olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
CollPlant Biotechnologies Ltd. CLGN
Orthopedic, Prosthetic & Surgical Appliances & Supplies · SIC 3842 · Verticală: Orthopedic, Prosthetic & Surgical Appliances & Supplies (SIC 3842)
CollPlant Biotechnologies este o companie de medicină regenerativă și estetică ce produce colagen uman recombinant (rhCollagen) în plante modificate genetic, destinat filerelor dermice, implanților mamari bioimprimați și bio-cernelurilor pentru bioimprimare 3D. Compania a raportat venituri de aproximativ 2,4 milioane USD în 2025, în mare parte din milestone-ul plătit de AbbVie, iar pierderea globală a fost de 11,5 milioane USD, ceea ce face ca finanțarea viitoare să fie un subiect central.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea CollPlant Biotechnologies Ltd. (CLGN) costa 4,23 USD (+2,92 % într-o zi), cu capitalizare 54,2 mil USD, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 2,73–22,40 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 3,42 – 4,37
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 24,4 %
- SMA 50 / 200
- 3,76 / 5,00
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,12 / 0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +24,0 % | −1,1 % | +25,1 pp | — |
| 3 luni | +36,5 % | −0,5 % | +36,9 pp | — |
| 6 luni | +2,4 % | +4,4 % | −2,0 pp | — |
| De la început de an | −69,8 % | +12,3 % | −82,1 pp | — |
| 1 an | −80,9 % | +13,5 % | −94,5 pp | +2,0 % |
| 3 ani | −92,5 % | +76,4 % | −168,9 pp | −0,2 % |
| 5 ani | −98,1 % | +63,7 % | −161,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,0 mil | 2,3 mil | 6,1 mil | 15,6 mil | 299,0 mii | 11,0 mil | 515,0 mii | 2,4 mil |
| Venituri an/an | +982,9 % | −53,8 % | +164,8 % | +154,9 % | −98,1 % | +3.565,2 % | −95,3 % | +360,4 % |
| Profit net | -6,2 mil | -11,2 mil | -5,8 mil | 237,0 mii | -16,9 mil | -7,0 mil | -16,6 mil | -11,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −7.241,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -2,23 | -0,84 | 0,02 | -1,53 | -0,62 | -1,45 | -0,94 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −7.750,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -124,6 % | -481,6 % | -94,1 % | 1,5 % | -5.660,5 % | -64,0 % | -3.225,0 % | -484,6 % |
| Flux de numerar liber | -2,0 mil | -7,2 mil | -4,9 mil | 1,1 mil | -15,0 mil | -3,7 mil | -14,6 mil | -9,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 6,1 mil USD
- Active totale
- 10,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,53x
- ROE
- -117,6 %
- ROA
- -77,9 %
- Marja FCF
- -398,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,1 mil | 15,6 mil | 299,0 mii | 11,0 mil | 515,0 mii | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,0 mil | 2,0 mil | 400,0 mii | 2,0 mil | 1,6 mil | 835,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 3,1 mil | 13,6 mil | -101,0 mii | 9,0 mil | -1,1 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 4,1 mil | 7,6 mil | 10,3 mil | 10,5 mil | 10,5 mil | 8,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -5,6 mil | 65,0 mii | -17,1 mil | -7,5 mil | -17,3 mil | -11,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 660,0 mii | 773,0 mii | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,0 mil | 912,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -4,9 mil ≈ | 838,0 mii ≈ | -16,0 mil ≈ | -6,4 mil ≈ | -16,2 mil ≈ | -10,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Impozit pe profit | — | — | — | 60,0 mil | 46,0 mil | — | SEC (XBRL)· 26 mar. 2025verificat |
| Profit net | -5,8 mil | 237,0 mii | -16,9 mil | -7,0 mil | -16,6 mil | -11,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,84 | 0,02 | -1,53 | -0,62 | -1,45 | -0,94 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 6,9 mil | 12,0 mil | 11,0 mil | 11,4 mil | 11,5 mil | 12,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 11,4 mil
- 2024
- 11,5 mil
- 2025
- 12,2 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,3 mil | 13,1 mil | 29,7 mil | 26,7 mil | 11,9 mil | 5,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 830,0 mii | 270,0 mii | 9,0 mii | — | 150,0 mii | 1,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 1,3 mil | 1,1 mil | 1,4 mil | 714,0 mii | 440,0 mii | 573,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active curente | 5,7 mil | 45,1 mil | 31,7 mil | 28,0 mil | 13,2 mil | 6,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,1 mil | 2,7 mil | 3,0 mil | 2,8 mil | 2,3 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 82,0 mii | 243,0 mii | 245,0 mii | 188,0 mii | 131,0 mii | 73,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active totale | 10,8 mil | 51,2 mil | 37,8 mil | 34,1 mil | 18,7 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 219,0 mii | 321,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 11,0 mii | 30,0 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 mar. 2022verificat |
| Datorii curente | 3,4 mil | 3,0 mil | 3,1 mil | 3,3 mil | 3,0 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 6,4 mil | 6,1 mil | 5,5 mil | 5,8 mil | 5,2 mil | 4,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,5 mil † | 45,1 mil † | 32,3 mil † | 28,3 mil † | 13,5 mil † | 6,1 mil † | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 7,0 mil | 10,8 mil | 11,2 mil | 11,5 mil | 11,5 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 188,0 mii
- 2024
- 131,0 mii
- 2025
- 73,0 mii
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2023
- 11,5 mil
- 2024
- 11,5 mil
- 2025
- 12,8 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -4,5 mil | 2,5 mil | -13,7 mil | -2,8 mil | -14,1 mil | -9,4 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 437,0 mii | 1,4 mil | 1,3 mil | 954,0 mii | 483,0 mii | 28,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -4,9 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | -15,0 mil ≈ | -3,7 mil ≈ | -14,6 mil ≈ | -9,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -519,0 mii | -31,6 mil | 28,9 mil | -1,2 mil | -539,0 mii | -27,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 4,5 mil | 38,8 mil | 1,9 mil | 1,1 mil | 9,0 mii | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,2 mil
- 2024
- -539,0 mii
- 2025
- -27,0 mii
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 54,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -484,6 % | 14 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 99,4 % | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -17,4 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CollPlant Biotechnologies Ltd (CLGN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mil USD în 2025; creștere an/an 360,4 %; marjă netă -484,6 %; ROE -117,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 99,4 %
- Lichiditatea curentă: 2,5x
Ce o infirmă
- Marja netă: -484,6 %
- Randament FCF: -17,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Orthopedic, Prosthetic & Surgical Appliances & Supplies (SIC 3842) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ISRGIntuitive Surgical, Inc. | 167,1 mld | 58,3 | 18,0 % | 25,5 % | +20,5 % | −16 % / +55 % |
| EWEdwards Lifesciences Corporation | 57,1 mld | 56,2 | 9,7 % | 15,3 % | +11,5 % | +15 % / +47 % |
| SNNSmith & Nephew plc | 28,5 mld | 45,3 | 11,8 % | 10,1 % | +6,1 % | −2 % / +25 % |
| STESTERIS plc | 24,2 mld | 30,0 | 11,4 % | 13,3 % | +8,7 % | −7 % / +23 % |
| ZBHZimmer Biomet Holdings, Inc. | 20,8 mld | 27,9 | 6,0 % | 9,0 % | +7,2 % | +13 % / −5 % |
| ALGNAlign Technology, Inc. | 11,6 mld | 24,0 | 11,9 % | 11,8 % | +0,9 % | +12 % / −23 % |
| MSAMsa Safety Inc | 6,8 mld | 22,8 | 22,1 % | 15,0 % | +3,7 % | +10 % / +2 % |
| ESTAEstablishment Labs Holdings Inc. | 2,0 mld | — | -175,3 % | -15,8 % | +27,1 % | −3 % / +161 % |
| ENOVEnovis Corp | 1,4 mld | — | -54,3 % | -48,0 % | +6,7 % | −19 % / −51 % |
| CDRECadre Holdings, Inc. | 1,3 mld | 33,8 | 11,6 % | 5,6 % | +7,5 % | −28 % / −4 % |
| AVRAnteris Technologies Global Corp. | 596,4 mil | — | -75,1 % | -4.619,3 % | −29,2 % | +49 % / indisponibil |
| COCHEnvoy Medical, Inc. | 549,6 mil | — | — | -11.304,8 % | +7,1 % | +749 % / +216 % |
| ZJYLJin Medical International Ltd. | 483,7 mil | 309,0 | 4,1 % | 5,8 % | −12,0 % | −39 % / −87 % |
| SMTISanara Medtech Inc. | 297,0 mil | — | -147,7 % | -29,2 % | +19,0 % | +55 % / −0 % |
| INGNInogen, Inc. | 191,6 mil | — | -13,1 % | -6,9 % | +3,9 % | +2 % / +24 % |
| LAKELakeland Industries, Inc. | 88,7 mil | — | -19,6 % | -14,0 % | +15,2 % | −41 % / −39 % |
| NTRBNutriband Inc. | 73,9 mil | — | -100,7 % | -430,4 % | −4,8 % | +23 % / +140 % |
| APTAlpha Pro Tech, Ltd. | 58,6 mil | 14,1 | 6,6 % | 6,8 % | +2,3 % | +25 % / +17 % |
| CLGNCollPlant Biotechnologies Ltd | 54,2 mil | — | -117,6 % | -484,6 % | +360,4 % | −81 % / −92 % |
| MYOMyomo, Inc. | 51,5 mil | — | -123,8 % | -33,5 % | +25,7 % | +46 % / −58 % |
| MLSSMilestone Scientific Inc. | 29,2 mil | — | -121,7 % | -44,0 % | +4,0 % | +6 % / −61 % |
| LFWDLifeward Ltd. | 17,2 mil | — | -225,6 % | -141,3 % | −14,1 % | −13 % / −90 % |
| CUPRCuprina Holdings (Cayman) Limited | 14,1 mil | — | -1.115,0 % | -9.366,7 % | +9,2 % | −64 % / indisponibil |
| BBLGBone Biologics Corporation | 1,2 mil | — | -47,5 % | — | 0,0 % | −77 % / −98 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CLGN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026).
Pe scurt
CollPlant Biotechnologies este o companie de medicină regenerativă și estetică ce produce colagen uman recombinant (rhCollagen) în plante modificate genetic, destinat filerelor dermice, implanților mamari bioimprimați și bio-cernelurilor pentru bioimprimare 3D. Compania a raportat venituri de aproximativ 2,4 milioane USD în 2025, în mare parte din milestone-ul plătit de AbbVie, iar pierderea globală a fost de 11,5 milioane USD, ceea ce face ca finanțarea viitoare să fie un subiect central.
SWOT
Puncte tari
- Tehnologia de producție a colagenului recombinant în plante este prezentată ca unica abordare comercial viabilă cunoscută de companie, iar proprietatea intelectuală este deținută integral în interiorul grupului 1.
- Parteneriatele cu AbbVie, STEMCELL și Stratasys oferă validare externă și canale de dezvoltare și comercializare fără a suporta integral costurile 1.
- Produsele comercializate, precum bio-cernelurile Collink.3D, au deja o bază de utilizatori în cercetare și dezvoltare 1.
Puncte slabe
- Compania a înregistrat pierderi în aproape fiecare an de la înființare și are un deficit acumulat semnificativ 1.
- Veniturile depind de plăți ocazionale legate de milestone-uri, nu de vânzări recurente, ceea ce face rezultatele financiare greu de prevăzut 1.
- Experiența de producție la scară redusă a rhCollagen este limitată, iar sursa avertizează că extinderea comercială poate fi dificilă 1.
Oportunități
- Dacă filerul dermic din parteneriatul cu AbbVie avansează, compania ar putea primi noi plăți de milestone, iar rhCollagen ar putea deveni un ingredient de bază pentru alți producători 1.
- Platforma de filere pentru pacienții cu scădere rapidă în greutate ar putea deschide un segment nou dacă studiile clinice confirmă eficiența 1.
- Utilizarea modelelor de piele bioimprimate pentru testarea preclinică, ca alternativă la testele pe animale, ar putea extinde aplicațiile produselor 1.
Amenințări
- Compania ar putea rămâne fără finanțare suficientă, iar sursa precizează că lipsa de capital ar putea obliga la amânarea sau oprirea programelor de dezvoltare 1.
- Dezvoltarea depinde de deciziile partenerilor, iar sursa arată că AbbVie își poate stabili singură următorii pași pentru program 1.
- Concurenții cu tehnologii mai avansate sau cu resurse mai mari ar putea reduce cota de piață a companiei 1.
Riscuri
- Îndoială privind continuitatea activitățiiridicat
Conducerea a concluzionat că există incertitudine substanțială privind capacitatea companiei de a continua activitatea, iar raportul auditorului conține un paragraf explicativ în acest sens 1.
- Necesitatea unei finanțări noiridicat
Numerar limitat și plăți incerte de la parteneri pot forța emisiuni de acțiuni sau datorii, cu diluare pentru acționari 1.
- Dependența de un singur partenermediu
Succesul filerului dermic depinde de AbbVie, care conduce studiile și decide următorii pași, fără garanția unor plăți suplimentare 1.
- Date clinice limitatemediu
Lipsa datelor clinice extinse ar putea face medicii și plătitorii reticenți față de produse, ceea ce ar întârzia adoptarea 1.
- Dependența de plantele de tutunscăzut
Producția de rhCollagen depinde de disponibilitatea plantelor de tutun, iar o întrerupere ar putea întârzia producția și afecta utilizarea comercială 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă partenerii comerciali avansează filerul dermic în clinică, compania ar putea primi noi plăți de milestone și o validare mai solidă a tehnologiei 1.
- Tehnologia vegetală pentru rhCollagen este prezentată ca o alternativă etică și scalabilă, ceea ce ar putea atrage parteneri din medicină regenerativă 1.
- Piața colagenului pentru repararea țesuturilor este estimată într-o creștere semnificativă, iar produsele de nișă ar putea beneficia de această expansiune 1.
Ce ar strica teza
- Pierderile recurente și lipsa veniturilor stabile ar putea forța compania să își diluteze acționarii prin noi emisiuni de capital 1.
- Îndoielile privind continuitatea activității pot descuraja investitorii și partenerii, ceea ce ar complica obținerea de finanțare 1.
- Dependența de deciziile unui partener mare lasă compania fără control asupra calendarului și succesului produselor cheie 1.
De urmărit
- Decizia AbbVie privind următorii pași pentru filerul dermic după analiza rezultatelor interimare2026
- Rezultatele finale ale studiului clinic pentru filerul dermic și un eventual nou milestonenext 10-K
- Noi tranzacții de finanțare sau diluare a acționarilor, inclusiv metoda și termenii2026
- Progresul trecerii la studii clinice pentru filerul fotocurabil după rezultatele nonclinice2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (03 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026).
Afacerea
CollPlant își desfășoară activitatea din Rehovot, Israel, și se concentrează pe medicina estetică și bioimprimarea 3D a țesuturilor și organelor. Tehnologia sa, bazată pe ingineria genetică a plantelor, elimină nevoia de colagen derivat din animale, iar compania susține că rhCollagen este structural și funcțional identic cu colagenul de tip I produs de corpul uman 1. Compania a fost listată pe Nasdaq sub simbolul CLGN și a transferat în septembrie 2025 listarea pe Nasdaq Capital Market 1.
Segmente
Filere dermice regenerative
Filerul dermic fotocurabil este în faza preclinică avansată, iar un parteneriat cu AbbVie vizează un filer dermic deja în clinică. Potrivit sursei, AbbVie analizează rezultatele interimare, iar pașii următori rămân de stabilit de partener 1.
Implanturi mamare bioimprimate
Implanturile mamare 3D bioimprimate sunt în studii preclinice pe animale mari, cu integrare tisulară și vascularizare observate, dar fără o cale clinică confirmată în sursă 1. Piața globală a implanturilor mamare este estimată la 3 miliarde USD, ceea ce descrie nevoia nesatisfăcută vizată 1.
Bio-cerneluri Collink.3D
Linia de bio-cerneluri Collink.3D este deja comercializată, iar vânzările provin în principal din colaborarea cu STEMCELL Technologies, care încorporează rhCollagen în kituri de culturi celulare 1.
Piața în context
Sursa estimează dimensiunea pieței colagenului uman pentru repararea țesuturilor, inclusiv bio-cerneluri și linii de medicină estetică, la aproximativ 19,5 miliarde USD în 2025, cu proiecție de 44,2 miliarde USD în 2033 1. Această creștere, dacă se confirmă, ar putea deschide spațiu pentru produse de nișă, dar cifrele provin din estimări ale unor firme de cercetare de piață, nu din date ale companiei.
Tendințe
- Înlocuirea colagenului derivat din animalevânt din spate
Presiunea pentru alternative etice și sustenabile la colagenul animal poate favoriza produsele vegetale, dacă piața acceptă standardele de biocompatibilitate ale rhCollagen 1.
- Finanțarea companiilor mici de biotehnologievânt din față
Condițiile de piață pentru capital pot deveni mai puțin favorabile, iar sursa menționează explicit că finanțarea nouă ar putea fi disponibilă doar la termeni nefavorabili sau deloc, ceea ce ar limita dezvoltarea 1.
Poziția concurențială
Sursa indică faptul că concurența și schimbarea tehnologică rapidă pot duce la apariția unor terapii sau produse mai avansate sau mai eficiente decât ale companiei 1. Pe partea de colagen, alternativele sunt colagenii derivați din țesuturi, pe care sursa îi consideră mai puțin performanți 1.
Avantajul declarat al CollPlant este că singura tehnologie comercial viabilă cunoscută pentru producția în masă a rhCollagen tip I aparține companiei, dar sursa recunoaște că experiența de scalare este redusă 1. Un partener cu capacitate comercială largă, precum AbbVie, poate reprezenta atât un avantaj, cât și o dependență.
- AbbVie (Allergan)ABBV
Partener de dezvoltare pentru filerul dermic, cu drepturi asupra comercializării în medicina estetică 1.
- STEMCELL Technologies
Partener de producție și distribuție care integrează rhCollagen în kituri de cultură celulară 1.
- StratasysSSYS
Colaborator pentru bioimprimarea industrială a implanturilor, prin tehnologia de bioimprimare P3 1.
- Producători de colagen derivat din țesuturi
Furnizori tradiționali de colagen animal sau uman, pe care sursa îi plasează sub rhCollagen în funcționalitate 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 sept. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CollPlant Biotechnologies Ltd. · 26 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.