olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
LEAD REAL ESTATE CO., LTD LRE
Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)
LRE dezvoltă locuințe de lux unifamiliale și condominii în Tokyo, prefectura Kanagawa și Sapporo, la care adaugă hoteluri și închirieri de apartamente. Vânzările de imobile reprezintă aproape toate veniturile, iar compania și-a crescut marja operațională în anul fiscal 2025, deși se bazează în mare măsură pe împrumuturi pe termen scurt.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea LEAD REAL ESTATE CO., LTD (LRE) costa 1,10 USD (−1,35 % într-o zi), cu beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 1,05–1,82 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,05 – 1,16
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 9,3 %
- SMA 50 / 200
- 1,15 / 1,28
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +4,4 % | −1,1 % | +5,5 pp | — |
| 3 luni | −12,0 % | −0,5 % | −11,5 pp | — |
| 6 luni | −15,4 % | +4,4 % | −19,8 pp | — |
| De la început de an | −29,9 % | +12,3 % | −42,3 pp | — |
| 1 an | −26,4 % | +13,5 % | −40,0 pp | −11,0 % |
| 3 ani | −80,4 % | +76,4 % | −156,8 pp | +16,0 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,3 mld | 14,7 mld | 17,4 mld | 19,0 mld | 18,8 mld | 18,2 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +30,5 % | +18,6 % | +8,8 % | −0,6 % | −3,5 % |
| Profit net | 279,5 mil | 551,6 mil | 611,9 mil | 627,0 mil | 846,8 mil | 642,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +97,4 % | +10,9 % | +2,5 % | +35,1 % | −24,2 % |
| EPS diluat | 22,30 | 44,15 | 48,96 | 46,93 | 62,07 | 47,08 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +98,0 % | +10,9 % | −4,1 % | +32,3 % | −24,2 % |
| netă % | 2,5 % | 3,8 % | 3,5 % | 3,3 % | 4,5 % | 3,5 % |
| Flux de numerar liber | -414,9 mil | -2,8 mld | -2,2 mld | -649,6 mil | 791,3 mil | -5,3 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 2,5 mld JPY
- Datorie financiară
- indisponibil JPY
- Datorie netă
- indisponibil JPY
- Capitaluri proprii
- 5,5 mld JPY
- Active totale
- 27,3 mld JPY
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,46x
- ROE
- 12,2 %
- ROA
- 2,7 %
- Marja FCF
- -29,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (JPY)
Marje
Cont de profit și pierdere · JPY
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,3 mld | 14,7 mld | 17,4 mld | 19,0 mld | 18,8 mld | 18,2 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,0 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Profit operațional | 453,6 mil | 887,1 mil | 939,3 mil | 898,6 mil | 1,5 mld | 926,9 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 37,3 mil | 43,4 mil | 82,9 mil | 102,7 mil | 110,4 mil | 121,1 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| EBITDA | 491,0 mil ≈ | 930,5 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | 1,0 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 56,7 mil | 23,3 mil | 16,7 mil | 18,3 mil | 44,5 mil | — | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 387,2 mil | 838,2 mil | 928,8 mil | 954,0 mil | 1,4 mld | 979,3 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 134,9 mil | 286,9 mil | 317,4 mil | 327,9 mil | 548,3 mil | 337,0 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Profit net | 279,5 mil | 551,6 mil | 611,9 mil | 627,0 mil | 846,8 mil | 642,3 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| EPS diluat | 22,30 | 44,15 | 48,96 | 46,93 | 62,07 | 47,08 | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 12,5 mil | 12,5 mil | 12,5 mil | 13,4 mil | 13,6 mil | 13,6 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | 2,00 | 3,00 | 10,00 | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 13,4 mil
- 2025
- 13,6 mil
- 2026
- 13,6 mil
SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat
Bilanț · JPY
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 480,3 mil | 403,1 mil | 786,4 mil | 1,3 mld | 2,7 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Creanțe | — | 261,1 mil | 6,6 mil | 22,9 mil | 38,5 mil | 44,8 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Active curente | — | 9,8 mld | 11,9 mld | 11,3 mld | 13,4 mld | 20,1 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 2,0 mld | 3,2 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 nov. 2023verificat |
| Active totale | — | 12,4 mld | 15,7 mld | 17,2 mld | 20,5 mld | 27,3 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 602,4 mil | 732,7 mil | 602,0 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 7,6 mld | 7,1 mld | 8,0 mld | 9,9 mld | 13,8 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 10,2 mld | 13,0 mld | 13,0 mld | 15,4 mld | 21,8 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,6 mld | 2,1 mld | 2,8 mld | 4,2 mld | 5,0 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 13,6 mil | 13,6 mil | 13,6 mil | 13,6 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
- 2024
- 13,6 mil
- 2025
- 13,6 mil
- 2026
- 13,6 mil
SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat
Fluxuri de numerar · JPY
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -244,7 mil | -2,6 mld | -919,6 mil | 1,6 mld | 3,3 mld | -4,4 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 170,2 mil | 204,0 mil | 1,3 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 872,6 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -414,9 mil ≈ | -2,8 mld ≈ | -2,2 mld ≈ | -649,6 mil ≈ | 791,3 mil ≈ | -5,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -160,4 mil | -216,1 mil | -1,3 mld | -2,2 mld | -2,6 mld | -916,9 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 555,6 mil | 2,7 mld | 2,6 mld | 1,2 mld | 695,8 mil | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 25,0 mil | 40,9 mil | 136,4 mil | SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -2,2 mld
- 2025
- -2,6 mld
- 2026
- -916,9 mil
SEC (XBRL)· 02 nov. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
40 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 3,5 % | 40 (față de colegi) | 16 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -826,6 % | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,4 % | 12 (pe interval fix) | 21 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -1,3 % | 0 (pe interval fix) | 21 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 20,8x | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 55 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie82/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere6/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate20/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LEAD REAL ESTATE CO., LTD (LRE). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 18,2 mld JPY în 2026; creștere an/an -3,5 %; marjă netă 3,5 %; ROE 12,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 611,25–728,25 JPY pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 20,8x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -826,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 1,4 %
- CAGR EPS 3 ani: -1,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHID.R. Horton, Inc. | 43,9 mld | 14,9 | 12,8 % | 9,2 % | −6,9 % | −1 % / +23 % |
| PHMPultegroup, Inc. | 25,0 mld | 14,5 | 13,9 % | 11,2 % | −3,5 % | +7 % / +54 % |
| NVRNVR, Inc. | 16,9 mld | 17,6 | 28,3 % | 11,2 % | −1,9 % | −15 % / +4 % |
| TOLToll Brothers, Inc. | 14,3 mld | 12,5 | 14,4 % | 11,1 % | +1,1 % | +11 % / +81 % |
| MTHMeritage Homes Corporation | 4,6 mld | 16,0 | 5,8 % | — | indisponibil | −3 % / +1 % |
| ECGEverus Construction Group, Inc. | 3,7 mld | 14,6 | 39,5 % | 6,0 % | +31,5 % | −21 % / indisponibil |
| MHOM/i Homes, Inc. | 3,4 mld | 12,8 | 8,7 % | 6,6 % | −1,9 % | −2 % / +27 % |
| KBHKb Home | 3,2 mld | 14,6 | 5,9 % | 4,4 % | −10,0 % | −19 % / −0 % |
| GRBKGreen Brick Partners, Inc. | 2,8 mld | 10,6 | 14,3 % | 14,2 % | −1,0 % | −3 % / +39 % |
| CCSCentury Communities, Inc. | 1,6 mld | 15,2 | 4,2 % | 2,9 % | −6,4 % | −13 % / −21 % |
| LGIHLgi Homes, Inc. | 1,1 mld | 15,5 | 3,4 % | 4,2 % | −22,6 % | −9 % / −60 % |
| BZHBeazer Homes USA Inc | 893,2 mil | — | -0,7 % | -0,4 % | +1,8 % | +49 % / +38 % |
| HOVHovnanian Enterprises Inc | 75,5 mil | 77,0 | 2,2 % | 0,6 % | −0,9 % | −20 % / +16 % |
| LGPSLogprostyle Inc. | — | — | 19,7 % | 3,4 % | +7,6 % | −48 % / indisponibil |
| LRELead Real Estate Co., Ltd | — | — | 12,2 % | 3,5 % | −3,5 % | −26 % / −80 % |
| SDHCSmith Douglas Homes Corp. | — | 19,1 | 6,0 % | 0,5 % | −0,4 % | −47 % / indisponibil |
| DFHDream Finders Homes, Inc. | — | 13,0 | 7,6 % | 2,6 % | −2,9 % | −37 % / −49 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LRE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 oct. 2025; de atunci au apărut 20-F (02 nov. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (22 iun. 2026), 6-K (15 iun. 2026), 6-K (26 mai 2026).
Pe scurt
LRE dezvoltă locuințe de lux unifamiliale și condominii în Tokyo, prefectura Kanagawa și Sapporo, la care adaugă hoteluri și închirieri de apartamente. Vânzările de imobile reprezintă aproape toate veniturile, iar compania și-a crescut marja operațională în anul fiscal 2025, deși se bazează în mare măsură pe împrumuturi pe termen scurt 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o istorie lungă și o marcă recunoscută în Tokyo, ceea ce îi facilitează accesul la terenuri prin agenții imobiliare cu care lucrează de mulți ani.
- Modelul de vânzare anticipată a caselor unifamiliale reduce presiunea de a păstra stocuri nevândute.
- Conducerea are experiență îndelungată în dezvoltarea imobiliară din Japonia și este apreciată pentru calitatea proiectelor.
Puncte slabe
- Compania se bazează mult pe împrumuturi pe termen scurt, care trebuie reînnoite periodic, ceea ce creează risc de lichiditate.
- Veniturile din condominii sunt neregulate, deoarece fiecare proiect este mare și livrările sunt puține pe an.
- Activitatea de platformă digitală Glocaly nu a generat încă venituri și depinde de adoptarea de către piață.
Oportunități
- Extinderea în regiunea Kanto și diversificarea în hoteluri și închirieri pot aduce venituri mai stabile.
- Dacă modificările legislative privind documentele electronice vor fi aplicate, platforma Glocaly ar putea deveni un instrument tranzacțional.
- Piețele din Texas și din Asia de Sud-Est ar putea oferi terenuri la prețuri mai avantajoase, dacă finanțarea va fi asigurată.
Amenințări
- Creșterea costurilor cu materialele și cu forța de muncă poate reduce marjele, iar compania nu le poate transfera întotdeauna clienților.
- Dacă împrumuturile pe termen scurt nu vor putea fi reînnoite, compania ar putea fi obligată să recurgă la surse de finanțare mai scumpe.
- Terenurile disponibile în zonele centrale ale Tokyo sunt limitate, ceea ce poate face achizițiile mai scumpe în timp.
Riscuri
- Dependența de împrumuturi pe termen scurtridicat
Finanțarea achizițiilor de terenuri se bazează în mare parte pe credite bancare pe termen scurt. Nereînnoirea lor ar putea afecta lichiditatea și operațiunile.
- Îndatorare ridicatăridicat
Datoriile totale ale companiei sunt semnificative în raport cu dimensiunea activității. Acestea ar putea limita fluxul de numerar disponibil pentru alte investiții.
- Dependența de terți pentru construcțiemediu
Construcția este externalizată, iar întârzierile sau defectele contractorilor ar putea genera costuri suplimentare și daune de reputație.
- Volatilitatea veniturilor din condominiimediu
Veniturile din condominii variază mult de la un an la altul, ceea ce face dificilă prevederea rezultatelor pe termen scurt.
- Riscul expansiunii internaționalescăzut
Extinderea în SUA și în Asia de Sud-Est ar putea eșua dacă finanțarea lipsește sau dacă reglementările locale sunt diferite.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă marjele din anul fiscal 2025 se mențin, compania ar putea arăta că modelul său de vânzare anticipată funcționează bine în zone de lux.
- Diversificarea spre hoteluri și închirieri ar putea reduce dependența de vânzările neregulate de condominii.
- Relațiile de lungă durată cu agențiile imobiliare ar putea continua să asigure acces la terenuri în zone prime.
Ce ar strica teza
- Dependența de împrumuturi pe termen scurt ar putea deveni o problemă dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc.
- Veniturile din vânzări au scăzut ușor în anul fiscal 2025, iar creșterea costurilor ar putea comprima marjele.
- Platforma Glocaly și expansiunea internațională sunt încă nedovedite și ar putea consuma capital fără rezultate rapide.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și a costurilor de construcțienext 10-K
- Nivelul datoriilor pe termen scurt și reînnoirea lor2026
- Primele venituri din platforma Glocaly2026
- Lansarea noilor branduri hoteliere și rezultatele Master Lease2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 oct. 2025; de atunci au apărut 20-F (02 nov. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026), 6-K (22 iun. 2026), 6-K (15 iun. 2026), 6-K (26 mai 2026).
Afacerea
LRE Real Estate este un dezvoltator de proprietăți rezidențiale de lux, care acoperă cumpărarea terenurilor, proiectarea, construcția și livrarea către clienți. Compania se concentrează pe case unifamiliale, destinate familiilor bogate, și pe condominii, vândute în întregime investitorilor instituționali 1. Venitul total în anul fiscal 2025 a fost de 18842,663 milioane JPY, adică aproximativ 130,698 milioane USD 1.
Modelul de afaceri reduce riscul, deoarece clienții pentru casele unifamiliale sunt identificați înainte de achiziția terenului și de începerea construcției. Compania lucrează cu agenții imobiliare pentru identificarea terenurilor și a clienților, iar construcția este externalizată unor firme terțe, sub supravegherea echipelor interne 1.
În afara vânzărilor, LRE operează hoteluri în Tokyo și închiriază unități de apartamente în Japonia și Dallas, Texas. Platforma digitală Glocaly, lansată în octombrie 2021, încă nu generează venituri, dar facilitează potriviri între vânzători și cumpărători de condominii 1.
Segmente
Vânzări de imobile
Vânzările de case unifamiliale și condominii au reprezentat aproape 97,2% din venituri în anul fiscal 2025, iar veniturile din vânzări au scăzut ușor, cu 1,0%, din cauza unui număr mai mic de livrări de terenuri pentru case 1.
Platforma Glocaly
Glocaly nu a generat încă venituri, dar poate deveni o platformă tranzacțională multilingvă dacă modificările legislative privind documentele electronice vor fi aplicate cu succes în activitatea companiei 1.
Piața în context
Piața locuințelor de lux din Tokyo, Kanagawa și Sapporo este foarte competitivă, cu puține terenuri disponibile. Compania depinde de accesul la terenuri prin agenții imobiliare, iar costurile de achiziție reprezintă o componentă majoră a costului vânzărilor 1.
Creșterea costurilor cu materialele și forța de muncă poate afecta direct marjele, deoarece compania nu poate transfera mereu aceste creșteri către clienți. Expansiunea preconizată în regiunea Kanto, în Texas și în Filipine ar putea deschide noi piețe, dacă finanțarea va fi disponibilă 1.
Tendințe
- Creșterea costurilor de construcțievânt din față
Costurile cu forța de muncă și cu materialele au crescut, ceea ce a contribuit la scăderea marjei brute în anul fiscal 2024. Dacă presiunea continuă, marjele ar putea fi afectate din nou.
- Creșterea cererii pentru hotelurivânt din spate
Deschiderea de hoteluri noi și creșterea tarifelor medii au susținut veniturile din alte surse și au contribuit la creșterea marjei brute în anul fiscal 2025.
- Costul finanțăriimixt
Dobânzile au crescut, iar cheltuielile cu dobânzile au avansat în anul fiscal 2025. Datoriile pe termen scurt trebuie reînnoite frecvent, ceea ce poate face finanțarea mai scumpă.
- Expansiunea internațională și localămixt
Compania își propune să extindă activitatea hotelieră în Japonia și peste hotare, inclusiv în Texas și în Filipine. Succesul acestor planuri depinde de capitalul disponibil.
Poziția concurențială
LRE competează cu alți dezvoltatori de locuințe de lux din Tokyo și din regiunile învecinate, pentru terenuri și clienți. Avantajul companiei vine din relațiile de lungă durată cu agențiile imobiliare și din recunoașterea mărcii Lead Real în aceste zone 1.
Sursele analizate nu identifică concurenți cotați la bursele din SUA. Concurența este descrisă în principal ca presiune pe terenuri disponibile la costuri rezonabile în zonele țintă ale companiei 1.
- Alți dezvoltatori imobiliari de lux din Tokyo
Concurează pentru aceleași terenuri prin intermediul agențiilor imobiliare și pentru aceiași clienți bogați, conform descrierii companiei.
- Agenții imobiliare locale
Nu sunt concurenți direcți, dar sunt canalul principal de acces la terenuri, deci și o sursă de presiune asupra costurilor de achiziție.
- Dezvoltatori din Dallas, Texas
Sunt relevanți pentru extinderea planificată în SUA, unde compania operează deja închirieri de apartamente.
- Dezvoltatori din Filipine
Relevanți pentru planurile de expansiune în Asia de Sud-Est, unde compania urmărește achiziții de terenuri.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport anual (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)06 ian. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 nov. 2025
- Raport anual (emitent străin)30 oct. 2025
- Raport curent (emitent străin)30 iun. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-06-30 · SEC / LEAD REAL ESTATE CO., LTD · 30 oct. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.