olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Everus Construction Group, Inc. ECG

Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)

72,44USD−9,12 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Everus Construction Group (ECG) este un furnizor de servicii specializate de construcții din SUA, active în electric și mecanic (E&M) și în transport și distribuție (T&D). Compania a raportat o creștere puternică în al doilea trimestru din 2026, cu venituri de 1,23 miliarde USD și un portofoliu de comenzi de 4,55 miliarde USD, ceea ce face ca evoluția ei să fie urmărită atent de investitori.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Everus Construction Group, Inc. (ECG) costa 72,44 USD (−9,12 % într-o zi), cu capitalizare 3,7 mld USD, P/E 14,6 pe un EPS diluat de 4,97 USD în ultimele 12 luni, beta 1,88, interval pe 52 de săptămâni 72,44–169,16 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,2 mld USD (+33,7 % an/an), profit net de 83,9 mil USD (+58,8 % an/an), EPS diluat 1,64 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,7 mld USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
14,6
EPS diluat TTM 4,97 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
6,86 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,88
Volatilitate (1 an) 72 %
Interval 52 săpt.
72,44169,16

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
27,6
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
80,69 – 128,56
sub banda inferioară · %B -0,17 · lățimea benzii 45,7 %
SMA 50 / 200
112,58 / 125,78
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-7,40 / -5,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−45,4 %−1,1 %−44,3 pp—
3 luni−48,1 %−0,5 %−47,6 pp—
6 luni−54,3 %+4,4 %−58,7 pp—
De la început de an−15,3 %+12,3 %−27,7 pp—
1 an−22,3 %+13,5 %−35,9 pp−11,0 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+9,8 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−57,2 %
06 mai 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−57,2 %
06 mai 2026 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,2 mld USD
+33,7 % an/an
Profit net
83,9 mil USD
+58,8 % an/an
EPS diluat
1,64
+59,2 % an/an
netă / operațională
6,8 % / 9,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri761,0 mil759,6 mil826,6 mil921,5 mil986,8 mil1,0 mld1,0 mld1,2 mld
Costul vânzărilor671,1 mil673,4 mil734,1 mil801,6 mil862,6 mil894,0 mil906,2 mil1,0 mld
Profit brut89,9 mil86,3 mil92,5 mil119,9 mil124,2 mil117,5 mil130,7 mil182,9 mil
Cheltuieli generale și de vânzare36,2 mil40,3 mil41,5 mil47,4 mil51,8 mil48,6 mil53,0 mil71,2 mil
Profit operațional53,7 mil46,0 mil51,0 mil72,5 mil72,4 mil68,9 mil77,7 mil111,8 mil
Cheltuieli cu dobânzile2,9 mil5,2 mil5,6 mil5,4 mil5,4 mil5,0 mil4,6 mil4,6 mil
Profit înainte de impozit51,9 mil42,0 mil46,9 mil69,6 mil72,1 mil69,3 mil75,9 mil110,0 mil
Impozit pe profit14,0 mil11,9 mil13,6 mil19,4 mil20,6 mil18,7 mil20,3 mil29,4 mil
Profit net41,8 mil34,5 mil36,7 mil52,8 mil57,0 mil55,3 mil58,3 mil83,9 mil
EPS diluat0,820,67 ≈0,721,031,111,08 ≈1,141,64
Flux de numerar operațional78,9 mil ≈80,7 mil7,1 mil25,3 mil ≈76,2 mil ≈48,2 mil143,7 mil53,1 mil ≈
Investiții (capex)18,0 mil ≈13,8 mil18,5 mil13,1 mil ≈10,5 mil ≈24,7 mil15,5 mil20,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 14 din propriul istoric de 7 trimestre (min 12,5, mediană 23,5, max 33,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri2,7 mld2,9 mld2,8 mld3,7 mld
Venituri an/anindisponibil+5,7 %−0,2 %+31,5 %
Profit net124,8 mil137,2 mil143,4 mil201,8 mil
Profit net an/anindisponibil+10,0 %+4,5 %+40,7 %
EPS diluat2,452,692,813,95
EPS diluat an/anindisponibil+9,8 %+4,5 %+40,6 %
netă %4,6 %4,8 %5,0 %5,4 %
Flux de numerar liber-61,3 mil135,7 mil115,1 mil90,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
170,5 mil USD
Datorie financiară
281,5 mil USD
Datorie netă
111,0 mil USD
Capitaluri proprii
629,8 mil USD
Active totale
1,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,45x
Lichiditate curentă
1,76x
ROE
38,3 %
ROA
13,4 %
Marja FCF
2,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,9 mld
2024
2,8 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,5 mld
2024
2,5 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
321,9 mil
2024
339,5 mil
2025
454,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
131,4 mil
2024
149,5 mil
2025
189,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
190,5 mil
2024
189,9 mil
2025
264,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
17,0 mil
2024
14,0 mil
2025
21,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
177,6 mil
2024
180,8 mil
2025
257,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
45,3 mil
2024
49,5 mil
2025
72,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
137,2 mil
2024
143,4 mil
2025
201,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,69
2024
2,81
2025
3,95

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
51,0 mil
2024
51,1 mil
2025
51,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,6 mil
2024
86,0 mil
2025
170,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
42,7 mil
2024
43,8 mil
2025
45,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
729,3 mil
2024
917,2 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
116,0 mil
2024
134,4 mil
2025
168,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
143,2 mil
2024
143,2 mil
2025
143,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,0 mil
2024
116,0 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 05 aug. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
1,3 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
116,6 mil
2024
138,1 mil
2025
226,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
15,0 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
168,5 mil
2024
280,6 mil
2025
266,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
394,1 mil
2024
513,4 mil
2025
736,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
603,6 mil
2024
865,9 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
448,9 mil †
2024
422,6 mil †
2025
629,8 mil †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
171,3 mil
2024
163,4 mil
2025
156,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
35,6 mil
2024
48,3 mil
2025
66,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
135,7 mil ≈
2024
115,1 mil ≈
2025
90,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-20,0 mil
2024
-37,1 mil
2025
-56,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-151,9 mil
2024
-41,9 mil
2025
-15,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
31,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
11,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
39,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
40,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
17,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
40,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
17,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-21,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
13,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
39,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
14,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
30,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
29,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
97,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
16,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
321,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
70,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
250,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
98,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
5 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
23 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
3,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
14,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
6,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
11,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
14,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
5,08
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 86 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

72,44 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
39,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
31,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 438derivat 39

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie86
  • Creștere98
  • Evaluare72
  • Calitate88

Interval de valoare estimat

Jos
72,59
USD pe acțiune
Mijloc
86,09
USD pe acțiune
Sus
102,41
USD pe acțiune
Preț: 72,44 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 18,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 15,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 64,27 – 127,26 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)80,92 – 127,26 (Mijloc 98,74)
    WACC 9,0 % · FCFF de pornire 264,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -1,8 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E64,27 – 77,57 (Mijloc 73,45)
    12 firme folosite · multiplul median 14,8x · quartile 12,9x – 15,6x
    CCS, DFH, DHI, GRBK, KBH, LGIH, MHO, MTH, NVR, PHM, SDHC, TOL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Operative Builders (SIC 1531)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil atractiv · Scor 86/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate30,3 %100 (pe interval fix)15 %
Marja netă · Calitate6,0 %60 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate98,4 %98 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere11,5 %96 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere17,3 %100 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie16,8x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x66 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare14,6x62 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare6,8 %85 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie86/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere98/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate88/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare72/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Everus Construction Group, Inc. (ECG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mld USD în 2025; creștere an/an 31,5 %; marjă netă 6,0 %; ROE 39,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 72,59–102,41 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 86,09 USD, prețul de 72,44 USD lasă un potențial de 18,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 15,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 86/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 30,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 98,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 11,5 %
  • CAGR EPS 3 ani: 17,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 16,8x
  • Randament FCF: 6,8 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,6x
mediana verticalei 14,9x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,9x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+8,5 %)
P/B
4,8x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+393,0 %)
ROE
39,5 %
mediana verticalei 8,1 %
peste mediană (+386,5 %)
Marja netă
6,0 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+43,6 %)
Marja EBIT
7,8 %
mediana verticalei 6,1 %
peste mediană (+27,4 %)
Venituri an/an
31,5 %
mediana verticalei -1,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DHID.R. Horton, Inc.43,9 mld14,912,8 %9,2 %−6,9 %−1 % / +23 %
PHMPultegroup, Inc.25,0 mld14,513,9 %11,2 %−3,5 %+7 % / +54 %
NVRNVR, Inc.16,9 mld17,628,3 %11,2 %−1,9 %−15 % / +4 %
TOLToll Brothers, Inc.14,3 mld12,514,4 %11,1 %+1,1 %+11 % / +81 %
MTHMeritage Homes Corporation4,6 mld16,05,8 %—indisponibil−3 % / +1 %
ECGEverus Construction Group, Inc.3,7 mld14,639,5 %6,0 %+31,5 %−22 % / indisponibil
MHOM/i Homes, Inc.3,4 mld12,88,7 %6,6 %−1,9 %−2 % / +27 %
KBHKb Home3,2 mld14,65,9 %4,4 %−10,0 %−19 % / −0 %
GRBKGreen Brick Partners, Inc.2,8 mld10,614,3 %14,2 %−1,0 %−3 % / +39 %
CCSCentury Communities, Inc.1,6 mld15,24,2 %2,9 %−6,4 %−13 % / −21 %
LGIHLgi Homes, Inc.1,1 mld15,53,4 %4,2 %−22,6 %−9 % / −60 %
BZHBeazer Homes USA Inc893,2 mil—-0,7 %-0,4 %+1,8 %+49 % / +38 %
HOVHovnanian Enterprises Inc75,5 mil77,02,2 %0,6 %−0,9 %−20 % / +16 %
DFHDream Finders Homes, Inc.—13,07,6 %2,6 %−2,9 %−37 % / −49 %
SDHCSmith Douglas Homes Corp.—19,16,0 %0,5 %−0,4 %−47 % / indisponibil
LGPSLogprostyle Inc.——19,7 %3,4 %+7,6 %−48 % / indisponibil
LRELead Real Estate Co., Ltd——12,2 %3,5 %−3,5 %−15 % / −84 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ECG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
45,97
Randament total -37 % · Pe an -37 %
81,01
Randament total 12 % · Pe an 12 %
121,68
Randament total 68 % · Pe an 68 %
3 ani
51,16
Randament total -29 % · Pe an -11 %
100,80
Randament total 39 % · Pe an 12 %
165,28
Randament total 128 % · Pe an 32 %
5 ani
56,93
Randament total -21 % · Pe an -5 %
125,43
Randament total 73 % · Pe an 12 %
224,50
Randament total 210 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 25,20
  • Marja netă± 17,64
  • Creșterea anuală a veniturilor± 13,56
  • Diluare anuală± 1,48

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Everus Construction Group (ECG) este un furnizor de servicii specializate de construcții din SUA, active în electric și mecanic (E&M) și în transport și distribuție (T&D). Compania a raportat o creștere puternică în al doilea trimestru din 2026, cu venituri de 1,23 miliarde USD 3 și un portofoliu de comenzi de 4,55 miliarde USD 3, ceea ce face ca evoluția ei să fie urmărită atent de investitori.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție națională solidă, cu companii operaționale locale și o rată ridicată de clienți recurenți.
  • Portofoliul de comenzi a crescut puternic în 2026, ceea ce oferă vizibilitate asupra activității viitoare.
  • Bilanțul este solid, cu îndatorare netă redusă și linii de credit disponibile pentru creștere organică și achiziții.

Puncte slabe

  • Veniturile depind de un număr redus de clienți mari, iar un singur client reprezintă o parte importantă din total.
  • O parte importantă din contracte sunt cu preț fix, ceea ce expune compania la depășiri de costuri.
  • Activitatea este concentrată pe segmentul centrelor de date, ceea ce crește vulnerabilitatea la schimbările din acest sector.

Oportunități

  • Integrarea achizițiilor SE&M și Epsilon Industries ar putea extinde acoperirea geografică și capacitatea de prefabricare.
  • Investițiile utilităților în rețele și în energie regenerabilă ar putea susține cererea pentru segmentul T&D.
  • Cererea pentru hotelărie, sănătate și producție industrială ar putea deschide noi contracte.

Amenințări

  • Concurența intensă poate reduce prețurile și marjele, iar pierderea unor licitații ar putea încetini creșterea.
  • Creșterea primelor de asigurare și a costurilor materialelor ar putea reduce profitabilitatea proiectelor.
  • Întârzierile în lanțurile de aprovizionare și riscurile legate de tarife ar putea afecta calendarul proiectelor.

Riscuri

  • Dependența de clienți mariridicat

    Un număr redus de clienți reprezintă o parte importantă din venituri, iar reducerea sau încetarea activității cu unul dintre ei ar putea afecta rezultatele 1.

  • Contracte cu preț fixridicat

    Costurile reale ale proiectelor pot depăși estimările inițiale, ceea ce ar putea reduce profitul sau genera pierderi pe anumite contracte 1.

  • Expunerea la centrele de datemediu

    Veniturile sunt concentrate pe proiecte pentru centre de date, iar nesustenabilitatea acestei cereri ar putea avea un impact material 12.

  • Costuri de asigurare și materialemediu

    Creșterea primelor de asigurare și a prețurilor materialelor poate fi greu de recuperat de la clienți, mai ales pe proiecte lungi 1.

  • Riscuri de integrare a achizițiilorscăzut

    Integrarea SE&M și a Epsilon Industries presupune costuri și riscuri de execuție, iar beneficiile preconizate ar putea întârzia 23.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea organică puternică și portofoliul record de comenzi ar putea susține venituri și marje mai mari în anii următori.
  • Achizițiile recente și cea planificată ar putea extinde compania geografic și în segmente noi cu valoare adăugată.
  • Îndatorarea redusă oferă flexibilitate financiară dacă cererea rămâne ridicată.

Ce ar strica teza

  • Dacă cererea pentru centrele de date scade, veniturile ar putea încetini, având în vedere concentrarea activității.
  • Presiunea costurilor și riscul de depășire pe contractele cu preț fix ar putea reduce marjele.
  • Dacă integrarea achizițiilor întârzie, avantajele financiare anunțate ar putea fi mai mici decât se aștepta.

De urmărit

  • Îndeplinirea ghidajului de venituri și EBITDA pentru 20262026
  • Finalizarea achiziției Epsilon Industries și efectele einext 10-K
  • Evoluția portofoliului de comenzi, în special în segmentul E&MQ3 2026
  • Marja brută și costurile cu forța de muncă după achiziția SE&MQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Everus Construction Group, Inc. este un furnizor de soluții de construcții cu sediul în Bismarck, North Dakota, care oferă servicii specializate de contractare în majoritatea statelor SUA 1. Compania funcționează prin 15 companii operaționale deținute integral, care activează sub 19 mărci locale 1. Societatea a fost desprinsă de MDU Resources la 31 octombrie 2024 și este listată la NYSE sub simbolul ECG 1. Până în 2025, compania servea aproximativ 4.000 de clienți și avea aproximativ 9.400 de angajați la 31 decembrie 2025 1.

Segmente

Transmission & Distribution (T&D)

Segmentul T&D a generat aproximativ 23% din veniturile din contracte în 2025, cu o marjă operațională de 10,6% 1. Clienții săi sunt în principal companii de utilități electrice și de gaze naturale din regiunile Midwest și West, iar cererea este legată de modernizarea rețelelor și de întărirea infrastructurii 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile T&D au crescut cu 7,1%, până la 227,5 milioane USD 3.

Piața în context

Industria construcțiilor de servicii din SUA este foarte fragmentată, cu mii de furnizori de dimensiuni diferite, de la firme private locale la companii publice cu acoperire națională 1. Cererea depinde de cheltuielile publice pentru infrastructură, de capacitatea centrelor de date, de condițiile economice și de nivelul dobânzilor 1. Compania a spus că, pentru proiectele de centre de date, există încă o cerere puternică, dar nu poate garanta că aceasta va continua 2.

Tendințe

  • Cererea pentru centre de date și tehnologii avansatemixt

    Creșterea capacității centrelor de date și a sarcinilor electrice generează oportunități importante, dar concentrează veniturile într-un singur tip de proiecte 1. Dacă cererea din acest segment scade, rezultatele ar putea fi afectate semnificativ 1.

  • Investiții în infrastructura utilitățilorvânt din spate

    Utilitățile investesc în modernizarea rețelelor, în sisteme mai reziliente și în integrarea surselor regenerabile, ceea ce susține cererea pentru segmentul T&D 1.

  • Presiunea costurilor cu asigurările și materialelevânt din față

    Primele de asigurare au crescut, în special din cauza riscului de incendii forestiere, iar prețurile materialelor și tarifele pot comprima marjele pe contractele cu preț fix 12.

  • Achiziții și extindere geograficăvânt din spate

    Achiziția SE&M, finalizată în aprilie 2026, extinde prezența în sud-est, iar acordul pentru Epsilon Industries ar putea adăuga capacități de prefabricare modulară 23.

Poziția concurențială

Compania activează pe o piață extrem de competitivă, în care concurează cu companii regionale, naționale și internaționale, unele cu resurse financiare mai mari 1. Clienții aleg furnizorii după calificare, siguranță, reputație și preț, iar presiunea concurențială poate reduce prețurile și marjele 1. Firmele mai mici și specializate pot concentra resurse pe anumite nișe 1.

  • Companii regionale, naționale și internaționale de construcții specializate

    Sursele descriu concurenți mai mari, cu resurse financiare superioare, și firme mai mici specializate pe nișe, fără a numi entități individuale.

  • Firme locale de contractare mai mici

    Sursa menționează concurența din partea firmelor mai mici, concentrate geografic sau pe expertiză specifică, care pot fi mai agresive la prețuri pe proiectele de dimensiuni reduse.

  • Furnizori regionali de servicii de utilități

    Sursa indică faptul că numărul de concurenți și politica de prețuri a acestora influențează rezultatele pe fiecare piață în parte.

  • Noi intrați pe piață

    Sursa semnalează că intrarea de noi concurenți într-o piață poate afecta prețurile și capacitatea de a câștiga licitații.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 05 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport curent03 nov. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent08 sept. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă
  • Raport curent02 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent04 aug. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent31 iul. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport curent14 mai 2026
    Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 mai 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent02 apr. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Everus Construction Group, Inc. · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Everus Construction Group, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Everus Construction Group, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.