olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Smith Douglas Homes Corp. SDHC

Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)

10,32USD+6,39 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Smith Douglas Homes Corp. proiectează, construiește și vinde case unifamiliale în principal pentru cumpărătorii de prima casă și cei care își reduc spațiul, în piețele de creștere din sud-estul și sudul Statelor Unite. Modelul său «land-light» contează acum, deoarece ratele ipotecare ridicate au ținut cererea sub presiune, iar compania a răspuns cu incentive de finanțare și cu o creștere a volumului de vânzări. În 2025 compania a închis 2.908 de locuințe, iar în trimestrul al doilea din 2026 veniturile din închideri au crescut față de anul precedent.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Smith Douglas Homes Corp. (SDHC) costa 10,32 USD (+6,39 % într-o zi), cu P/E 19,1 pe un EPS diluat de 0,54 USD în ultimele 12 luni, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 9,70–22,16 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 262,5 mil USD (+0,2 % an/an), profit net de 577,0 mii USD (−72,9 % an/an), EPS diluat 0,07 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
19,1
EPS diluat TTM 0,54 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
5,23 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,94
Volatilitate (1 an) 57 %
Interval 52 săpt.
9,7022,16

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,0
neutru
Bollinger (20, 2)
9,69 – 10,67
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,64 · lățimea benzii 9,6 %
SMA 50 / 200
10,43 / 13,43
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,10 / -0,13
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,3 %−1,1 %+2,4 pp—
3 luni−26,5 %−0,5 %−26,1 pp—
6 luni−19,9 %+4,4 %−24,3 pp—
De la început de an−38,5 %+12,3 %−50,8 pp—
1 an−42,4 %+13,5 %−55,9 pp−11,0 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+9,8 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−56,2 %
12 dec. 2025 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,9 %
19 sept. 2024 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
262,5 mil USD
+0,2 % an/an
Profit net
577,0 mii USD
−72,9 % an/an
EPS diluat
0,07
−70,8 % an/an
netă / operațională
0,2 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri287,5 mil224,7 mil223,9 mil262,0 mil260,4 mil206,4 mil273,0 mil262,5 mil
Costul vânzărilor214,2 mil171,2 mil172,0 mil207,1 mil208,7 mil166,0 mil225,1 mil219,8 mil
Profit brut73,3 mil53,5 mil51,9 mil55,0 mil51,7 mil40,5 mil47,9 mil42,7 mil
Cheltuieli generale și de vânzare42,9 mil33,0 mil34,7 mil36,1 mil36,0 mil35,9 mil41,9 mil40,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile586,0 mii666,0 mii772,0 mii898,0 mii858,0 mii848,0 mii640,0 mii66,0 mii
Profit înainte de impozit30,0 mil19,6 mil17,2 mil17,2 mil16,9 mil4,3 mil1,9 mil3,3 mil
Impozit pe profit1,3 mil857,0 mii744,0 mii1,0 mil-130,0 mii253,0 mii100,0 mii279,0 mii
Profit net4,1 mil2,7 mil2,4 mil2,1 mil3,5 mil565,0 mii246,0 mii577,0 mii
EPS diluat—0,300,260,240,38 ≈0,060,030,07
Flux de numerar operațional5,5 mil-34,9 mil-28,9 mil ≈22,8 mil ≈9,8 mil338,0 mii4,5 mil ≈-33,3 mil ≈
Investiții (capex)676,0 mii1,0 mil2,1 mil ≈1,4 mil ≈1,0 mil540,0 mii599,0 mii ≈1,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 75 din propriul istoric de 4 trimestre (min 13,0, mediană 16,5, max 21,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri764,6 mil975,5 mil971,1 mil
Venituri an/anindisponibil+27,6 %−0,4 %
Profit net123,2 mil16,1 mil10,7 mil
Profit net an/anindisponibil−87,0 %−33,5 %
EPS diluatindisponibil1,811,19
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−34,3 %
netă %16,1 %1,6 %1,1 %
Flux de numerar liber74,9 mil15,2 mil-36,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
12,7 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
444,1 mil USD
Active totale
557,6 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
2,5 %
ROA
2,1 %
Marja FCF
-3,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
764,6 mil
2024
975,5 mil
2025
971,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
548,3 mil
2024
719,9 mil
2025
758,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
216,3 mil
2024
255,5 mil
2025
212,2 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
92,4 mil
2024
136,4 mil
2025
139,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,7 mil
2024
2,5 mil
2025
3,2 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
123,2 mil
2024
116,9 mil
2025
70,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
5,1 mil
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit net
2023
123,2 mil
2024
16,1 mil
2025
10,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
1,81
2025
1,19

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
—
2024
9,1 mil
2025
9,2 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
19,8 mil
2024
22,4 mil
2025
12,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,5 mil
2024
3,8 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
25,7 mil
2024
25,7 mil
2025
25,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active totale
2023
352,7 mil
2024
475,9 mil
2025
557,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
143,8 mil
2024
74,2 mil
2025
113,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
208,9 mil
2024
401,7 mil
2025
444,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
76,3 mil
2024
19,1 mil
2025
-31,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,3 mil
2024
3,9 mil
2025
5,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
74,9 mil ≈
2024
15,2 mil ≈
2025
-36,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-76,8 mil
2024
-4,7 mil
2025
-6,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-9,2 mil
2024
-11,8 mil
2025
28,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-33,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-34,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-341,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
18,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-18,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
3,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-22,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
-456,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
19,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,32 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
19,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 396derivat 36

Scorul pe grupe

23 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
6,98
USD pe acțiune
Mijloc
7,88
USD pe acțiune
Sus
8,23
USD pe acțiune
Preț: 10,32 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -23,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -31,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,98 – 8,23 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E6,98 – 8,23 (Mijloc 7,88)
    12 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 12,9x – 15,3x
    CCS, DFH, DHI, ECG, GRBK, KBH, LGIH, MHO, MTH, NVR, PHM, TOL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Operative Builders (SIC 1531)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate0,5 %7 (față de colegi)27 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-456,8 %0 (pe interval fix)27 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare19,1x8 (față de colegi)45 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate3/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Smith Douglas Homes Corp. (SDHC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 971,1 mil USD în 2025; creștere an/an -0,4 %; marjă netă 0,5 %; ROE 6,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 6,98–8,23 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,88 USD, prețul de 10,32 USD lasă un potențial de -23,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -31,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: 0,5 %
  • Conversia profitului în FCF: -456,8 %
  • P/E (TTM): 19,1x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
19,1x
mediana verticalei 14,6x
peste mediană (+30,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 0,8x
P/B
—
mediana verticalei 1,0x
ROE
6,0 %
mediana verticalei 10,4 %
sub mediană (−42,3 %)
Marja netă
0,5 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−88,9 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 7,1 %
Venituri an/an
-0,4 %
mediana verticalei -1,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DHID.R. Horton, Inc.43,9 mld14,912,8 %9,2 %−6,9 %−1 % / +23 %
PHMPultegroup, Inc.25,0 mld14,513,9 %11,2 %−3,5 %+7 % / +54 %
NVRNVR, Inc.16,9 mld17,628,3 %11,2 %−1,9 %−15 % / +4 %
TOLToll Brothers, Inc.14,3 mld12,514,4 %11,1 %+1,1 %+11 % / +81 %
MTHMeritage Homes Corporation4,6 mld16,05,8 %—indisponibil−3 % / +1 %
ECGEverus Construction Group, Inc.3,7 mld14,639,5 %6,0 %+31,5 %−21 % / indisponibil
MHOM/i Homes, Inc.3,4 mld12,88,7 %6,6 %−1,9 %−2 % / +27 %
KBHKb Home3,2 mld14,65,9 %4,4 %−10,0 %−19 % / −0 %
GRBKGreen Brick Partners, Inc.2,8 mld10,614,3 %14,2 %−1,0 %−3 % / +39 %
CCSCentury Communities, Inc.1,6 mld15,24,2 %2,9 %−6,4 %−13 % / −21 %
LGIHLgi Homes, Inc.1,1 mld15,53,4 %4,2 %−22,6 %−9 % / −60 %
BZHBeazer Homes USA Inc893,2 mil—-0,7 %-0,4 %+1,8 %+49 % / +38 %
HOVHovnanian Enterprises Inc75,5 mil77,02,2 %0,6 %−0,9 %−20 % / +16 %
LRELead Real Estate Co., Ltd——12,2 %3,5 %−3,5 %−15 % / −84 %
LGPSLogprostyle Inc.——19,7 %3,4 %+7,6 %−48 % / indisponibil
DFHDream Finders Homes, Inc.—13,07,6 %2,6 %−2,9 %−37 % / −49 %
SDHCSmith Douglas Homes Corp.—19,16,0 %0,5 %−0,4 %−42 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SDHC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Smith Douglas Homes Corp. proiectează, construiește și vinde case unifamiliale în principal pentru cumpărătorii de prima casă și cei care își reduc spațiul, în piețele de creștere din sud-estul și sudul Statelor Unite. Modelul său «land-light» contează acum, deoarece ratele ipotecare ridicate au ținut cererea sub presiune, iar compania a răspuns cu incentive de finanțare și cu o creștere a volumului de vânzări. În 2025 compania a închis 2.908 de locuințe, iar în trimestrul al doilea din 2026 veniturile din închideri au crescut față de anul precedent.

SWOT

Puncte tari

  • Modelul land-light reduce capitalul imobilizat în terenuri și expunerea la riscul de dezvoltare, ceea ce oferă flexibilitate în perioade de cerere slabă.
  • Durata de construcție este printre cele mai scurte din sectorul public, iar sistemul SMART Builder asigură un control al costurilor aproape în timp real.
  • Bilanțul este conservator, cu o datorie redusă și lichiditate disponibilă, ceea ce permite reacții rapide la schimbările de piață.

Puncte slabe

  • Marja brută din închideri s-a redus semnificativ în trimestrul al doilea din 2026, iar compania a înregistrat deprecieri ale stocurilor imobiliare și abandonarea unor opțiuni de loturi.
  • Compania depinde de un număr limitat de piețe, iar Atlanta reprezintă cea mai mare parte a activității, ceea ce crește expunerea la o eventuală slăbire locală.
  • Profitul net atribuibil acționarilor Smith Douglas Homes Corp. a scăzut mult, iar o parte importantă a rezultatului aparține deținătorilor de acțiuni necontrolate.

Oportunități

  • Creșterea demografică și lipsa de ofertă pe piața de revânzare ar putea susține cererea pentru locuințe noi accesibile pe termen lung.
  • Extinderea pe piețe noi și creșterea numărului de comunități active ar putea aduce volum suplimentar, dacă execuția rămâne disciplinată.
  • O scădere a ratelor ipotecare ar putea reduce presiunea asupra accesibilității și ar putea îmbunătăți rata de conversie a comenzilor în vânzări.

Amenințări

  • Ratele ipotecare ridicate și incertitudinea economică pot restrânge cererea și pot obliga compania să ofere incentive costisitoare.
  • Dificultățile băncilor regionale pot afecta finanțarea terenurilor și capacitatea dezvoltatorilor partenere de a livra loturi la timp.
  • Tarifele vamale pe materialele de construcție și creșterea costurilor cu forța de muncă pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate prețurilor.

Riscuri

  • Sensibilitatea la ciclul imobiliarridicat

    Activitatea companiei depinde de condițiile economice generale și locale, iar o deteriorare a acestora ar putea reduce comenzile și prețurile de vânzare.

  • Accesul la credite ipotecareridicat

    Cumpărătorii se bazează pe finanțare ipotecară, iar înăsprirea standardelor de creditare sau creșterea ratelor ar putea împiedica vânzările.

  • Concentrarea geograficămediu

    Concentrarea activității în câteva piețe, mai ales în Atlanta, face compania vulnerabilă la slăbirea economiilor locale.

  • Dependența de terți pentru terenurimediu

    Modelul land-light depinde de dezvoltatori și bănci de terenuri terțe, iar problemele lor de finanțare ar putea întârzia livrarea loturilor.

  • Costurile de construcțiemediu

    Creșterea costurilor cu materialele, forța de muncă și eventualele tarife ar putea reduce marja dacă nu pot fi transferate cumpărătorilor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă ratele ipotecare se ameliorează, cererea pentru locuințe accesibile din piețele de creștere ale companiei ar putea reveni rapid, iar comenzile nete din trimestrul al doilea din 2026 arată deja o tendință ascendentă.
  • Modelul operațional bazat pe durate scurte de construcție și pe achiziții land-light ar putea menține rentabilitatea chiar și în perioade de volatilitate, dacă disciplina de investiții rămâne aceeași.
  • Bilanțul conservator și extinderea pe piețe noi ar putea oferi companiei spațiu de manevră pentru a profita de eventuale oportunități de achiziție sau de creștere organică.

Ce ar strica teza

  • Marja brută din închideri s-a contractat puternic în trimestrul al doilea din 2026, iar deprecierile și abandonarea unor opțiuni de terenuri sugerează presiuni asupra valorii activelor.
  • Dacă ratele ipotecare rămân ridicate, incentivele necesare pentru a susține volumul ar putea eroda marjele și profitabilitatea pe termen mediu.
  • Concentrarea pe câteva piețe și dependența de finanțarea terților pentru terenuri ar putea amplifica impactul oricărei slăbiri a cererii sau a creditării regionale.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute din închideri și a eventualelor depreciere a stocurilorQ3 2026
  • Ritmul comenzilor nete și nivelul cererii pe fondul ratelor ipotecareQ3 2026
  • Rata de anulare a comenzilor și nivelul incentivelor de finanțarenext 10-K
  • Evoluția costurilor de finanțare pentru dezvoltatorii și băncile de terenuri partenere2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Compania activează în construcția de case unifamiliale vândute în principal cumpărătorilor de prima casă și celor de tip empty-nest, cu prețuri situate sub limitele de credit FHA. Terenurile sunt achiziționate în mare parte prin contracte de opțiune asupra loturilor finisate, ceea ce reduce capitalul imobilizat și expunerea la terenuri, iar aproape toate locuințele sunt pre-vândute, cu opțiuni alese de cumpărători în cadrul unui set restrâns de planuri. Procesul de construcție este organizat în jurul sistemului ERP SMART Builder și al metodei Rteam, care susțin durate de construcție scurte și un nivel ridicat al marjei brute din închideri.

Structura operațională cuprinde zece divizii geografice grupate în două segmente raportabile, cel din sud-est (Atlanta, Central Georgia, Charlotte, Greenville, Raleigh și, din 2026, Chattanooga) și cel central (Alabama, Dallas-Fort Worth, Houston, Nashville și Alabama Gulf Coast). Expansiunea s-a realizat organic, cu excepția achiziției Devon Street Homes, care a adus compania în Houston în 2023. Bilanțul este conservator, cu o datorie redusă față de capitalul contabil, iar conducerea deține majoritatea acțiunilor ordinare.

Modelul land-light rămâne punctul central al strategiei: compania țintește menținerea a cel mult aproximativ două luni de loturi finisate în bilanț și extinderea pe noi piețe cu o scară de cel puțin 200 de începeri anuale în primii doi ani. Compania afirmă că strategia urmărește rentabilitate ajustată la risc, nu doar volum, iar capacitatea de a finanța terenurile prin bănci regionale și dezvoltatori terți reprezintă o dependență de condițiile de pe piețele de credit.

Segmente

Segmentul Southeast

Segmentul Southeast include diviziile Atlanta, Central Georgia, Charlotte, Chattanooga, Greenville și Raleigh, iar Atlanta este cea mai mare piață a companiei. În trimestrul al doilea din 2026 a generat venituri din închideri de 168,995 mii USD, în creștere de 20% pe an, cu 509 locuințe închise.

Segmentul Central

Segmentul Central cuprinde diviziile Alabama, Dallas-Fort Worth, Houston, Nashville și Alabama Gulf Coast. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile din închideri au crescut cu 26% pe an, la 104,031 mii USD, cu un preț mediu stabil, iar intrarea în Dallas-Fort Worth și pe Coasta Golfului Alabama din 2025 extinde amprenta regională.

Piața în context

Compania operează în piețe din sud-estul și sudul Statelor Unite, unde cererea este susținută de creșterea populației, de migrația netă pozitivă și de ofertă redusă de locuințe de revânzare. Ratele ipotecare ridicate și incertitudinea macroeconomică au limitat accesibilitatea pentru cumpărători, iar în primul semestru din 2026 veniturile au crescut cu 7% față de aceeași perioadă a anului precedent, în timp ce ASP-ul locuințelor închise a scăzut ușor.

Peisajul concurențial este dominat de constructori de dimensiuni mari care pot profita de scara lor pentru a oferi prețuri și incentive competitive, dar piața rămâne fragmentată în zonele metropolitane în care activează compania. Costul finanțării, disponibilitatea loturilor și prețul materialelor de construcție sunt factori care pot modifica rapid poziția relativă a companiilor din sector.

Tendințe

  • Ratele ipotecare ridicatevânt din față

    Ratele ipotecare ridicate au restrâns accesibilitatea pentru cumpărătorii de prima casă și au forțat compania să ofere sprijin prin stingerea ratei și credite pentru costurile de închidere. Dacă ratele scad, cererea ar putea reveni mai rapid, însă o menținere a nivelului actual ar putea prelungi presiunea asupra marjelor.

  • Creșterea demografică în Sudvânt din spate

    Migrația netă și creșterea angajărilor în marile orașe din sud-estul și sudul țării susțin cererea pe termen lung pentru locuințe noi. Compania vede aici un teren favorabil, deși o deteriorare a economiei locale ar putea afecta rapid cererea.

  • Costul materialelor și tarifele vamalevânt din față

    Creșterea costului materialelor de construcție, inclusiv a lemnului, și eventualele tarife pe materialele importate pot reduce marja brută dacă nu pot fi transferate către cumpărători. Acest lucru s-a reflectat deja în scăderea marjei din trimestrul al doilea din 2026.

  • Finanțarea terenurilor prin bănci regionalemixt

    Dificultățile băncilor regionale pot îngreuna finanțarea dezvoltatorilor și a băncilor de terenuri de la care compania își achiziționează loturile. Modelul land-light ar putea fi astfel mai greu de susținut, deși expunerea directă a bilanțului rămâne redusă.

Poziția concurențială

Concurența vine de la constructori regionali și naționali care operează în aceleași piețe din sud-est și sud, unii cu scară mai mare și acces mai ieftin la finanțare. Compania se diferențiază prin durate scurte de construcție, prin modelul de achiziție a terenurilor și prin accentul pe prețuri accesibile cu un nivel ridicat de personalizare.

Rivalii din aceste piețe pot oferi mai multe planuri sau incentive mai agresive, iar avantajul companiei depinde de menținerea eficienței operaționale și a unui cost al terenurilor competitiv. Dacă aceste avantaje se diminuează, poziția pe piețele metropolitane ar putea fi afectată.

  • D.R. HortonDHI

    Constructor de mare amploare cu prezență națională, care concurează direct pe piețele de locuințe accesibile din sud-est.

  • LennarLEN

    Constructor național cu scară mare și operațiuni extinse în sud, care poate oferi incentive de finanțare susținute.

  • Taylor MorrisonTMHC

    Constructor cu prezență în mai multe piețe din sud și est, care concurează pentru aceiași cumpărători de prima casă.

  • Meritage HomesMTH

    Constructor cu operațiuni în Texas și sud-est, un concurent important în aceleași zone metropolitane.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Smith Douglas Homes Corp. · 12 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Smith Douglas Homes Corp. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Smith Douglas Homes Corp. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.