ≈1,6 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile00000000
Profit înainte de impozit67,1 mil5,7 mil42,0 mil26,7 mil24,0 mil4,3 mil36,6 mil33,3 mil
Impozit pe profit16,2 mil1,7 mil10,5 mil7,0 mil6,7 mil2,2 mil9,6 mil8,8 mil
Profit net50,9 mil4,0 mil31,5 mil19,7 mil17,3 mil2,2 mil27,0 mil24,6 mil
EPS diluat2,15 ≈0,171,360,850,75 ≈0,091,161,05
Flux de numerar operațional57,0 mil-127,1 mil-86,4 mil ≈-13,2 mil ≈86,8 mil-55,5 mil114,6 mil ≈38,9 mil ≈
Investiții (capex)607,0 mii831,0 mii54,0 mii ≈39,0 mii ≈0696,0 mii816,0 mii ≈997,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni13,0 mil3,1 mil20,6 mil ≈0 ≈00——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 90 din propriul istoric de 40 trimestre (min 4,8, mediană 10,4, max 22,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,5 mld1,8 mld2,4 mld3,1 mld2,3 mld2,4 mld2,2 mld1,7 mld
Venituri an/an+19,6 %+22,2 %+28,8 %+28,8 %−24,4 %+2,3 %−6,6 %−22,6 %
Profit net155,3 mil178,6 mil323,9 mil429,6 mil326,6 mil199,2 mil196,1 mil72,6 mil
Profit net an/an+37,1 %+15,0 %+81,3 %+32,6 %−24,0 %−39,0 %−1,6 %−63,0 %
EPS diluat6,247,0212,7617,2513,768,428,303,12
EPS diluat an/an+31,9 %+12,5 %+81,8 %+35,2 %−20,2 %−38,8 %−1,4 %−62,4 %
netă %10,3 %9,7 %13,7 %14,1 %14,2 %8,4 %8,9 %4,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-371,6 mil-58,4 mil-145,7 mil-140,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
61,2 mil USD
Datorie financiară
1,7 mld USD
Datorie netă
1,6 mld USD
Capitaluri proprii
2,1 mld USD
Active totale
3,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,79x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
3,5 %
ROA
1,9 %
Marja FCF
-8,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,4 mld
2024
2,2 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,8 mld
2024
1,7 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
542,2 mil ≈
2024
533,3 mil ≈
2025
353,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
233,3 mil
2024
212,1 mil
2025
79,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,4 mil
2024
3,1 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
235,7 mil ≈
2024
215,3 mil ≈
2025
84,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
261,8 mil
2024
258,9 mil
2025
98,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
62,5 mil
2024
62,8 mil
2025
25,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
199,2 mil
2024
196,1 mil
2025
72,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
8,42
2024
8,30
2025
3,12

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
23,6 mil
2024
23,6 mil
2025
23,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
49,0 mil
2024
53,2 mil
2025
61,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
45,5 mil
2024
57,0 mil
2025
107,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
12,0 mil
2024
12,0 mil
2025
12,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
3,4 mld
2024
3,8 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,2 mld
2024
1,5 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,9 mld
2024
2,0 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-57,0 mil
2024
-143,7 mil
2025
-140,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,4 mil
2024
2,0 mil
2025
924,0 mii

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-58,4 mil ≈
2024
-145,7 mil ≈
2025
-140,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-13,6 mil
2024
15,6 mil
2025
27,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
87,6 mil
2024
132,3 mil
2025
120,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
31,0 mil
2025
23,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-22,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-9,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-6,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-62,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-63,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-39,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-25,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-62,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-39,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-24,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
19,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
10,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
date insuficiente

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
184,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
2,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
182,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
256,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
218,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
15,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
6,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
6,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
16,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

47,15 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-22,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 1679derivat 128

Scorul pe grupe

54 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
39,42
USD pe acțiune
Mijloc
44,50
USD pe acțiune
Sus
46,94
USD pe acțiune
Preț: 47,15 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -5,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -6,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 39,42 – 46,94 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E39,42 – 46,94 (Mijloc 44,50)
    12 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 12,9x – 15,4x
    CCS, DFH, DHI, ECG, GRBK, KBH, MHO, MTH, NVR, PHM, SDHC, TOL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Operative Builders (SIC 1531)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate4,2 %47 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate256,6 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-9,5 %0 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-39,0 %0 (pe interval fix)15 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare15,5x31 (față de colegi)19 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare16,6 %100 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,9 %27 (pe interval fix)12 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial27/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare62/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

LGI HOMES, INC. (LGIH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld USD în 2025; creștere an/an -22,6 %; marjă netă 4,2 %; ROE 3,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 39,42–46,94 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 44,50 USD, prețul de 47,15 USD lasă un potențial de -5,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 256,6 %
  • Randament FCF: 16,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -9,5 %
  • CAGR EPS 3 ani: -39,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,9 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,5x
mediana verticalei 14,6x
peste mediană (+5,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−26,0 %)
P/B
0,5x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−58,0 %)
ROE
3,4 %
mediana verticalei 10,4 %
sub mediană (−67,8 %)
Marja netă
4,2 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−5,5 %)
Marja EBIT
4,6 %
mediana verticalei 7,4 %
sub mediană (−37,7 %)
Venituri an/an
-22,6 %
mediana verticalei -1,9 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DHID.R. Horton, Inc.44,1 mld15,012,8 %9,2 %−6,9 %−1 % / +23 %
PHMPultegroup, Inc.24,9 mld14,413,9 %11,2 %−3,5 %+6 % / +53 %
NVRNVR, Inc.17,0 mld17,728,3 %11,2 %−1,9 %−15 % / +4 %
TOLToll Brothers, Inc.14,3 mld12,514,4 %11,1 %+1,1 %+11 % / +81 %
MTHMeritage Homes Corporation4,6 mld16,05,8 %—indisponibil−3 % / +1 %
ECGEverus Construction Group, Inc.3,7 mld14,639,5 %6,0 %+31,5 %−21 % / indisponibil
MHOM/i Homes, Inc.3,4 mld12,88,7 %6,6 %−1,9 %−2 % / +27 %
KBHKb Home3,2 mld14,65,9 %4,4 %−10,0 %−19 % / −0 %
GRBKGreen Brick Partners, Inc.2,8 mld10,614,3 %14,2 %−1,0 %−3 % / +39 %
CCSCentury Communities, Inc.1,6 mld15,24,2 %2,9 %−6,4 %−13 % / −21 %
LGIHLgi Homes, Inc.1,1 mld15,53,4 %4,2 %−22,6 %−3 % / −57 %
BZHBeazer Homes USA Inc893,2 mil—-0,7 %-0,4 %+1,8 %+49 % / +38 %
HOVHovnanian Enterprises Inc75,5 mil77,02,2 %0,6 %−0,9 %−20 % / +16 %
LRELead Real Estate Co., Ltd——12,2 %3,5 %−3,5 %−15 % / −84 %
LGPSLogprostyle Inc.——19,7 %3,4 %+7,6 %−48 % / indisponibil
SDHCSmith Douglas Homes Corp.—19,16,0 %0,5 %−0,4 %−47 % / indisponibil
DFHDream Finders Homes, Inc.—13,07,6 %2,6 %−2,9 %−37 % / −49 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LGIH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
25,24
Randament total -46 % · Pe an -46 %
44,85
Randament total -5 % · Pe an -5 %
67,86
Randament total 44 % · Pe an 44 %
3 ani
20,04
Randament total -57 % · Pe an -25 %
40,48
Randament total -14 % · Pe an -5 %
67,86
Randament total 44 % · Pe an 13 %
5 ani
15,91
Randament total -66 % · Pe an -20 %
36,53
Randament total -23 % · Pe an -5 %
67,86
Randament total 44 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 10,12
  • Marja netă± 7,08
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,40
  • Diluare anuală± 0,60

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Pe scurt

LGI Homes construiește și vinde case noi, în special locuințe accesibile pentru cumpărătorii de prima casă, în mai multe state americane, iar activitatea sa este sensibilă la ratele dobânzilor ipotecare. În 2025 numărul de locuințe livrate a scăzut la 4685, iar pentru 2026 compania se află într-un context de presiune asupra cererii, cu marje sub presiune, dar cu bilanț întărit. Sprijinul din partea cumpărătorilor finanțați prin ipotecă rămâne esențial.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un model integrat de achiziție și dezvoltare a terenurilor, ceea ce îi oferă control asupra portofoliului de parcele și asupra calendarului de construcție.
  • Prezența în multe state și regiuni diferite reduce dependența de o singură piață, deși compania recunoaște că această diversificare nu o protejează complet de crize regionale.
  • Bilanțul s-a îmbunătățit în 2026, cu reducerea datoriei și cu un raport datorie-capital mai bun decât în anul precedent.

Puncte slabe

  • Marjele brute au scăzut sensibil față de anii anteriori, iar scăderea livrărilor a redus veniturile din vânzări.
  • Compania este mai mică decât unii concurenți naționali, ceea ce poate limita accesul la resurse financiare și la anumite terenuri.
  • Dependența de cumpărătorii care apelează la finanțare ipotecară face ca activitatea să fie sensibilă la condițiile de credit.

Oportunități

  • O scădere a ratelor ipotecare ar putea reactiva cererea din partea cumpărătorilor de prima casă, segmentul principal al companiei.
  • Vânzările pe canalul en-gros către investitori instituționali oferă o cale suplimentară de absorbție a stocului.
  • Extinderea sau îmbunătățirea eficienței operaționale ar putea ajuta la menținerea marjelor în condiții dificile.

Amenințări

  • Un declin prelungit al economiei sau al pieței locuințelor ar putea afecta mai multe regiuni în același timp.
  • Modificări ale programelor federale de credit ipotecar ar putea reduce accesul cumpărătorilor la finanțare.
  • Presiunile inflaționiste asupra materialelor, forței de muncă și taxelor comerciale ar putea reduce și mai mult marjele.

Riscuri

  • Sensibilitate la ratele ipotecareridicat

    Creșterea ratelor dobânzilor ipotecare poate reduce capacitatea cumpărătorilor de a finanța o locuință și poate duce la anularea contractelor.

  • Dependența de piețele regionalemediu

    Operațiunile din numeroase state pot fi afectate de condiții economice locale, iar un declin regional ar putea avea un impact semnificativ.

  • Presiunea asupra marjelorridicat

    Costurile de construcție, prețul mai scăzut și vânzările en-gros pot reduce marja brută, așa cum s-a observat în ultimul an.

  • Disponibilitatea terenurilormediu

    Achiziționarea de parcele potrivite la prețuri rezonabile devine mai dificilă pe măsură ce concurența crește, iar dezvoltarea unui teren poate dura mai mulți ani.

  • Riscuri de reglementare și asigurarescăzut

    Schimbările reglementărilor privind construcțiile și accesul la asigurarea locuințelor în anumite zone pot încetini dezvoltarea și pot crește costurile pentru cumpărători.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă ratele ipotecare se stabilizează sau scad, cererea din partea cumpărătorilor de prima casă ar putea reveni rapid, iar compania ar putea beneficia de volumul său de comunități active.
  • Îmbunătățirea bilanțului și reducerea datoriei ar putea oferi companiei mai multă flexibilitate în perioadele de incertitudine.
  • Creșterea ghidajului pentru marja brută în 2026 arată că disciplina în prețuri și gestionarea stocurilor pot da rezultate.

Ce ar strica teza

  • Dacă ratele ipotecare rămân ridicate, scăderea livrărilor ar putea continua și ar putea reduce și mai mult veniturile companiei.
  • Marjele mai mici față de anii anteriori ar putea persista dacă presiunile de cost se mențin sau se accentuează.
  • Concurența din partea unor constructori naționali mai mari ar putea limita capacitatea companiei de a obține terenuri și de a-și menține cota de piață.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului privind livrările și comunitățile activeQ3 2026
  • Evoluția marjei brute a construcțiilor față de ghidajul revizuitQ3 2026
  • Evoluția ratelor ipotecare și a încrederii consumatorilor2026
  • Nivelul datoriei și al lichidității în raportul anual următornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Afacerea

LGI Homes, Inc. este o companie de dezvoltare imobiliară și construcții rezidențiale cu sediul în The Woodlands, Texas, care proiectează, construiește și vinde case noi, în principal segmentului de intrare pe piață. Compania operează prin linii de produse care includ case atașate și detașate pentru cumpărători de prima casă, locuințe pentru persoane active sub marca LGI Homes și locuințe de lux sub marca Terrata Homes. Compania desfășoară și activități complementare, precum vânzări en-gros către investitori instituționali care cumpără case pentru închiriere și proiecte de închiriere de case unifamiliale 1.

Modelul operațional se bazează pe achiziția flexibilă de terenuri, inclusiv parcele finisate sau terenuri brute pe care compania le dezvoltă singură, ceea ce îi permite să mențină un portofoliu de terenuri pentru comunități noi și de înlocuire 1. Construcția este organizată de angajați ai companiei, în timp ce subcontractanții furnizează materialele și forța de muncă, iar gama standard de finisaje și pachetele de locuințe CompleteHome sunt folosite pentru a eficientiza producția 1.

În 2026 compania raportează o revenire moderată a volumelor în al doilea trimestru, cu venituri din construcții în creștere și o scădere a datoriei, dar cu marje mai mici decât în anii anteriori 23. Compania a mutat și tranzacționarea acțiunilor sale pe Nasdaq Texas, sub simbolul LGIH, ceea ce arată o extindere a prezenței sale pe piață 2.

Segmente

Segmentul Central

Segmentul Central, care include Texas și Midwest, a fost cel mai mare în 2025, cu venituri din vânzări de locuințe de 419,240 mii USD și 1340 de livrări, însă a scăzut cu aproximativ 25,7% față de anul anterior, sub presiunea unei rate de absorbție mai mici 1.

Segmentul Southeast

Segmentul Southeast, care cuprinde Georgia, Carolina de Nord, Carolina de Sud, Tennessee și Maryland, a generat 472,150 mii USD venituri în 2025, cu 1431 de livrări, marcând o scădere mai redusă comparativ cu celelalte regiuni 1. Acest segment are cel mai mare număr de comunități active, ceea ce face din el un pilon important pentru creșterea viitoare 1.

Segmentul Florida

Segmentul Florida a înregistrat cea mai accentuată scădere a livrărilor în 2025, aproximativ 35,7%, cu 651 de locuințe livrate, reflectând sensibilitatea acestei piețe la condițiile de finanțare și la absorbția mai slabă 1.

Piața în context

Piața locuințelor noi din Statele Unite este influențată direct de costul creditului ipotecar, de accesibilitatea locuințelor și de încrederea consumatorilor. Compania observă că ratele ipotecare persistent ridicate rămân un punct de presiune pentru cumpărătorii de prima casă, iar în trimestrul al doilea din 2026 ratele au crescut din nou sub influența inflației și a incertitudinii geopolitice 2. Creșterea volumului de locuințe vândute pe canalul en-gros arată că investitorii instituționali rămân activi, dar acest canal poate reduce prețul mediu de vânzare 1.

Scăderea încrederii consumatorilor și rata de absorbție redusă afectează dinamica pieței locale, dar prezența în mai multe regiuni poate atenua riscul unui declin regional, deși compania recunoaște că o recesiune prelungită ar putea afecta multiple zone simultan 1.

Tendințe

  • Rate ipotecare ridicatevânt din față

    Ratele dobânzilor ipotecare, care au crescut semnificativ din 2022, limitează capacitatea cumpărătorilor de prima casă de a obține finanțare. Dacă ratele rămân ridicate, volumul vânzărilor ar putea rămâne sub presiune 12.

  • Sprijinul programelor federale de creditmixt

    Programele FHA, USDA și VA, precum și rolul Fannie Mae și Freddie Mac, susțin accesul la ipoteci pentru cumpărătorii companiei. Orice restrângere a acestor programe ar putea afecta negativ vânzările 1.

  • Presiunea costurilor de construcțievânt din față

    Forța de muncă, materialele și lemnul pot crește costurile, iar compania a precizat că ar putea vedea presiuni inflaționiste în trimestrele viitoare. Prețurile de vânzare au fost ajustate în trecut pentru a absorbi aceste creșteri 1.

  • Ajustarea ghidajului de marjăvânt din spate

    Compania a ridicat ghidajul pentru marja brută în 2026 după un prim semestru mai bun decât se aștepta, ceea ce sugerează că disciplina în prețuri și gestionarea stocurilor pot compensa presiunile de cost 3.

Poziția concurențială

Piața construcțiilor rezidențiale este foarte competitivă, cu bariere de intrare reduse. LGI Homes concurează cu mari constructori naționali și regionali, unii cu resurse financiare mai mari, precum și cu dezvoltatori locali mai mici, care pot avea costuri administrative mai scăzute 1.

Concurenții mai mari pot beneficia de o diversificare geografică mai largă și de relații mai vechi cu subcontractanții, ceea ce le poate oferi avantaje în prețul materialelor și în timpul de livrare, fapt care ar putea pune compania într-o poziție mai dificilă în anumite piețe 1.

  • D.R. HortonDHI

    Constructor național de locuințe cu operațiuni geografice mai diversificate, menționat ca fiind mai bine pregătit să reziste unui declin regional.

  • PulteGroupPHM

    Mare constructor național, citat printre concurenții cu resurse financiare și operaționale mai mari.

  • NVRNVR

    Constructor național cu prezență extinsă, care concurează pentru cumpărători, terenuri și forță de muncă.

  • Dezvoltatori și constructori regionali

    Constructori locali și dezvoltatori de terenuri din fiecare piață, care pot avea costuri administrative mai mici și relații solide cu furnizorii locali.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 14 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / LGI Homes, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / LGI Homes, Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / LGI Homes, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.